Dnešní článek je z archivu starého blogu a je to vlastně něco, v čem už několik let nežiju. Vlasy jsem si přestala barvit na jaře v roce 2019 a rozhodně toho nelituji. Bylo mi ale líto, že by tyto moje letité zkušenosti upadly v zapomnění. A tak i přes mé současné nastavení, že si vlasy hennou barvit nepotřebuji a nechci, si tu tento článek odložím. A vlastně uvažuji o tom, že si ty hennové články sem odložím někdy časem všechny.
Jsem si barvila vlasy. Pamatuji si, když jsem byla mladá a nadějná, tak jsem barvení vlasů měla ráda. Skoro jsem se na něj těšila, nová barva – nová já. Čím jsem starší, tím víc tuto neskutečně otravnou činnost nesnáším. Jako je to tak hodina práce, k tomu minimálně dvě hodiny sezení s barvou na vlasy a strašení sousedů (a pošťáků).
Jasně mohla bych tento rituál zkrátit třeba na hodinu se vším všudy s chemickými barvami. Nebo při návštěvě kadeřníka. To se mi ale zase nechce přejít na chemii, když už jsem s hennou vydržela tak dlouho. Ale poslední dobou pořád přemýšlím, že se na to vykašlu a začnu se ctí a hrdostí nosit své přirozené šediny (poznámka: no trvalo to ještě dva roky). Jen jestli to není moc extrémní, přeci jenom naše mládím posedlá společnost na to není moc připravená. A budu vypadat starší? Jak moc starší? No nic.
Dost těch stěžovaček. Při posledním barvení mě napadlo, že je možná spousta otázek, které při barvení hennou řešíte jako já. O henně jsem toho napsala už spoustu, jak to míchám, co to míchám, jak to barvím, jak to nejlíp funguje, jak se mi s tím žije. To jsou ale víceméně informace, které se dozvíte všude na internetu. Ale je i spousta otázek, na které na internetu odpovědí moc nenajdete. Jaké odpovědi jsem si našla já?
Na úvod: Vlasy si hennou barvím asi 8 let, během té doby jsem chemickou barvu na hlavě neměla. Barvím se nejčastěji směsí henny, indiga a senny, čistou hennu jsem zkoušela jednou a ta barva není už pro mě. Barvím se asi každý třetí měsíc, protože jsem líná… a tři měsíce je přesně ta doba, do kdy dokážu tolerovat odrosty. Barvím se jen kvůli šedinám, chci docílit co nejbližšího výsledku mé přirozené barvě vlasů. Mojí současnou nejoblíbenější hennou je Light Mountain Light Brown.
Jak jsem si za ty roky barvení odpověděla na některé otázky?
Můžu si s hennou barvit jenom odrosty?
S tímto jsem hodně bojovala. Protože po henně jsou vlasy prostě hezčí. Nanést po celé délce a vlasy budou lesklejší, barevnější, krásnější. Ale to je prostě fakt na dlouho. Takže teď už barvím jenom odrosty. Mám dlouhé a husté vlasy, na odrosty dávám polovinu balení (100 g), co bych použila na celou hlavu. Hennu nanesu pořádně ke kořínkům po celé hlavě. Vmasíruji zhruba tak, že henna pokryje od kořínků deset až dvacet centimetrů, tak odhadem, jak mi to vyjde. Zbytek namíchané henny pak náhodně vetřu do délek vlasů.
Je to celkem zvláštní, vypadá to divně, ale… je to rychleji nanesené, je to rychleji umyté, protože pracuji jen s polovinou dávky. A ve výsledku to barevně není poznat. Navíc se mi henna nehromadí v konečcích vlasů, takže by se dalo i říct, že mám rovnoměrnější a krásnější barvu. Výsledek se mi s polovičním barvením líbí víc. A prostě je s tím méně práce.
Šampon ano, nebo ne?
Se správným postupem jsem hodně bojovala, mi přijde, že informace na netu jsou v tomto ohledu hodně rozporuplné. Před po jak moc. Takže já jsem za. Šampon vždy a všude. Před barvením hennou je důležité zbavit vlasy všeho mazu a nejen to. Dokonce se doporučuje minimálně jedno mytí před barvením ani nedávat balzámy nebo kondicionéry, cokoliv co zůstává na vlasech, uhlazuje a zjemňuje, totiž brání přilnutí henny na vlasy, takže si umyju hlavu jen šamponem, pak tak pár dnů chodím, umyju si vlasy znovu a rovnou mokré je barvím.
