Po delší době jsem se tady objevila zase s recenzí. Trošku pozdě, protože letošní sezóna opalovacích krémů už je dost za námi. Ale kdo má sezónu opalovacích krémů celý rok, tomu nějaká ta sezóna nikdy nekončí a recenze se vždycky hodí. Tento článek byl původně naplánovaný na květen/červen. A teď na podzim jsem si plánovala recenzi na aktuální SPF, co se začaly prodávat i v našich drogériích. K tomu se snad dostanu ještě do konce roku. Teď ale SPF, která jsem si mazala hlavně na jaře a dopotřebovala během léta.
Jinak během konce jara a v létě jsem jako makeup používala Oskia Nutri Bronze. To je takový olejový bronzový fluid, který dělá opravdu krásnou pleť. Bohužel si ale nerozuměl s některými SPF. Dost to ovlivnilo, který opalovací krém jsem měla ráda a který spíš ani ne.
Jo a taky si můžete připomenout, když jsem loni v září psala podobnou poletní recenzi, jak dopadla loňská SPF. V dnešní recenzi se mi sešla takové všehochuť. Dva korejské, dva japonské, jeden americký. V tom taky jeden tone up, jeden gel, jedna kuriozita a tak vůbec…
Etude House Sun-Prise Mild Airy Finish SPF50+ PA+++
Tento mám už delší dobu a koupila jsem si ho v limitovaném obalu s Olafem. Limitovaný obal už není, ale jinak se ten krém stále normálně prodává. Navíc mám pocit, že je to snad jeden z nejprodávanějších a nejoblíbenějších Etude House a možná dokonce i jeden z korejských nejoblíbenějších SPF krémů. A vlastně se není čemu divit. Protože ten krém je opravdu super.
Začnu konzistencí. Ona totiž působí na první pohled skoro až hutně, po vytlačení z tuby je krém takový na pohled hodně krémový. Ale také našlehaný a vzdušný. Po natření na obličej je až neuvěřitelně lehký. Velmi rychle se tento krém stal i mým oblíbeným. On je totiž na obličeji tak lehký. Nedělá problém s makeupem, a že já měla v létě dost problémů s drolením makeupu, protože si prostě olejová Oskia nesedla s každým asijským SPF. S Etude House to ale docela fungovalo.
Nebudu s tím otálet a raději si hned povíme o té menší nedokonalosti. Krém nechává bílý povlak. On jde tedy docela rozmazat, ale fakt musíte mazat pečlivě a vzhledem ke konzistenci i dlouho. S takovou konzistencí by mělo stačit máznout a být hotovo. Ale ono to vypadá bíle, že to i muž komentoval, že jestli takto půjdu ven, když jsem pořád ještě mazala. Po důkladném namazání se to ztratí, nenechává to stopy v obočí ani v linii vlasů, to mívám občas problém u tone up SPF, ani to není suché, jak občas ty bílé opalováky bývají. Prostě je to jen hezky namazané, na obličeji příjemné a mám to ráda.
(koupené na eBay)
Neutrogena Visibly Even Daily Moisturizer Broad Spectrum SPF30
Je nutno říct, že tento SPF jsem si koupila omylem. Fakt jsem si myslela, že kupuji lehce tónovaný opalovací krém. Jakože lehce zbarvený. Asi mě zmátlo to sousloví visibly even a pak jsem byla překvapená, že krém má normální barvu a vůbec nekryje. Pravděpodobně se to názvosloví vztahuje spíše k tomu, že krém pomáhá proti pigmentovým skvrnám.
Jinak ten krém se už neprodává, tak se omezím jen na konstatování, že ten krém byl tak nějak průměrně fajn. Dělal mi tedy trošku problémy a cuckoval s Oskiou, jen tak malinko, ale byl by to pro mě důvod si to už nekupovat, kdybych důvod už neměla, že se to neprodává. Konzistence byla lehká, takový průměr a standard u Neutrogeny, oni ty třicítky a vlastně i padesátky fakt dělají hodně příjemné, i když docela hydratační a pečující, takové hutnější. Ale na pleti je to většinou příjemné, podobně to bylo i s tímto visibly even, byl spíš lehčí, ale stále dost pečující. U vyšších SPF jsou pak většinou konzistence spíš mastnější a těžší, ale i tak si myslím, že Neutrogena dělá i ty vyšší SPF příjemně a běžná SPF ještě příjemnější.
Takže tento konkrétní SPF už sice nekoupíte. Ono to asi není až taková škoda, prostě standardní SPF a po spotřebování mi nepřišlo, že by to působilo proti pigmentovým skvrnám. Ale neutrogenní opalovací krémy bych doporučila snad ve všech variantách. Alespoň v těch, co jsem kdy zkusila. A nezkusila jsem všechny, ale na základě toho, co jsem zkusila, klidně zkusím zase někdy něco…
(koupené na iHerb)
A’pieu Pure Block Tone-Up Sun Base SPF50+ PA+++
Řekněme to takto. Ve svém poměrně krátkém toneupspf-životě jsem už potkala o dost příjemnější opalovací krémy s toneupovým efektem. Trošku odbočím. Toneupová SPF jsou podle mě dvě skupiny. Ta první je barevná, barevně koriguje pleť, už jsem měla zelené, fialové, růžové, podle mě jsem viděla i žluté SPF. Druhá skupina je prostě bílá a jejich cílem je nechat lehce bílou pleť, světlejší, než se kterou se začínalo před SPF. Ani jedna skupina nekryje a nefunguje jako makeup. Ale barevně je na pleti uvidíte. Buďto bíle nebo uvidíte tu barevnou korekci. V určitých ohledech to nahrazuje makeup, ale nekryje to.
