Když jsem se asi tak před dvaceti lety začala vědomě zajímat o kosmetiku, tak můj mozek udělal tenkrát logický krok. A obrátil se k čisté přírodě. Však co nám dala příroda, to by mělo být přece to nejlepší, co nám kdo kdy může dát. Naučila jsem se číst složení, řešila jsem, co v tom je a proč to v tom je, zavrhla jsem silikony, sulfáty, minerální olej a další. Dnes už tak radikální nejsem, i tak si ale myslím, že přírodní kosmetika své místo na světě má pro spoustu lidí. Ať už kvůli osobnímu přesvědčení, tak i kvůli svým kvalitám. Neboli proč používat přírodní kosmetiku? V dnešní době, kdy je tak moc na výběr? Který produkt s přírodním složením za to stojí?
Podobný článek jsem psala před pěti lety, a jak to tak vypadá, tak se mi v těch přírodních preferencích zas tak moc toho nezměnilo.
Moje důvody pro přírodní kosmetiku
Ještě se vrátím do té historie svých dvaceti a něco let. Můj největší problém v té době bylo stále přetrvávající akné. Jakože fakt škaredé, podkožní, povrchové, černé, bílé akné. A opravdu jsem si myslela, že když vynechám z kosmetiky ty škaredé věci, pleť si znormalizuji, dám jí jen to přírodní a přirozené, když si budu dávat pozor na to, co jím, i na to, co si mažu… že se to prostě vyřeší. Ono ostatně přesně toto narativ přírodní kosmetiky dost často mezi řádky sliboval. Normalizujte pleť, zbavte se chemikálií, vraťte se k přirozenosti a příroda vám to taky vrátí. Tak bohužel ne.
Pokud chcete začít používat přírodní kosmetiku z tohoto důvodu. Pokud máte pocit, že potřebujete normalizovat a zpřírodnit svou pleť, protože jedině tak může být krásná. Stejně tak pokud máte pocit, že jedině přírodní kosmetika je ta pro pleť přirozená… tak vás asi zklamu, takto to nefunguje. I když se to řada značek i influencerů snaží takto komunikovat. Přírodní kosmetika není žádný zázrak, který vám vylepší pleť jen proto, že tady je a že jste si ji koupili. A ani to pravidelné používání vám nemusí pomoci.
Když se zase vrátím do své osobní historie, tak mně přírodní kosmetika s akné nepomohla. Bylo to dané hlavně tím, že moje akné je většinou hormonálního původu a že prostě to pak má kosmetika jen velmi omezený prostor k realizaci. Taky moje pleť naprosto skvěle reaguje na různé chemické vychytávky. Jako je například BHA, vitamin C a AHA. To sice přírodní kosmetika dokáže nabídnout, ale věřte mi, že výtažek z vilínu vám tu samou službu jako BHA neudělá. I když byste si to přáli.
Moji pleť tak víceméně normalizovalo až těhotenství a také to, že jsem po deseti letech řešení kosmetiky konečně pochopila, co má moje pleť ráda. A možná i ten věk a postupně sušší a sušší pleť hrály svou roli. To je ale na jiný příběh. Takže zpátky k přírodní kosmetice. Tu i v dnešní době používám a tak nějak i u dost produktů upřednostňuji, ale rozhodně už nepotřebuji mít celou koupelnu zelenou. Ono by to asi ani nešlo. Ale některé mírně „fanatické“ názory a preference mi zůstaly.
Jaké principy mi dala přírodní kosmetika?
- Dávám přednost produktům bez silikonů. A můžete mi to opakovat kolem dokola, že silikony neucpávají póry a že jsou užitečné, stejně je stále na pleti nechci. Co začalo jako hon za pletí bez akné, neboli nebudu používat silikony a nebudu mít akné (což se nepotvrdilo), se přetvořilo do víceméně životního stylu. Kosmetika se silikony mi na pleti často až pocitově vadí, ta silikonová konzistence mi přijde klouzavá a nepohodlná. Proto pokud můžu, vyhnu se. Ještě chápu silikony ve vlasovce, stejně tak v dekorativní, možná se s nimi smířím v tělovém krému, ale na obličeji je spíše nechci.
