Léto je tak nějak za rohem a venku to konečně i tak vypadá. Sluníčko, teplo a hlavně to sluníčko. Přicházející léto nějak rozproudilo influencerské vody, hlavně s ohledem na to, proč používat, jak používat, kdy používat, proč nepoužívat a tak podobně opalovací krémy. Nebudeme si tady lhát, já jsem spíše v té části hystericky používající SPF celý rok. Na druhou stranu si myslím, že to je každého jeho rozhodnutí, jestli chce nebo nechce používat SPF.
Z hlediska péče o pleť je ale určitě vhodnější krémy s vysokým faktorem spíše používat než nepoužívat. A nejsou to jen studie o rakovině kůže a podobně. Pro mě je to především o jednotné barvě pleti a o předcházení vzniku pigmentových skvrn a taky o vzniku vrásek a stárnutí pleti. V tomto ohledu je víceméně vhodné se před sluníčkem chránit. A nejen to, je vhodné některé aktivní látky z péče o pleť vyřadit a vrátit se k nim až na podzim.
V dnešním článku nejdříve shrnu, jak to mám s SPF já a jak vnímám ochranné faktory v péči o pleť. A pak se budu věnovat mým oblíbeným aktivním látkám. Některé (hlavně tu jednu) v létě vyřazuji, jiné zařazuji a některé používám bez problémů a bez nežádoucích následků celý rok každý rok.
Je důležité míti SPF alespoň dvakrát denně
Já jsem jednoznačně na straně fanatiků používajících SPF každý den po celý rok, sahajících po padesátkách a více, mazajících si SPF, i když budu jen doma, a mazajících si vícekrát denně, vždy když jdu ven. Proč to ale tak mám? Je to vícero důvodů.
Důvody, proč používat v létě SPF
Tím prvním je ochrana před rakovinou kůže. Mám poměrně světlý fototyp kůže, snadno se spálím, ale přiznejme si, že něco málo moje kůže vydrží. Navíc se docela mažu, takže za posledních pár let jsem byla spálená skoro nikdy, maximálně jen trošku líznutá do červena. I tak jsem přesvědčená o tom, že mám spíš světlou pleť, a docela jasno mám i v tom, že pokud mám zemřít na rakovinu, tak to bude rakovina kůže. A tak se mažu, muž se mi směje, děti se mi smějí, influenceři říkají, že daného opalovacího krému stačí malinko a jen venku… a já se stejně namažu.
SPF krém na obličej je pro mě nedílnou součástí ranní péče o pleť. Je to takové zakončení umytí a namazání pleti každé ráno. Celoročně používám SPF50 a více, broadspectrum, pokud se mi doma nějakým špatným nákupním rozhodnutím objeví i SPF30 a nižší (stává se i v lepších rodinách), tak tyto mažu na podzim či v zimě.
Tím největším důvodem je ale pro mě fakt, že každé opálení, nejen spálení, ale právěže i opálení kůže, je nezvratné poškození pokožky. A je víceméně jisté, že postupem času vám pokožka tato každoroční poškození spočítá. A moc se vám za to neodmění. Jasně rychlejší tvorba vrásek, to ale není jediné. Na mojí pleti spíše vidím pigmentové skvrny a každoroční stále větší flekatost. Ve dvaceti jsem se krásně opálila do zlatava, jednotně a letně. Ve třiceti to ještě stále šlo, i když se občas nějaká ta pigmentová skvrna objevila. Ve čtyřiceti mám s letním sluníčkem skvrnité ruce, tvoří se mi tam lehké mapy na horní části paží. Stejně tak v obličeji mi vždycky vyskočí skvrny na těch samých místech na tvářích. Některé tam přibyly v těhotenstvích, jiné podle mě sčítají škody z mého opalování před dvaceti lety.
A já sice vím, že na podzim se pigmentové skvrny zase ztrácí, že už mám fígly a oblíbené produkty, jak to dokáži regulovat. I tak ale vím, že každá nová skvrna, která vznikne letos v létě, se mnou zůstane až do konce mého života a každý rok si přizve nové kamarádky. Kamarádek chci co nejméně, tak používám opalovací krém. A taky klobouk. A moc si cíleně neopaluji obličej, ani nic jiného. A tak vůbec.
