Možná jsem jediná, ale dost mě to rozčiluje. Tyto různé výkřiky, že něco obsahuje 100% kyselinu hyaluronovou. A ještě lépe 100% nízkomolekulární hyaluron. Čímž ta daná kosmetika chce říct, že si dáváte to nejlepší a že toho hyaluronu je tam opravdu hodně. Dost mě vyhodí z rovnováhy i různé 98% výtažky zeleného čaje a aloe nebo fermentovaného zázvoru. To mívají hlavně asijské značky, jak teď hodně nakupuji asiaty, tak si toho všímám a vnitřně mě to rozčiluje.
Proč? Protože to prostě není možné. Není možné mít krém, který by byl jen 98 % aloe. To by bylo prostě aloe a rozhodně by to nemělo bílou barvu a krémovou konzistenci. Stejně tak 100% hyaluron. To prostě nejde. 100% kyselina hyaluronová je totiž prášek.
Kolik hyaluronu je dobře hyaluronu
Kyselina hyaluronová je ve 100% složení bílý prášek. To, čím se v kosmetice většinou myslí 100% hyaluron, je roztok kyseliny hyaluronové a obyčejné vody. Přičemž bylo víceméně prokázáno, že ideální koncentrace je 0,1 – 2 % hyaluronu ve vodě. Cokoliv vyššího může mít na kůži nevhodné účinky. Cokoliv nižšího nemá dostatečné a prokazatelné pozitivní účinky.
Neboli takto, když kyseliny hyaluronové bude ve složení hodně, tak tam bude málo vody. Což znamená, že hyaluron bude nenasycený a bude hledat vody, které by na sebe navázal. Až to na sebe namažete, kde se najde taková voda. No asi spíš někde v pleti. Nebo v dešti. Ale ta pravděpodobnost, že to bude dehydratovat a vytahovat vodu z pleti ven, je docela vysoká. Navíc ten krém ani nebude krém… bude to něco zcuckovatělého, z čeho se bude sypat nejspíš trošku prášku.
Když bude hyaluronu málo, tedy pod 0,1 %, tak ho tam bude málo. A bylo víceméně prokázáno na studiích, že v tom případě je účinek hodně slabý. Není samozřejmě špatné to na sebe namazat, ale zase účinky na hydrataci a stav pokožky byly neprokazatelné.
Jak rozumět procentům hyaluronu?
Takže v reálu, co zhruba znamená 97% hyaluron? No nejspíš to je 96 % vody, 1 % sodium hyaluronate a 3 % ostatních ingrediencí. V závislosti na tom, jak moc měli výrobci koule a odvahu improvizovat, tak může být sodium hyaluronate klidně až na třetím, čtvrtém místě.
Hyaluron je jedna z nejpoužívanějších a nejčastějších složek v kosmetice. Je jednoduchá, levná, nedráždivá a z jejího použití může profitovat každá pleť. Hyaluron totiž na sebe váže vodu, hydratuje a dodává pokožce vláhu. Co všechno pro vaši pleť dokáže udělat hyaluron a proč byste ho měli používat?
K čemu se tak jako kyselina hyaluronová používá?
To hlavní, co umí, je hydratace. Tedy s určitými limity. Kyselina hyaluronová na sebe dokáže navázat až 1000 krát více vody, než kolik je hyaluronu. Problém je v tom, že molekulární hmotnost hyaluronu je příliš veliká, takže neprochází pokožkou. Stejně tak velikost vodních molekul je prostě velká, takže ani voda neprojde. A hyaluron zůstává i s tou navázanou vodou na povrchu pleti. Což není asi bůhvíjak dobrá zpráva, na druhou stranu ani není úplně zbytečná. Dokonce dokáže jakoby zvlhčit pokožku na povrchu a lehce ji napnout.
To hlavní, co hyaluron neumí, je všechno ostatní. Nějaké anti-aging a proti vráskám? Jak proboha, když to neproniká do pokožky. Byste si to museli nechat píchnout. Navíc i když se to do té pokožky dostane, tak účinky jsou jenom dočasné. Ono se tak jako říká, že hyaluron je proti vráskám, protože je přirozenou součástí těla, takže když ho dodáme, tak omládneme. Bohužel to ale nefunguje a trvale už vůbec ne, se schválně zkuste zeptat někoho, kdo si hyaluron píchnul… a jak se to vstřebalo a píchalo znovu.
