Modrý gel s peptidy mědi, který vypadá nenápadně, taky vypadá skoro jako, že to bude na obličeji nepříjemné, ale je to jen gel, který pak ani necítíte a u kterého si vlastně ani nevšimnete, že jste to namazali. Takový je Niod Copper Amino Isolate Lipid 1% na první namazání. Jenže pak se ráno probudíte a je to najednou tak nějak lepší. Což s ohledem na věk, množství spánku, stresu a podobně je spíš méně pravděpodobné než více pravděpodobné. Takže to bychom měli asi trošku silnější úvod, ale to nevadí.
Jaký je vlastně tento modrý peptid od Niodu?
Peptidy mědi jako hvězda proti vráskám?
Než se dostanu konkrétně k modrému gelu od Niodu, pojďme se na chvíli zastavit u peptidů mědi. O peptidech tady byl větší souhrnnější článek před pár týdny. Pokud jste ho četli, tak si možná pamatujete, že peptidy mědi patří mezi tzv. nosné peptidy. Což jsou peptidy, které do pleti donáší minerální látky, peptidy mědi překvapivě a konkrétně pleti dodávají měď. A měď je shodou okolností také součástí kolagenu, což přesně v pleti chcete.
Protože stářím ztrácí pleť přirozený kolagen, je snahou protistárnoucí kosmetiky kolagen pleti dodávat. Či pleť nějak stimulovat, aby zaprvé kolagenu vyráběla více a zadruhé se snažila ho tolik neztrácet. Protože více kolagenu znamená mladší napnutější a méně vráskovou pleť. A to přece všichni chceme.
Velkou výhodou těchto peptidů je také to, že podobně jako retinoidy, jsou poměrně dobře prozkoumané a to i řádnými vědeckými studiemi, které poukázaly především na schopnost měděných peptidů stimulovat kolagen a působit proti stárnutí pleti, hlavně proti tomu způsobenému sluníčkem. Pomáhají také proti poškození pleti od sluníčka, zmenšují viditelnost vrásek, zvyšují pružnost a plnost pleti. Prostě vrací čas a pleť omlazují. Přitom studie byly prováděny nejen na buňkách v laboratoři, ale také na reálných ženách a reálné pleti. Víceméně pokaždé došlo u zkoumané skupiny ke zlepšení oproti kontrolní skupině s placebem.
Možná si chcete připomenout moje povídání o peptidech jako takových, tedy nejen o těch měděných. K čemu vlastně peptidy slouží, jak souvisí peptidy s aminokyselinami a s kolagenem, co všechno peptidy umí a jaký je rozdíl mezi signálními a zpomalovacími peptidy. A taky o tom, jaké všechny peptidy existují a podobně. To všechno tam najdete.
Zvýšená produkce kolagenu
Zastavím se u jedné konkrétní studie, na kterou různé články dost odkazují a která porovnává, jak peptidy mědi produkují v pleti kolagen ve srovnání s vitaminem C, retinoidem a melatoninem. Ty výsledky jsou totiž fakt zajímavé, alespoň já myslím. Koho to nezajímá, tak teď přeskočí.
Studie je zajímavá tím, že byla prováděna na reálné kůži a na dvaceti dobrovolnících. Většina dalších studií bývá totiž prováděna spíše ve zkumavkách. Každopádně tato studie byla publikována už v roce 1998. Zkoumala účinek vitaminu C, melatoninu, tretinoinu a právě peptidů mědi na kůži zapojených subjektů, kterých bylo 20. Ti byli rozděleni do dvou skupin po deseti. Jedna skupina se měsíc natírala na jednom stehnu krémem s vitaminem C, na druhém stehnu krémem s retinoidem (tretinoinem). Druhá skupina se měsíc natírala na jedné noze krémem s peptidy mědi a na druhé noze krémem s melatoninem. Ano natírali si nohy a každou něčím jiným. Chyběla tam nějaká kontrolní skupina, která by se natírala placebem. Přijde mi to tedy vtipné a pak i zajímavé, proto to tady taky vyprávím.
