Občas nezáleží ani tak moc na tom, co používáte, ale na tom, jak to používáte. Tak by se asi daly shrnout dnešní tipy pro péči o pleť. Neboli takový menší návod, jak používat produkty pro lepší účinky a pro dlouhodobější krásnější pleť.
Dnešní článek je z velké části přepsaný starší článek z blogspotu. Konkrétně jsou to tedy dva starší články, z roku 2017 a 2018. Vždy po roce jsem tenkrát rekapitulovala, co mi ten daný rok nejlépe vyhovovalo. A nutno říct, že ty drobnosti, které jsem ve své péči změnila v té době, vlastně dodržuji dodnes. I když už uběhla téměř celá dekáda. Jaké maličkosti tedy můžete v péči o pleť změnit tak, aby jste měli hezčí pleť?
Začnu tedy menší kosmetickou exkurzí do dob, kdy hlavní bylo pleť tonizovat, kdy se na akné používal nejlépe vysoký obsah alkoholu a kdy péče o pleť znamenala 3 kroky a sérum bylo pomalu sprosté slovo.
Jak z kosmetického pravěku
Je nutno říct, že v letech 2010 až 2020 jsem neměla nejhezčí pleť. Jako občas nebyla špatná, někde do první poloviny těchto desátých let jsem se sice prala s naprosto děsivým akné, které bylo způsobeno především hormonálně, tak to byla špatná hodně. Ale zhruba od roku 2014 jsem měla sice problematickou pleť, ale rozhodně to nebylo nic dramatického.
Zhruba také od té doby jsem začala zařazovat některé z praktik, které používám do dnešní doby a které jsou zmíněné v dnešním článku. A zase si nemysleme. V roce 2015 nebyla rozhodně péče o pleť tak medializovaná jak dnes, víceméně se o tom mluvilo pouze na osobních blozích, časopisy si dále jely péči o pleť našich babiček, tedy umýt – tonizovat – namazat. Pleťové sérum byla extra péče, většinou jste ani nevěděli, co přesně za aktivní látky v tom je, výrobce a obaly vás maximálně informovaly o patentované technologii. AHA, BHA, retinoly, peptidy a podobné přílišné termíny byly považovány za moc odborné pojmenování a my běžní spotřebitelé jsme tímto neměli být zahlcováni.
V té době tak nějak se teprve začala prosazovat péče s dvojím čištěním, s vrstvením různých produktů, začalo se upozorňovat na to, že byste každý den měli použít opalovací krém. Jak drogérie tak nabídka v parfumériích taky dost pozaostávala, Deciem vzniklo v roce 2013 a teprve v roce 2016 vzniklo Ordinary, jako značka postavená primárně na kombinování aktivních látek dle preferencí a uvážení uživatele.
On se sice rok 2015 nezdá daleko, však to není ani deset let, ale z dnešního pohledu to byl tenkrát kosmetický pravěk. Problematickou pleť jste měli hlavně odmašťovat, hydratace byla sprosté slovo a může se zdát, že moje dnešní tipy jsou naprosto běžné. Ale z mého pohledu to tenkrát byla opravdu revoluce v péči o pleť, která mě téměř zbavila akné (hormonální v období pms mi zůstalo) a která mi prostě zlepšila pleť.
Byly to třeba i jen malé změny, ale používám to takto až do dnešní doby a mojí pleti to hodně vyhovuje. Většinu z nich jsem zkoušela i dost opatrně a předpokládala jsem, že se zase třeba zase vrátím: k vatovým tamponkům, k alkoholovému toniku, k micelárkám a podobně. Ale nevrátila jsem se a ty změny se mi vyplatily tenkrát a vyplácí se mi i teď. I teď, kdy mám pleť o dost starší, o dost méně problematickou, o dost více sušší a navíc s vráskou tam i tam.