Jak používám SPF já
Krém na obličej s vysokým SPF se pro mě stal víceméně naprosto pravidelnou a automatickou součástí péče o pleť ráno. Dávám si ho automaticky, hned po denním krému. Klidně i ten denní krém vynechám, já ostatně nejsem až tak fanatický zastánce hydratačních krémů. Ale SPF nevynechám nikdy. A v létě si dávám novou vrstvu po obědě, když jsem namalovaná tak sprejem, když jsem se ráno zapomněla/byla líná namalovat, tak normálně další vrstvu krému jako ráno.
Pokud fanouškem opalovacích krémů a krémů s vysokým SPF nejste, tak já nejsem až takový spfnazi, abych vás tady teď přesvědčovala, že prostě musíte. A že musíte každé dvě hodiny a pořádně. Ostatně spoustu toho ani já nedodržuji. Nejsem ale ani ten fanatik, co vám tvrdí, že opalovací krém proniká do pokožky a že vám škodí. Spíš bych chtěla dodat, že je to každého jeho osobní rozhodnutí. Tím, že opalovací krém nenosíte a nechcete nosit, vlastně nikoho neohrožujete, jen sami sebe. Nechcete nosit, nenoste ho. Jen si tak nějak myslím, že benefity nošení SPF dost výrazně převyšují benefity nenošení SPF. Třeba když proti sobě postavíte riziko rakoviny kůže, kde byl pozitivní účinek SPF prokázán opakovaně, a riziko vniknutí SPF do krve a narušení hormonů, kde byl nějaký ten účinek naznačen, ale vlastně spíš ne.
Neutrogena Hydro Boost Water Gel Lotion SPF50
Fresh Sugar Tinted Lip Treatment SPF15
Eucerin Sun Pigment Control SPF50
AHA kyseliny vynechávám od května do září
Takže SPF používám nejen kvůli rakovině kůže a proti tvorbě vrásek, ale také hlavně proti tvorbě pigmentových skvrn. Ono totiž s těmi skvrnami je to tak, že co jednou vznikne, to se velmi těžko odstraňuje a navíc se to často vrací. Protože pleť si poškození pamatuje. Z tohoto důvodů je také vhodné některé látky během opalování při péči o pleť vůbec nepoužívat. Protože určitým způsobem narušují ochrannou vrstvu pleti a snižují její přirozenou ochranu před sluníčkem. Nejčastěji skloňovanou takovou látkou jsou kyseliny.
AHA kyseliny v létě
Mezi kyselinami je ale vhodné rozlišovat. Nejvíce narušuje svrchní vrstvy jakákoliv AHA kyselina. Proto je vhodnější v létě vynechat glykolovou, mléčnou, mandlovou a podobně. Je dobré pamatovat na to, že tyto kyseliny oslabují svrchní vrstvy kůže dlouhodobě. Nestačí tak vynechat jen třeba během týdenní dovolené. Stejně tak nestačí, když vynecháte kyseliny ráno a začnete je používat večer. Účinek oslabení vydrží až jeden měsíc, proto také AHA produkty začínám vynechávat už v květnu a znovu je vracím do koupelny až během září. Moje pleť to tedy často pozná, ztratí trochu jemnosti, hladkosti a rozzáření. Ale co bych proti těm pigmentovým skvrnám neudělala.
Jak (ne)používám AHA kyseliny v létě já
AHA kyseliny v létě striktně nepoužívám. Během jara přestávám používat séra a krémy, jako poslední v květnu vynechávám i AHA toner a znovu se k nim vracím až během podzimu. Chápu ale, pokud se AHA kyselin někdo nechce vzdát, protože já jejich absenci vždy na pleti poznám. Ne třeba hned v červnu, ale během července a během srpna začnu mít pleť drsnější a jakoby starší a zašedlejší. Pomaleji se mi regeneruje a podle mě prostě vypadá starší. V září se tak jen třepu na to, až si otevřu nové kyselinové tonikum a vyberu si nějaké silnější sérum s pořádnou AHA.
