Skip to content

Den je krásný

hlavně o kosmetice a péči o pleť

  • Recenze
  • Péče o pleť
  • Dekorativní
  • Spotřebováno
  • Značky
  • Aktivní látky
  • Zásady cookies (EU)
  • Home
  • Péče o pleť
  • Jakou AHA/BHA si vybrat v kosmetice a proč?
  • Aktivní látky
  • Péče o pleť

Jakou AHA/BHA si vybrat v kosmetice a proč?

trb 4 srpna, 2022 8 min read
Jak používat kyseliny v kosmetice
5
(6)

AHA kyseliny a BHA kyseliny jsou takovou pomalu až mantrou dobré kosmetiky v posledních letech. (S čímž tedy moje pleť souhlasí.) Ještě tak před dvaceti lety jste museli pro kvalitní chemický peeling dojít ke kosmetičce nebo ještě častěji k dermatologovi. A i tak nebyly tyhle procedury až tak známé, navíc měly špatnou pověst. Kdežto dneska najdete kyseliny všude. V tonikum, v čistícím gelu, v pleťových maskách, v séru nebo v krému. Všude. Jak používat kyseliny v kosmetice?

Jak fungují kyseliny v kosmetice

Kyseliny vyžírají vrchní vrstvy pokožky, tak pomáhají obnovovat regeneraci pleti, bojují proti akné, působí i proti vráskám. Celkově pleť zjemňují, dokáží odstranit pupínky i černé tečky, vyhlazují jizvy, působí i proti pigmentovým skvrnám, zlepšují celkový tón a obnovují regeneraci. Umí toho hodně a umí snad všechno. Velkou výhodou je také to, že kyseliny můžete najít i v čistě přírodní formě, není to žádná látka, kterou byste museli složitě chemicky skládat. Kyseliny jsou v ovoci, v mléku nebo v rostlinách.

Je nutné říct, že kyseliny působí spíše jen na povrchu pleti a neprostupují do hlubších vrstev (no i když více o tom dále). Na povrchu rozkládají mrtvé kožní buňky a pomáhají odhalit jemnou novou pleť. To s sebou ale nese dvě nevýhody.

Zaprvé je nutné kyseliny používat pravidelně a často. Záleží samozřejmě na vaší pleti, ale kůže se neustále obnovuje a posouvá, takže na povrchu každý den zase nějaké to množství staré kůže přibude. Kyseliny pro domácí použití jsou skvělé, ale trvalé výsledky nemají. (To vlastně nemají ani ty u doktorů a kosmetiček, ale tam je účinek přeci jen dlouhodobější.)

A zadruhé bohužel kyseliny nedokáží proniknout do hlubších vrstev pokožky. Tedy pokud máte hlubokou jizvu nebo pigmentové skvrny v hlubší vrstvě pokožky, tak na tyto nedokonalosti budou kyseliny nejspíš krátké.

Mezi nejznámější AHA/BHA kyseliny patří:

  • kyselina glykolová (glycolic) (přírodní cukr, ananas)
  • kyselina mléčná (lactic) (mléko, med, melasa)
  • kyselina tartarová (tartaric) (víno, bobule, banány)
  • kyselina citronová (citric) (citrusy)
  • kyselina jablečná (malic) (jablka)
  • kyselina glukonová (glyconic) (kukuřice)
  • kyselina salicylová (salicylic) (kiwi, borůvky, rajčata)
  • a další: mandlová, pyrohroznová

Přístup ke kosmetickému použití může být dvojí. Je možné samozřejmě všechny tyto kyseliny získat a zpracovat dále v laboratoři a vytvořit různé míchaniny i mezi kyseliny, jako je třeba gluconolactone and hydroxyl-caprylic acid. Druhý způsob pak používají přírodní značky. Do produktů se snaží dávat přímo přírodní zdroj těchto kyselin, například jablečnou šťávu nebo výtažek z vína.