Drobnosti, které změní problematickou pleť, ale nejen tu
V dnešním článku se tak zaměřím spíše na to, jak co používat. V ideálním případě totiž nebudete potřebovat nakupovat nic nového, jen to budete lépe a s větším uvědoměním používat pro lepší výsledky. Stejně tak ani se nemusíte vzdávat oblíbených aktivních látek, stačí je jen lépe kombinovat.
Mně tyto malé změny pomohly kdysi výrazně změnit aknózní a problematickou pleť. Ale vlastně je od té doby stále praktikuji, pomáhají mi proti hormonálnímu akné z pms ale také podle mě pomáhají s hydratací a proti přirozenému stárnutí pleti. Nevyzmizíkují vrásky, ale pleť bude silnější, spokojenější a podle mě i mladší.
Jaké tipy tedy dneska zmíním:
- dvojí čištění,
- low pH čištění pleti,
- obličejové ručníky,
- bez vatových tamponků,
- kombinace tonerů a vrstvení tekutých produktů,
- AHA a BHA mít vždy zvlášť,
- olej po krému,
- sheet maska není maska,
- SPF vždy a každý den.
Dvojí čištění: odlíčit a umýt
Funguje to, protože:
- jedině čistá pleť může být zdravá,
- pro noční regeneraci je třeba mít čistou pleť,
- mastný odličovač vezme makeup a špínu,
- gelový/práškový čistič zase pleť šetrně dočistí,
- funguje to proti akné
- a pomáhá to proti stárnutí pleti.
Na dvojí čištění mám už jeden článek a musím říct, že dvojí čištění, tedy to, že si pleť odlíčíte a poté ještě umyjete, je pro mě jeden ze základů čištění pleti. Odličovat i čistit pleť můžete různě, já osobně preferuji na obojí mokré čištění. Jako první odličovací čištění používám oleje a balzámy. Jako druhé čištění mám nejraději asi čisticí prášky, případně i nějaké ty gely.
Docela velký dopad na mou pleť navíc mělo tenkrát i vynechání micelární vody. Kdysi byly totiž právě micelárky propagovány jako to nejlepší na odlíčení a věřím tomu, že někomu to tak může vyhovovat, ale já už to tak nemám. Potřebuji si makeup a další denní nečistoty z pleti stáhnout teplým hadříkem a vodou. Navíc mastné odlíčení je mi příjemnější, mnohem méně tahá a namáhá pleť a podle mě je i rychlejší.
Občas použiji micelární vodu na odlíčení třeba na dovolené, ale to fakt není moc často. Vlastně mám pocit, že jsem micelárku už nepoužila třeba osm let. Zhruba tak dlouho se odličuji a čistím každý večer dvoufázově. Nejdříve mastným stáhnu mastnotu a poté dočistím. S tímto dvojím čištění pak souvisí i další dva body. Používání obličejových ručníků a také low pH čištění pleti.
PSA Reset Acai&Manuka Honey Nourishing Cleanser
The Ordinary Squalane Cleanser
Eve Lom Cleanser
Když čistit, tak s low pH
Funguje to, protože:
- nízké pH produktu nenarušuje přirozenou obranu pleti,
- pleť se tak může snadněji sama regenerovat,
- je chráněná proti vnějším vlivům,
- pomáhá to proti akné, suché pleti i proti stárnutí.
Kdysi jsem považovala low pH za takovou trošku podivnost, že proč bych si měla měřit pH kosmetiky. Postupem času jsem tedy dospěla k tomu, že si občas pH změřím a primárně si vybírám čisticí gely nebo prášky s enzymy nebo s kyselinami. Ono totiž jsem třeba před deseti lety začala pozorovat, že pokud si vyberu nějaký čisticí gel s AHA kyselinou, tak to mojí pleti vyhovuje. Méně se mi mastí, po umytí nepne a je prostě spokojenější. A teprve na základě tohoto pozorování jsem si pH používané kosmetiky více nastudovala a začala praktikovat.