- Používám pleťové oleje, nejlépe čistě přírodní. Oleje na pleť jsem začala používal právě díky své posedlosti bezsilikonovou kosmetikou. Olej pro mě byl jistotou, krémy byly často na glycerinovém nebo silikonovém základu, zatímco obyčejný olej byl většinou bezproblémový. Ať už stoprocentní nebo nějaká směska. Později jsem si na to tak zvykla, že si večer bez oleje pomalu neumím představit. A jen tak mimochodem pleťový olej na závěr si úplně super rozumí s tou několikrokovou na hydrataci zaměřenou asijskou péčí o pleť.
- Čistě přírodní odličovací oleje jsou lepší než ty, co emulgují. Přiznám se, že toto se dost často mění podle momentálního rozpoložení. Takže můžu být spokojená s konvenčním odličovacím balzámem, může se stát, že mi přijde lepší lehký asijský odličovací olej, co se smyje vodou. Ale občas se za mě nic hned tak nevyrovná pořádně bohatému hutnějšímu oleji nebo odličovacímu balzámu, co nanesete, promasírujete a musíte stáhnout mokrým hadříkem. A tak se k čisté přírodě v odličovačích vracím stále znovu a znovu.
- Když tuhé mýdlo tak přírodní. Tohle je čistě moje osobní preference. Ono podle mě u mýdla je to dost jedno. Tuhé mýdlo používám jen na ruce a uznávám, že ty přírodní kousky často méně mydlí a asi i méně myjí, ale také méně vysušují. Bez problémů použiji na ruce i konvenční mýdlo, ale když už kupuji tuhé mýdlo já, což se stane tak dvakrát ročně, tak si koupím přírodní.
Kde mi příroda nestačí
Zároveň já jsem na tu přírodní kosmetiku často velmi ošklivá. Chci totiž od ní, aby opravdu fungovala. A jsou oblasti, kde funguje bez problémů. Hydratuje, promastí, odlíčí, vyčistí. Ale pak jsou oblasti, kde přírodní kosmetika stále trošku zůstává pozadu. A tak bakuchiol rozhodně nenahradí retinoly. Stejně tak vilín nenahradí BHA. A jakékoliv ovocné enzymy a přírodní AHA mi nedokáží nahradit konvenční kyselinové masky a peelingy. A přírodní peptidy jsem taky ještě dobré nepotkala.
Samozřejmě chápu každého, kdo používá přírodní kosmetiku, protože se k tomu z jakéhokoliv důvodu vědomě rozhodl. Podobně jako já před několika lety, byla jsem přesvědčená, že akné mě zbaví jen čistá příroda. A tak jsem ji z vědomého rozhodnutí používala a na nic jiného nesáhla. Na druhou stranu si ale myslím, že pleti často dá mnohem více péče, která se neomezí jen na čistě přírodní složení. Ale záleží taky na tom, co vlastně od kosmetiky čekáte. A já toho čekám asi o trošku víc, než mi přírodní kosmetika většinou nabídne.
A proto jsem na ni často ošklivá. Čekám, že bude fungovat, chápu, že olejové sérum na vrásky nebude dělat to samé co syntetické retinoly, na druhou stranu ale čekám, že to bude dělat alespoň něco. Taky čekám, že mě přírodní kosmetika nebude při používání ničím štvát. Jako chápu, chceš používat čistou přírodu, tak se třeba tak nějak smíříš s tím, že to bude mastnější, že to bude hůře odličovat, že to třeba bude drolit nebo že to bude glycerinově lepit. Já to tak ale nechci, kosmetika by se měla snadno používat bez kompromisů kvůli jejímu složení.