Jak používat kyseliny v kosmetice

Jaký je rozdíl mezi kyselinami na kosmetické použití

Každá kyselina je pak samozřejmě jiná. Mezi hlavní rozdíly patří molekulární hmotnost jednotlivých kyselin, tedy jak veliké molekuly kyselina má. To ovlivňuje, jak daleko do pokožky je kyselina schopná proniknout, a také to, jak moc je potenciálně dráždivá. Čím menší molekuly, tím se kyselina může dostat potenciálně dál a udělat víc. A také je potenciálně mnohem víc dráždivá a nevhodná pro citlivou pleť.

od nejmenšího k největšímu: glycolic – lactic – malic – salicylic – tartaric – citric – gluconic

Jaký je rozdíl mezi AHA a BHA

Je také vhodné rozlišovat mezi AHA a BHA kyselinami. BHA je vlastně jenom jedna: kyselina salicylová. AHA jsou všechny ostatní. Hlavní rozdíl je ten, že AHA jsou rozpustné ve vodě, zatímco BHA je rozpustná v tucích. Díky tomu je právě BHA velmi účinná pro mastnou a problematickou pleť. Dokáže pronikat do pórů, prý se dostane i přes 4 mm hluboko, rozpouští přebytečnou mastnotu a čistí. Proto se také doporučuje proti akné, černým tečkám a ucpaným pórům. A opravdu tak funguje.

Ony tak v podstatě fungují i všechny AHA, ale přece jenom, jak se neváží na mastné, tak uvnitř pórů mají účinky nižší, nedokážou proniknout přes mastnou bariéru na pokožce a rozhodně nedokáží odstranit ty mazové špunty na pórech. AHA tak pracují spíše na povrchu, kde pomáhají uvolňovat vazby mezi kožními buňkami, a odstraňují tak staré kožní buňky. Tak rozjasňují a pomáhají s regenerací. Pomůžou i s akné a to právě tím, jak odstraní starý bordel na pleti, a póry tak mají tendenci se méně ucpávat a méně se tvoří akné. Pro už vzniklé akné pak AHA udělají to, že pomůžou odstranit horní vrstvu, tím se akné dříve dostane na povrch a dříve se prostě zhojí nebo uzraje.

BHA je také méně iritující a je vhodnější pro všechny typy pokožky, dokáže pomoci s akné nebo ucpanými póry. Díky tomu, že na sebe váže tuky, může BHA vysušovat. Proti tomu AHA jsou spíše vhodné pro zjemnění pleti a případnou depigmentaci nerovného tónu pleti, pro vyhlazení a zmírnění vrásek. AHA na sebe také váže vodu, takže často má hydratační účinky. AHA je náchylnější na změny pH, při vyšším pH nemusí tolik kyselinovat. BHA má účinky značně nezávislé na celkové pH produktu.

Jak používat kyseliny: tipy a triky
Jak používat v kosmetice kyselinu – Den je krásný
Jak používat v kosmetice kyselinu, aneb 6 tipů, jak používat kosmetiku s AHA nebo BHA kyselinami tak, aby byla co nejúčinnější a získali jste z ní maximum.

Velmi účinné je mezi sebou tyto kyseliny kombinovat

Například použití kyseliny citronové dokáže odstranit šupinky kůže na povrchu. Pokud byste hned poté použili například kyselinu mléčnou, tak ta mnohem lépe pronikne do pokožky a je účinnější. Je ale poté také mnohem více dráždivá. Nejpoužívanější je kyselina glykolová, protože má nejmenší molekulární hmotnost a nejvíce proniká do pokožky, díky tomu má výrazné účinky, ale také může být velmi dráždivá.

Já osobně velmi ráda kombinuji BHA a AHA, nejdříve salicylový peeling od Bravura a na to vyžírací masku s glykolovou nebo mléčnou. Moje hodně oblíbená kombinace. Přičemž je dobré se řídit logikou molekulární hmotnosti kyselin: tedy nejdříve použít vyšší molekulární hmotnost, ta odstraní vrchní vrstvu, a poté nižší molekulární hmotnost, kyselina má tak největší šanci proniknout do hlubších vrstev pokožky.