Pokud po kyselinách přece jen sáhnu i v létě, tak je to vždy výhradně jen pleťová maska. Nedělám to moc často, třeba jednou za léto si řeknu, že prostě to chce, tak si to dám. Pokud taky chcete kyseliny používat v létě, tak to s nimi rozhodně nepřehánějte a používejte důsledně i opalovací krém s vysokým SPF. Jinak pokud už ty AHA budete používat, tak je víceméně jedno, jestli si je dáte ráno nebo večer, protože jejich účinek přetrvává několik týdnů a spíše jen slábne časem. Není to tak, že kyselinu namažete večer a ráno se můžete jít klidně opalovat, kdežto nikdy nesmíte namazat AHA ráno před opalováním. Ten důsledek na pleti je v obou případech vlastně stejný.
The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution
Cosrx AHA 7 Whitehead Power Liquid
Beauty of Joseon Bubble Toner Green Plum + AHA
BHA kyseliny si nechávám
Zatímco AHA kyseliny jsou v létě největší nepřítel, tak naopak BHA je bezproblémová a můžete ji dále používat. Ona totiž funguje na jiném principu. Zatímco AHA kyseliny rozvolňují vazby mezi kožními buňkami, tak odstraňují svrchní vrstvy kůže a odhalují novou kůži, která je náchylnější na poškození sluníčkem; tak BHA kyselina je rozpustná v tucích, proniká do pórů a tam odstraňuje nadbytečnou mastnotu. Ostatně pokud používáte pravidelně AHA i BHA, tak ten rozdíl můžete vidět na vlastní oči. BHA kyselina vám nezlepší regeneraci a obnovu pleti, nerozjasňuje a neodhaluje nové vrstvy čerstvé kůže. Ona prostě jen čistí černé tečky. Zjednodušeně.
Jak v létě používám BHA
Ostatně proto BHA kyselinu tak miluji a také proto jsem ráda, že se jí nemusím vzdávat ani v létě. BHA totiž nezvyšuje citlivost pleti na sluníčko, nezvyšuje riziko spálení ani vzniku pigmentových skvrn. A čisté póry jsou i v létě velmi příjemný benefit, protože ty černé tečky v horku často přibývají více než rychleji.
Navíc v létě vynechávám AHA kyseliny, o to víc pak oceňuji práci salicylky. BHA mi totiž pomáhá udržovat akné a černé tečky v rozumných mezích. Nemá sice tak rozjasňující a zjemňující účinky jako AHA kyseliny, alespoň na mé pleti to poznám, ale stejně mi zlepšuje stav různých pupínků, urychluje jejich hojení a také zmírňuje tvorbu černých teček.
Pokud tedy opravdu chcete nějakou kyselinu v létě používat, tak doporučuji přejít z AHA na BHA. Jen je tedy dobré si dát pozor, aby to nebyl kombinovaný produkt. Já mám momentálně BHA toner, který obsahuje i lactic acid, takže se s ním budu v létě dost krotit. (Bohužel mi junior rozbil úplně novou lahvičku čistě BHA séra, budu se muset podívat po náhradě.)
Geek&Gorgeous Calm Down 4% PHA + BHA Liquid
Isntree Clear Skin BHA Toner
Cosrx BHA Blackhead Power Liquid
U dalších kyselin záleží
V kosmetice ale vedle AHA a BHA najdete i spoustu dalších kyselin (acid). Je to trošku matoucí, protože některé z nich vůbec vlastně nekyselinují, ve smyslu jako AHA, které narušují vazby mezi kožními buňkami. Příkladem je například takový hyaluron (hyaluronic acid), který je vlastně naprosto neškodný a každý ho může používat dva kýble ráno i večer v létě i v zimě.
Jak to tedy s dalšími kyselinami je? Je lepší řadu z nich vynechat, ale nemusí to být až tak výrazné jak u AHA kyselin. Příkladem je třeba kyselina tranexamová, která působí proti produkci melaninu v kůži. Vlastně ji v létě můžete používat, ale bylo by to trošku kontraproduktivní, protože byste její účinky až tak neviděli. I retinoidy (retinoic acid) by se neměly používat, protože pleť dráždí a spolu s dráždivým sluníčkem by to mohlo být až moc. Výčet nejčastějších dalších kyselin najdete v následujícím seznamu.
- Tranexamic acid: můžete používat, nutné je používat také SPF, já osobně v létě vynechávám.
- Retinoic acid: můžete používat, pokud to vaše pleť snese, je nutné používat vysoké SPF, může být hodně dráždivé, o retinoidech ještě dále.
