Ve včerejším starém prastarém článku jsem shrnula to, jak jsem vnímala pigmentové skvrny třeba před deseti lety. Kdy v podstatě, když se nad tím zamyslím, tak moje pleť byla ohledně pigmentových skvrn ideální. Ano, měla jsem akné, ano, zůstávaly mi po něm jizvičky. Ale ty se během pár dnů až týdnů hojily a jinak jsem neměla se skvrnami problém. Teď jsem ale o těch deset let starší. A pigmentové skvrny mi skáčou každé léto nové a nové. Jak tedy je řeším a co mi pomáhá? A co funguje na pigmentové skvrny a na mé pleti po oněch deseti letech?
Co je to pigmentová skvrna?
Nejdřív něco málo o těch mých skvrnách. A vůbec tak o skvrnách obecně. Když si zadáte do googlu heslo „pigmentové skvrny“, tak vám vyjede tak neskutečné množství odkazů, že bych řekla, že pigmentové skvrny jsou dost trendy. Řeší to každý eshop, každá značka lékárenská kosmetiky, přírodní kosmetiky, všechna kosmetika. Prostě pigmentové skvrny řeší každý a vždy.
Pigmentové skvrny jako takové můžou vznikat z vnějších nebo vnitřních příčin. Vnější příčinou jsou různá poranění kůže (což je třeba i akné), nebo otravy různými kovy, což může způsobovat změnu zbarvení kůže. Z vnějších příčin nejčastěji kosmeticky řešíme právě akné a jiné jizvy.
Vnitřní příčinou je nejčastěji tzv. hyperpigmentace, což je nadprodukce melaninu, tedy kožního barviva. Melanin máme v kůži všichni a určuje barvu naší pokožky. Přičemž při hyperpigmentaci se melanin tvoří nepravidelně a nadměrně, vznikají tmavěji zabarvené skvrny. Občas můžou být roztomilé, jako třeba pihy, občas můžou vzniknout různě tvarované plochy, které se nám až tak moc líbit nemusí. Opakem hyperpigmentace je pak nedostatek melaninu, tedy hypopigmentace, nejznámnější formou je albinismus a také vitiligo.
S nedostatkem pigmentu moc zkušeností nemám. Občas mám tedy nějakou světlejší skvrnu, jizvičku a podobně, ale nikdy mi to nepřišlo jako zásadní vzhledový nedostatek a jako takový jsem to moc neřešila. S hyperpigmentací jsem nějaké ty zkušenosti nasbírala, hlavně v těhotenství. Je ale nutno říct, že hyperpigmentace je čistě vzhledový problém, není to problém zdravotní. A jako takovou ji vnímám i já. Jako jo, řeším to, ale zas to nějak nehrotím.
Mezi nejčastější projevy hyperpigmentace pak patří právě akné a stopy, které zůstávají po vyrážce, dále pak sluneční poškození pokožky, tedy skvrny, které se objevují hlavně v létě, ženy často řeší i skvrny, které se objevují v souvislosti s těhotenstvím. Skvrny můžou vznikat z důvodu kouření, dermatitidy, různých nemocí a podobně.
Přičemž já osobně mám asi největší zkušenost s hyperpigmentací způsobenou vnějším poraněním pokožky. Od akné, od sluníčka nebo od různých bebíček, že se škrábnu tam a popálím tady. Taky jsem měla výraznou hyperpigmentaci v těhotenství, ta se mi ale tak nějak ztratila sama. Takže zásadně vždy řeším jen skvrny po akné a skvrny po sluníčku. A moje tipy na produkty samozřejmě vychází výhradně z této mojí osobní zkušenosti.
Pigmentové skvrny po akné: PIE vs. PIH
Pokud jde o jizvičky a skvrny vznikající při akné, je dobré rozlišovat mezi dvěma základními typy těchto skvrn. Je to PIH nebo PIE? Mezi oběma typy jsou zásadní rozdíly, každá z nich se hojí jinak a na každou z nich pomůže jiná kosmetika. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?
- PIE je zkratka Post-Inflammatory Erythema. Ve zkratce je to červená skvrna, která vám zůstane na pleti poté, co si vymáčknete pupínek. Tato skvrna je spíše červená nebo růžová, může se na ní klidně vytvořit strup a značí to, že jste poškodili pokožku a ta se teď uzdravuje.
