Minulý týden jsem se tady v mnoha větách a v mnoha souvětích a v mnoha odstavcích rozepsala o tom, jak vrstvit kosmetiku, tedy jak teoreticky vrstvit jednotlivé kosmetické produkty. Ať už používáte základní 3 produkty, dle nejlepší západní teorie umýt – tonizovat – namazat, nebo na sebe mažete 12 kroků asijské péče. Trošku jsem se pustila i do praktických aspektů mého osobního vrstvení. Dneska se ale do detailů pověnuji tomu, jak konkrétně právě teď vrstvím produkty ve své péči o pleť. A jaké vlastně ty jednotlivé produkty jsou.
Dneska je to opět docela dlouhé, přitom je to ale i hodně osobní. Jen na to poukazuji raději hned na začátku, že možná vám tento článek nepřijde moc univerzálně použitelný a užitečný. Na druhou stranu články o konkrétní péči o pleť v mé koupelně jsou hodně oblíbené, tak snad si v tom každý najdete to své.
Jaká je moje pleť?
Kdo mě sleduje dlouho, tak moji pleť zná. A možná ani ne, takže není od věci si to zopakovat. Pokud se alespoň trošku řídíte nějakou mou radou k péči o pleť nebo občas nakupujete podle mých recenzí, tak povšechní znalost mé pleti k tomu prostě patří. Protože kosmetika je prostě pro každou pleť jiná, že ano.
Moje pleť je už starší. Není extra stará, přiznejme si to, že v dnešní době 40 let rozhodně není starší věk. Což uděláme malou odbočku. Můj blog má už dvanáct let. A třeba před deseti lety, když sebral nějakou tu popularitu na blogspotu, tak nabral i nějaké hejtery. A já v té době měla nějakých 30 a kousek a v komentářích mi pravidelně přistávalo, že nikdo není na moji přestárlou pleť zvědavý a že moje vrásky už lepší nebudou. No a vidíte, i po deseti letech jsou tady moje vrásky pořád s vámi, ale hejteři už tady nějak nejsou. No nic popojedem.
Jaká je tedy moje pleť? Je starší, nějaké ty vrásky už mám, taky na sobě pozoruji pozvolnou změnu směrem k suché pleti. Tradičně mám spíš pleť mastnou, posledních deset let už hodně normalizovanou, ale v posledních třeba pěti letech pozoruji, že občas je skoro až suchá. Táhne a ráda se přimáznu. Rozhodně ale nemám suchou pleť, která by potřebovala extra mastnou výživu, tak daleko jsem ještě nedorostla. Nejlépe by moji pleť asi momentálně charakterizoval výraz normální.
Moje pleť je hodně odolná. Fakt snese hodně kyselin, retinoidů, dalších kyselin, céčka, hrňte to na mě lopatou, moje pleť to chce, moje pleť to potřebuje. Neříkám, občas mě něco i podráždí, ale rozhodně to není po prvním namazání silnější kyseliny. Spíš po dvou vrstvách AHA a ranním i večerním retinolu a ještě když se během dne přestříknu vodou s céčkem. Jasně tohle normálně nedělám, ale to je asi tak situace, kdy by se mi lehce podráždila pleť.
Což opět malá odbočka, já měla kyselina hodně ráda i před deseti lety a před všemi těmi hejtery. A občas mi v té době v komentářích přistálo, že bych to neměla s kyselinami přehánět a že nevím, co to se mnou udělá za deset let. Tak deset let uběhlo a stále mám pocit, že mi přehnané kyseliny prokazují tu nejlepší službu. Ale jak říkám, moje pleť je hroší a může si to dovolit.
Cos De BAHA P M.A Peptide Serum
The Ordinary Lactic Acid 5% + HA
Jurlique Activating Water Essence
Taky mám tradičně problematickou pleť. Pupínky, černé tečky, různé nerovnosti. K tomu si přidejte jizvičky po akné, pigmentové skvrny od sluníčka. Ani jeden z těchto problémů nyní nijak aktivně nemusím řešit. Moje akné je víceméně hodně hormonálního původu a vždy mi tyto hormony srovnalo těhotenství, stejně tak i následné kojení. Během těhotenství a kojení jsem měla prostě vždy dokonalou pleť. A stejně tak i dva následující roky po skončení kojení. Pak tedy nastalo peklo.
Momentálně mám za sebou jeden rok od skončení kojení a doufám, že mě čeká ještě jeden rok dobré pleti. Zrovna teď tak nemusím řešit ani akné, občas sice se objeví nějaká černá tečka či ucpaný póreček, ale není to nic extrémního, je to třeba jednou za dva týdny a konec. Jasně, že doufám, že to se mnou takto vydrží už do konce života, na druhou stranu se děsím toho, co nastane za rok. Stay tuned for more!
