Aneb jak používat v kosmetice kyselinu? Ovocné kyseliny patří jen tak mimochodem mezi moje nejoblíbenější složky v kosmetice. Hlavně poté, co jsem objevila kouzlo těch čistých kyselin v peelingu od Bravura. Nebo jasně není to čistá kyselina, ale není to kyselina v něčem. Jako kyselina v krému, kyselina v séru, kyselina v toneru… je to prostě jenom kyselina s minimem dalších složek, jen aby to nebylo moc kyselinové a aby to neškodilo. Aby to prostě jen tak kosmeticky kyselinovalo.
Aby byly kyseliny co nejvíce užitečné a účinné, je vhodné dodržovat několik málo pravidel. A pokud vám to přijde pořád málo, tak je zase pár triků, jak účinnost kyseliny na pleti ještě zvýšit.
(1) Sledujte pH
Základem účinnosti kyseliny je jejich nízké = kyselé pH. Pokud stoupne nad určitou hodnotu, tak kyseliny prostě nefungují. Místo exfoliačních výsledků budou ty AHA jen hydratovat, zatímco ty BHA jen vysušovat. No a to je všechno. Platí také jednoduchá závislost, že čím nižší pH, tím víc je kyselina účinnější. Což tedy znamená, že může být účinná až moc. Je tak maximálně vhodné si třeba i změřit, jaké pH kyselina má. Aby nebylo moc nízké = škodlivé, ale ani moc vysoké = neúčinné. U salicylové se ukazuje, že funguje fajn i při vyšších pH, třeba kolem 5, u AHA kyselin se snažte jít níž. A čím níže půjdete, tím kyselinovější AHA bude.
Tip: Pokud máte pocit, že kyselina nějak nefunguje, je dobré si to pH změřit doma na obyčejný lakmusový papírek.
(2) Kyseliny nepřendávejte do jiných obalů
Protože pH je důležité, tak bych se opravdu přimlouvala za neodlévání. Jasně, taky si odlévám, ale většinou větší množství třeba toneru. U těch kyselinových peelingů pak zůstávám jen u originálního balení.
(3) Kyseliny mezi sebou nemíchejte
Salicylová se vyrábí často s nižším pH než AHA, i když funguje i při vyšším. Každopádně platí, že pokud to přimícháte do AHA kyseliny, tak můžete dost negativně ovlivnit její výkon. Proto taky dávám přednost spíše tomu kyseliny mezi sebou nemíchat, maximálně když už jsou namíchané v hotovém produktu. Jako třeba u červeného peelingu od Ordinary. I když tedy se přiznám, že ten moc ráda nemám. A to právě i z důvodu toho, že si myslím, že je lepší používat BHA odděleně od AHA. Takže si dávám na to pozor a vybírám produkty, které BHA a AHA nekombinují. Navíc myslím, že i ta kombinace různých AHA je trošku ošidná.
(4) Nemíchejte kyseliny vlastně s ničím
Přiznám se, že než mi to došlo, tak jsem si klidně přikapávala kyseliny do jílových masek. Nebo do Problem Solver od May Lindstrom. A pak později mi došlo, že v podstatě kyselina tam ztratila své kyselinové pH, takže vlastně možná tam nebyla úplně zbytečně, ale jako normálně exfoliačně to taky nefungovalo.
(5) Vrstvěte kyselinu a čisticí masku
Řešením je tuhle účinnou péči vrstvit. Takže nejdřív nanést kyselinový peeling. Nechte působit třeba 10 minut. Ani nesmývejte a rovnou naneste čisticí masku. Díky kyselině se uvolní póry a navíc se odstraní suché šupinky kůže. Čisticí maska se pak lépe dostane do pórů a efektivněji čistí. Tímto trikem dokážete maximálně zvýšit účinnost i té nejobyčejnější jílové masky.
Tip pro všední den: salicylová od Bravura + Azélique černá maska
(6) Vrstvěte kyseliny
Chcete to ještě účinnější? Vrstvěte nejen masky na kyselinu, ale i samotné kyseliny. Tak nějak platí, že pokud vezmete stejné množství kyselinového peelingu, tak bude mít menší účinek, když to nanesete na obličej najednou ve větším množství, než kdybyste si nanesli dvě tenké vrstvy po sobě. Takže v případě, kdy chci opravdu extra péči, tak dávám dvě vrstvy peelingu s asi 10minutovou pauzou mezi vrstvami. Jo a v každé vrstvě můžete dát jiný druh kyseliny, skvěle to kombinuje účinky. (A ráda bych tedy zopakovala, že mám hroší kůži, takže si to můžu dovolit. Citlivější pokožka by měla být opatrnější.)
Tip extrémní péče: Bravura salicylová + Bravura mléčná + May Lindstrom Problem Solver
(článek z archivu 12/2017)
11 thoughts on “6 tipů, jak dostat z kyseliny v kosmetice to nejlepší”