Barevně korigující skupina je často konzistencí hodně lehká, podle mě jsou to nejčastěji japonské krémy a podle toho vypadá i konzistence. Bílá skupina častěji připomíná hutné opalovací krémy s minerálními filtry. Prostě takové ty mastné těžké přírodní krémy, toneup SPF s bílým efektem jsou tomu dost podobné, bývají těžší, mastnější a na pleti jsou prostě cítit. Taky zůstávají vidět na obočí, zachytávají se na suchých místech a nejsou nejpříjemnější na používání. Tak taková občas až často jsou korejská toneupová SPF.
No a tento A’pieu byla jedna z nejhorších verzí bílých toneup. Spíše těžší, mastnější, docela hodně bílý. Jak výše píšu, že Etude House je po rozmazání na pleti bělejší a musí se dobře mazat, tak to je nic proti tomu, jak vypadá a jak moc se musí mazat tento toneupový A’pieu. Navíc to ve výsledku ani moc nekryje, spíš to na pleti vypadá tak jako bílé a upozorňuje to na suchá místa, dokonce mi přijde, že to snad i vysušuje. Když toto nezkusíte, tak to nikomu nemusí být líto.
(koupené na Stylevana)
Skin Aqua Water Magic UV Oil SPF50+ PA++++
Jasně, že jsem to koupila, protože mě zajímalo, co to zase je za výmysl. Je to zvláštní, opravdu to je jako tekutější olej, nemá to absolutně žádnou barvu, na pleti je to pak prostě mastné jako olej. Poměrně rychle se to vstřebává a vlastně to celkem funguje. Používala jsem to i ráda. Bohužel to má dvě taková větší ale.
Prvně to, že to nespolupracuje s makeupem. Nebo tedy některé makeupy byly v pohodě, ale mám pocit, že většina mi žmolkovala a prostě to moc k sobě nepasovalo. Tím druhým větším ale je to, že já prostě nemohla mít olejové SPF v létě. V zimě a na jaře se mi i vsáknul, působil spíše jako suchý olej a ničemu nevadil, snad jen trošku makeupu. V létě to na mě ale bylo těžké, vsakovalo se to hodně pomalu a zůstávalo to mastné. A makeup s tím spolupracoval ještě méně.
Tak jsem to nosila jen tak bez ničeho, mastnota mi až tak nevadí, ono se to stejně časem vsáklo. Co ale byl opravdu problém, už tedy jakože třetí problém, tak když jsem se začala potit, nebo jsem se šla koupat, tak se ten olej dostane do očí a štípe to. Není to příjemné a vadí mi to na tom asi nejvíc. Bez makeupu se vlastně nakonec obejdu, mastnotu přežiju, ale ty slzící oči hned tak neodpouštím.
(koupené na eBay)
Nivea UV Super Water Gel SPF50
Japonsko je ohledně opalovacích krémů prostě jiné. Japonská SPF jsou neskutečně lehká, gelová, nikdy nenechávají bílý povlak, místo toho se hned vsakují a prostě jen na pleti jsou, ale nevíte o nich. Možná je, nějaký špatný japonský opalovací krém, to asi bude. Zas tak moc jsem jich nezkusila, protože se dost složitě kupují. Ale prostě to, co jsem zkusila, bylo skoro všechno top.
Japonsko je navíc na poli SPF tak specifické, že většina velkých značek pro něj vyrábí speciálně SPF. Jako je třeba tato Nivea. A věřte mi, že toto by se i u nás prodávalo rychlostí blesku. Protože lehčí SPF snad neznám. Jinak tento je bonusově, protože ho používají spíš moje dcery, já jim ale na něj ze zajímavosti taky chodím…
Tato Nivea je takový tekutější lehce mléčný gel. Už ve dlaních je to cítit, že toto prostě těžké nebude. Maže se to jedna báseň, snad žádný jiný krém jsem nikdy neměla namazaný rychleji. Na pleti se to hned vsákne, nedělá to problém snad s ničím, můžete na to dát hned makeup a je vyřešeno. Navíc to má obří balení, které vám prostě vydrží, ne jak našich evropských 50 ml. A stálo to pár dolarů, nevím patnáct, možná dvacet. I když je pravda, že za poštu jsem si připlatila.
Celkově bych se přimlouvala k tomu, aby se u nás více rozšířila japonská kosmetika. Zvláštní je, že té korejské se to během několika let docela podařilo. Ale japonská, jak kdyby pořád čekala na své velké evropské odhalení. Nebo jestli tam mají tak specifické předpisy pro kosmetiku, že to prostě nedokáží přenést do regulované EU? Já nevím, ale chci tady víc japonců v kosmetice.
(koupené na eBay)
No a jinak jsem tento článek měla naplánovaný na konec května, tak jsem ráda, že jsem to konečně dopsala. Je totiž čas se posunout k opalovacím krémům, co jsem používala v létě a co používám ještě teď. Recenze bude následovat obratem několika dalších měsíců.