Co řeším u své pleti
Abych to ale shrnula do přehlednější formy, tak si pojďme zrekapitulovat, jaká vlastně moje pleť je a hlavně, co potřebuje a co u ní řeším:
- začínající vrásky, kdy některé (třeba ta na čele) už jsou přece jenom hlubší,
- prevenci dalších vrásek a nějakou tu prevenci povadající pleti,
- pigmentové skvrny, především tedy ochrana proti sluníčku a poškození,
- lehce suchou pleť, která mě pne, hlavně ve studenějším počasí,
- většinou se moc nemaluji, proto kladu důraz na sjednocenou pleť díky péči,
- (a když ne, tak se z toho nehroutím),
- hydratace a hydratace, protože té není nikdy dost,
- zpomalenou regeneraci pleti, protože ani regenerace není nikdy dost.
Jakou kosmetiku preferuji
Abych svou péči ještě lépe uvedla, tak jaké jsou moje osobní preference při péči o pleť. Mám ráda hydratační, hlavně hyaluronové produkty, chci to na sebe mazat hodně, chci být mokrá a vrstvím jednu vrstvu za druhou, nikdy to nenechám zaschnout, celé mokré to klidně přemažu krémem. Mažu na mokro a nečekám na vstřebání.
Ráda kombinuji hodně aktivních látek. Klidně v jedné rutině zkombinuji BHA, AHA, céčko, retinoidy, peptidy, hyaluron a spokojeně odejdu spát. Jasně, snažím se dávat pozor na nějaká zásadní pravidla a už jsem přece jenom stářím zmoudřela a nemažu to na sebe horem dolem. Ale ano, jsem královna překombinací a nejen že to mé pleti nevadí, ale vlastně to tak nějak vnitřně až preferuji, protože mě to baví. Rozhodně nejsem kosmetický minimalista.
A jindy mi zase nedělá problém na sebe jen šplíchnout toner a jít spát, protože prostě se mi nechce. A vlastně je to skoro až nic mezi tím. Buď maximum all in, nebo totální nasrat, bude mi stačit to AHA a jdu spát.
Jakou kosmetiku používám a proč
Moje konkrétní péče o pleť se víceméně odvíjí od toho, jaké aktivní látky chci používat. Pomineme tedy teď, že se vždy odličuji a umývám a také že vždy používám před den vysoké SPF. Jaké jsou další aktivní látky, které používám. Kdybych je měla seřadit podle mojí osobní preference a podle toho, které látky používám nejvíce, tak by to nejspíše šlo nějak takto. Pro mě je nejdůležitější asi BHA, protože na ty černé tečky a pupínky dost trpím. Uznávám, že teď to moje pleť až tak nepotřebuje, takže volím spíš jemnější BHA a mám třeba i období, kdy salicylovou ani nepoužiji. Ale vždy toho lituji a rychle se k ní vracím.
Další důležitou látkou je pro mě hyaluron. Používám ho výrazně častěji a výrazně více než jiné hydrofilní látky. Glycerin třeba až nemám ráda, polyglutamic acid není moc obvyklá, nějaké ty řasy a tak mi přijdou zbytečné. Jsem prostě tým hyaluronu a to nejlépe v toniku. Velké množství, co se dobře používá. A od té doby, co jsem objevila kouzlo prvních esencí, tak vlastně to samé platí i pro fermentované složky, které momentálně nepoužívám, ale už jsem to napravila a mám doma zásobu asijských tonerů s fermentací.
BHA a hyaluron je víceméně takový můj základ, který používám snad pořád. Balím si ho s sebou na cesty, ne že bych tedy zrovna nějak extrémně cestovala. Hned potom by nejspíše přišly retinoidy. Musím říct, že jasně přežila jsem to, ale těhotenství a kojení bez retinoidů mi přišlo jako neskutečná křivda, nejen že jsem byla tlustá a odrovnala jsem si záda, ale navíc jsem přišla o retinoidy? No to tedy ne. A moji exkurzi do bakuchiolových vod bych označila jako jeden velký průšvih za druhým.
Další nezbytností, kterou potřebuji používat, jsou peptidy. I když uznávám, že jejich působí proti vráskám a proti celkovému stáří není tak dokázané jako u retinoidů, stejně tomu věřím a nějaký ten peptid potřebuji v péči o pleť pořád. A vůbec se nebráním tomu, že bych používala peptidy u všech možných produktů, kde se dávají. Tonika, séra, krémy, cokoliv s peptidem beru.