No a výsledky? Je dobré pamatovat na to, že rozhodně to nebylo na velkém počtu dobrovolníků, takže bych byla opatrná s procenty a tak, každopádně 4 z 10 dobrovolníkům u tretinoinu, 5 z 10 u vitaminu C, 5 z 10 u melatoninu a 7 z 10 dobrovolníkům u peptidů mědi zaznamenali v kůži zvýšenou produkci kolagenu. Ta byla měřena jak na začátku experimentu, tak i na jeho konci.
Jak toto interpretovat? Rozhodně to neznamená, že by peptidy byly tou nejlepší protivráskovou kosmetikou. Spíš je možné předpokládat, že budou mít účinky u nejvíce lidí. Také studie víceméně ukazuje na to, že peptidy mědi zvyšují produkci kolagenu, a tím přispívají k pomalejšímu stárnutí pleti. Studie se ale už nevěnovala stáří pleti, nezjišťovala, na které problémy pleti to funguje, a podobně.
Každopádně toto je studie, na kterou se hodně odvolávají různé články, co jsem teď prosvištěla. Tak jen, abyste věděli, o čem přesně to je, když se říká, že peptidy mědi produkují líp kolagen než retinoidy.
Co tedy měděné peptidy umí?
Po takové zajímavé zajímavosti si pojďme povědět, co všechno by měly peptidy mědi (a tedy i modrý Niod gel) v pleti umět:
- stimulují produkci kolagenu,
- mají účinky na hojení jizev a na regeneraci,
- jsou antioxidační,
- uklidňují pleť a mají účinky na různá podráždění,
- redukují vrásky, jemné i ty hlubší,
- udržují elasticitu a pevnost pokožky,
- vyhlazují pleť,
- redukují poškození sluncem a pigmentové skvrny,
- a prý taky zlepšují růst vlasů/chlupů.
Velká část studií byla provedena právě na pleti poškozené sluncem a také na stárnoucí pleti. Přičemž účinky aplikovaných peptidů mědi na pigmentové skvrny a na jemné i hlubší vrásky se většinou ukázaly už během čtvrtého týdne studie. Což je poměrně rychlé působení, hlavně pokud máte nějaké vlastní pigmentové skvrny, tak mi nejspíše potvrdíte, že ty mrchy jsou hodně odolné a často nezmizí ani po vypotřebování celé zázračné lahvičky.
Co si ale od těchto studií vzít
Pokud bychom si měli odnést jednu informaci z těchto různých studií, tak podle mě by to mělo být to, že se vyplatí peptidy mědi používat. Je otázkou, jak moc vám dokáží v péči o pleť nahradit třeba retinoidy nebo vitamin C, každopádně rozhodně je to jedna z alternativ, která vám může pomoci v péči o stárnoucí pleť. Taky je to jedna složek, která vám pomůže s nerovnou barvou pleti, což já tedy osobně až tak potvrdit nemůžu, podle mě jsou účinnější látky (tranexamic acid nebo céčko).
Pro peptidy pak ale platí, že jsou neproblematické, nemají nějaké výrazné vedlejší účinky, pleť nedráždí a nejsou přehnaně agresivní. Naopak dokáží pleť zklidnit. Uklidňují podráždění, dokáží případně i zklidnit pleť s různými problémy. Navíc mají i antioxidační účinky, tak pleť posilují proti vnějším vlivům a také pomáhají předcházet stárnutí pleti.
Peptidy mědi jsou prostě takový malý zázrak. Sice si myslím, že se nevyplatí vyměnit retinoidy a céčko jen za peptidy, ale rozhodně je podle mě dobrý nápad tyto tři prokolagenové ingredience nějak v rámci péče o pleť kombinovat. Každopádně teorie toho říká hodně, studie toho ještě více naznačují, jak je na to tedy skutečnost. A jak je na tom konkrétně modrý gel od Niodu?