I přesto jsem za dvacet let své uvědomělé kosmetické existence naznala, že jsou produkty, které prostě přírodní kosmetika dělá dobře a u kterých zůstanu. Protože fungují a protože fungují i lépe než konvence. Než se ale dostanu ke konkrétním produktům, tak se pojďme zastavit ještě u dvou aspektů přírodní kosmetiky.
Greenwashing jako negativní stránka přírodní kosmetiky
Greenwashing je využití marketingových nástrojů značky tak, aby daný produkt působil jako zelený. Tedy s méně dopady na přírodu, jako čistý a přírodní, jako lepší pro pokožku. Důležitý je ovšem důraz právě na to, že daná značka je ekologická a enviromentálně neutrální. Ke greenwashingu se uchylují velké korporace i malé značky. Často nezáleží ani na tom, jestli je značka opravdu přírodní nebo naopak přírodní není. Použít greenwashing se v dnešní době nestydí skoro nikdo.
Samotný pojem má dokonce dosti obsáhlé heslo na wikipedii, nejedná se tedy o žádný prázdný pojem a málo používanou praktiku. A greenwashing také není omezený jen na kosmetiku, naopak kosmetické produkty jsou podle mě spíš v menšině. Greenwashing a tzv. greenspeak používají velké organizace, korporáty, výrobci… kdokoliv. Protože environmentální nádech vyhrává sympatie konzumentů a zvyšuje prodeje.
U přírodní kosmetiky můžete greenwashing i greenspeak najít na obalu, při propagaci, na eshopech a podobně. Často se k němu uchylují konvenční značky, které přidají do produktu olej, extrakt a bambucké máslo a na obalu zvýrazní právě to. A už ne všechny silikony, sulfáty a další nepřírodní složení. Ke greenspeak se ale často paradoxně uchylují i přírodní značky, které pak přehnaně propagují právě přírodní složení produktů a už ne tak opravdové účinky. Navíc rozhodně nemusí platit, že přírodní složení je ekologické a bez environmentálních dopadů.
Je tak dobré na to pamatovat a už při náznaku greenwashingu se mít na pozoru.
Přírodní jako symbol luxusu
Druhým trendem v přírodní kosmetice je pro mě až přehnaně vysoká cena čistě přírodních produktů u některých značek. Asi to má i odůvodnění, u některých značek nemám problém zaplatit vyšší cenu. Ale občas se to zvrtne a značka si začne účtovat přehnané ceny za krémy, protože jen proto, že mají přírodní složení. Stejně tak předraží bambucké máslo s troškou výtažků nebo obyčejný olej v hezké lahvičce. Uznávám, že vyšší cena může mít i své důvody. Ale ne vždy a ne všude.
Dobrou přírodní kosmetiku totiž můžete koupit i cenově dostupnou. Nebývá nejlevnější, ale rozhodně to není tak, že musíte vysolit tři tisíce za lahvičku oleje nebo kelímek krému. Taky to není tak, že když přírodní složení zabalíte do tmavého skla a keramiky, dáte k tomu cenovku stovku dolarů, že je to ta lepší kosmetika, co se vyplatí koupit. Ano já třeba Problem Solver miluji, ale Tarika se mu docela obstojně vyrovná. Navíc vše ostatní, co jsem si kdy od May Lindstrom koupila svými výkony rozhodně neexcelovalo.
Ostatně podobné je to i u konvenční kosmetiky, kde často platíte jen za značku. A u velkých značek tedy i za výzkumné laboratoře, které mají. Cena produktu nemusí vždy odpovídat výkonům. Ale také mi přijde, že se některé nichovské přírodní značky snad zbláznily a že vyšší cena je tím jediným trendem, který se jim vyplatí sledovat.
A teď už tedy k produktům, které si kupuji spíše u přírodní kosmetiky. Ať už jsou drahé nebo ne.
Co z přírodní kosmetiky stojí podle mě za pozornost?