Postupně, krok po kroku, jsem si totiž uvědomovala, že už mě neláká ta maximálně čistá a vrzající pleť. Toho jsem byla kdysi velký fanoušek. A že chci vlastně umýt pleť šetrně a bez zbytečného vysušování a narušení. A tak si dávám na pH pozor a raději sahám po produktech alespoň s pH neutrálním. Neutrální čisticí gely jsou totiž jemné, ale přitom dneska už tak dobré, že bez problémů vyčistí cokoliv. Zároveň ale nevysuší, což moje stále starší pleť má ráda stále více.
Zvlášť ručník jen na obličej
Funguje to, protože:
- na ručníku se hromadí bakterie
- a nechcete si špínu, co tam zůstala po utření rukou, utírat do obličeje,
- pomáhá to na akné i proti stárnutí pleti.
Mini ručníky, nejlépe bavlněné a ještě nejlépe mušelínové, používám na spoustu věcí. Utírání obličeje, jen můj vlastní separátní ručník. Na odlíčení. Na smytí jílové masky. Na umytí jiných masek. Na jemný peeling obličeje. A tak. Ručníky používám už minimálně deset let. Tenkrát jsem si na eBay koupila asi 3 sady po 10 malých bílých mušelínových mini ručnících. Stálo to asi dolar za set, možná pár dolarů, už si to ani nepamatuji. Koupila jsem i jeden set nějakých microfleecových, ty stály taky pár dolarů. A čas od času dostanu i nějaký jako gwp nebo je v sadě s odličovačem a podobně. Celkově mám asi padesát malých ručníků (hadříků) na obličej.
Jak mini ručníky používám? Beru si každý večer jeden. Nejdřív se odlíčím, dejme tomu balzámem. Balzám nanáším na suchou nalíčenou pokožku, všechno rozpustím. Vezmu „špinavý“ mini ručník z minulého dne, namočím ho do teplé vody a všechno líčení stáhnu většinou na první dobrou. Ale ručník ještě otočím, namočím a stáhnu ještě jednou. Pak se umyju odličovacím gelem a utřu se tím čistým ručníkem, co jsem si zrovna donesla ze skříně. Ráno se pak umyju vodou a utřu ručníkem z večera. Špinavý ručník, kterým jsem se večer odlíčila, už je suchý, takže ho dávám do špinavého prádla. Peru, když mám zásobu prádla na 60 °C, občas peru třeba s utěrkami i na 90 °C. Mini ručníky nezabírají místo v pračce a vyždímané na sušáku uschnou za pár hodin.
Sady jsem koupila před více než deseti lety a stálo mně to třeba deset až dvacet dolarů. Opravdu reálně investice do pětistovky. Používám je dodnes. Pár jsem jich už vyhodila, byla potrhané nebo špinavé, ale stále mám zásobu ručníků na dva měsíce a točím je neustále. Mokré odlíčení je díky tomu efektivnější a rychlejší. Navíc vím, že si obličej utírám do opravdu čistého ručníku a nepřenáším si na čistý obličej různé špíny a bakterie a podobně.
Pro aknózní pleť by měl by takový separátní ručník na obličej prostě v základní výbavě. Podobně jako čištění pleti, kyselina BHA a pravidelné převlíkání polštářů. Pro nás ostatní i se starší pletí by to mělo být taky povinné. Při šetrném používání je odlíčení ručníkem mnohem efektivnější, pleť méně vysušuje, protože můžete používat i hodně mastné a neemulgující odličovače, navíc je to rychlejší a o dost příjemnější. Vlastní ručník pro každý obličej a pro každý nový den!
Bez vatových tamponků
Funguje to, protože:
- vatové tamponky mohou tahat pleť a zbytečně ji namáhat,
- navíc vytváří zbytečný odpad.
Podobně jako obličejové ručníky používám už více než deset let, tak už více než deset let nepoužívám vatové tamponky. Na odlíčení je nepotřebuji, na to mám hadříky. A na nanášení toneru je taky nepotřebuji, protože si dávám toner do dlaní a nanáším klasicky jako jakoukoliv jinou péči rukama. Je to šetrnější k pleti, je to asi i rychlejší, méně plýtváte produktem a navíc nevzniká zbytečný odpad. Jediný důvod, proč mám doma vatové tamponky, tak na odlakování nehtů, ale to je fakt minimální spotřeba.