Missha Time Revolution The First Treatment Essence Rx
Hada Labo Gokujyun Hydrating Lotion
Beauty of Joseon Bubble Toner Green Plum + AHA
A pátou nezbytností, kterou mívám v péči o pleť, jsou AHA kyseliny. Nepoužívám je tedy v létě, to většinou vynechávám a vystačím si s BHA. A často je nepoužívám ani každý den, spíš jen tak obden nebo vynechám, když se mi nechce. Ale používám je ráda a při jejich používání vidím rychlý efekt. Podobně vidím efekt, když AHA na delší dobu (třeba v létě) vynechám.
Za další potřebuji mít v péči vitamin C. Přiznám se tedy, že jsem ho kdysi používala o dost víc poctivěji, céčko jsem dávala ráno i večer, každý den, celý den. Ale pak jsem propadla retinoidům a taky peptidům a céčko se muselo uskromnit a jsou období, kdy se mi ani nechce otevírat nové balení, když to staré spotřebuji. I tak ale mám céčko ráda, protože dobré sérum s vitaminem C má prostě výsledky, které vidím rychle a které mi za to stojí.
Jako sedmou nezbytnost bych pak přidala olej, případně krém. Vlastně oba dva a nejlépe v součinnosti. Tam nemám nějaké vyhraněné preference, víceméně zvládnu jakýkoliv rostlinný olej, stejně tak i jakékoliv éterické oleje, tak nějak tuším a vím, jaké mi nejvíc vyhovují, ale nebráním se ani experimentům. Stejně tak u krémů nebo balzámů nemám preference. Může to být jen hydratační základ, stejně tak i nabušené aktivy, prostě se chci něčím namazat.
Je samozřejmě hromada dalších aktivních látek, které v péči o pleť můžete najít. Ceramidy, niacinamide, probiotika, vitamin E, benzoylperoxid, kyselina azaleová, kyselina tranexamová, MSM, urea a k tomu hromada dalších. Některé z nich občas použiji, například niacinamide v létě, tranexamic acid zase v zimě, ale klidně je oželím a pravidelně je ani nekupuji.
Jaké mám doma produkty
Než se dostanu dostanu konkrétně k tomu, jak přesně jednotlivé produkty vrstvím a jak je používám, tak pojďme rychle proletět seznam toho, co používám a to včetně konkrétních produktů. A přidám k tomu i minirecenzi, případně odkaz na plnohodnotnou recenzi, pokud už byla, vezměte si z toho, co chcete.
Ráno:
- Oskia Renaissance Cleansing gel: nechává mi povlak, takže to nemám moc ráda, ale používám to, protože mi toto malé balení furt někde dávají zdarma,
- Whamisa Organic Flower Eye Essence: je to celkem příjemný oční krém, používám ho ráno i večer, recenze,
- Jurlique Activating Water Essence: používám jako první esenci a vlastně to mám docela i ráda, nedokážu zatím přesně říct proč, příště si nejspíš pořídím něco jiného, ale když už to mám, tak to ráda mám, recenze,
- essence Glowing Gold Vitamin C Glow Serum: asi není špatné, na obličeji je docela příjemné, nevím, jak jsou na tom účinky, používám ho teprve asi druhý týden, rozhodně to ovšem není nejúčinnější céčko, co jsem kdy potkala, to říct můžu,
- essence Cute as Shell Face Glow Booster: používám jako hydratační sérum, je v tom hyaluron, má to velmi hezkou takovou unikorní barvu, ale na pleti to vidět není, podle mě to jen hydratuje,
- Cos de BAHA Peptide Serum: mám taky teprve druhý týden, takže účinky ještě neposoudím, ale nemám ráda tu konzistenci, je hodně glycerinová, hutná, je cítit na pleti, trošku to lepí, přitom to podle mě až dehydratuje, no nic moc,
- Olival Peptidna Krema: ten mám ráda fakt hodně, používám ho ráno i večer, jemná našlehaná konzistence, na pleti moc příjemný, lehký ale výživný, dobré to je,
- Skin Aqua Tone Up UV Essence: mám ho fakt ráda, tuhle zelenou verzi možná o kousek míň než tu modrou a fialovou, ale ráda ho mám i tak,
Večer:
- Eve Lom Cleanser: mám vlastně taky ráda, on je sice takový až vazelínový, ale svou práci odvede a mě vlastně ani ničím neštve, je hodně nekonfliktní, sice moc nevoní, ale nevadí, popojedeme,
