Minule jsem tady probrala své důvody, proč používám pravidelně opalovací krém na obličej. Dneska to pak bude o tom, kolik je třeba používat opalovacího krému, aby byl co nejúčinnější. Článek na podobné téma jsem už jednou psala. Dneska se na to podívám ale ryze prakticky a troufnu si říct, že zapojíme i trošku matematiky z vysoké školy života. Já ji podle všeho teda spíš zatím nedokončila, ale tak snad spočítáme, na co přijde řeč.
Proč používat dostatečné množství SPF?
Existuje plno návodů, jak si odměřit dostatečné množství opalovacího krému na obličej. Otázkou ale je, proč by vás to mělo zajímat? Protože čím méně krému použijete, tím nižší ochranu proti sluníčku dostanete. A tím více se vám na pleť dostane sluníčko. Což může znamenat rakovinu kůže, vrásky, rychlejší stárnutí, poškození, pigmentové skvrny a podobně. Opalovacího krému prostě nechcete používat jen malinko, aby vám dlouho vydržel. Opalovacího krému chcete používat dostatek. Co ale je dostatek opalovacího krému?
Definice dostatečného množství vychází z testování SPF v laboratoři. Neboli velikost ochranného faktoru je měřena v laboratoři v množství 2 mg/cm2, to odpovídá asi 1 až 2 g na obličej, okolo 36 g pro aplikaci na celé (průměrné) tělo. Pokud nanesete krém v takto dostatečném množství, tak dostanete od SPF odpovídající ochranu proti sluníčku.
Přitom ve více průzkumech bylo ale poukázáno na to, že většinou nanášíme opalovací krém v polovičním až jen čtvrtinovém množství. Ono totiž podle oficiálních instrukcí je potřeba opravdu docela velké množství. 30 ml pleťového opalovacího krému by vám tak mělo vydržet jen na maximálně 30 namazání obličeje. Běžných 200 ml opalovacího tělového mléka by mělo dát 6 namazání celého těla. Což je nutno přiznat, že málokdo spotřebuje balení opalovacího krému sám za méně než týden.
Dejme ale stranou tělový opalovací krém. Přece jenom málokdo se chodí denně opalovat. Spíš jsme většinou oblečení a ukazujeme sluníčku jen omezené množství kůže. Obličej a dekolt ale ukazujeme v létě téměř pořád a taky tam nejvíc a nejčastěji řešíme vrásky a pigmentové skvrny. Proto také opalovací krém na obličej alespoň já řeším nejčastěji.
Neutrogena Ultra Sheer Dry Touch Sunscreen SPF55
Garnier Ambre Solaire Super UV SPF50+
Neutrogena Hydro Boost Water Gel Lotion SPF50
Základy, které byste měli znát
- Zásadní pravidla pro používání opalovacího krému vychází především z testování v laboratorních podmínkách. Podmínky při opravdovém reálném používání můžou být často jiné.
- SPF v krému značí stupeň ochrany proti UVB záření. To je zodpovědné především za zhnědnutí pokožky a spálení kůže při nadměrném vystavení sluníčku.
- UVA záření prostupuje hlouběji do pokožky, kde přispívá k jejímu stárnutí a kde se tvoří pigmentové skvrny.
- Opalovací krémy s ochranným faktorem (SPF krémy) chrání pouze proti UVB záření, je proto nutné hledat opalovací krémy s broad spectrum ochranou, aby byla ochrana pokožky kompletní.
- Na opalovacím krému většinou bývá napsané, že je broad spectrum, že chrání proti UVA i UVB, asijské SPF krémy používají značení PA a pluska.
- Správné množství je 2 mg/cm2 kůže. V závislosti na velikosti vašeho obličeje to dělá něco přes 1 g opalovacího krému, pouze na obličej.
- V takovém množství dokáže opalovací krém vytvořit souvislou vrstvu na pokožce, která chrání proti sluníčku a jeho nežádoucím vlivům. Proti spálení, proti stárnutí, proti vráskám, proti pigmentaci.