- PIH je zkratkou pro Post-Inflammatory Hyperpigmentation a je to vlastně to, co na kůži zůstane, až se PIE zahojí. Jizvička má většinou hnědý či jinak tělový odstín a je způsobena nadprodukcí melaninu v dané oblasti. Melanin tam vznikl právě v reakci na poškození kůže a při hojení PIE. Také platí, že ne z každého PIE vznikne automaticky PIH.
Rozdíl mezi PIE a PIH je zásadní. Zaprvé červené skvrny většinou časem mizí, kůže se sama hojí a získává zpět svůj běžný odstín. To si pamatuji v pubertě. Každý vymáčknutý pupínek a vytlačená černá tečka sice nechaly značku, ale ta během pár dnů zmizela a nezbylo po ní ani stopy. Ve čtyřiceti to už bohužel takto nefunguje. Alespoň ne automaticky a vždy. Z červené skvrny po pár dnech zůstává skvrna hnědá, tedy PIH. A ta mizí během týdnů a roků a možná nezmizí nikdy.
Při červené fázi skvrny (tedy při PIE) je důležité používat opalovací krém a dále krémy podporující hojení pokožky. Důležité je předejít (tedy ideálně úplně naprosto) vzniku PIH. Pokud se vám už vytvořila hnědá skvrna, tak stále existují v kosmetice látky, která vám můžou pomoci s jejím odstraněním. Jen tedy to bude už trošku silnější kalibr než šípkový olej pro regeneraci. PIH se také hojí mnohem pomaleji než PIE a vyžaduje více trpělivosti a pravidelné péče.
Avène Cicalfate
REN Clean Skincare Overnight Glow Dark Spot Sleeping Cream
Medik8 Crystal Retinal 10
The INKEY List Niacinamide
Skvrny od sluníčka
Někdo někomu pihy závidí a někdo by je raději neviděl a už vůbec ne na nose. Já měla pihy vždycky (a pozor na to, není PIH jako piha), už jako malá na nose a v létě i na tvářích. Jako stará mám pihy hlavně v létě všude možně. Na tvářích, hlavně na lícních kostech, ve výstřihu, na ramenou a hlavně na pažích. Ty pihy už vůbec nejsou tak hezky roztomilé jako před pětatřiceti lety. Spíš jsou rozlezlé a mapovité a nepravidelné.
A vlastně ke mně patří, každé léto, jakmile vylezu na sluníčko, tak mi naskáčou. A naskáčou mi o to víc, o co víc jsem těhotná. Všechny moje tři děti jsou podzimní a během druhého trimestru jsem se ze sluníčka a hormonů vždycky dost pigmentově osypala. Takže ano, vím, že tyto skvrny ke mně v létě patří. To ale neznamená, že si je chci nechat navždy. A nečekám, že se na podzim zase pěkně ztratí.
To tedy musím svoji pleti přiznat, že sice je v létě flekatá, ale už během září se spolu s opálením postupně ztrácí i ty hyperpigmentové mapy. Stejně tak s koncem těhotenství vždy do tří měsíců nastal i konec pigmentových skvrn. I tak ale mám pocit, že není všem dnům konec, protože každé léto těch skvrn skáče víc a víc a podle mě mizí míň a míň a stále pomaleji. O to poctivěji nosím v létě opalovací krém a pak používám všechny možné dnešní tipy. Jaké tedy jsou?
SPF je nutností
Můžete si samozřejmě pod vousky špitat, že přece opalovací krém používáte hlavně v létě a že dvacítka to jistí, hlavně v našich zeměpisných polohách, že ano. Ale prostě z toho se nevyvlečete. Chcete se zbavit po létě pigmentových skvrn? Tak nejlepší je, aby se vám v létě ani žádné neudělaly. Nejlepší je vůbec nechodit na sluníčko, a když už, tak jedině s opalovacím krémem. Padesátka by měla být základ a aplikace alespoň dvakrát denně taky.
