Tento článek je přenesený ze starého blogu, je starý přes osm let. Ale vlastně stále aktuální, protože já se těch posledních třeba deset let odličuji hlavně tímto mastným způsobem. Dnešní článek je tak hlavně o tom, jak se odličovat balzámem nebo olejem.
Postupem času bych až tak moc nerozlišovala mezi odličovacími oleji a mastnými balzámy, obojí se chová v podstatě stejně. U obojího si kupuji jak emulgující verze, tak dám velmi často spíš přednost mastné neemulgující přírodní variantě. Následující text jsem aktualizovala, byl z mého pohledu dost předpotopní, ale vlastně informace v něm jsou pořád platné a možná to někomu pomůže začít se odličovat mastným způsobem.
Mastné odlíčení je podle mě jedna z nejlepších variant odličování. Mastný balzám, krém, olej, cokoliv na sebe totiž naváže ten mastný pot, stáhne mastnotu z pokožky, která se tam za celý den vytvořila, zároveň na sebe mastné naváže všechno ostatní mastné, včetně makeupu a dalších líčidel. Pak už to stačí jen umýt nebo stáhnout hadříkem.
Odličovací balzámy mám ráda a vlastně to samé pletí i pro odličovací oleje. Trošku bych polemizovala s tím, že jsou čistící, na to můžete občas narazit, že čisticí odličovací balzám/olej. Já si ale opravdu myslím, že balzámy i oleje spíš odličují a pleť (alespoň tu moji) až tak nečistí. Možná je to tím, že nemám suchou pleť a nedokáži tak v tomto ohledu balzámy úplně docenit. Třeba ráno mě mastné čistění pleti moc neuspokojuje.
Taky bych chtěla říct, že odličovač si vždy musím umýt. Ať už to je balzám, krém, mlíko, micelárka nebo olej… odlíčení chápu pouze jako první krok ve večerní péči o pleť a nikdy bych si ho nenechala na obličeji až do rána. Proto tak nějak nechápu podobu a verze jednotlivých odličovačů, protože jakýkoliv přidaný efekt odličovače (protistárnoucí, protiakné, hydratační, omlazující…) spolehlivě vyruším hned v následném kroku čistění pleti mýdlem/gelem.
Vyplatí se investovat do odličovače?
Z toho všeho vyplývá, že asi ani nechápu smysl drahých odličovacích balzámů. Jo! mám takové doma, protože prostě proto… jsem taky jen člověk a kdybych je neměla, tak by se můj vesmír nejspíš zastavil. Ale v podstatě si myslím, že dávat nějakou přemrštěnou sumu za odličovač je zbytečné. Ano! Emma Hardie je nejspíš zbytečná, i tak jsem ráda, že jsem ji měla doma. A chtěla bych ji mít znovu.
Jaký je rozdíl mezi drahým a levným odličovacím balzámem? Kupodivu mě oba velmi dobře odlíčí, dražší varianta snad o něco rychleji, ale rozdíl není vůbec podstatný, zatímco s obyčejným čistícím balzámem se musím třikrát utřít, tak s EH mi to stačí dvakrát. Prostě nic významného. Největší rozdíl vidím v balení (EH tady docela určitě vede) a taky v konzistenci (EH je jemnější, lépe voní, úžasně se roztírá a … no prostě na konzistenci je ta cena většinou znát). Ale v podstatě je konečný výsledek po odlíčení úplně stejný… čistá pleť.
V podstatě tak není rozdíl mezi levným a drahým odličovačem. Až na jednu důležitou okolnost. Odličovač prostě musí pleť odlíčit. A podle mých zkušeností je větší pravděpodobnost, že levný odličovač bude odličovat hůře. Není to pravidlo, spíš jen možnost, na kterou je třeba pamatovat. Že ten úplně levný nejlevnější odličovač může odličovat hůře. To ale rozhodně neznamená, že byste měli levné odličovací balzámy úplně zavrhnout. A nemusíte hned kupovat to nejdražší, co najdete.
Jak se začít odličovat mastným balzámem
Pokud se chcete začít odličovat balzámem, asi totiž určitě není nutné okamžitě nakoupit ty nejdražší možné varianty. Existuje řada levnějších verzí, případně se můžete rozhlídnout doma… existuje spousta normálně přístupných surovin, které vás odlíčí a svými účinky a použitím se odličovacímu balzámu naprosto vyrovnají. Zkuste si to proto nejdřív s tím, co máte doma… alespoň vlastně zdarma zjistíte, jestli vám to mastné odličování vyhovuje.
Začít můžete jakýmkoliv olejem, který máte doma. Olivový, kokosový, mandlový, ricinový… není třeba vymýšlet nic speciálního, koneckonců i ten obyčejný slunečnicový z kuchyně odličuje docela dobře. Vyzkoušet můžete i másla, třeba takový bambucký balzám od Saloos funguje taky dobře. Stejně tak i kakaové nebo mangové. V současnosti se nejčastěji asi odličuji fantazií od Nobilis Tilia, protože ji fakt už potřebuji spotřebovat a jiné použití jsem pro ni nenašla. Odličuje naprosto normálně.
