Jak vyzmizíkovat pigmentové skvrny a jizvy? Protože takové problémy dokáží pořádně potrápit. Tento článek je opět jen menší dokumentace mého osobního soukromého boje s jizvami po akné. Pigmentové skvrny mě nikdy příliš netrápily, kromě dvouletého období těhotenských hormonálních bouří, kdy mi pod každým okem na vnější straně zhyperpigmentovaly oblasti velikosti mexického dolaru. A později se samy od sebe upravily do normálu. I tak jsem ale samozřejmě řešila, jak se zbavit pigmentových skvrn co nejrychleji.
Toto je starší článek (opět) a je nutno ho updatovat právě v oblasti pigmentových skvrn a update článku bude zítra. Protože musím říct, že čím jsem starší, tím více pigmentových skvrn mi pokaždé v létě vyleze. Je tedy pravda, že zatím se vždycky na podzim postupně ztratí. Není to hned a asi to není úplně dočista, ale většinou se tak nějak nenápadně ztratí.
Jizvy po akné jsou pořádné sviňuchy. Když mi bylo -náct, tak mě tento problém nijak netrápil. Sice jsem měla akné plnou pusu, ale pupínky se samovolně regenerovaly a vstřebávaly, i důkladnější amatérsko-chirurgický zásah se většinou hojil se stoprocentním úspěchem do týdne. Pak mi překročilo prvních -cet a situace se zlehka začala vyhrocovat. Pro úplné zhojení pleť potřebovala nejméně deset dní, během několika let se tento časový interval natahoval a natahoval, měsíc často nebyl dostatečně dlouhý… Takže co s tím?
Krok jedna: zbavte se akné
Líp se to řekne, než udělá. Ale přetrvávající akné vám jen přidá další jizvy a tak můžete celý zmizíkovací proces začínat znovu a znovu. Dobrou zprávou je, že většina bělících krémů má lecjaké účinky i proti akné. Takže tento krok vlastně můžete přeskočit. A nebo se inspirujte v mém předchozím článku o krásné pleti.
Postupem času také musím říct, že oba kroky jsou prostě v ruku v ruce. Nezbavíte se úplně všech jizviček, dokud se nezbavíte také akné. Zároveň ale zbavit se akné je často až nepřekonatelný úkol, takže se často vyplatí alespoň podpořit regeneraci a zmizíkovat alespoň ty starší,
Krok dva: podpořte regeneraci pleti
Musíte si najít nějaký dobrý regenerační krém. Nastartujete si tak vlastní vnitřní obnovu pleti, která se vrátí do náctiletého období a začne se regenerovat rychlostí blesku. Problém je ten, že takový krém, který by stoprocentně fungoval, nejspíš neexistuje. Regenerační krémy se prodávají houfně v lékárně, hledejte cica řady (Avéne Cicalfate, La Roche-Posay Cicaplast, Bioderma Cicabio), z nich mám nejlepší zkušenost s Cicalfate od Avéne.
Tyto krémy často fungují vlastně skutečně trošku zázračně. Při používání jsem si opravdu všimla toho, že pokožka se regeneruje rychleji a barva se postupně sjednocuje a oživuje. Ale moc bych je nedoporučila pro dlouhodobé pravidelné používání. Problémem totiž může být to, že pleť si zvykne na nadstandardní péči a nebude pak reagovat na běžnou kosmetiku a postupně přestane i reagovat na tuto speciální péči. No a pak jste nahrané. Je to stejný princip, proč se nedoporučuje používat krémy určené pro zralou pleť už v nižším věku jako prevenci. Takže… Avéne Cicalfate jsem většinou používám jako noční krém maximálně jednou týdně.
Na mně pak taky velmi hezky fungují přírodní oleje, skvělé to bylo například s Mádara Superseed, z čistých olejů mi dobře funguje například arganový. A jen tak bokem bych doporučila i čisté bambucké máslo, vím, že to nebude mít moc příznivců, protože je to moc mastné a má to pověst, že to ucpává póry, ale mně bambucké fakt funguje moc hezky. A mimo jiné moc hezky na regeneraci.
Regeneraci pleti taky můžete podpořit peelingem. V tomto případě ovšem pozor, jestliže máte problematickou pleť a navíc pokud použijete mechanický peeling, tak se může stát, že peeling pleť jenom podráždí, roznese bakterie po obličeji a vlastně všechno jen zhorší. Obecné poučky zní, že nikdy nepeelingujte, pokud máte otevřené rány na obličeji, např. klasicky vypáčknuté pupínky. Přiznám se, že této poučky jsem během svých telecích let moc nedbala. Sice to na mě nezanechalo žádné následky, ale na druhou stranu to nepřineslo ani žádné zlepšení.
Rozhodně ale pokud máte normální jen skvrnitou pleť, peeling může být tím účinným řešením. A s rostoucím věkem a získanou moudrostí bych spíš doporučila chemický peeling než mechanické levné peelingy z drogérie.
Mádara Superseed Age Recovery
Elizavecca Enzyme Powder Wash
The Ordinary Lactic Acid 5% + HA
The Ordinary 23% Vitamin C Suspension
Krok tři: vybledněte
Královstvím bělící kosmetiky je Asie. Asiatky prostě chtějí být bílé. Slunečný kult solárkové oranžády tam prostě neletí, spíš se inspirují snahou Michaela Jacksona. Prostě bílá… komu by se nelíbila. Bělící krémy, bělící tonika, bělící gely, bělící makeupy, bělící pudry, bělící masky… prostě možností je spousta. V asijské kosmetice často najdete například tranexamic acid a hodně oblíbené jsou v Asii také opalovací krémy s bělicím efektem. Dneska už ale rozhodně neplatí, že by jste jinou než asijskou kosmetiku na bělení nekoupili.
Výběr různých AHA, retinoidů a céčka totiž najdete i u západní kosmetiky. Hlavně posledních pět let to skoro až vybuchlo různými céčkovými séry, ale i AHA produkty. Přitom musím říct, že kombinace AHA a céčka může být sice pro některé silnější, než byste si představovali, ale na mně fakt funguje. Ještě když k tomu přidám retinoly a nějaký ten hutnější regenerační krém. Tak většinou už na konci září se mi letní pigmentované skvrny dají do latě a hlavně na ústup.
Jinak všeobecně platí, že lepší je bělit v zimním období. V létě je třeba používat silný ochranný faktor proti slunci. Bělící krémy a jiné totiž mírně naruší přirozenou ochranu obličeje a pokožka je pak náchylnější ke vzniku právě pigmentových skvrn nebo k radikálnímu spálení pokožky.
Existují samozřejmě i jiné možnosti dermokosmetické chirurgie, laserová ošetření nebo odborný chemický peeling s vysokou koncentrací účinných kyselin. Nemám s žádnou z nich zkušenosti. V mládí jsem byla možná dvakrát na laseru u kosmetičky (takže nějaká slabší verze), výsledky se až tak nedostavily, i sama kosmetička říkala, že by to chtělo alespoň dvakrát týdně po dobu jednoho měsíce… No tenkrát na to nebyl čas ani finance, takže nic. Každopádně ať už zvolíte jakýkoliv způsob, pamatujte si, že výsledky se nedostaví přes noc. Chce to trpělivost.
(článek z archivu, 4/2011)
1 thought on “Jak získat krásnou pleť aneb jak se zbavit pigmentových skvrn a jizviček?”