U opalovacích krémů se navíc můžete opřít i o varianty, které jsou určené přímo na pigmentové skvrny. Mají zesílenou ochranu proti sluníčku a mělo by to fungovat i proti již vzniklým skvrnám. Ale mám občas pocit, že je to jen marketingové označení, tak si to přeberte. Každopádně jsem potkala jediný opalovací krém, který proti pigmentovým skvrnám opravdu fungoval. Byl to Sulwhasoo UV Wise Brightening Multi Protector. Neskutečně příjemná konzistence, lehce zbarvený rozjasnil pleť už po namazání a já si opravdu po odlíčení a umytí ráno připadala stále hezčí a hezčí. Vyzkoušela jsem oba odstíny, za mě lepší ten do růžova. Kupovala jsem na eBay.
-> Jinak SPF je důležité také při akné, protože v podstatě zabraňuje, aby se z PIE skvrny stala PIH.
Klobouk na hlavu, tričko na ramena
Přiznám se, že ta mladá léta, kdy jsem si vyšla ven v tílečku na ramínkách, případně jen v plavkách a vystavila všechno, co jen šlo, sluníčku… je už za mnou. Takže šaty a trička mám raději, když zakrývají ramena a na hlavu dost často dávám klobouk. Ono totiž přece jenom já mám pigmentových skvrn nejvíce právě na pažích a také ve výstřihu. A opravdu mi přijde, že ta poslední léta, kdy se důkladně mažu a kdy nosím v létě více oblečení, tak se mi těch pigmentových skvrn rojí o něco méně. A také mi drží na podzim kratší dobu.
Každopádně, pokud to se svými pigmentovými skvrnami myslíte vážně, tedy spíš vážně je nechcete, tak si myslím, že pořádně se oblíct je jeden z důležitých kroků. Neboli lněné šaty, co jsou alespoň ke kolenům a přes ramena, se staly během posledních tří let mým nej letním oblečením. Jinak na pláži se normálně svlíkám, ale vždycky jsem namazaná. Je pravda, že nejsem moc ležící typ, takže na sluníčku v písku se moc negriluji, většinou tak za dvě tři hodiny jdu hledat jinou aktivitu. SPF si dávám dle potřeby, určitě před odchodem na pláž, na procházku, na výlet, na koupaliště. Dvakrát třikrát denně, jak to zrovna vyjde.
Plavky s dlouhým rukávem a s UV filtrem jsem si zatím nepořídila, na to trávím na pláži zas jako málo času a nechtělo se mi investovat. Ale dítě dostalo tričko i čepičku a musím říct, že je to výborný vynález.
-> Ochrana před sluníčkem opět pomáhá předcházet především vzniku PIH. Ale tedy i dalších slunečních skvrn.
Hydratace pro dostatečnou ochranu i regeneraci v noci
Takže ochranu před sluníčkem byste měli mít vyřešenou, protože čím méně se vám udělá pigmentových skvrn, tím méně jich budete muset na podzim řešit. Než se ale dostaneme ke konkrétním produktům, které mi pomáhají na pigmentové skvrn, tak bych chtěla říct, že spoustu toho můžete udělat ještě během léta. A nejen, že se budete pravidelně mazat vysokým SPF.
Ono totiž opálení je především poškození pokožky sluníčkem. Pokud je pokožka poškozená jen trošku, tak to víceméně zregeneruje sama od sebe a barva pak vybledne. Čím je pokožka ale starší, tím má síly na regeneraci méně. To samé platí, když je pokožka nějak oslabená, třeba má akné. Nebo je podrážděná a podobně. Pokožka pak nemá sílu na regeneraci. To samé, pokud se opalujete fakt hodně a kůže se poškodí více, tak pak nenajde sílu na regeneraci a tvoří se právě ty pigmentové skvrny.
Je tak velmi vhodné nejen se sluníčku rozumně vyhýbat, ale také dodat kůži sílu, aby byla vyrovnaná a měla dostatek prostoru pro vlastní regeneraci. Jak na to? Kromě ultimátních regeneračních boosterů, ke kterým se dostanu hned v dalším bodu, je vhodné prostě dodržovat základní pravidla péče o pleť. Takže večer pleť pořádně odlíčit a zbavit nečistot, aby se čistá mohla přes noc regenerovat. A hlavně dodržovat optimální hydrataci. A to jak vnější, séra, tonika, krémy, vyberte si svou zbraň, tak i vnitřní, tedy dodržovat pitný režim.