- Cokoliv v prášku, protože tím umyjete pleť i vlasy.
- Čisticí masky, protože jíl používá i konvenční kosmetika, tak proč nejít rovnou ke zdroji.
- Pleťové oleje, protože ty jsou v konvenční podobě zbytečné.
- Minerální makeup, protože dostanete vysokou kvalitu za málo peněz.
- Makeup na bázi oleje, protože to se podle mě vyplatí sledovat.
Tělová másla
Už jsem se svěřila s tím, že mám ráda na pokožce čisté bambucké máslo? Tak mám ráda na celém těle čisté bambucké máslo. Když jsem byla těhotná, tak se mi na celém těle zesušila kůže a v tom bambuckém bych se nejraději koupala celá. A podobný vztah mám i k přírodním tělovým máslům, nemusí to být jen čistě bambucké. Mám ráda tu mastnotu a pocit extra péče, co mi to dává. Šlehané bambucké s různými oleji a podobně mě prostě nikdy neurazí.
Uznávám, že na běžné použití to není úplně praktické. Takže na běžné použití mám doma alverde. Jejich tělová másla sice nejsou nejvýživnější, ale mně stačí. Teď na zimu si tedy asi koupím zase bambucké, taky mám ještě menší zásobu másel od Pure Fiji. Myslím tedy, že ta nejsou 100% přírodní, je to takový lepší The Body Shop, ale těch olejů a másel mají v sobě dost.
Cokoliv v prášku
Už před týdnem jsem tady vychvalovala práškové čističe z asijské kosmetiky. Což uznávám, že ty bývají boží, lehce enzymatické a pěnivé. Ale u přírodní kosmetiky jsou právě prášky na čištění pleti taky super. Což se dá chápat, přírodní kosmetika tak řeší problémy s konzervací produktu, protože suchý prášek vydrží sám o sobě hodně. U přírodní kosmetiky se ale nezastaví u čistícího prášku na pleť. Najdete tam sypký peeling, práškové masky, práškové šampony, barvy na vlasy (henna) a také další vlasovou péči v prášku.
Uznávám, že hennu už teď nepoužívám, takže vám ji nebudu úplně vychvalovat, ale pečující prášky na vlasy bez barvících efektů si občas dám. Senna nebo shikakai dokáží především dodat vlasům objem a udělat je tak nějak zdravější. Nebarví, neuhlazují, nevykouzlí vám nekonečně lesklé vlasy od kořínků po konečky. Ale zlepší pokožku hlavy, vlasy se mi pak méně mastí. Vlasy jako takové spíše vysuší, ale stačí přidat kondicionér nebo masku a najednou jsou hladké a na pohled zdravější. A vím, že to není pro každého, ale já si občas nějaký ten prášek na vlasy dopřeju.
Stejně tak práškové čištění pleti, ať už jako lehce pěnivý prášek na umytí obličeje, tak ve formě peelingu či masky. Ostatně čisticí masky jsou další produkty, kde má podle mě přírodní kosmetika navrch.
Čisticí masky
Ať už čistý jíl, předmíchaná krémová maska nebo prášková maska na jiném než jílovém základě… prostě si myslím, že v hlubším čistění pleti nemá přírodní kosmetika konkurenci. Ostatně čistý jíl různých barev používám s přestávkami už dvacet let své problematické pleti. Taky mám doma Tariku a Problem Solver a prostě lepší čisticí masky na problematickou pleť není a nebude.
Zrovna jíl je podle mě jedna z nejčastějších složek, kterou přejímá do čisticích masek i konvenční kosmetika. A rozhodně ví proč. Jíl sice vysušuje, stahuje pokožku a může tak být v čisté formě až nepříjemný. Ale pro mastnou pleť, pro pupínky i pro černé tečky je to jak restart. A pravidelné používání opravdu pomáhá proti problematické pleti. Alespoň té mojí problematické to vždycky pomáhalo a pomáhá.