Přitom ale kdysi jsem se toho docela bála. Myslela jsem si, že budu mít špinavější a horší pleť, v tom smyslu, že se mi bude tvořit více akné, protože nedočistím pořádně pleť. Znáte přece tu poučku: dočistěte pleť tonikem na vatovém tamponku. Trošku jsem se toho bála, že nebudu mít pleť čistou a že se mi začnou ucpávat póry, když vynechám to dočištění vatou a tonikem. A víte co? Se ukázalo, že když je pleť čistá, což by po správném odlíčení a vyčištění vlastně měla být, tak ji není třeba dočišťovat.
Navíc čím starší jsem, tím více podle mě moje pleť oceňuje, že ji zbytečně nenamáhám tím, že bych po ní přejížděla tamponkem. Pleť zbytečně netahám, ani nedráždím. Odličuji se balzámem nebo olejem, tonikum nanáším dlaněma. Prostě malou špetku dám do hrstičky, nejdřív si namočím dlaně a pak to přitisknu na obličej a hotovo. Nevýhody? Nejsou. Výhody? Obrovské: ušetřím za tamponky, ušetřím i za tonikum, používám ho totiž míň, zbytečně si netahám pleť a přijde mi, že i toho tonika mi na pleti zůstane víc, takže je účinnější. Proto mini hadříky na obličej do každé rodiny a vatové tamponky nechat v obchodě.
Facetheory Saliatica 2% BHA Exfoliant
Acwell 5.5 Licorice pH Balancing Cleansing Toner
Cosrx BHA Blackhead Power Liquid
Toner je mou nejoblíbenější formou péče
Funguje to, protože:
- tekutá konzistence se snadno nanáší,
- dobře se vstřebává, je efektivnější
- a dobře se kombinuje.
Postupem času jsem dospěla k závratnému rozhodnutí, že všechnu svoji aktivní péči o pleť chci v toneru. Nebo tak něco. Proč? Protože tonery na sebe navrstvíte, maximálně si dáte pozor na pH, takže mezi vrstvami si dáte pauzu. Nikde se nic nedrolí, jedna vrstva nebrání té druhé, každý jeden toner má tekutou konzistenci, hned se vsakuje, nic ničemu nevadí. Navíc tyhle lehčí konzistence se nejen lépe vsakují, ale díky tomu bývají i efektivnější. Pak už to stačí jen přemáznout jakýmkoliv krémem, na kterém vlastně ani tak nezáleží, protože všechny efektivní látky jsou už dávno v pleti díky tonerům.
A od té doby, co jsem objevila first essence, tak to mám snad ještě o kousek víc ráda. Na úvod je tedy nutno říct, že jsem už dávno opustila nějaké potřeby rozlišit, jestli zrovna používám toner, pleťovou vodu, esenci nebo cokoliv jiného. Prostě pokud to má objem více než 100 ml, je to balené v lahvičce a má to tekutou konzistenci, tak se to klidně může jmenovat sérum nebo stabilizátor nebo urychlovač, pro mě je to stejně toner a chci to používat.
Hlavní výhodou je totiž to, že za cenu takového produktu dostanete poměrně velké množství a právě tu tekutou konzistenci. Která se jednoduše používá, dobře se vrství a dobře se mezi sebou kombinují jednotlivé produkty, není to na pleti těžké, necuckuje to a navíc to často má i hydratační efekt. A to nejen proto, že je v obsahu voda. Ale také tam bývají další látky, hyaluron, peptidy, různé zklidňující aktivní látky a další. Stejně jako AHA a BHA mám raději jako toner, protože se to dobře a snadno používá, tak vlastně i další látky jsou v toneru fajn.