Není to samozřejmě samospásné a hydratační tonikum vám samo o sobě pleť fakt pigmentových skvrn nezbaví. Ale čím více v pohodě bude vaše pleť, a to přes léto i na podzim, až se vrhnete na bělení a zbavování skvrn, tím lépe se dokáže vaše pleť proti skvrnám bránit a také tím rychleji se jich dokáže zbavit. Jednoduché, ale základy se nevyplatí přeskakovat.
-> Důsledná hydratace pomůže především s hojením PIE skvrn. U PIH a slunečních skvrn spíše jen pomáhá předcházet jejich vzniku.
Cicabooster pro regeneraci
A teď ten booster pro regeneraci. Tyhle cica věci měly hodně velkou slávu třeba před patnácti lety. To si pamatuji, že jak Avéne, tak La Roche-Posay nebo Vichy před dekádou propagovali cica krémy hodně. Na jizvy, na regeneraci, na všechno. Tak samozřejmě mě tenkrát namotali a vyzkoušela jsem to všechno. Hlavně na jizvy po akné a podobně. Zázrak to není, ale jo funguje to. Jinak já jsem team Avéne Cicalfate a stále si ho čas od času kupuji.
Cica věci teď třeba v posledních pěti letech ale znovuzískávají svou slávu především díky asijským produktům. Kteří tu cicu, tedy extrakt z pupečníku asijského (Centella asiatica), často nazývaný také Madecassoside, taky dávají do všechno. Je tedy ale nutno říct, že třeba Avéne Cicalfate tento extrakt neobsahuje, stejně se ale jmenuje cica a stejně ho mám ráda.
Tak si to přeberme. Asi tak nějak tím směrem, že vám bude stačit dobrý regenerační krém, ať už s cica nebo bez, a vlastně to ani nemusí být krém, klidně to může být i olej.
-> Krém posílí pleť, pomůže hojit PIE, a předejde tak vzniku PIH i slunečních skvrn.
Hada Labo Gokujyun Hydrating Lotion
Beauty of Joseon Bubble Toner Green Plum + AHA
Mádara Superseed Age Recovery
The Ordinary Lactic Acid 5% + HA
AHA vám sebere opálení, ale snad i skvrny
Takže před sluníčkem jste se ochránili a pleť jste zhydratovali a také regenerovali. To by měl být základ. Zároveň pro bělení pigmentových skvrn je dobré počkat, až nebudete chodit na sluníčko. Bělicí látky totiž často oslabují pleť, a tak by paradoxně mělo sluníčko více prostoru pro poškození pleti a pro tvorbu dalších pigmentových skvrn. Což je trošku kontraproduktivní.
Je tak dobré pigmentové skvrny začít bělit až po skončení opalovací a venkovní sezóny. Pro každého to může znamenat něco jiného. Já jsem třeba AHA vrátila do péče o pleť už teď, protože sluníčko už fakt moc nesvítí a opalovat se nechodím. Někdo jiný, ale ještě plánuje podzimní dovolenou u moře a chodí se přibarvovat do solárka, tak tomu bych asi ještě úplně nedoporučila začít bělit. Každý to má jinak a každý by měl přizpůsobit péči o pleť svým preferencím. Každopádně, jakých je mých 5 oblíbených složek pro bělení pigmentových skvrn?
Jako první jsou AHA kyseliny a navíc jsou podle mě jedny z nejlepších. A to hlavně díky tomu, že produkty často nejsou příliš drahé, ať už si koupíte toner (ten bych doporučila) nebo sérum nebo masku. A za druhé mám pocit, že prostě mají nejrychlejší účinky. Já většinou už po pár použití cítím, jak se mi pleť rozjasňuje a rychleji obnovuje. Ty hlubší pigmentové skvrny to většinou neodstraní hned a na počkání, ale po pár měsících to účinky většinou taky má.