Pokud právě začínáte používat kyseliny, tak maximálních výsledků a zlepšování pleti byste měli vidět podle všeho mezi 8. až 12. týdnem používání. Průzkumy ukázaly, že po této době už ke zlepšování pleti až tak nedochází. Během osmi týdnů se totiž kompletně obnoví pleť. To ovšem neznamená, že byste měli kyseliny přestat používat. Pleť se stále obnovuje a vždy bude co odstraňovat. Navíc kyseliny (hlavně BHA) při pravidelném používání působí i proti tvorbě akné a pupínků.

Používejte opalovací krém

Používejte s kyselinami i opalovací krém. Jako minimum se uvádí SPF15 a více. Přeci jenom kyseliny narušují svrchní vrstvu pokožky a pomáhají spodním vrstvám nakouknout napovrch. A nová pokožka je prostě na sluníčko citlivější. I když je nutné rozlišovat v tomto případě mezi AHA a BHA, pracují totiž jinak. AHA odstraňuje vrchní vrstvu pokožky, zatímco BHA odstraňuje maz z pórů.

Různými studiemi bylo víceméně prokázáno, že používání AHA zvyšuje sensitivitu pokožky na sluníčko, poškození ze sluníčka se zhruba zdvojnásobuje, pokud se nemažete opalovacím krémem. Uvádí se, že důsledné používání SPF by mělo tvorbě pigmentových skvrn zabránit.

BHA je jiné, podle všech studií (ale moc jich zase není) sensitivitu nezvyšuje, navíc může sloužit i jako podpora ochrany proti sluníčku. Ale opravdu záleží na tom, jak to cítíte. Pokud se chcete opravdu mazání kyselin v létě zřeknout a posichrovat se proti pigmentovým skvrnám, tak se udává, že jakákoliv kyselina zvyšuje citlivost kůže na slunce minimálně po dobu jednoho týdne a téměř po dobu až 6 týdnů od použití. Reálně si myslím, že to až tolik nebude, že u normální pleti se třeba do dvou až tří týdnů ochranná horní vrstva plně obnoví, ale záleží opravdu na vaší pleti, takže tohle je nutné posoudit individuálně. Také se bavíme pouze o kyselinách na domácí použití, při salónním AHA ošetření to bude o dost jiné.

Jak používat kyseliny v kosmetice i s citlivou pletí

Pokud vás kyseliny dráždí a máte pocit, že na ně máte opravdu citlivou pleť, tak existuje několik způsobů, jak tuto dráždivost mírnit. Můžete používat jakékoliv produkty pouze občas: každý druhý den, dvakrát do měsíce, dvakrát do týdne. Co vám bude vyhovovat. A sáhněte po kyselinách s co největší molekulární hmotností.

Tedy vyhněte se glykolové, což je trošku problém, protože ta bývá používána často a výrobci ji milují. Pokud bude na výběr, tak sáhněte spíš po mléčné, nebo ještě lépe třeba po té jablečné, obě jsou považované za jemné a vhodné i pro citlivou pleť. Pokud narazíte na produkt s tartarovou nebo glukonovou nebo citronovou, tak pravděpodobnost podráždění i citlivé pleti také snížíte.

Vůbec se nebojte salicylové, ta by ostatně měla být nejšetrnější a navíc i nejúčinnější proti pupínkům. Jen tedy zatímco AHA lze považovat za hydratační (např. mléčná na sebe váže vodu), tak salicylová BHA může docela hodně vysušovat. Takže pozor na to.

Kolik hvězdiček si tento článek zaslouží?

Průměrný výsledek 5 / 5. Hlasovalo: 6

Ještě nebylo hodnoceno. Tak do toho!

Tags: aha bha kyseliny péče o pleť

Continue Reading

Previous: K čemu mi je „first essence“? Ft. Missha Time Revolution
Next: Řekni mi, jak problematickou pleť máš, a možná nabídnu řešení

12 thoughts on “Jakou AHA/BHA si vybrat v kosmetice a proč?”