Když už jsme si tedy ujasnili, že mastné odličování je v podstatě fajn, můžete pokročit a nějaký ten strašně in odličovací balzám koupit. Můžete vyzkoušet rovnou slavnou Emma Hardie nebo Eve Lom, z těch levnějších vám s čistým svědomím doporučím pro začátek jen kokosový olej. Obyčejný kokosový olej je dokonalým dupe pro tak populární RMS Coconut Cream a ještě si můžete říkat, že jste brutálně in.
Taky si myslím, že přírodní odličovací mléko normálně z drogérie (alverde, Logona, Lavera, Weleda…) odlíčí taky dobře, některá jsou dokonce i hutně mastná a pojetí odličovacího balzámu se tak nějak blíží.
V poslední době jsem pak já osobně vyzkoušela:
- Eve Lom odličovací balzám, ten mám pořád docela ráda a odličuje fajn,
- Glow Recipe: Papaya Sorbet Enzyme Cleansing Balm je spíš dražší a výkonově spíš horší,
- Oat Cleansing Balm od The Inkey List byl nedoporučila, je hodně otravný,
- skvalanový odličovač od The Ordinary doporučím o něco víc, je spolehlivý a nekonfliktní,
- Mad Hippie Cleansing Oil mě hodně bavil, jen tedy neemulguje, což může někomu vadit,
- DHC odličovací olej je hezká levná alternativa a emulguje.
Jak se odličovat balzámem nebo olejem
Na závěr snad ještě… jak vlastně takovým odličovacím balzámem/krémem/olejem odličovat? Existují podle mě tři různé základní efektivní způsoby, všechny vyžadují teplou vodu. Bez vody se mastným odličovačem možná odlíčíte, ale dobré to nebude.
Pro první způsob potřebujete mít odličovač, který emulguje. Většina konvenčních značek, levných i těch dražších, co koupíte v drogérii i v parfumérii obsahuje emulganty. To jsou látky, které zajistí navázání mastných a vodových molekul. Díky tomu nanesete mastný odličovač na obličej, ten na sebe naváže mastnotu z pleti a z makeupu a další dekorativní kosmetiky, poté přidáte vodu, odličovač většinou vytvoří mléčnou vodovou konzistenci a to normálně smyjete vodou. V závislosti na zvoleném odličovači pak vám zůstane či nezůstane nějaká podoba mastného filmu na pleti. Tu pak musíte smýt běžným pleťovým čističem.
Druhý ten dejme tradiční zahrnuje odličovací tamponky. Je to takové odlíčení našich maminek a babiček, devadesátkové a starší. Potřebujete úplně ty normální obyčejný vatový tamponky. V podstatě to funguje tak, že vezmete odličovací tamponek, namočíte ho do teplé vody, vyždímáte a na ten si nanesete odličovací balzám a normálně pokračujete jak s micelárkou… tedy jezdíte po obličeji, dokud není čistý. Nanášet a stírat suchým tamponkem nedoporučuji, vyžaduje to potom větší spotřebu odličovacího balzámu a navíc tamponek na obličeji dře a není mi to příjemné. Navíc tato metoda je vhodná spíše pro balzámy, které neemulgují, ten emulgující se změní na emulzi už na tamponku a je pak méně účinný.
Třetí způsob zahrnuje muslin cloth. Nutno říct, že nemusí to být zrovna mušelínový, vystačí vám jakýkoliv ručník na obličej. Nebo žínka nebo prostě něco. Já používám ty nejlevnější miniručníčky z eBay, ručníky na obličej najdete třeba i v Ikea, spousta značek vyrábí své vlastní s různě vysokou cenou. Naberu menší množství balzámu na prst, jemně vmasíruji do suché pleti, naposledy namasíruji oči. Vezmu miniručníček, namočím do teplé vody a přitisknu k obličeji. Jemně setřu jednu stranu a oči. Znovu namočím, znovu přitisknu a jemně setřu druhou stranu a pro jistotu i znovu oči. Znovu namočím, setřu čelo a krk a je hotovo.
Způsoby můžete i kombinovat, třeba že nanesete prsty, ale setřete tamponky. Některé odličovací balzámy jdou bez problémů smýt jenom vodou, bez machrování s mokrým hadříkem. Ale ty hutné, mastné, přírodní si hadřík nebo použití tamponků žádají, protože jinak je z pleti nesmyjete. Navíc je opravdu vhodné si po odlíčení obličej umýt normálně mycím gelem/mýdlem, protože všechna ta másla, oleje a tak můžou mít tendenci ucpávat póry (třeba kokosový olej, že ano), takže je lepší to na pleti spíše déle nenechávat.
(článek je z archivu, 2/2014, ale dost jsem ho aktualizovala)