Navíc AHA kyseliny mají jednu velmi důležitou vlastnost. Tím, jak odstraňují svrchní vrstvu kůže, tak přispívají k tomu, že se všechny další kosmetiky do pleti lépe vstřebávají a můžou tak lépe působit. AHA tak zvyšují účinky jak retinolů tak třeba vitaminu C. Nevýhodou je tedy pak to, že můžou dráždit a být příliš agresivní. V takovém případě bych doporučila jedno či kombinaci z následujících řešení: použít produkt s menším %, používat kyseliny méně často, vybrat si produkt s jinou AHA s větší molekulární hmotností.
–> AHA vám pomůžou s každým typem skvrny. Urychlí regeneraci u PIE, pomůžou zesvětlit PIH i sluneční tmavé skvrny.
Retinoly jsou proti všemu i proti pigmentu
Retinoidy jsou proslavené hlavně svými účinky proti vráskám a také proti akné. Ale ony tím, jak působí na strukturu kůže a podporují její regeneraci, tak mají účinky i proti různým skvrnám a podobně. Nejsou bělicí, nezmění tón pleti. Ale dokáží pleť sjednotit a dodat jí jednotnou barvu. Navíc zlepšují regeneraci, působí i proti těm vráskám a tak. Prostě retinoidy se vyplatí, tak jako tak.
–> Retinoidy vám opět pomůžou s každým tipem pigmentové skvrny.
Tranexamic acid, protože nic lepšího proti pigmentovým skvrnám není
Je nutno tedy poznamenat, že jsem nikdy nezkoušela krém s hydraquinone. Což je takový standard v bělicích krémech, proti pihám, skvrnám po akné a jiném poranění kůže, proti tmavým skvrnám a podobně. Nějak mě ta přezdívka bleaching cream nikdy nelákala. Ale vyzkoušela jsem velké množství bělicích krémů a sér a musím říct, že prostě nejlepší účinky jsem měla s těmi, co obsahovaly kyselinu tranexamovou.
Ta není moc často k sehnání, v moc produktech běžně dostupných ji nenajdete. Navíc není ani moc propagovaná, přijde mi, že třeba retinoidy nebo céčko mají mnohem výraznější a mnohem slavnější pověst. Pokud ale opravdu chcete něco udělat se svými pigmentovými skvrnami, tak není nic lepšího než tranexamic acid. Jo céčko třeba hodně zlepší regeneraci a projasní tmavá místa. Retinol zase zlepší obnovu pleti a tak nějak ji sjednotí tón po tónu. AHA kyseliny zrychlí regeneraci a prosvětlí. Kyselina tranexamová ale tak nějak udělá barevně toto všechno.
Stáhne tmavá místa, zatímco ta světlá o kousínek prosvětlí a dá tomu takové hezké odlesky. Sjednotí tón pleti a najednou udělá tvář jako od panenky. Dělá to hodně pomalu a hodně postupně, rozhodně se nedočkáte tak rychlých účinků jako třeba s AHA kyselinami nebo céčkem. Ale dělá to prostě spolehlivě a dost trvale. Navíc není dráždivá, není tak iritující jako třeba retinoidy, AHA nebo céčko. Z dnešních osvědčených složek je podle mě stejně šetrná jako třeba niacinamide.
–> Tranexamic acid je skvělá hlavně na sluneční pigmentové skvrny a na PIH.
Niacinamide není můj oblíbený, ale nějakou práci odvede
Já se musím přiznat, že s niacinamidovými séry nemám moc dobré zkušenosti. Po několika jsem se totiž osypala (Paula’s Choice Booster a The Ordinary se zinkem), takže mě to moc nenavnadilo. On za to asi nemohl zrovna niacinamide, ale i tak prostě to mám vryté pod kůží a pamatuji si to a tak nějak naprosto nelogicky niacinamidová séra moc nevyhledávám. Taky mi přijde, že z dnešních složek mají prostě nejslabší účinek, který je dost často až nejistý a mně moc nestačí.
Na druhou stranu se niacinamide může používat i během léta, což přesně dělám já. Vysadím všechno ostatní, jako retinoidy a AHA kyseliny a tranexamovou, a místo toho si dávám dvakrát denně něco s niacinamidem. On dokáže udržet pokožku jak bych to tak řekla: v pohodě. Pigmentové skvrny mi sice přibývají, ale postupněji a pomaleji. Akné se mi sice dělá, ale tak nějak méně. V září se ale niacinamidu zbavuji a přechází na silnější kalibry.