- Hyaluronic acid: můžete bez problémů používat, často používám více hyaluronu právě během léta.
- L-Ascobic acid: vitamin C je vhodné používat, funguje jako antioxidant a zvyšuje účinnost opalovacího krému, v létě používám vždy, viz dále.
- Azaleic acid: je možné používat i během léta, vždy s SPF, já azaleovou spíše nepoužívám nikdy, tedy ani v létě.
- Kojic acid: podobně jako u azaleic, je možné používat, vždy s SPF, já nepoužívám nikdy.
Které kyseliny v létě používám
V létě si určitě nechávám hyaluron, který ostatně mívám skoro ve všem. Retinoidů se nevzdávám, i když je pravda, že používám spíše retinoly a méně silnější formy než zrovna retinoic acid. Nezvdávám se samozřejmě ani vitaminu C, ten mám celý rok v ranní rutině. A nechávám si i BHA tonery pro použití alespoň každý druhý den večer. Dalším kyselinám se ale spíše vyhýbám, vlastně mi v létě nepřináší nic, co bych až tak potřebovala.
Allies of Skin Tranexamic & Arbutin Advanced Brightening Serum
Geek&Gorgeous HA5 Rich Serum with 5 form of Hyaluronic Acid
Hada Labo Gokujyun Hydrating Lotion
Můžou se v létě používat retinoidy?
Retinoidy nemají v létě nejlepší pověst a často bývají různě doporučovány během letních měsíců vynechat. Je to dané tím, že dřívější formy retinoidů bývaly fotonestabilní, tedy nebyly na světle účinné nebo účinnost rychle ztrácely. A dalším důvodem pro takové doporučení byl fakt, že byly hodně dráždivé. Podrážděná kůže by se pak neměla vystavovat sluníčku, protože se může snadno spálit.
Moderní retinoidy v létě
Je ale také pravdou, že současné moderní retinoidy bývají často mnohem více fotostabilní a také mnohem méně dráždivé. Používají se také méně účinné molekuly retinoidů, nejen retinoic acid, které mají účinek až v delším období a v kratším období nemají ony dráždivé negativní účinky. Stačí retinoidy používat vždy večer a ráno kombinovat s dostatečným množstvím opalovacího krému. Alespoň já si takto vystačím a nikdy mi to nezpůsobovalo problém.
Pokud i tak se bojíte retinoidy stále používat, tak můžete silnější verzi vyměnit za něco slabšího nebo začít retinoidový produkt používat méně často. Každopádně je vhodné dodržovat minimální letní pravidla. Raději bych nezačínala s novým silnějším retinoidem, stejně tak pokud jste začátečník, tak si retinoidy nechte až na podzim. A opravdu důsledně používejte přes den krém s vyšším SPF.
Retinoidy v létě jsou pro mě ideál
Vzhledem k tomu, že v létě vynechávám AHA kyseliny, tak retinoidy vždy používám dál, neubírám ani na síle ani na frekvenci používání. Prostě jen pokračuji v tom, co jsem na jaře začala. Moje pleť je ale na retinoidy dost zvyklá, není podrážděná a silnější výkonnější produkty mi nevadí. Nechodím na sluníčko tak, že bych byla spálená. A používám minimálně SPF50.
La Roche-Posay Redermic Retinol
Medik8 Crystal Retinal 10
The Ordinary Granactive Retinoid 2%
Vitamin C v létě vždy
Pokud by měla být jedna aktivní látka, kterou v létě speciálně zařadíte, prostě jen z toho důvodu, že je léto… tak by to mělo být céčko. Klidně silnější a klidně i dvakrát denně. Céčko totiž může být odpovědí na ochranu před sluníčkem a také řešením problémů, které můžou nastat z toho důvodu, že vyřadíte aktivnější AHA nebo retinoidy.
Proč používat céčko hlavně v létě?
Vitamin C je velmi silným antioxidantem. Pomáhá pleti bránit se proti vnějšímu prostředí a také bojuje proti volným radikálům. Byly provedeny studie, které ukázaly na fakt, že právě céčko je ideální látka pro kombinování s opalovacím krémem. Céčko totiž zlepšuje výkonnost ochranného faktoru, brání pleť proti stárnutí a celkově působí jako antioxidant. Nefunguje jako ochranný faktor sám o sobě, ale dokáže zlepšit efektivnost následně naneseného SPF.