Regenerace, obnova? Jak jako, když to nikam neproniká? Vyplnění a vyhlazení pleti? Jako jo, ale prostě jen povrchově a jen na přechodnou dobu. Takže kvůli tomu jsem kdysi hyaluron začala používat a slibovala si od toho hodně. Ale nedělá to a dost mě to tenkrát zklamalo, že jsem na hyaluron málem až zanevřela.
Dobrou zprávou ale je, že hydratace je něco, co pleť potřebuje. A právě díky tomu, že pleti dodáte vodu, tak jí pomůžete správně fungovat. Pleť bude silnější, bude se lépe regenerovat a bude se lépe bránit předčasnému stárnutí. Takže nakonec ten hyaluron vlastně proti vráskám a na regeneraci funguje. Jen prostě ne přímo. Nejdříve posílí pleť pro přirozené fungování a ta si s tím pak poradí sama.
Elizavecca Witch Piggy Hell Pore Control Hyaluronic Acid 97
Geek&Gorgeous HA5 Light Serum with 5 form of Hyaluronic Acid
Saloos Hyaluronové sérum
Bez konfliktů a háčků
Co je na hyaluronu ovšem dobré, že je to prostě naprosto nekonfliktní surovina. Ve směsi s obyčejnou vodou je vhodný pro alergickou nebo problematickou pokožku. Neucpává póry, nedráždí, nezpůsobuje jakékoliv problémy. Je zdravotně naprosto nezávadný a prostě je to fajn. Rychle se vstřebává, je výborný pod makeup, krémový i pudrový, dobře se na to maže jakýkoliv krém i opalovací, no prostě to ráno neobtěžuje, navíc to zhydratuje vnější vrstvy a lehce opticky vypne a vyhladí.
Co je na hyaluronu tak nějak to špatné, je velikost jeho molekul. Nejen, že jsou prostě velké a do pleti se nedostanou. Ale jsou tak velké, že se ani nic dalšího nedostane přes ně. Dobře to přeháním, ale bylo prokázáno, že hyaluron vytváří na pleti jakoby povlak, který není cítit a neucpává, který ale snižuje účinnost aktivních látek. Takže pokud aktivní látky, tak všechny mazat před hyaluronem.
Nízkomolekulární hyaluron jako odpověď
Jak je to s nízkomolekulárním hyaluronem? Molekuly hyaluronu se dají samozřejmě rozbít a velkým hitem poslední doby je tak nízkomolekulární hyaluron, který stojí několikrát více, ale prý má bůhví jaké účinky. No, jak bych to tak, jako abych neurazila, ale zase na rovinu… já tomu nevěřím, že se to vyplatí. Prostě moje maximum pro hyaluron je tak asi 20 dolarů na 50 ml a i to mi přijde až moc. Jenomže s nízkomolekulárním hyaluronem přišly i trošku vyšší ceny.
Edit: toto je starší článek a je nutno říct, že za těch pět let se nízkomolekulární hyaluron rozšířil i na poli levnější kosmetiky. Takže séra a tonika s více velikostmi hyaluronu už koupíte celkem dostupné všude možně.
Zaprvé totiž hyaluron umí hydratovat, na tom se shodnu… ale moje pleť nemá problém s hydratací a úplně ji stačí jen ta povrchová s velkou molekulou hyaluronu, která také dokáže držet mnohem více vody a je v hydrataci účinnější. A navíc spousta odborných zdrojů se shoduje v tom, že hydratace sice jo, ale jiné suroviny hydratační jsou vlastně i lepší, že hyaluron je víceméně spíše podprůměr.
No a za druhé nebylo prokázáno, že hyaluron jako takový má dlouhodobý účinek proti stárnutí pokožky. Až tak, že pokud někdy někde se nějaký takový účinek ukáže, tak je to víceméně výjimka a vlastně nikdo nikdy neví, proč se tak stalo. Není ale prokázáno, že by hyaluron, ten dodaný zvnějšku v kosmetice, dokázal nějakým způsobem komunikovat s kožními buňkami a přesvědčit je, aby stárly pomaleji, nebo dokonce omládly rychleji. Jsou určité náznaky, že možná, většinou ty studie operují třeba s 10% zlepšením elasticity, ale asi potřebuji vědět víc.
Geek&Gorgeous HA5 Rich Serum with 5 form of Hyaluronic Acid
The Ordinary Marine Hyaluronics Serum
Hada Labo Gokujyun Hydrating Lotion
Hyaluron proti stárnutí pleti
Jako ano, hyaluron zpomaluje stárnutí pokožky tím, že jí dodává vodu. