Vitamin C v kosmetice je něco, co by vás mělo zajímat. A pleťová séra s vitaminem C jsou hodně žádaná a oblíbená záležitost. Zároveň je to ale kosmetika, která je pro mě spojena s velkou dávkou negativních vlastností. Ono totiž není céčko jako céčko a já si svoje céčka dost vybírám.
Podobný článek jsem už kdysi dávno psala -> aneb, jak si vybrat dobré sérum s vitaminem C. Ono vybrat si dobré sérum s vitaminem C, které funguje, není až tak jednoduché. Tato séra mají totiž dva protipóly. Na prvním je forma vitaminu C a to, jak moc daná forma funguje. No a na tom druhém je trvanlivost dané formy.
Pokud kupujete sérum nebo jinou kosmetiku s vitaminem C, je dobré si před nákupem ujasnit několik základních aspektů. Bude se vám lépe vybírat a snad se častěji trefíte do séra, které vám bude vyhovovat. Co tedy zvážit před nákupem?
- Jak moc jste ochotní kosmetiku speciálně skladovat, aby vám vydržela.
- Zda vám nevadí, že za vitamin C můžete zaplatit hodně peněz a rychle ho spotřebovat.
- Jestli raději nechcete použít jinou aktivní látku, která může mít stejný efekt.
- Jakou formu vitaminu C preferujete.
- Jakou koncentraci může vaše pleť tolerovat.
Stabilní, nebo účinné? Budete si muset vybrat
A tím se dostáváme k tomu hlavnímu problému s céčkem: nejúčinnější produkty s vitaminem C nejsou stabilní a nejstabilnější produkty s vitaminem C nejsou nejúčinnější. Takže každé jedno sérum můžete umístit na osu účinnosti a stabilnosti a vlastně si tak nějak musíte mezi tímto vybrat. Chcete mít extra účinné céčkové sérum? Nebo chcete mít stabilní sérum, které můžete doma otevřít a skladovat půl roku v koupelně? Volba je na vás, obojí bohužel mít nemůžete.
K této volbě mezi dvěma póly bychom tedy mohli přidat i ten třetí, neboli jak moc vaše pleť toleruje čistý vitamin C. Šetrnost céčkového séra tak nějak koreluje s tím, jak moc je sérum stabilní, neboli čím silnější a účinnější céčko si koupíte, tím větší je šance, že vám bude pleť dráždit a tím menší bývá stabilita daného séra. Naopak čím šetrnější céčkové sérum si pořídíte, tím bývá méně účinné a tím déle vám většinou vydrží funkční. Je to tedy hodně zjednodušené a nejspíše to nebude platit stoprocentně, ale tak nějak to dilema u céčkového séra bývá.
Stavíte vedle sebe účinky, které céčko bude mít, k tomu posuzujete, jak moc je toto sérum dráždivé, aby vám to nedráždilo pleť až moc. A nakonec zjistíte, že vám sérum může také po několik týdnech zoxidovat a přestat fungovat. Céčkové sérum je podle mě jedno z nejnáročnější na výběr a na správný nákup. Pověst té hodně dráždivé kosmetiky mívají spíše retinoidy, ale ty jsou alespoň stabilní a neoxidují. Oproti tomu si můžete vybrat skvělé céčkové sérum a pak si už za měsíc všimnete, že vám zoxidovalo a že už vlastně nefunguje.
Stabilnost záleží na formě vitaminu C:
- Pro čistý vitamin C většinou platí, že byste ho měli skladovat po otevření v ledničce, neměl by se dostat moc na světlo a měli byste kosmetiku spotřebovat do 3 měsíců po otevření. Pro správné zacházení si vždy přečtěte instrukce na obalu.
- Deriváty vitaminu C jsou stabilnější a nepotřebují speciální zacházení. Můžete je většinou nechávat v koupelně a mají delší dobu trvanlivosti.
Vitamin C se nevyplatí používat?
A s ohledem na dané problémy se stabilitou a účinností céčka se vlastně ani nedivím, pokud někdo řekne, že céčková séra mu nestojí za to a že je nepoužívá. Ono totiž navíc céčková séra bývají dost drahá, musíte je rychle spotřebovat, takže často je koupíte v menším balení a to všechno za více peněz a stejně účinnost rychle vyprchá. A k tomu všemu to může být na pleti dráždivé a vlastně je s tím víc trápení než zaručených účinků.
Asi chápu tento úhel pohledu. Chápu, proč někdo poví, že mu céčková séra za to nestojí. Já ale céčková séra miluji. Výsledky u nich vidím, a i když mě hodně často nějaké sérum vlastně zklame, tak ráda kupuji nová a taky se ráda vracím ke svým osvědčeným kouskům.
Proč je céčková kosmetika drahá:
- Séra s čistým vitaminem C bývají většinou dost drahá, je to dáno tím, že je nutné sérum formulovat tak, aby neoxidovalo.
- Deriváty bývají levnější a dostupnější, ale v tomto případě získáváte stabilitu a nižší cenu výměnou za nižší účinnost produktu.
Na co je vitamin C v kosmetice
Než se budu věnovat zásadám, které je dobré dodržovat při nákupu céčkového séra, pojďme ještě odbočit k několika aspektům. A pojďme si nejdříve zopakovat, co vlastně takové céčko umí, proč byste ho měli v kosmetice používat a proč přesně patří k mým velmi oblíbeným aktivním látkám. Pojďme si ale také shrnout, jaké máte možnosti, když z nějakého důvodu céčko používat nechcete. Neboli jaké aktivní látky působí v té určité oblasti jako céčko a které vám dokáží céčko svými některými účinky nahradit.
- Vitamin C je antioxidant. Pomáhá tak chránit pleť proti vnějším vlivům, pomáhá zlepšovat efektivitu SPF krémů, pomáhá chránit proti stresu a proti volným radikálům v prostředí, tím pomáhá předcházet stárnutí pokožky. Musím se tedy přiznat, že antioxidantům až tak moc neholduji, myslím si, že jejich účinky jsou diskutabilní a vlastně se ukážou po tak dlouhé době, že bůhví. Ale v létě pod SPF používám vitamin C téměř vždy.
- Čím nahradit vitamin C jako antioxidant? Pokud céčko až tak moc nemusíte, tak můžete zkusit jiná antioxidační séra, na výběr jich je opravdu hodně. Hledejte třeba vitamin E, flavonoidy, karotenoidy, retinoidy jsou také antioxidanty.
- Vitamin C stimuluje tvorbu kolagenu. Céčko je jedna z aktivních látek, která podporuje tvorbu kolagenu. Díky tomu pleť vypadá mladší, můžou se vyplňovat jemné vrásky, pleti se vrací objem a mladistvá plnost. Spolu s antioxidačními vlastnostmi tak stimulace kolagenu působí proti stárnutí pleti a proti ztrátě přirozené plnosti.
- Co stimuluje kolagen v pleti? Je ale nutno říct, že i jiné látky pomáhá se stimulací kolagenu. Mezi ty hlavní patří určitě retinoidy a peptidy. A musím říct, že podle mě retinoidy i peptidy asi fungují na kolagen lépe, alespoň já jim věřím v tomto ohledu více než céčku.
- Vitamin C podporuje regeneraci pleti. Toto je moje asi nejoblíbenější část používání vitaminu C. A jeden z důvodů, proč céčko tak ráda používám. Používám ho ráda pod SPF jako antioxidant a používám ho pro regeneraci pleti. A ke třetímu důvodu se dostaneme hned v zápětí.
- Co podporuje regeneraci pleti? Pokud chcete jinou aktivní látku, která podpoří regeneraci, tak určitě vyzkoušejte AHA nebo PHA kyseliny. Ty dokáží nabídnout stejně rychlé a stejně viditelné účinky jako céčko.
- Vitamin C sjednocuje a rozjasňuje. Hodně to souvisí s regenerací pleti, ale céčko umí nejen to. Céčko působí i proti pigmentovým skvrnám, proti různým jizvičkám, co vám zůstanou po akné nebo po vymáčknutém ucpaném póru. A to je můj třetí důvod, proč céčko tak ráda používám. Ono to hodně souvisí i s produkcí kolagenu a také s SPF ochranou, které proti pigmentovým skvrnám také pomáhají. A céčko nabídne toto vše v jedné aktivní látce.
- Co použít místo vitaminu C? Na pigmentové skvrny a různé jizvičky a poškození pleti podle mě není látka, která by byla tak účinná a především tak rychlá jako céčko. AHA sice fungují dobře, ale často můžou více pigmentových skvrn vytvořit než vyzmizíkovat. Kyselina tranexamová je tady dobrá alternativa, ale na výsledky si budete muset počkat i několik měsíců.
Co všechno umí céčko:
- Vitamin C je antioxidant, podporuje tvorbu kolagenu, zlepšuje regeneraci pleti, rozjasňuje a působí proti pigmentovým skvrnám.
- Pokud nechcete vitamin C používat, najdete každý tento benefit najdete alternativu i u jiných aktivních látek. Málokterá ale působí tak rychle a účinně jako čistý vitamin C.
Formy vitaminu C
Už jste si ujasnili, kolik můžete za sérum utratit, jestli jste ochotní to speciálně skladovat a to, že vám nákup vitaminu C stojí za to. Jinak byste tady už nebyli. Teď si pojďme představit jednotlivé formy vitaminu C, které můžete v kosmetice najít.
Tím pravým vitaminem C je L-ascorbic acid (Laa), neboli kyselina askorbová. Je to nejsilnější a nejúčinnější forma, která vám nabídne rychlé účinky a největší efekt. Bohužel je tato forma hodně nestabilní a také hodně dráždivá, céčko má také hodně nízké pH a může pleť v podstatě spálit. Pleť může na vysoké koncentrace Laa reagovat začervenáním, bolestí a celkovou podrážděností. Navíc čistá kyselina askorbová je stabilní pouze ve formě prášku. Jakmile ji smícháte s kosmetickou bází (s vodou), tak během několika dnů oxiduje, kosmetika zoranžoví a ztratí účinnost. Proto je také tak důležitá formulace, céčková séra obsahují nejčastěji kyselinu ferulovou a vitamin E, které pomáhají celkovou formulu stabilizovat a prodlužují jí účinnost.
Všechny tyto negativní vlastnosti přivedly kosmetický průmysl k tomu, že vymyslel deriváty vitaminu C. Derivát vitaminu C je pozměněná kyselina askorbová, po aplikaci na pleť se derivát přeměňuje na čistý vitamin C. Zní jako skvělé řešení pro nestabilitu céčka. Čisté céčko se modifikuje tak, aby bylo stabilnější a šetrnější k pleti, ale také ideálně tak, aby byly zachovány dobré vlastnosti céčka. Bohužel to nejspíše až tak moc nefunguje. Většina derivátů je navíc používána dost krátkou dobu a nebylo o nich provedeno velké množství studií. Čisté céčko jako takové totiž patří k jedněm z nejvíce prozkoumaných látek s dokázanými účinky. O derivátech toto velmi často říct nemůžeme.
Navíc se objevují stále nové deriváty, které slibují mnohé, ale prokázané nějakou studií to zatím není. A já osobně ještě asi nenarazila na derivát, který by byl stejně účinný jako kyselina askorbová.
Deriváty vitaminu C používané v kosmetice
- Sodium Ascorbyl Phosphate (SAP) je jeden z nejlépe prozkoumaných derivátů. Je to spojení čistého céčka a soli fosfátu, které se na pleti působením enzymů rozpadá, a uvolňuje tak kyselinu askorbovou do pleti. SAP podporuje tvorbu kolagenu, rozjasňuje, zjemňuje vrásky a má účinky i proti akné, je antioxidantem. Je to stabilní forma, která má pH mírně pod 7, dobře se kombinuje i s čistým céčkem. A je to asi můj nejoblíbenější derivát.
- Ascorbyl Palmitate je derivát céčka s palmitic acid. Je to derivát rozpustný v tucích a je poměrně stabilní. Bohužel ale není moc efektivní, proto také není moc často používaný. Místo toho se používají dále modifikované formy, například trisodium ascorbyl-6 palmitate 2-phosphate. Často se používá jen v malé 1% koncentraci hlavně jako antioxidant. Stabilní je s pH do 6, potřebuje tedy mírně kyselé prostředí.
- Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP) je variace vitaminu C se solí hořčíku. Je ve vodě rozpustný, ale také na sebe váže olej. Díky tomu lépe proniká hlouběji do pleti a hydratuje, je to jeden z nejvíce hydratačních derivátů céčka. Pro efektivitu potřebuje mírně kyselé prostředí, zhruba pH 5 – 6. Užívá se v koncentracích nad 2 %, ještě lépe nad 5 %. Podporuje tvorbu kolagenu a působí proti skvrnám, zklidňuje pokožku s akné. Je to ale spíše slabší antioxidant. Také se poměrně špatně vstřebává do pleti, díky tomu je ale také méně dráždivý a vhodný i pro citlivou pleť. Je to jeden z nejstabilnějších derivátů.
- Ascorbyl Glucoside je céčko kombinované s glukózou. Na pleti se z molekuly uvolňuje kyselina askorbová, výhodou je, že uvolňování je postupné a účinek je tedy delší. Účinky byly prokázané při hyperpigmentaci, často se kombinuje s niacinamidem. Ideální pH je víceméně neutrální a tento derivát by měl být účinný i při nízkých koncentracích. Je to ovšem jeden z méně stabilních derivátů. S glukózou je i derivát Ascorbyl Glucosamine, je poměrně nový a vlastně se o něm moc neví, je na něj docela málo průzkumů.
- Tetrahexyldecyl Ascorbate (THD) je derivát vitamin C, které je rozpustný v tucích. Díky tomu by měl pronikat hlouběji do pokožky a tam postupně uvolňovat čisté céčko. Tento derivát by měl být stabilní a fungovat jako antioxidant, měl by zmizíkovat pigmentové skvrny i zvyšovat produkci kolagenu. Pro účinnost by mělo být zachováno mírně kyselé pH, nejlépe pod 6. Koncentrace je doporučována minimálně 5%. Tento derivát je mírně dráždivý, je hodně podobný kyselině askorbové.
- 3-O Ethyl Ascorbic Acid neboli Ethylated Ascorbic Acid (EAA) je stabilní céčko, rozpustné ve vodě i v oleji. Mění se na vitamin C působením proteinů na kůži. Má tak pomalejší a méně dráždivé účinky a je lépe snášen na pleti než čisté céčko, stále je to ale poměrně dráždivá forma a jiné deriváty jsou šetrnější. Stejně jako vitamin C potřebuje kyselé prostředí pro stabilitu, i když méně kyselé než čistý vitamin C, pH by měl mít ideálně 4 – 5,5. Používá se i v nízkých koncentracích do 5 %.
Deriváty vitaminu C přehled
Následující přehled je velmi zjednodušený a jen orientační. Koncentrace derivátů v produktech může být i odlišná, stejně tak i pH produktu, záleží totiž na celkové formulaci. Je to jen základní přehled pro rychlou orientaci.
stabilita | koncentrace | pH | dráždivost | účinnost | |
L-ascorbic acid | nestabilní | do 20 % | do pH 3,5 | silně dráždivý | podporuje tvorbu kolagenu, rozjasňuje, zlepšuje regeneraci, antioxidant |
Sodium Ascorbyl Phosphate | stabilní | do 10 % | pH 6 – 7 | nedráždivý | tvorba kolagenu, zjemňuje vrásky, rozjasňuje, antioxidant, předchází akné |
Ascorbyl Palmitate | stabilní | i 1 % | pH do 6 | nedráždivý | antioxidant, není moc účinný |
Magnesium Ascorbyl Phosphate | stabilní | nad 2 % nejčastěji 5% | pH 6 – 8 | nedráždivý, vhodný pro citlivou pleť | hydratuje, tvorba kolagenu, rozjasňuje, zklidňuje akné, slabý antioxidant, špatně se vstřebává |
Ascorbyl Glucoside | méně stabilní | 2 % – 5 % | pH 5 – 8 | nedráždivý | rozjasňuje, tvorba kolagenu, proti skvrnám |
Tetrahexyldecyl Ascorbate | stabilní | nad 5 % | pH 3 – 6 | může dráždit, je hodně podobný kyselině askorbové | tvorba kolagenu, rozjasňuje, antioxidant |
Ethylated Ascorbic Acid | stabilní | 0,5 % – 5 % | pH 5 | může dráždit | produkce kolagenu, rozjasňuje, antioxidant |
Čistý vitamin C vs. jeho deriváty:
- Pro čistý vitamin C (kyselina askorbová) platí, že je nutné, aby byl formulován s velmi kyselým pH, maximální pH 3,5. Kvůli tomu je nestabilní, stačí jen malé narušení pH a céčko zoxiduje. Navíc je na pokožce právě kvůli kyselému pH velmi dráždivý.
- Deriváty céčka jsou spojení céčka s jinými molekulami. Tyto mají různé optimální hladiny pH, mají různé účinky na pleti a jsou různě efektivní.
Koncentrace céčka
Kromě formy céčka (čisté vs. deriváty) a celkové formulace produktu je při nákupu také dobré zvážit koncentraci céčka v daném produktu. Můžete totiž koupit céčkové produkty s 1 % i se 30 % některé formy vitaminu C. Asi vás napadne, že čím vyšší koncentrace, tím vyšší účinnost. Ale opravdu hodně záleží na formě céčka a také na tom, co přesně vaše pleť potřebuje.
Pokud jde o čistý vitamin C, o kyselinu askorbovou, tak na této formě bylo provedeno mnoho výzkumu a většina studií se shoduje v tom, že céčko může být účinné už při slabší koncentraci v rámci několika procent, doporučována je alespoň 5% koncentrace. Céčko může být používáno i ve vyšších dávkách, v takovém případě roste nejen účinnost, ale také dráždivost a negativní dopady céčka na pleť. Pleť je podrážděná, červená, začne se loupat a bolet. Navíc bylo prokázáno, že při koncentraci vyšší než 20 % už rostou pouze negativní vedlejší účinky, ale efekty céčka na pleť se už dále nezvyšují. Neboli nejvyšší pozitivní efekt získáte při 20% koncentraci. Poté už jenom zvyšujete dráždivost.
Proto se také pleťová séra s čistým céčkem nejčastěji prodávají právě ve 20% koncentraci. Ordinary má tedy i 30% sérum, ale to jsem právě z tohoto důvodu nikdy nezkoušela, podle mě bude toto sérum opravdu hodně dráždivé a nepřinese vám toho moc dobrého. Ostatně i Ordinary Suspense (moje nejoblíbenější céčko) má 23% koncentraci a je opravdu hodně silné.
Pokud jde o deriváty, tak pro jejich koncentraci platí dvojí. U většiny derivátů je možné bez nežádoucích účinků použít až koncentraci 30 %. Průzkumů na toto téma je poměrně málo, ale většina z nich ukazuje, že i 30% koncentrace je vhodná. Nikdo to tedy nedělá a deriváty se spíše používají s menším procentem než kyselina askorbová. Často můžete narazit na séra s 2% nebo 5% koncentrací. Je ale také pravda, že deriváty se často kombinují mezi sebou, případně i s čistým céčkem, takže koncentrace může být i vyšší. Takže teoreticky je možné derivát použít ve vyšší koncentraci než L-aa, ale prakticky se deriváty používají spíše v nižších procentech.
Deriváty se také docela často používají v nízké koncentraci, i pod 1 %. V takovém případě v produktu fungují převážně jako antioxidanty, jsou nedráždivé, ale nemají příliš efekt na rozjasnění, tvorbu kolagenu a další.
Jak si vybrat pleťové sérum s vitaminem C
Pro výběr séra, které bude právě vaší pleti vyhovovat, budete muset zvážit všechny jeho vlastnosti. Především formu céčka, kterou v séru najdete, a také jeho koncentraci. Citlivá snadno podrážděná pleť asi sáhne spíše po některém z lépe prozkoumaných derivátů (SAP nebo MAP) ve 2% koncentraci. Oproti tomu zkušení uživatelé céčka si budou těžko zvykat na menší účinky čehokoliv jiného než je 20% kyselina askorbová ve vodní bázi.
Také se rozmyslete, jakého účinku chcete s céčkem dosáhnout. Jako antioxidant můžete použít téměř jakoukoliv formu, vlastně skoro u všech byly antioxidační účinky nějak prokázány. MAP má pověst hydratačního derivátu, často bývá v hydratačních krémech s rozjasňujícím účinkem. Pro podporu kolagenu je nejlepší kyselina askorbová, SAP nebo THD. Pleť s akné a pupínky by měla sáhnout nejlépe po SAP, MAP nebo kyselině askorbové. Pro rozjasnění pigmentových skvrn můžete vyzkoušet kyselinu askorbovou, SAP nebo THD a EAA.
Řada derivátů bývá také různě zkombinovaná mezi sebou nebo s dalšími aktivními látkami. Nejčastěji se používá kombinace v rozjasňujících produktech. Deriváty totiž nejsou tak účinné proti pigmentovým skvrnám, kyselina askorbová je na toto určitě několikanásobně lepší. Proto se deriváty kombinují s niacinamidem, s kojic acid a alpha arbutinem, retinolem, AHA kyselinami nebo s peptidy. Vždy je lepší v tomto případě sáhnout po komplexním séru, které už má všechny složky v sobě. Kombinovat různé produkty by se nemuselo vyplatit, kombinace může být příliš dráždivá pro pleť nebo můžete ovlivnit účinnost jednotlivých aktivních látek.
Při nákupu je také dobré zvážit, zda budete sérum hned používat nebo si ho schováte do zásoby. Důležité je také, za jak dlouho dokážete céčkovou kosmetiku spotřebovat. Toto rozhodně není aktivní látka, kdy si otevřete sérum a půl roku na vás bude koukat v koupelně z poličky. Ani to není typ krému, který si budete mazat příležitostně rok a půl. Hlavní zásadou při nákupu kosmetiky s vitaminem C by mělo být to, že ji hned po nákupu otevřete a do 3 měsíců (u kyseliny askorbové) nebo do půl roku (u derivátů) spotřebujete. Protože nestabilita je jeden z faktorů, které dost zásadně ovlivní výsledek na pleti.
Před nákupem vitaminu C si odpovězte:
- Jak moc citlivou máte pleť a jak moc ji může vitamin C podráždit?
- Jaký problém chcete s vitaminem C řešit?
- Chcete sérum, které kombinuje více céček dohromady pro lepší efekt?
- Chcete produkt, který bude céčko kombinovat s dalšími aktivními látkami?
- Za jak dlouho produkt otevřete?
- Za jak dlouho dokážete produkt spotřebovat?
Jaká séra s vitaminem C si vybírám já?
Pokud jde o moje preference, tak mou nejoblíbenější formou je kyselina askorbová. Čas od času si koupím 20% sérum ve vodním základě, i když mě většinou otravuje to, že ho musím skladovat v ledničce. Účinky za to ale stojí. Nejlepší céčko je pro mě pak Vitamin C Suspension od Ordinary, které neobsahuje vodu, je proto stabilní a můžu ho skladovat v koupelně. Neoxiduje a hlavně funguje.
Deriváty moc ráda nemám. Pokud bych si už musela vybrat, tak sáhnu po SAP, u toho mi přijde, že opravdu nějaké účinky vidím. Mé nejoblíbenější sérum se SAP je Mad Hippie. Mám vlastně ráda i MAP, které sice nemá moc céčkové účinky, ale v krému je to příjemný doplněk k céčkové péči. Nejraději jsem měla krém od Ordinary s MAP, ten se ale už nevyrábí.
Nemám moc ráda novější deriváty, jako je THD nebo EAA, podle mě moc nefungují, i když je použijete ve vyšší koncentraci. Stejně tak Ascorbyl Palmitate nebo Glucoside toho moc nedělají a spíše je nepoužívám.
Výběr produktů s vitaminem C, které bych doporučila (méně i více) najdete níže.
The Ordinary Vitamin C Suspension 23% + HA Spheres 2% (koupené na deciem)
- můj nejoblíbenější céčkový produkt,
- nejčastěji kupovaný,
- opravdu funguje, koncentrace nad 20 %,
- nestojí moc,
- nemá ve složení vodu, takže neoxiduje,
- vydrží účinný velmi dlouho,
- nepřekonatelný poměr výkonu a ceny,
- je hodně silný a může dráždit,
- má trošku nepříjemnou texturu (já si zvykla).
-> recenze
ByWishtrend Pure Vitamin C 21,5% Advanced Serum (koupené na notino)
- spíše hůře dostupný, často bývá vyprodaný,
- silná koncentrace, nad 20 %,
- funguje,
- ve složení je voda, takže oxiduje,
- musí se skladovat v ledničce, rychle se kazí,
- vodová konzistence,
- může dráždit pleť, štípe po nanesení,
- cena kolem 700 Kč.
-> recenze
Geek&Gorgeous C-Glow (koupené na gg)
- nižší koncentrace, 15 %,
- jemnější a méně dráždivý,
- funguje, rozjasňuje,
- vodová konzistence, rychle se kazí, oxiduje,
- musí se skladovat v ledničce,
- spíše levnější, cena kolem 300 Kč.
-> recenze
By Wishtrend Pure Vitamin C
Geek&Gorgeous 101 C-glow Vitamin C serum
The Ordinary 23% Vitamin C Suspension
Cosrx The Vitamin C23 (koupené na iHerb)
- vyšší koncentrace, 23 %,
- konzistence vodová, lehce olejová,
- olejová konzistence mi nebyla moc příjemná,
- rychle se kazí, musí se skladovat v ledničce,
- funguje,
- může dráždit, štípe,
- malé balení (jen 20 ml),
- spíše dražší, přes 600 Kč.
Good Molecules Vitamin C Booster Powder (koupené na beautylish)
- prášek je poměrně levný,
- s používáním je ale dobré mít nějakou zkušenost, dávkování je třeba mít v oku,
- může být hodně dráždivý,
- výhodou ale je, že prášek je stabilní, nestabilní se stává až po smíchání s něčím, to ale hned spotřebujete,
- prášek bych i tak spíše nedoporučila, i když je podle mě fajn to mít v koupelně,
- je totiž skvělý pro přidání do tělového krému
- nepoznám rozdíl mezi tímto a Ordinary,
- čisté céčko můžete koupit i v lékárně, to má ale hrubší texturu a hůře se rozpouští.
-> recenze
The Ordinary 100% L-Ascorbic Acid Powder (koupené na deciem)
- prášek je poměrně levný,
- s používáním je ale dobré mít nějakou zkušenost, dávkování je třeba mít v oku,
- může být hodně dráždivý,
- výhodou ale je, že prášek je stabilní, nestabilní se stává až po smíchání s něčím, to ale hned spotřebujete,
- prášek bych i tak spíše nedoporučila, i když je podle mě fajn to mít v koupelně,
- je totiž skvělý pro přidání do tělového krému,
- nepoznám rozdíl mezi tímto a Good Molecules,
- čisté céčko můžete koupit i v lékárně, to má ale hrubší texturu a hůře se rozpouští.
-> recenze
Cosrx The Vitamin C 23 Serum
Mad Hippie Triple C Night Cream
Mad Hippie Vitamin C Serum
The Ordinary 100% LAscorbic Acid Powder
Mad Hippie Triple C Night Cream (koupené na iHerb)
- neuvěřitelně příjemný krém, hydratuje a vyživuje,
- je spíše slabší, ale podporuje regeneraci, malinko rozjasňuje,
- konzistencí je spíše hutnější, vhodnější pro sušší/starší pleť,
- kombinuje 3 céčkové deriváty,
- jako samotné céčko by mi to nestačilo, ale jako doplněk k séru je to hodně fajn,
- stabilní a neoxiduje.
-> recenze
Mad Hippie Vitamin C Sérum (koupené na iHerb)
- jedno z nejlepších sér s derivátem,
- obsahuje SAP,
- rozjasňuje, regeneruje,
- stabilní formulace, skladuji v koupelně, neoxiduje,
- konzistence je spíše hustší, není to čistě vodové sérum,
- na pleti je to hodně příjemné,
- při použití dvakrát denně funguje velmi dobře.
-> recenze
To je tedy odborné pojednání!
Já na céčko nemám trpělivost, když už, kupuju na Tvé kdysi dávno doporučení jen a jen The Ordinary suspenzi. Jo a ta Ren maska minutová, co smrděla po železe, ta byla super!
jo, ordinary je prostě vítěz. taky ho kupuji pořád dokola a znovu. na ren jsem si nedávno vzpomněla, že si ji snad koupím znovu.
Odinary suspenze- každý krém pak cuckuje, o make up ani nemluvě.
tak to se mi naštěstí nikdy nestalo.
Pomohlo mi snížit množství a nechat delší čas před nanášením další vrstvy.
mně to tedy nikdy nežmolkovalo. ale pro lepší konzistenci to většinou nanáším na pleť s hyaluronem. nebo rovnou na vlhkou pleť. taky jsem to ráda míchala s olejem.