- Fancl Facial Washing Powder: je můj asi nejoblíbenější čisticí prášek na obličej, dobře mám doma ještě o kousek lepší, ale tento je hodně dobrý, jemný, pění, umyje, ale nevysuší,
- Isntree Clear Skin BHA Toner: je podle mě spíš slabší, ale nějakou práci odvede, znovu bych si ho nekoupila, ale vlastně ho používám ráda,
- Beauty of Joseon Bubble Toner Green Plum + AHA: je podle mě taky slabší a mám pocit, že mi moc nevyhovuje konzistence v pěně, ale teprve se sžíváme, tak uvidíme,
- The Ordinary Lactic Acid 5% + HA: toto je podle mě velmi dobré kyselinové sérum, je to jeden z produktů, které si od Ordinary kupuji opakovaně,
- Whamisa Organic Flower Eye Essence: viz ráno,
- Jurlique Activating Water Essence: viz ráno,
- Cos de BAHA Peptide Serum: viz ráno,
- Niod Copper Amino Isolate Lipid 1%: na tento gel tady snad už brzy bude recenze a já ho asi miluji,
- Medik8 Crystal Retinal 10: podle mě je hodně slabý, na to, že je to nejsilnější verze retinoidů od Medik8, je to snad až moc slabý,
- Natarai Pleťové sérum: tento pleťový olej jsem si fakt oblíbila, na pleti je hodně příjemný, líbí se mi vůně a přijde mi, že i něco málo dělá, recenze tady na něj už byla,
- Hada Labo Gokujyun: sice je to jen ta základní verze Hada Labo hyaluronu, ale prostě svou práci odvede, konzistencí je spíš tekutější než ostatní verze,
- Olival Peptidna Krema: viz ráno,
- Leaders PHA Sleeping Mask Regeneration: je to spíš lehký gelový krém, ale vytváří na pleti jemný film, jako okluzivní vrstva to slouží dobře, ale podle mě to nic jiného neumí.
Jak a proč tyto produkty kombinuji ráno
Ráno začínám umytím pleti, dávám přednost rychle se smývajícím práškům, ale když už mám doma Oskia gel, tak ho i spotřebuji. To hlavní podle mě stejně začíná až po umytí. Poté dávám krém na oči. Kdysi jsem se dočetla, že krém na oči je nejvíce aktivní produkt v péči o pleť a měl by přijít hned na čistou pleť a teprve poté tam vrstvit další péči. A tím se řídím. Krém na oči dávám jako první.
Poté už pak přichází tekuté produkty, ty vrstvím rychle za sebou, nenechávám je zaschnout, ale dávám jednu vrstvu za druhou. Mokrá pleť je tak propustnější a navíc mi přijde, že to zlepšuje i celkovou hydrataci. Jako první z tekutých produktů dávám první esenci. Poté následuje sérum s vitaminem C, momentálně mám essence s derivátem. Pak dávám sérum s hyaluronem, to by ostatně mělo přijít na vlhkou pleť vždy. A pak ještě třetí sérum s peptidy.
Za normálních okolností většinou dávám hyaluron až jako poslední sérum, peptidy také často dávám ještě před vitaminem C (pokud je to forma, co není kyselá). Ty moje momentální peptidy Cos De BAHA jsou ale tak hutné a glycerinové a ulepené a nejsou mi na pleti moc příjemné, vlastně nejméně mě zlobí, když jdou jako poslední a hned na to krém.
Pleť stále nechávám mokrou a hned na to mažu denní krém. Ten se mírně smíchá s vlhkostí, co na pleti zůstala po všech sérech a tonerech, díky tomu se krém rychleji vstřebává a také podle mě lépe hydratuje. Ranní péči zakončuji opalovacím krémem, ten dávám až na suchou pleť, až všechno zaschne. Momentálně používám vlastně výhradně Tone Up krémy, skoro se totiž nemaluji a s toneupovými SPF opravdu vypadám hezčeji, tak nějak vytónovaně. Takže místo makeupu opalovací krém.
Jak a proč tyto produkty kombinuji večer
Při čtení večerní péče pamatujte na to, že moje pleť je velmi odolná, takže se toho kombinování nebojím a dělá mi to víceméně dobře. Takže klidně na sebe dám AHA toner a AHA sérum, lupnu tam retinoly, BHA, klidně bych přidala i céčko, prostě se toho nebojím a zkouším, dokud mi to dovolí. Každopádně ale v současnosti kombinuji dvě večerní rutiny, protože nechci kombinovat AHA a peptidy. Takže většinou jeden večer dávám kyseliny a druhý večer peptidová séra. Přičemž ale začátek a konec večerní rutiny je většinou stejný.