Od Niodu jsem vyzkoušela jen část sortimentu. K modrým peptidům se dneska ještě dostaneme. Pojďme ale před tím ještě zmínit moje zkušenosti s tím, jak jsem vyzkoušela profláknutou pleťovou masku a taky to zkusila se stejně profláknutým jiným čisticím gelem. A jak jsem vlastně až tak moc nepochodila. Moje předchozí Niod zkušenosti najdete tady:
Modré peptidy od Deciemu
No dobře, pojďme se ještě jednou zastavit u takové malé odbočky. Niod jako značku nemám moc ráda, dost málo z toho, co jsem zatím vyzkoušela, mě nějak ohromilo. Dalo by se říct, že modrý peptidový gel je vlastně jediný produkt, který si hodlám koupit znovu.
Modré měděné peptidy najdete nejen u Niod modrého gelu, ale také u modrého séra od Niodu a také u levnějšího Ordinary. Modrý Buffet s měděnými peptidy zažil svou velkou slávu hned po uvedení a přijde mi, že i teď si na něj občas někdo vzpomene. Jak jsem to s modrým Buffetem měla já, si můžete najít v jedné starší recenzi. A jak jsem to měla s tím modrým sérem CAIS?
Niod Copper Amino Isolate Serum 2:1 (CAIS)
Takže Niod jako značka pro mě nic moc. Modré levnější peptidy v Buffetu od Ordinary taky nic moc. Ale stejně jsem pak šla rovnou ke zdroji a koupila si úplně to původní modré sérum (tedy v aktuální reformulaci, tu úplně původní verzi, co se musela skladovat v ledničce, jsem neměla) Niod Copper Amino Isolate Serum 2:1. A jak to dopadlo?
Asi to byl lepší zážitek, v porovnání s dalšími Niod produkty nebo s Ordinary Buffetem. Na druhou stranu to ale zas taková sláva nebyla, takže nakonec to dopadlo, že jsem tu malou lahvičku spotřebovala, asi jsem ji měla i ráda, ale nestálo mi to ani za to, abych tomu napsala samostatnou recenzi. Oproti tomu si tato novější varianta v gelu samostatnou recenzi vysloužila. Než se ale dostaneme k další recenzi, tak jsem na starém blogu dohledala, že původní Copper Niod jsem minirecenzovala ve spotřebovaných a napsala jsem k tomu tenkrát toto:
Niod Copper Amino Isolate Serum 2:1 bych si klidně doma dokázala představit mít znovu. Není to tedy až takový zázrak, jak kdekdo slibuje, stále si myslím, že peptidy mi více vyhovovaly od PTR nebo od Ordinary. Ale tohle se mi taky líbilo. Používala jsem každý druhý den, výsledkem byla hladší a jemnější pleť, regenerovanější a tak nějak hezčí. Protože to stojí tolik, tak nové balení jsem si nekoupila, přece jenom dám přednost PTR, který u mě navíc i zjemňoval vrásky a tak. Ale rozhodně tohle měděné sérum od Niodu špatné není.
Jinak opět menší odbočka. CAIS séra doznala už dvě reformulace a podle toho se také označují. Původní CAIS se snad měl skladovat v ledničce, to na mě bylo dost složité, takže tuto verzi jsem nezkoušela. CAIS2 už se mohl skladovat normálně a přišel ve dvou lahvičkách, které se před používáním míchaly, tento jsem zkoušela. Nejnovější verze CAIS3 by se už míchat neměla a ještě jsem ji nezkoušela, ale nejspíš ji v dohledné době vyzkouším. A teď už tedy konkrétně k modrému gelu.