- Pro zachování ochrany opalovacího krému je třeba ho pravidelně reaplikovat. Je to především z toho důvodu, že ochrana postupně mizí, potíme se, vrstva krému není celistvá a neposkytuje stoprocentní ochranu.
- Jak rychle se krém z pokožky stírá a jak rychle ztrácí svou ochrannou funkci, záleží na mnoho faktorech. Proto se také doporučuje pravidelná aplikace a to každé 2 hodiny.
- Při styku s vodou (tedy i potem) ztrácí opalovací krémy svůj ochranný faktor. Proto se také opalovací krémy testují na voděodolnost. Přitom se rozlišují voděodolné a velmi voděodolné opalovací krémy.
- Voděodolné krémy po styku s vodou mají i po 40 minutách ještě polovinu svého ochranného faktoru. Velmi odolné krémy mají polovinu svého ochranného faktoru ještě po 80 minutách při styku s vodou.
- Čím méně krému aplikujete, tím menší ochranu vám poskytne. Nejčastěji se vždy udávalo, že ochrana klesá exponenciálně, při polovičním množství může ochrana klesnout až na čtvrtinu.
- Toto jsou víceméně fakta, která platí pro laboratorní testy a která byla dlouhou dobu považována za prokázaná a neměnná. Ovšem šedá je teorie a různorodá je barva života.
Selským rozum a opalovací krémy
- V posledních letech se proto testování a další zkoumání opalovacích krémů zaměřuje spíše prakticky. A ukazuje se, že rozhodně není nutné na vše pohlížet přísně laboratorníma očima.
- Víceméně se prokázalo, že i jen malá ochrana kůže může přinést a mít žádoucí účinky. Ano, měli byste používat dostatečně vysoký faktor v dostatečném množství. Ale i menší ochrana je lepší než žádná.
- Například se ukázalo, že při polovičním množství může míra ochrany SPF klesnout pouze na polovinu a že v reálných podmínkách klesá lineárně a nikoliv exponenciálně.
- S novějšími technologiemi opalovacích krémů také roste jejich odolnost. Ano stále je doporučováno reaplikovat opalovací krém každé dvě hodiny. To ale neznamená, že po dvou hodinách nošení máte na pokožce nulovou ochranu.
- Podobně je to i s výší faktoru. Ano stále je doporučováno mít na obličeji minimálně třicítku, v létě padesát plusku. To ale neznamená, že když se mažete jen dvacítkou, že to nic neznamená.
- Není špatný nápad používat voděodolný opalovací krém, který prostě vydrží letní pocení a na pleti vydrží déle.
- Stále ale platí, že pokud vám voděodolný opalovací krém nečím vadí a používat ho nechcete, tak jakýkoliv opalovací krém (nanesený v jakémkoliv množství) je stále lepší než žádný opalovací krém nanesený v nulém množství.
Fresh Sugar Tinted Lip Treatment SPF15
Eucerin Sun Oil Control SPF50
Cosrx Aloe Soothing Sun Cream SPF50
Jak odměřit správné množství opalovacího krému na obličej
K používání opalovacího krému tak existuje velké množství teoretických předpokladů a také velké množství omezení běžného života. Málokdo používá opalovací krém tak, jak je předpokládáno a vyzkoušeno v laboratoři. Ani já tak opalovací krém nepoužívám a troufnu si říct, že ani jeden skinfluencer guru tak opalovací krém nepoužívá. Ono totiž se nejspíše počítá i to, že se snažíme. Že se vyrovnáme s naším běžným životem a jeho omezeními, se svou ochotou a neochotou na sebe mazat SPF tak ve velkém množství a tak často… a nějak si to namažeme.
Jak tedy poznat, jestli si mažete alespoň přibližně, či alespoň tak nějak se blížící, to správné množství opalovacího krému?
