Nechci si tedy nárokovat veškerou moudrost světa, navíc bych zrovna dneska více než kdy jindy ráda apelovala na strunu odlišnosti a diverzifikace, protože prostě znám ten pocit zklamání, když jsem si nakoupila slibovaný zázrak a s mým akné to nehnulo ani o píď. I přes to všechno si myslím, že právě teď mám pleť fakt ve stále lepším stavu, takže si snad i myslím, že jsem sežrala všechnu moudrost světa a že konečně vím, jak na to. Aneb jaká je kosmetika na akné, která se mi osvědčila? Takže jaké je vaše akné? Ať takové nebo takové, určitě jsem ho někdy měla podobné a našla jsem si tato řešení.
Pro jakýkoliv problém a jako základ: rybí olej
Bez toho to podle mě nepůjde. Nebo možná půjde, já vlastně nevím. Vlastně ani nevím, jak vypadá život bez dvou tobolek rybího tuku denně. Díky rybímu tuku mám podle mě opravdu silnější imunitu, děti taky, doufám, že i těm různým srdečním problémům předcházím… a navíc mám prostě lepší pleť. Problém s rybím tukem je jediný. Vy ho začnete brát, čekáte zázraky, protože zázraky to slibuje a zázraky to taky umí… a ono se prostě neděje nic.
Opravdu to trvá alespoň tak tři měsíce, než se rybí tuk projeví. Ale stojí to za to. Pokud bych měla brát jediný doplněk stravy až do konce života, byl by to rybí tuk. Od té doby, co to beru, mám tak nějak trošku lepší pleť. A opravdu rybímu tuku přisuzuji zásadní vliv, který měl na podkožní akné. Takže prostě jezte rybí olej. Nestojí to moc a výsledky jsou. Dokonce bych až řekla, že nemusíte kupovat ten nejsilnější a nejlepší (a nejdražší), důležité je se ze začátku soustředit vůbec na to, aby se začalo. Cokoliv, prostě to berte.
A upřímně rybímu tuku věřím víc než těm moderním kolagenům. Taky jsem si pár kolagenových kúr zkusila a já tam nevidím nějak extra velký rozdíl. Což by se asi dalo nakonec říct i o rybím tuku, ale tomu přece jenom věřím víc. Jinak rybí tuk nakupuji většinou na iHerbu, ale občas vezmu i něco v místní lékárně, extra si nevybírám. Možná kdybych si vybírala víc, tak by to bylo ještě lepší?
Proti jakémukoliv pupínku a ucpanému póru: pořádné odlíčení
Další základ, bez kterého to nepůjde, je pořádné odlíčení a následné tedy i čištění pleti. A přimlouvala bych se dost za mastné odlíčení. Bez micelárek, bez vatových tamponků, bez šmudlání pokožky. Místo toho s masáží, s mastným a s olejem, s másly a hutností. Asi úplně až tak nezáleží, jestli přírodní nebo konvenční, ale prostě odličovací oleje a odličovací balzámy na aknózní a mastnou pleť patří.
Proč? Protože nejen dokáží odlíčit, ale dokáží vyčistit i póry. Funguje to na principu: stejné ke stejnému. Tedy ta mastnota a špína, která se vám po celém dni na obličeji nasbírá, spolu s makeupem a dalším líčením, se nachytá do mastnoty v odličovacím produktu. Voda se s mastným nesmíchá, maximálně když použijete vodu se SLS, ale to zase vysušuje a odstraňuje mastného až moc.
Olej nebo mastný balzám naopak odstraňuje přesně tu správnou míru přirozené mastnoty, zároveň rozpouští líčení a je vhodný i na odlíčení očí. Myslíte si, že šmudláním tamponku s micelární vodou odstraníte špínu? No já o tom až tak přesvědčená nejsem. Takže šup pro olej nebo balzám a nejlépe v kombinaci s teplou vodou a textilním hadříkem.
Pro dobrý základ: kyselinové tonikum
Další základ pro jakkoliv problematickou pokožku bych viděla v AHA i BHA kyselinách. Jako s aktivními látkami a s akné to nemám úplně jednoznačné. Většina z nich je totiž pověstná, že na akné působí a pomáhá proti tvorbě pupínků. Ať už vitamín A, C nebo i E. Bohužel i když retinoly a svoje céčko zbožňuji a nedokáži si bez nich představit svůj život, tak nemám nějak výrazný pocit, že by mi pomáhaly redukovat pupínky a jiné neplechy. Áčko i céčko jsou skvělé jako péče na odstraňování následků, rozjasňují, regenerují, obnovují, pomáhají hojit. Ale jako prevence na mě prostě nepůsobí ani omylem.
Jiná situace je ale s ovocnými kyselinami, ty jsou pro mě malý zázrak a jejich použití v toniku minimálně jednou denně je něco, bez čeho se neobejdu. BHA v toniku je něco, co mi zásadním způsobem proměnilo aknózní a tečkovanou pleť na pleť normální s občasným pupínkem. A AHA od Biologique Recherche mi zase ukázalo, jak moc toho dokáže AHA v kombinace s BHA. Prostě kyseliny jsou na akné super. Většinou kombinuji AHA s BHA, pokud bych si měla vybrat, tak BHA je na akné základ, AHA až velmi příjemná nadstavba.