Jediné, čemu se v tonerech vyhýbám, tak je to vitamin C (laa), protože je nestabilní a velké množství produktu je v tomto případě spíše na škodu, protože se to stejně rychle zkazí. A také nepotřebuji retinoidové tonery, to jsem ještě nenašla takový, co by fungoval. Jinak ale mám tonery v koupelně alespoň dva a spíše více. Vždy mívám BHA toner, často mívám AHA toner, vždy mám hyaluron v toneru (Hada Labo) a vždy mám také něco jako první esenci.
Tonery se mi dobře kombinují, dobře se na ně mažou i další séra, stejně tak i hydratační krémy. Navíc mám opravdu pocit, že je pleť právě díky tonerům lépe hydratovaná. No a pokud rádi kombinujete a vrstvíte různé produkty, tak základ vrstvení je vždy dobré mít v tekuté formě. Jako toner, jako esenci, jako tekutější sérum. A na to pak ten jediný hutnější krém, který péči zafixuje a dodá mastnou ochrannou vrstvu.
Missha The First Essence Enriched
Dear Klairs Supple Preparation Facial Toner
Missha Time Revolution The First Treatment Essence Rx
Kyseliny (AHA a BHA) je dobré mít odděleně
Funguje to, protože:
- lépe tak dokážete vyhovět své pleti,
- můžete si péči lépe přizpůsobit.
Já mám kyseliny opravdu ráda. Kombinovala jsem je různě, salicylovou, glykolovou, mléčnou a mnohé další. Používala jsem kombinované produkty a vlastně mi vyhovovaly. Postupem času jsem ale zjistila, že mé problematické pleti prostě mnohem více vyhovuje BHA. A AHA kyseliny mám také ráda, ale musím s nimi často opatrně, taky je vynechávám v létě, zatímco salicylovou dál používám.
Proto si také kupuji produkty nejlépe s oddělenou kyselinou. Mám tak doma BHA toner/sérum a k tomu zvlášť AHA toner/sérum a kombinuji je různě, jak to zrovna mé pleti vyhovuje. V létě tak například používám jen BHA (nezvyšuje totiž riziko pigmentových skvrn). BHA také používám opravdu pravidelně, protože mi pomáhá proti pupínkům a proti černým tečkám. Když mám ale pocit, že potřebuji podpořit regeneraci, tak přidám AHA kyseliny. Stejně tak, když mám pocit, že mám pleť zašedlou, hrubou a tak nějak smutnou.
Prostě mi mnohem více vyhovuje mít dva separátní produkty, které jsou si vlastně dost podobné, oba jsou kyselinové. Ale každý z nich má tu kyselinu jinou (BHA vs. AHA) a já je můžu používat tak, aby to vyhovovalo mé momentální pleti.
Allies of Skin Mandelic Pigmentation Corrector Night Serum
Beauty of Joseon Bubble Toner Green Plum + AHA
The Ordinary Lactic Acid 5% + HA
Kombinace oleje a krému
Funguje to, protože:
- výsledek je výživnější,
- ale zároveň na pleti příjemnější.
Vrstvit olej a krém jsem začala asi před pěti lety. Vždy jsem totiž používala spíše jenom olej nebo jenom krém. Pokud už jsem vrstvila, tak jsem dávala olej jako poslední, protože tak to doporučuje kdekdo. Jenomže dát olej pod krém je o tolik lepší. Je to příjemnější, olej se rychleji vstřebává, nenechává to tak mastnou pleť a navíc mi přijde, že pleť je poté hydratovanější, regenerovanější a hezčí.
V péči o pleť tak nejdříve kombinuji tekuté věci, tonery a séra většinou s přidanou hydratační hodnotou. Je v tom voda, je v tom hyaluron nebo peptidy. Poté dávám na ještě vlhkou pleť olej a hned poté krém. Krém pomáhá, aby se i hodně mastný a těžký olej rychle vsáknul a je mi to tak na pleti mnohem příjemnější.