Pokud ale chcete pokožku lehce prosvětlit, regulovat mastnotu a pupínky, tak niacinamide stojí za zkoušku. On není nijak zázračný, třeba u céčka si vždy po týdnu říkám, že dobré to je, že to fakt chci používat. To samé s kyselinou a vlastně i s retinoidy. S niacinamidem jsem si to nikdy neřekla, spíš si tak nějak bokem myslím, že ano spotřebuji to, ale líto mi po tom nebude.
–> Niacinamide doporučím spíše na sluneční pigmentové skvrny a na PIH.
Vitamin C vždy a pro všechny
Hlavní výhodou vitaminu C je fakt, že je jedním z nejsilnějších antioxidantů a je vhodné ho používat přes den. Protože chrání pokožku proti volným radikálům a také pomáhá zlepšovat efektivitu SPF. Chrání proti poškození kůže, ať už nepříznivým vnějším prostředím, tak i sluníčkem. Jak retinoidy, tak i AHA kyseliny, vlastně i tu kyselina tranexamová se doporučují používat vždy večer. No a tak to ráno můžete doplnit právě céčkem.
Jinak o antioxidačních účincích toho asi moc nepovím, zrovna antioxidanty jsou jedny z nejhůře recenzovatelných látek, protože jejich účinek ani nemusíte poznat. Ale proti pigmentu a taky na regeneraci pleti céčko funguje spolehlivě. Rozjasňuje, urychluje regeneraci, zesvětluje pigmentové skvrny, zlepšuje celkový tón pleti. Céčkové sérum a to nejlépe s l-ascorbic acid (a ne s jejími deriváty) je prostě něco, co by měl mít v koupelně každý. Alespoň já si to myslím.
–> Céčko regeneruje i zesvětluje. Skvěle se tak hodí jak na hojení PIE skvrn, tak i na odstraňování PIH a slunečních.
9 tipů, co fungují na pigmentové skvrny
Abych to tedy shrnula, tak jsou věci, které byste měli dělat preventivně a to hlavně v létě. Nosit SPF (a to celoročně) a chránit se před sluníčkem oblečením, alespoň trošku. Pak jsou aktivní látky, které si můžete dávat už v létě a které vám skvěle poslouží i v zimě. Takže pořádně hydratovat, dobře přes noc regenerovat, ráno si pomoci s antioxidačním céčkem a případně si namažte něco s niacinamidem. No a pokud do toho chcete teď na podzim pořádně šlápnout, tak nastává čas vyzkoušet AHA, retinoidy i kyselinu tranexamovou.
9 tipů proti pigmentovým skvrnám:
- Používejte pravidelně celý rok krém s SPF, v létě alespoň padesátku a mažte si to ráno i odpoledne, zbytek roku alespoň třicítku jednou denně.
- Chraňte se před sluníčkem i jinak. Klobouk, oblečení, vyhýbání se přímému slunci… za to všechno vám pokožka poděkuje.
- Hydratujte celý den, celý rok, vnitřně i krémy. Tonikum s hyaluronem nebo sérum by se mělo dostat do vaší koupelny na pořád.
- Regenerujte. Ať už přes léto, aby se pokožka zvládla opravovat sama, tak i při agresivnějším bělení pigmentových skvrn, abyste pokožku posílili.
- Každé ráno si dávejte vitamín C. Alespoň v létě, podpoříte tak účinnost SPF a také zlepšíte vzhled pigmentových skvrn i v létě.
- Zkuste sérum s niacinamidem. Výhodou je, že se může používat i v létě, takže jako aktivní látka vám poslouží během slunečních měsíců, než do toho na podzim šlápnete pořádně.
- AHA kyselina dokáže opravdu hodně a věřím, že to může být i jediný produkt, který vám s pigmentovými skvrnami pomůže.
- Pokud jste už starší ročník (asi jako já), tak staré dobré retinoidy by měly být na denním pořádku, navíc vám pomůžou i s pigmentovými skvrnami.
- A jestli chcete na pigmentové skvrny opravdu zaútočit silnými zbraněmi, tak sáhnout po tranexamic acid se mi vždycky vyplatilo.
10 thoughts on “9 malých tipů, které fungují na pigmentové skvrny mně”