Od Copper Amino Isolate séra k variantě v gelu
Protože jsem sérum s modrými peptidy měla celkem ráda, tak jsem si říkala, že si ho během Black Friday na Deciemu pořídím znovu. Slevové akce totiž mívají fakt hezké, a pokud od nich rádi něco používáte, tak můžete nakoupit dost výhodně. Problém ovšem bývá, že často bývají tyto hodně profláklé produkty spíš vyprodané. Takže já to nestihla a sérum nekoupila. Na začátku prodejní akce s 23% slevou (většinou trvá celý listopad) byl prodaný i modrý gel. Pak se ale něco stalo a zrovna modrý gel koncem měsíce znovu naskladnili. A já neváhala a koupila si místo séra gel.
Balíček mi přišel někdy koncem loňského roku, pamatuji si, že jsem tenkrát používala fakt hodně kyselin, navíc jsem měla hezkou pleť a nějak jsem to nechtěla maximalizovat. Modrý gel jsem si schovala na léto, že to bude jakože jediná aktivní látka, kterou budu v létě používat. Pravdou je, že jsem na Niod pak trošku zapomněla, takže jsem si ho otevřela až na začátku srpna. A víte co, skoro až lituji toho, že jsem to neotevřela dřív, nekoupila toho víc a nekoupu se v tom pravidelně každý čtvrtek. Nebo v úterý, na dnu až tak nezáleží.
Niod Copper Amino Isolate Lipid 1%
Modrý gel je totiž podle mě výjimečný, přesně tak, jak jsem ho popsala v úplném úvodu. Je hodně nenápadný. Sice to vymáčknete modré, ale spíš jen tak namodralé a po namazání to nechává jen na pohled mastnou pleť. Ale není to cítit, není to těžké, není to na pleti nepříjemné a podle mě se to bez problémů vsakuje. Vlastně si skoro ani nevšimnete, že jste si to namazali, to až ráno a až po nějaké době.
Ráno to totiž na mojí pleti začalo postupně vypadat fakt krásně. Je regenerovanější, má vyrovnanější tón a hezčí barvu. A já zrovna nemám s pletí problém, takže těžko říct, kolik by mi toho udělal modrý gel s problematickou a aknózní pletí. Ale teď se mi ty efekty líbí. Ráno mám hezčí pleť, zdravou barvu a dokonce mám v poslední době i přirozené zdravíčko.
A výsledky jsem viděla poměrně rychle, vlastně už po prvním týdnu používání jsem si ráno všímala, že vypadám nějak vyspatější a odpočinutější. Po měsíci používání mi přišlo, že začínám mít mnohem zdravější barvu a mám hned po probuzení a vlastně i celý den velmi přirozené zdravíčko. Dokonce to byl jeden z důvodů, proč se poslední dva měsíce skoro nemaluji.
Efekty jsou navíc docela dlouhodobé, modrý gel používám jen tak třikrát týdně. A přijde mi, že ze začátku jsem efekty nejvíc viděla jen druhý den po použití, ale teď už je to permanentní stav. Nevím tedy, co se s pletí stane, až přestanu modrý gel používat, přece jenom to moje balení je skoro na konci. A vlastně se mi to ani nechce zjišťovat, tak uvidíme, co se stane, až mi gel dojde.
Jasně asi nedokážu říct, že všechny tyto efekty jsou čistě zásluha tohoto gelu. Ale rozhodně si myslím, že k dobré kondici pleti gel přispěl a to docela hodně. Tohle se rozhodně dostalo na můj seznam, co si znovu nakoupit na Black Friday.
Jak peptidy mědi používat?
Modré peptidy jako takové umí s pletí až zázraky. Na to ukazují studie a také proto to ostatně Niod začal vyrábět. Niod si totiž pěstuje pověst takové experimentální a ultra účinné kosmetiky. Jejich nevýhodou ale je to, že jsou značně nestabilní. Proto také Niod s jejich formulací dost experimentuje a proto se také sérum s měděnými peptidy neustále vyvíjí. Momentálně jsou na trhu asi zatím nejstabilnější verze, nemusíte nikde nikde nic míchat, nemusíte to skladovat v ledničce.