Když máte hluboké podkožní: kyselinová maska
Tak a jdeme konkrétněji na věc. S kyselinami zůstaneme a to proto, že kyselinová maska je ten nejúžasnější vynález na podkožní zalezlé boláčky, které se udělají i přes všechna kyselinová tonika a rybí olej. Mně se třeba pravidelně dělaly v rámci pms, to tedy naštěstí výrazně omezilo Lotion P50, ale stejně občas nějaký vyleze. Nebo tedy nevyleze, ale je tam. A na to je nejlepší právě tato Evolve kyselinová maska.
Bohužel se už nevyrábí a tohle bylo moje poslední balení ze zásob a milovala jsem ji pořád stejně. Donutila cokoliv podkožního, aby povylezlo během dvou dnů od použití. Navíc podporovala regeneraci a dokázala sjednocovat tón pleti. Náhradu za ni zatím vlastně nemám, ale rozhodně ty náhrady stojí za zkoušení, žádná z kyselinových masek tedy sice nikdy nebyla na moje akné tak dobrá jako Evolve, ale dobré se najdou (třeba Oskia Rennaissance). Ovšem jen tak mimochodem, já už je vlastně nepotřebuji, protože jsem objevila kyselinové peelingy od Bravura, k čemuž se dostaneme.
- TIP: Evolve AHA maska recenze (recenze na starém blogu)
Na malé povrchové: čisticí sérum
Čisticí sérum jsem tady kdysi už opěvovala. To od MyChelle a to bylo prostě skvělé. Nedokázalo pomoct se vším, to tedy určitě ne. Ale skvěle fungovalo na takové ty malé povrchové pupínky, co můžou mít trošku bílou čepičku, nebo ani bílou čepičku nemají, ale stejně jdou snadno vymáčknout a to bílé z toho hned vyleze.
Oni tyhle pupínky nejsou rozhodně nějak závažné, spíš neskutečně vytrvalé na pleti a navíc jsou vidět prostě i pod makeupem, narušují totiž hladkou strukturu pleti. MyChelle na to určitě pomáhalo. Teď mám jen tak na zkoušku Andalou, nic jsem si od něho ani neslibovala, ale funguje stejně jako kdysi MyChelle. Prostě ty malé povrchové mrchy se už nedělají. Z u nás běžně dostupných variant bych já osobně vyzkoušela třeba LRP z lékárny, tam se mi ta séra, co vznikla v posledních letech hodně líbí.
Na černé tečky: Foreo
Foreo mám doma snad už deset let. Nejdřív jen to malé nenabíjecí balení, co stávalo tisícovku a co se vám časem vybije, tak ho musíte vyhodit úplně celé, protože to nijak nenabijete, a musíte si koupit úplně nové, asi spíš to velké, protože se to vyplatí. Takhle nějak bych to viděla, proto jsem si taky to malé nedobíjecí koupila ještě jednou a pak teprve zainvestovala to obyčejného dobíjejícího.
Ono Foreo na akné jako takové až moc nepůsobí. Alespoň mi to z podkožními boláky nepomáhalo, s rozjetým akné mi to taky spíš nic nedělalo. Ale na černé tečky a lehce ucpané póry je prostě Foreo boží. Při pravidelném používání jednou denně večer, hned po odlíčení před maskou, prostě Foreo funguje na černé tečky úplně zázračně… a dělá se jich třeba jen třetina a jen maličké až neviditelné. Pokud se na Foreo pár dní nedostane, tak to na kvalitě pleti a hlavně na množství černých teček poznám spolehlivě.
Proti občasným neplechám: náplasti
Náplasti na pupínky jsou můj snad největší anti-akné objev. Jsou úplně zázračné. Fungují spolehlivě a jako nic jiného. Asi si nedokážu představit si oblepit obličej, když je toho víc na starosti, navíc by to lezlo dost do peněz, protože tyhle náplasti nejsou zrovna levná záležitost. Ale na občasné neplechy to funguje neuvěřitelně.
Důležité je zvolit tu správnou náplast, musí být hydrokoloidní. V podstatě tahle náplast vidí v akné něco jako otevřenou ránu a svým speciálním složením působí na hojení a hlavně pomáhá vytahovat hnis. Nejsou takové náplasti všechny, nejznámější jsou asi Cosrx, ale já dávám přednost Nexcare, jsou levnější a fungují mi i o dost lépe. Přes noc náplast vytáhne z pleti všechnu takovou tu bílou neplechu, navíc hojí na základě principů mokrého hojení a vůbec je to dost fajn. Na občasný pupínek neznám nic lepšího.
Pro všechno: kyselina salicylová
Jako poslední tip jsem si nechala tento malý zázrak. Kyselinu salicylovou můžete vlastně najít skoro ve všech různých vychytávkách na akné. Je v krémech, v čistících gelech, v maskách, klidně i v náplasti. Ale tak není lepší to upgradovat a dát si čistou? Jasně není to čistá, ale koncentrovaná. A hodně fajn.
Tuhle kyselinu dávám v okamžiku, kdy mám problém s akné a špatnou pletí, tak většinou lupnu BHA peeling před snad každou maskou. Díky tomu je maska více čistící, více regenerační. Samotná salicylová působí nejen na už vzniklé pupínky, ale také na ty, co teprve vzniknou. A tahle malá modrá lahvička od Bravura London byla můj největší objev v roce 2017 a ještě letos v roce 2022 bych se pod to podepsala.
Nebo jsou nějaké zaručené rady a tipy, na které jsem zapomněla?
1 thought on “Řekni mi, jak problematickou pleť máš, a možná nabídnu řešení”