Množství opalovacího krému, které byste měli použít, vyplývá z laboratorního měření. Testy na SPF jsou prováděny s dostatečným množstvím a pro ochranu daným množství SPF byste měli na obličej nanést tuto laboratorně používanou vrstvu. Jedině tak dosáhnete toho, že budete mít na obličeji opravdu SPF50 nebo cokoliv co si namažete. Toto laboratorní množství je 2 mg opalovacího krému na cm2 pokožky.
Správné množství si pak můžete vypočítat dle svého obličeje, kdysi jsem si to počítala a vychází to asi 1 g opalovacího krému na obličej. Asi tak nějak plus mínus, ale je to hodně individuální a záleží na velikosti obličeji, na způsobu používání, na způsobu mazání, vlastně řekla bych, že i na konzistenci krému a na tom, kam si ho vlastně všude mažete. Jeden 1 g krému zjistíte nejpřesněji tak, že si ho zvážíte, je ale mnoho dalších názorných pomůcek, jak to odhadnout.
Internet tak z velké části doporučuje nanášet množství denního opalovacího krému nejdříve na prsty ruky a dávat si opalovacího krému na tři prsty. Někdo tedy říká na dva prsty a někdo to měří od špičky prostředníčku až po zápěstí. Druhá půlka internetu pak doporučuje čajovou lžičku, na obličej by vám měla stačit jedna hezky zarovnaná. No a ta třetí půlka, dobře třetí část, která spíše v dnešní době upadá, to měří na hrášky nebo taky na mince. Každopádně všichni se shodují v tom, že by se krémem rozhodně nemělo šetřit.
Kolik opalovacího krému na obličej?
- 1 g / 1 ml,
- půl až celou čajovou lžičku,
- na dva až tři prsty,
- jako čtvrťák (asi tak naše desetikoruna),
- jeden až čtyři hrášky
- a tak dále.
Instrukcí a popis množství je na celém internetu, na sociálních sítích, všude možně více než dost. Jisté je ale tak nějak jen to, že nejspíše používáme opalovacího krému málo a že bychom mohli všichni v mazání SPF přidat. Taky je jisté, že já si to rozhodně každý den odměřovat nebudu, na dva až x prstů si to taky mazat nebudu, s peněženkou to taky porovnávat nebudu a hrášek nikdy velikostně neodhadnu.
Při odměřování krému různou metodou je ale nutno pamatovat také na to, že tři prsty opalovacího krému nemusí být stejné množství jako tři prsty jiného opalovacího krému. Například u mě tři prsty SPF od Suncut je zhruba množství, které tak nějak používám. Oproti tomu tři prsty L’Oréal Revitalift můžou být asi tak polovina toho, co používám. A tři prsty Bioré Water Gel jsou až moc. Ano, háček je v konzistenci, zatímco tekuté konzistence odměřují moje tři prsty v menším množství, tak krémového SPF si na tři prsty dám až moc. Čím tekutější forma, tím méně si většinou na prsty dám, takže tekutá SPF si takto většinou dávkuji hodně nedostatečně. Proto také dávám přednost aplikaci do dlaně, odhaduje se mi to tak lépe.
Vlastně tedy nevím, jestli používám opalovacího krému dost a jestli bych neměla třeba ještě přidat. Existuje ale způsob zpětné kontroly, který vám řekne, že možná si to SPF mažete přece jen dostatečně, nebo naopak vám poví, že byste měli ještě kousek přidat.
Jedno balení SPF krému mi vystačí na měsíc používání
Ono totiž, když si to spočítáte, tak vám víceméně vyjde, že za jeden měsíc spotřebujete asi 30 ml opalovacího krému na obličej. Za podmínky, že si mažete jen obličej, tedy ne krk, mažete se jen jednou denně a máte nulovou nějakou vedlejší spotřebu, tak vám vystačí jedno menší balení SPF přesně za měsíc. Protože vedlejší spotřebu nejspíše mít budete, krém mažete rukama, kde něco zbyde, krému zůstane něco v obalu a tak podobně, tak si myslím, že 50 ml vám vydrží asi zhruba na měsíc a třeba kousek. Přičemž 50ml balení je podle mě asi momentálně nejrozšířenější balení opalovacího krému na obličej.