Pokud nemáte rádi oleje, ale máte suchou pleť, která té mastnoty potřebujete hodně, tak zkuste právě toto. Aplikujte menší množství mastného oleje pod běžný hydratační krém. Nebo klidně i kombinujte olej s hutnějším výživnějším krém na noc, mně se to taky osvědčilo. Jen v tom případě musím dávat pozor, aby té hutnosti a péče nebylo až moc.
Sheet maska není maska
Funguje to, protože:
- platýnkové masky jsou hydratační bomby,
- pleti jen prospěje, když je budete používat pravidelně,
- jako používáte každou jinou péči.
I když se to tak jmenuje, i když se to vlastně jako maska používá jen občas. Ale můžete to používat i každý den a můžete to vnímat i jako pravidelnou péči o pleť. Která především hydratuje a která podle mě hlavně zlepšuje vstřebávání a efekty všech dalších používaných produktů. Platýnkovou masku ale rozhodně nesmýváte, nedokáže vám vyčistit pleť jako běžná maska a taky ji můžete používat klidně dvakrát denně.
Platýnkové masky jsou totiž podle mě vymyšlené hlavně pro to, aby hydratovaly. Ono často to má i jiné slibované benefity, různé aktivní látky, ale nebudeme si nalhávat… platýnka hlavně hydratují. Jsou napuštěné séry na vodním základě, mívají v sobě i hodně glycerinu nebo hyaluronu, nechávají na pleti mokrou vrstvu, která by měla dodat právě tu hydrataci.
Je to maska v tom smyslu, že to nemusíte používat každý den, ale že to použijete jako takový akcelerátor další péče. Jako extra dávku hydratace a navíc extra dávku výživy pro unavenou pleť. Navíc si myslím, že pokud máte opravdu dobře hydratační a pečující běžnou péči o pleť, tak vám platýnková maska ani nic nemusí udělat. Ale i tak je to hezké extra.
Freeman Sheet Mask Hydrating
Garnier Sheet Mask Moisture+Comfort
By Wishtrend Natural Vitamin 21,5% Enhancing Sheet Mask
SPF není kosmetika ale styl života
Funguje to, protože:
- bez opalovacího krému není péče o pleť.
Nepatřím úplně mezi ty influencery, co vám každý druhý den připomenou, že byste měli používat SPF. Taky jsem pár takových musela odsledovat, protože nechodím do školky a nepotřebuji slyšet pořád to samé dokola. Nepatřím ale ani mezi ty, co vám řeknou, že opalovací krém použijí maximálně třicítku a jen občas, protože v našich podmínkách a navíc v zimě to není potřeba.
Věřím na to, že by každý měl používat SPF. Bez podmínek, naprosto automaticky každé ráno na obličej a na krk a dekolt a na viditelné části pokožky. Protože to nejen brání spálení kůže, ale také to zpomaluje stárnutí pokožky, zpomaluje to tvorbu vrásek a chrání to pleť proti poškození sluníčkem. SPF není něco extra, co používáte v létě na dovolené. SPF je stejně jako snídaně nebo ranní kafe prostě součást mého životního stylu. A opravdu si myslím, že v dlouhodobém horizontu to má pozitivní dopad na kvalitu pleti.
Dobry den, jak odlicujete rasenku? Taky s nejakym olejem, pak jeste vodou a stahnete rucnikem?
dobrý den, přesně tak, olejem nebo balzámem a stahuji teplým mokrým ručníkem. krémy nebo gely bývají na řasenku a odolnější líčení občas krátké, ale olej nebo mastný balzám mi vždycky vezme všechno na první použití.
Vlastně to mám všechno hodně podobně, ručník mám tedy spíš na dva dny a kyseliny používám méně než dříve, zas víc retinol a hydrataci v toneru i séru, baví mě niacinamid, měď, fermentované věci, ceramidy…
se musím přiznat, že i já za poslední rok omezila hodně kyseliny. pravidelně používám jen BHA, ten má moje pleť opravdu ráda, ale AHA používám pořád méně a pořád slabší…