Začínám samozřejmě dvojím čištěním, zatímco ráno si dokážu bez čištění pleti vodou i představit, večer to prostě potřebuji. Dávám nějakou tu masku, umývám se a pak už pokračuji s mazací péčí. BHA tonikum používám jako první, hned po vyčištění pleti, případně hned po smytí masky. Většinou chvíli počkám, než aplikuji další vrstvy. Někdy se zapomenu a další vrstvy se stanou třeba až za hodinu. Dávám přednost tomu, že BHA přijde před AHA. Kdysi jsem se dočetla, že BHA mívá nižší pH než AHA, proto patří jako první, takže se toho držím. Sice si to nekontroluji, jestli je to opravdu pravda u konkrétních produktů, ale už to tak mám zažité, takže to tak prostě je.
AHA tonikum dávám často hned po BHA, ovšem ne každý den. AHA dávám vždy, když mám kyselinový večer. Ale občas si ho přidám i před peptidy, v takovém případě pak vždy po kyselinách počkám půl hodiny i více. A jsou večery, kdy se mi už nic nechce, takže namažu AHA toner a jdu spát. U AHA kyselin totiž platí, že na sebe vážou vodu, takže v podstatě hydratují, není to to samé, co nabídne hyaluron, ale pro mou pleť to stačí a opravdu můžu jít spát i bez namazání krémem.
Takže dobře to jsme shrnuli základ, kterým začínám každý večer, teď už k oběma rutinám. Začnu tou kyselinovou. Během kyselinového večera na sebe namažu AHA toner a hned poté pokračuji s AHA sérem. Toto kombinování si můžu dovolit nejen z důvodu odolné pleti, ale i protože jak to současné tonikum, tak i sérum jsou spíš slabší. Třeba s 10% lactic bych si to nejspíše dovolit nemohla. Poté často počkám a nechávám AHA na pleti působit. Jo a občas se mi stane, že zapomenu a opět jdu spát jen s AHA, ale popojedeme.
Po dejme tomu dvaceti minutách (čistím zuby, poklidím kuchyň, obleču pyžamo) pokračuji s první esencí, dávám retinoidový krém, poté si v dlaních smíchám třetinu pipety oleje a dávku hyaluronu, přidám trošku vody a namažu se. Nechávám uschnout, většinou si dojdu na záchod a pak už mažu noční krém a čas od času na to i spací masku.
Peptidovou rutinu začínám nejčastěji asi jen po BHA toneru, občas až po AHA toneru, nechávám mezi aplikací asi půl hodiny až hodinu času. Poté dávám hned po sobě první esenci, na to tonerové sérum, co dávám i ráno, a na to pak peptidový gel od Niodu. Nechám jen trošku vstřebat, přidávám retinoidový krém a hned na to zase olej s hyaluronem a kapkou vody. Vše zamáznu večerním krémem a spací maskou.
Jak mi tato péče funguje?
Nemůžu si stěžovat, popsaná péče mi v podstatě vyhovuje. Musím se přiznat, že většinou jen obměňuji produkty, ale aktivní látky mi zůstávají hodně podobně už pár let. A co tato rutina pro mě dělá? Retinoidy a peptidy doufám bojují proti vráskám. BHA mi pomáhá udržovat pupínky a černé tečky nejlépe někde jinde než na mé pleti. Céčko rozjasňuje, AHA mi zlepšuje texturu pleti a také pomáhá rozjasňovat. První esence, hyaluron, různá hydratační séra a podobně hydratují a také zlepšují regeneraci pleti. Krém a olej zjemňují a také pomáhají noční obnově.
Víc toho vlastně nepotřebuji a věřte mi, že to je ode mě hodně dospělé. Že jsem si uvědomila, že nepotřebuji plácat jednu aktivní látku za druhou a že nepotřebuji kupovat vše, co mi cvrkne do nosu. Že mi opravdu stačí BHA, AHA, retinoidy, peptidy a céčko. A vím, že někomu může i toto připadat nadbytečné. Ale já už to asi jinak neumím. Dotazy?
Děkuji! To je tak skvěle zpracované a ikdyz to je dlouhé, tak nenudí, ale baví.
děkuji
To je peněz a vypadáte na svůj věk. Takže buď byste bez těch serepetiček vypadala na 50, nebo to je placebo.
nebo taky na šedesát. utrácím spoustu peněz právě proto, aby se to nikdo nikdy nedozvěděl.