Takže základní lajnu máme, jedno balení (50ml) za měsíc. To mi tak většinou vystačí v zimě. Přiznám se, že asi mažu méně, než bych úplně měla, protože přes zimu mi většinou těch 30 ml vydrží asi měsíc, 50 ml mi vydrží asi měsíc a půl, občas až dva měsíce, záleží na tom, jak příjemnou konzistenci krém má. Jako jo, i já bych mohla v množství používaného SPF přidat, uvědomuji si to.
Do této základní rovnice jeden krém na měsíc pak ale vstupuje mnoho dalších proměnných.
- Používáte krém i na krk? Zkraťte dobu používání asi o třetinu až na polovinu.
- Používáte krém i na dekolt? Krém vám vydrží asi tak polovinu až čtvrtinu doby.
- Mažete se denně dvakrát? Doba se zkrátí na polovinu.
- Mažete se i vícekrát? Tak dobu dělte odpovídajícím vícekrát.
- Můžete přidat i další proměnné, že si namažete i ruce, uši, namažete děti, krk zezadu…
Takže pokud jedete na týdenní dovolenou, kde si berete svůj oblíbený pleťový SPF, tak by bylo dobré počítat s tím, že vám tam za týden může jedno balení padnout. Při pravidelném každodenním používání pak můžete tuto metodu odhadu konečné spotřeby využít tak, že budete dlouhodobě regulovat množství SPF, které používáte. Jasně, že to časem dostanete do oka, kolik je tak dobré si ráno namazat. Stejně tak dokážete odhadnout množství podle pocitu, který máte po namazání a při mazání na pleti. Hodně záleží na konzistenci krému i na osobním pocitu, který na pleti máte.
Proto je také tak důležité najít si krém, který vám bude pocitově vyhovovat. Automaticky budete takového krému používat více a pravděpodobně se časem dostanete, když ne na plnou aplikaci, tak alespoň dostatečnou aplikaci v rámci možností..
Také si myslím, že není žádná hanba začít nanášet opalovací krém v daleko menším množství, než všechny tyto teorie předpokládají. Protože i jen malé množství opalovacího krému je lepší než žádné množství opalovacího krému. Jasně spousta expertů vám poví, že to prostě musí být tolik a tolik, na tři prsty, na lžičku, na bílo. Další experti vám poví, že vlastně opalovací krém ani používat nemusíte, že si pleť jen potřebuje na sluníčko zvyknout. Tak já osobně jako absolutní neexpert bych poradila, že se klidně můžete pohybovat někde uprostřed a pořád pro svou pleť budete dělat to nejlepší, co je ve vašich silách. A vlastně to stačí.
Jak a kolik používám opalovacího krému: ve 3 stupních
I tak si ale pojďme shrnout, čím se řídím při aplikaci opalovacího krému já a jak přesně to v reálnu vypadá. Protože ano, já si uvědomuji všechna pravidla, kterými bych se měla řídit, ale je nutno říct, že až tak moc to neprožívám. Rozhodně si nemažu opalovací krém každé dvě hodiny a ani neprožívám pocity úzkosti, když se někdy i zapomenu namazat. Ve zkratce to mám asi takto.
(1) opalovací krém každé ráno
Používám opalovací krém na obličej každé ráno, nestačí mi SPF v makeupu ani v denním krému, používám pleťový opalovací krém a myslím, že i v dostatečném množství, tipla bych si, že třeba tak tři čtvrtiny až doporučené množství. Každé ráno, v létě i v zimě, většinou SPF50+, v zimě spotřebovávám třicítky, co někdy omylem koupím.