To ale neznamená, že by to s měděnými peptidy bylo až tak jednoduché. Samotný Deciem k nich sepsal dlouhý seznam produktů, se kterými to nemáte používat: přímé kyseliny, vitamin C ve formě laa, EUK a další antioxidanty. Hlavním problémem měděných peptidů je to, že jsou vysoce nestabilní při nízkém pH, proto také se nemají používat s kyselinami a vitaminem C. Kdysi toto doporučení obsahovalo i retinoidy a vlastně všechny formy vitaminu C i deriváty. S tím, jak u Deciemu zlepšují stabilitu měděných peptidů, tak také zmenšují seznam nedoporučeného kombinování.
I tak je ale zařazení měděných peptidů do péče o pleť docela výzva pro někoho, jako jsem já. A pro někoho, kdo to rád maximalizuje jako já. Deciem navíc doporučuje používat produkty s měděnými peptidy jako jediné v rutině, protože tak prý mají maximální účinky. K tomu se občas také dostanu, ale dost často přece jen zkombinuji BHA, peptidy a retinoid. Jak to tedy konkrétně dělám u mě doma?
Modrý gel používám zhruba každý druhý den, střídám dny se silnější AHA kyselinou a dny s měděným peptidem. Niod nedoporučuje měděné peptidy používat s přímými kyselinami, tak se toho doporučení držím. Přiznám se tedy, že modré peptidy kombinuji s BHA a také s retinoidem. Mezi BHA (což je přímá kyselina, kterou Deciem nedoporučuje kombinovat) a měděnými peptidy dodržuji pauzu a to docela výraznou, klidně dvě hodiny. V praxi se většinou kolem osmé večer odlíčím a dám BHA toner a veškerou další péči včetně modrého gelu dávám až po desáté večer, když jdu spát.
Vitamin C pak používám ráno. Vlastně právě používání modrých peptidů byl hlavní důvod, proč jsem přestala céčko používat ráno i večer a vyhradila si ho výhradně jen na ranní péči. Občas mě to mrzí, ale právě modrý gel mě přesvědčil o tom, že to za to stojí.
Moje konkrétní večerní rutina je pak takováto:
- odlíčím se a umyju pleť, na double cleansing zrovna používám DHC olej a poté Elizavecca prášek,
- dávám BHA toner od Isntree,
- dodržuji pauzu, minimálně půl hodiny, nejčastěji dvě hodiny,
- dávám oční krém Whamisa a poté toner od Jurlique,
- pak už dávám modrý gel a také další peptidové sérum,
- mažu se retinoidovým krémem od Medik8,
- dávám Natarai olejové sérum s hyaluronem a troškou vody,
- mažu se peptidovým krémem od Olival,
- občas ještě dodávám spací masku Leaders.
Jak vidíte, tak minimální rutinu, co navrhuje Deciem, fakt nedodržuji. Stále na sebe dávám několik vrstev a stále dávám přednost pořádné aplikaci s mokrou pletí. Jo, jsou večery, kdy si máznu tak akorát modrý gel, na to peptidový krém a jdu spát. Ale i když takové jsou, tak jich není moc. Účinky modrého gelu by podle Deciemu měly být nejsilnější právě při minimalistickém použití, ale já asi rozdíly nevidím. Proto mi ta až maximální rutina vyhovuje. A stejně tak mi vyhovují i ty maximální účinky, které u modrého gelu vidím.
-> nakupuj moji péči:
Isntree Clear Skin BHA Toner
The Ordinary Buffet + Copper Peptides 1% Serum
Cos De BAHA P M.A Peptide Serum
Sympli Beautiful Firming Triple Peptide Serum
Hada Labo Gokujyun Hydrating Lotion
Medik8 Crystal Retinal 10
DHC Deep Cleansing Oil
Elizavecca Enzyme Powder Wash
Jurlique Activating Water Essence
(koupeno na deciem)
Chtěla bych doporučit kosmetické přípravky pro zralou pleť, děkuju
dobrý den, peptidy, retinoid, céčko, konkrétní produkty pak vybírejte podle typu své pleti.