To ale není vše, céčko je jedna z nejlepších látek proti pigmentovým skvrnám, rozjasňuje, zlepšuje tón pleti. Také zlepšuje regeneraci a obnovu pokožky. Částečně mi tak v péči o pleť nahrazuje absenci AHA kyselin, princip působení sice není stejný, ale výsledky můžou být dost podobné.
Jak používám céčko v létě?
Céčkové sérum dávám vždy ráno, často jako jediné sérum, na to pak aplikuji hydratační krém a SPF. Pokud jde o formu, tak já jsem největším fanouškem l-ascorbic acid, další deriváty mi moc nevyhovují, hlavně tím, že mají menší a méně viditelné účinky. Mé pleti pak nevadí ani silnější 20% laa séra, takže nemusím řešit, že bych měla sáhnout po jemnějším derivátu vitaminu C.
Geek&Gorgeous 101 C-glow Vitamin C serum
By Wishtrend Natural Vitamin 21,5% Enhancing Sheet Mask
The Ordinary 23% Vitamin C Suspension
Peptidy po celý rok
Peptidy používám celý rok, ale myslím, že by se dalo klidně říct, že v létě je používám o kousek více. Hlavně v létě sahám tradičně (letos to už bude třetí rok, však říkám, že tradice jak hrom) po modrých peptidech mědi od Deciemu, které by se neměly kombinovat s kyselinovými toniky. A kdy jindy si užít pořádné modré nálože než v období, kdy stejně AHA nepoužívám? Takže i letos v létě jsem už odložila AHA tonery a místo toho si do koupelny brzy nastěhuji modré peptidy.
Niacinamide je pro mě jenom v létě
Poslední látkou, kterou dneska zmíním, je niacinamide. Já ho totiž nemám moc ráda, vlastně ho moc ani nepoužívám, takže ho tady na blogu často nenajdete. Nevidím totiž jeho účinky a používám tolik aktivních látek, že se mi vlastně ani nikam nevejde. Ale při vynechání AHA a při letních vyšších teplotách uznávám, že niacinamide má něco do sebe. Hezky reguluje mastnotu a navíc funguje jako zesvětlovač pigmentových skvrn. Dokonce bych mu i přiznala, že pomáhá předcházet jejich vzniku.
Takže většinou zařazuji v létě nějaké to niacinamidové sérum. Dávám ho ráno i večer, občas jen ráno nebo jen večer, prostě jak mi to vyjde a jak mi to padne do ruky. Ale nepovažuji ho za úplnou letní nutnost, dokonce mám pocit, že letos jsem ještě žádný niacinamide na léto ani nekoupila.
Moc fajn článek, díky za rozšíření obzorů. S tou AHA si to budu muset promyslet a omezit asi….chci se chovat k pleti šetrně, ale ten zjemňující účinek je opravdu návykový.
to musím přiznat, že koncem léta se mi po AHA taky většinou už stýská. ale je určitě lepší kyseliny v létě omezit.
Nezkousela ste aha, bha, niacinamide atd. z drogerky? Jak se s aktivnima slozkama roztrhl pytel, tak uz je vyrabi balea, isana, revolution a daj se sehnat v kazdym dm (vzpominam na svoje objednavky z jizni korey:)). Docela by me zajimalo, jestli vidite nejaky rozdil mezi balea bha toner za 150 a dovozem. Eva
přiznám se, že zatím jsem nezkoušela. ale třeba bha toner balea jsem koupila dětem na pubertální akné a přijde mi, že to snad i funguje. mají tedy k tomu i stridexy a různě to střídají, protože stridexy jsou na ně moc silné, mají o dost sušší pleť než jsem mívala já. každopádně já si zatím vystačila hlavně s ordinary a pak podle nálady s dražšími značkami. ale asi si něco v drogérii zkusím koupit, letos mě to tam fakt začalo lákat. nedávno jsem měla hydratační séra essence a catrice a to mi přišlo, že vlastně to tak špatné nebylo. asi zkusím teď nějaké céčko (to mi zrovna dochází) a niacinamide na léto. tak možná bude příště drogérkové pokračování.