Je pro mě tak celkem důležité, aby byl opalovací krém příjemný, aby nebyl na obličeji těžký, aby mi umožnil případně použít makeup. I když tedy to v poslední době stejně nedělám. Dávám tak přednost spíše asijským opalovacím krémům, ale uznávám, že i naše západní kosmetika se v tomto dost posunula. Když si koupím nějaký přírodní nontoxic opalovací krém, je to většinou můj osobní zkrat, protože v 90 % případů mi tyto opalovací krémy nevyhovují. Jsou těžké, nechávají bílý povlak, jsou mastné a podobně. Ale možná se to i v této oblasti posouvá…
(2) v létě dvakrát denně a vyšší SPF
V létě, taky na jaře a na podzim, když svítí sluníčko, si většinou mažu SPF dvakrát denně. Ráno automaticky v rámci rutiny. A po obědě, když jdu ven. Když jsem chodila běžně do kanceláře, tak jsem se odpoledne před odchodem vždy přestříkla opalovacím krémem ve spreji. Ráno i po obědě si navíc mažu i různé části těla, která jsou vidět, klasicky krk a dekolt, mažu si i ramena, ruce a nohy, když jdu ven na déle než půl hodiny. Když jsem celý den doma, což se moc nestává, tak se mažu jen ráno a jen obličej, krk a dekolt, tak nějak už automaticky v rámci ranní péče o pleť.
V létě mám v koupelně většinou nastěhované jen padesátky, to samé s krémy na tělo. Tělo si nemažu nijak pravidelně, že bych se každý den ráno namazala, to ne. Ale mám krémy u vstupních dveřích a těsně před odchodem si přemáznu, co mám pocit, že bych si přemáznout měla. Stejně tak přemáznu, co mám pocit, že bych měla přemáznout dítěti. A onu lhůtu 30 minut pro usazení opalovacího krému před pobytem na sluníčku nedodržuji. Používám také balzám na rty s SPF.
(3) na dovolené a při opalování
Třetím stupněm je pak dovolená a různé dny, kdy jdeme na koupaliště na výlet a podobně. Vždy se mažu před odchodem k vodě, k moři, na koupaliště a podobně. Mažu si obličej a v podstatě celé tělo. Krém si beru i s sebou a mažu se i po koupání, jak mi to tak různě vyjde. Cíleně se neopaluji, že bych ležela odpoledne pár hodin na sluníčku a natírala se olejem… tak to ne, to jsem naposledy dělala třeba v patnácti a ani tehdy mě to moc nebavilo.
Při těchto sluníčkových dnech také často nosím klobouk, abych si ochránila vlasy a obličej od přemíry sluníčka. Snažím se poctivě přemáznout i po koupání a beru si krém s SPF s sebou na výlety a podobně.
Krátkodobá ochrana a dlouhodobé efekty
Při používání opalovacího krému mi pak záleží na tom, abych se v létě nespálila. Ale musím přiznat, že i při nedostatečné aplikaci jsem se v posledních letech prostě nespálila zatím nikdy. I když si SPF mažu možná v menším množství a nejsem úplně důsledná v dvouhodinových pauzách. Mnohem důležitější než jednotlivé namazání v tom správném množství pro mě ale je, že používám opalovací krém konzistentně dlouhodobě. A konzistentně a dlouhodobě chráním pleť proti nepříznivému vlivu sluníčka. Hlavně na ty vrásky, že ano.
Takže místo jednotlivých aplikací mi dává větší smysl hlídat dlouhodobou měsíční spotřebu. A víte co? Mám pocit, že se tady už v několika tisících slov vykecávám o něčem, o čem dávno víte, znáte, používáte, takže já to raději ukončím…
Poznámka na okraj. Za letošní léto, květen, červen, červenec, srpen a až do konce září nejspíše spotřebuji: jednu tubu 90 g, která byla napůl plná, jednu plnou tubu 90 ml, jednu tubu 50 ml a jednu tubu 30 ml. Je to málo, bylo to moc? Kdo ví, účet mi kůže vystaví v následujících letech.
1 thought on “Péče o pleť: používáte správné množství opalovacího krému?”