Pleťové oleje
U olejů určitě hraje velkou roli osobní preference. Mně se mastný pocit na obličeji vlastně i na celém těle líbí. Večer ho preferuji a navíc oleje se většinou vstřebávají o dost lépe a o dost více bezezbytku, než je všeobecné povědomí. Neboli přírodní olej je vhodný i pro mastnou pleť a klidně i pro ranní použití pod makeup. Stačí přidat trošku vody, tonika, hyaluronu či podobně, přestříknout a nanést rozumné množství. A po oleji není na pleti ani památka.
Jasně můžete koupit i syntetické oleje s obsahem všeho možného, ale podle mě se v tomto případě inovace dost často nevyplatí a ta přírodní jednoduchá varianta je lepší. A ano občas sáhnu po inovovaném nabušeném oleji (třeba Luna od Sunday Riley), ale pak se vždy vrátím k vytuněné přírodní směsce.
Minerální makeup
Přiznávám se, že s věkem se od minerálního makeupu odvracím, mám stále sušší pleť a už to nevypadá úplně dobře. Hlavně v případě, když použiji minerály jako makeup na celý obličej. Ale jako lehký pudr jsou nepřekonatelné. Matují, ale nejsou úplně ploché. Velmi dobře na obličeji drží celý den a podrží i makeup, korektor, cokoliv. Stejně tak minerální tvářenky, ty nabízí nekonečné množství odstínů, vypadají přirozeně, vydrží celý den, skvěle se s nimi pracuje. Tedy musíte získat menší grif, ale dá se.
Nedávno jsem se sice zbavila tak poloviny své minerální sbírky, ale co se prohrabuji tou druhou polovinou, tak mě některé barvy tvářenek neustále ohromují a vůbec nechápu, proč jsem se u tvářenek před pár lety uchýlila jen ke konvenci. Jasně taková Chanelka i Diorka i Guerlainka jsou krásné na pohled a na pleti taky většinou vypadají krásně. Ale ty minerální tvářenky mě stále dokáží překvapit. Neobvyklé barvy, duochromy, snadné nanášení i přirozený efekt. Minerální tvářenky to mají všechno.
Makeup s obsahem oleje
Oleje přidávají do makeupu dneska i známější konvenční značky. Stejně tak před pár lety koloval po YouTube ten tip, že si máte dát do běžného makeupu kapku oleje, pro lepší a rovnoměrnější aplikaci a pro lepší péči ve studenějším období. Dělají se primery s obsahem oleje, oleje se přidávají do pudrů a do dalších produktů. Dekorativní kosmetika s kapkou oleje je podle mě něco, o čem v budoucnu uslyšíme stále více.
Z přírodních značek jsem poprvé vyzkoušela makeupový olej od Gressa. Na pomezí oleje, pleťového séra a krycího makeupu dostanete opravdu olejovou konzistenci, která ale přilne k pleti, vyhladí jí, dodá jí takovou šťávu, lehce rozjasní a navíc drží celý den. Teď mám doma Kosas, používala jsem ho minulou zimu a tuto zimu se k němu velmi ráda vracím. Nebo tedy já se už snad tři roky moc nemaluji, ale i když ano, tak tato olejová verze je na pleti hodně příjemná.
Chtěla bych toho prozkoumat víc a myslím si, že tyto olejové dekorativní kosmetiky budou stále propracovanější a stále příjemnější na používání. Taky není divu, že to konvenční značky začaly kopírovat a přidávat oleje také do všeho možného dekorativního. Na pleti po nalíčení olejem to vypadá skvěle, navíc oleje o pleť pečují a po odlíčení budete vypadat hezčí. Alespoň já tak vypadám. A to je něco, co u dekorativní kosmetiky s rostoucím věkem oceňuji stále více.
A jaké jsou vaše tipy, co se vyplatí kupovat s přírodním složením?
5 thoughts on “Co si raději kupuji s přírodním složením a proč?”