Před barvením je pak nejlepší použít čistící šampon a rozhodně by neměl obsahovat silikony. Vlastně ani oleje nebo proteiny. A lepší je podle mě nějaký ten poctivý pěnivý se sulfáty. Opravdu mi přijde, že díky tomu mi barva na vlasech lépe drží.
Otázkou číslo dva je, jestli šamponovat po umytí. A já jsem opět pro. Lépe se tím totiž umývá henna z vlasů, taky to eliminuje vůni, kterou henna ve vlasech nechává, a navíc mi přijde, že to neovlivňuje barevný výsledek. Toho jsem se bála, že šampon po barvení hned vymyje velkou část barvy. Tak naštěstí ne. Po barvení volím spíš výživný šampon, klidně se silikony, s oleji a jinými. Většinou tedy sahám po nějakém přírodním, mám pak pocit, že se nevymývá barva, a nejlépe s vysokým obsahem olejů a másel, mám pocit, že to lépe barvu fixuje.
Opravdu to dělá takový bordel?
Ano dělá. A bohužel šikovností a zkušenostmi sice časem eliminujete bordel při nanášení. Ale zůstane vám bordel při umývání ve vaně. A po mytí vlasů nechává hlavně indigo alespoň dvakrát ještě modrý kroužek kolem vany/sprchy. Navíc mi asi tak do třetího umytí vlasů zůstává barva z indiga i na hřebenu, není to pěkné, je to špinavé a je to modré všude. Může to nechat i lehký nádech na polštáři nebo na tričku. Indigo se prostě vymývá a nejde s tím dělat nic, jen s tím počítat. (A nejvíc bordelu dělá henna z Lush!)
Je vůbec možné mít na vlasech studenou hennu?
Myslím, že je. I když tedy dlouhé doby jsem zkoušela horní dolní, postavit se na zadní. Na internetu existuje asi tak miliarda návodů, jak na to. Jak teplá voda, s kafem, s čajem, s kořením. Existuje toho spousta. A podle mě je výsledek prostě nakonec stejně minimální. Nezáleží totiž ani na tom, s čím a jak moc toho s hennou smícháte. Záleží na samotné použité henně. A taky je nutné říct, že samotná henna, bez jiných přísad, vám studený odstín neudělá nikdy.
Zaprvé by barvicí směs měla obsahovat indigo. Zadruhé by měla obsahovat i sennu, tedy podle mě, někdo si vystačí jen s tím, že tam bude indigo, ale na mě je pak výsledek až moc tmavý. No a poměr henna – indigo – senna… není to jen tak a každá značka to neumí a stejně je pak výsledek potom teplý. Chce to zkoušet a nakonec tu studenou hennu možná najdete. (Já našla Light Mountain, ale prý nová Cosm’etika by taky měla být.)
Co to udělá s vlasy?
Možná jste už zaslechli, že henna vysušuje vlasy. No a je to tak, já bych hennu opravdu suchým vlasům asi úplně nedoporučila. Nebo leda to určitě míchat s oleji a másly, případně vyzkoušet mastnou hennu z Lush (mastnou ve významu peněz i konzistence). Já už olej nepřidávám, protože jsem na to opět co… líná. A moje vlasy to navíc ani nepotřebují.
Po hennování je mám určitě lesklejší, mají větší objem, jakože v délkách, vlasy jsou takové až tlustší. Mají i větší objem u kořínků, protože k sobě moc nepřiléhají, jak kdyby se vlasy navzájem trošku odpuzovaly. A prostě jsou fakt hezké. Navíc se mi vůbec nemastí, takže klidně si týden neumývám hlavu, naposledy jsem dala rekord 10 dnů, ale to už byl trošku extrém. A podle mě určitě platí, že je dobré si po barvení hennou neumývat vlasy minimálně 48 hodin, aby se stihla barva usadit. Míň se mi pak vymývá indigo a barva je déle studená.
(hennu jsem kupovala na iHerb) (archiv 2/2017)