  1. Pingback: Kosmetika na akné: 8 tipů proti pupínkům - Den je krásný
  2. Pingback: Retinoly versus kyseliny: 6 rozdílů - Den je krásný
  3. Pingback: 4 známky, jak poznat moc kyselin v péči - Den je krásný
  4. Pingback: Jak používat v kosmetice kyselinu - Den je krásný
  5. Pingback: Jak poznat dobré sérum s vitaminem C - Den je krásný
  6. Pingback: Peptidy v kosmetice: co to je - Den je krásný
  7. Pingback: Kyselina hyaluronová - Den je krásný
  8. Pingback: Kosmetika Ordinary recenze - Den je krásný
  9. Pingback: Péče o pleť: jak vrstvit kosmetiku 🌞😴 | Den je krásný
  10. Pingback: InstaNatural 🪴 přírodní kosmetika | Den je krásný
  11. Pingback: Měření pH kosmetiky: kdy a proč ❓| Den je krásný
  12. Pingback: 6x kosmetika s BHA: co koupit 🛒🛍️| Den je krásný

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Také si přečtěte

Péče o pleť | ÚNOR 2023 Péče o pleť: REN Overnight Sleeping Cream
17 min read
  • Péče o pleť

Péče o pleť | ÚNOR 2023

4 února, 2023
Facetheory pleťové masky: Pink Clay AHA a Green Tea Rescue Facetheory pleťové masky
3 min read
  • Péče o pleť

Facetheory pleťové masky: Pink Clay AHA a Green Tea Rescue

1 února, 2023
2 + 2 aktuálně používané retinoidy Retinoly Ordinary, Facetheory, Differin, Medik 8
16 min read
  • Péče o pleť
  • Recenze

2 + 2 aktuálně používané retinoidy

28 ledna, 2023 5

denjekrasny

denjekrasny
už v sobotu... už v sobotu...
více najdete na blogu. #facetheory #maskujemese více najdete na blogu.

#facetheory #maskujemese #pleťovámaska
je to tak. na obrázku byl schovaný may lindstrom je to tak. na obrázku byl schovaný may lindstrom blue cocoon balm.

a na blogu je schovaný článek o péči o pleť: https://denjekrasny.com/pece-o-plet/3712/pece-o-plet-unor-2023/

#péčeopleť #maylindstrom #bluecocoon #bluecocoonbeautybalm #novýčlánek #najdetenablogu #právěnablogu
! !
facetheory pleťové masky. recenze. https://denj facetheory pleťové masky. recenze.

https://denjekrasny.com/pece-o-plet/3730/facetheory-pletove-masky/

#facetheory #péčeopleť #maskujemese #pleťovámaska #AHAmaska #novýčlánek #najdetenablogu #právěnablogu
? ?
tak je to jasné, sem ta fotka rozhodně neostřil tak je to jasné, sem ta fotka rozhodně neostřila...
recenze na skin aqua tone up uv essence opalovací recenze na skin aqua tone up uv essence opalovací krém.

https://denjekrasny.com/recenze/3635/skin-aqua-tone-up-uv-essence/

#skinaqua #opalovacíkrém #opalovacíkrémyzasie #japonskákosmetika #jbeauty #toneup #toneupspf
kromě retinolů na blogu najdete článek i o ski kromě retinolů na blogu najdete článek i o skin aqua tone up uv essence opalovacím krému. 

https://denjekrasny.com/recenze/3635/skin-aqua-tone-up-uv-essence/

#skinaqua #opalovacíkrém #opalovacíkrémyzasie #japonskákosmetika #jbeauty #toneup #toneupspf
na blogu dneska najdete další článek o retinoi na blogu dneska najdete další článek o retinoidech. neboli recenze na 4 retinoidové produkty, co mám zrovna doma.

https://denjekrasny.com/recenze/3700/retinoidy-recenze/

#novýčlánek #najdetenablogu #právěnablogu #retinoly #retinoidy
na blogu najdete článek o skin aqua tone up uv e na blogu najdete článek o skin aqua tone up uv essence opalovacím krému. tuby to má hezké, i když z nich moc nevidíte.

https://denjekrasny.com/recenze/3635/skin-aqua-tone-up-uv-essence/

#skinaqua #opalovacíkrém #opalovacíkrémyzasie #japonskákosmetika #jbeauty #toneup #toneupspf #najdetenablogu
na blogu najdete článek o skin aqua tone up uv e na blogu najdete článek o skin aqua tone up uv essence opalovacím krému. má to příjemnou konzistenci, nevytváří to konflikty, má to vysoké SPF a PA a navíc s tím vypadám lépe.

https://denjekrasny.com/recenze/3635/skin-aqua-tone-up-uv-essence/

#skinaqua #opalovacíkrém #opalovacíkrémyzasie #japonskákosmetika #jbeauty #toneup #toneupspf #novýčlánek #najdetenablogu #právěnablogu
Load More Follow on Instagram

Nejvíce se čte

  • Iuvenio recenze Český hyaluron Iuvenio: ANO, nebo NE
  • Biologique Recherche Lotion P50 Biologique Recherche Lotion P50
  • The Ordinary co koupit - Argireline 6 produktů, které si od The Ordinary kupuji opakovaně
  • Nejlepší retinol na pleť Retinoly v péči o pleť, aneb nejen na koncentraci záleží
  • Noili bakuchiol sérum Noili: Bakuchiol & Squalane Oil Serum
  • The Ordinary retinoly recenze The Ordinary retinoidy: který si pořídit?
  • Recenze The Ordinary Úplně všechno od The Ordinary: co si o každém jednom produktu myslím
  • The Ordinary recenze The Ordinary: ANO, nebo NE?

Nejvíce se líbí

Péče o pleť | ÚNOR 2023
5 (8)

Péče o pleť | ÚNOR 2023

Jak konkrétně kombinuji a vrstvím, aneb moje péče o pleť | ŘÍJEN 2022
5 (14)

Jak konkrétně kombinuji a vrstvím, aneb moje péče o pleť | ŘÍJEN 2022

Dvojí čištění, aneb základ péče o pleť
5 (12)

Dvojí čištění, aneb základ péče o pleť

Tone Up opalovací krémy: co to je a proč to (ne)používat
5 (10)

Tone Up opalovací krémy: co to je a proč to (ne)používat

Péče o pleť: 4 produkty pro stárnutí
5 (16)

Péče o pleť: 4 produkty pro stárnutí

Řekni mi, jak problematickou pleť máš, a možná nabídnu řešení
5 (8)

Řekni mi, jak problematickou pleť máš, a možná nabídnu řešení

6 tipů co dělat, když se vám najednou začnou ucpávat póry a dělat černé tečky?
5 (19)

6 tipů co dělat, když se vám najednou začnou ucpávat póry a dělat černé tečky?

13 věcí, které mě naučila asijská kosmetika
5 (12)

13 věcí, které mě naučila asijská kosmetika

Možná jste ještě nečetli

Acorelle opalovací balzám Acorelle opalovací olej SPF30
6 min read
  • Recenze

Acorelle opalovací balzám

8 února, 2023
Péče o pleť | ÚNOR 2023 Péče o pleť: REN Overnight Sleeping Cream
17 min read
  • Péče o pleť

Péče o pleť | ÚNOR 2023

4 února, 2023
Facetheory pleťové masky: Pink Clay AHA a Green Tea Rescue Facetheory pleťové masky
3 min read
  • Péče o pleť

Facetheory pleťové masky: Pink Clay AHA a Green Tea Rescue

1 února, 2023
2 + 2 aktuálně používané retinoidy Retinoly Ordinary, Facetheory, Differin, Medik 8
16 min read
  • Péče o pleť
  • Recenze

2 + 2 aktuálně používané retinoidy

28 ledna, 2023 5
Copyright © All rights reserved. | DarkNews by AF themes.
Souhlas, či nesouhlas, to je oč tu běží
Jak už to tak v dnešní době bývá, používají se na tomto webu cookies. Ty umožňují zpracovávat údaje při využívání tohoto krásného webu. Pokud chcete vědět, co všechno jsem si mazala na obličej a jak jsem se při tom cítila, tak prosím cookies přijměte jednou pro vždy. Pokud to není až tak zajímavé, tak vždy můžete cookies odmítnout. Odmítnutí mě ale nejspíš dost zraní a navíc to může ovlivnit i některé funkce tohoto webu. Své rozhodnutí pak vždy můžete změnit vpravo dole.
Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistické
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketingové
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
Zobrazit předvolby
{title} {title} {title}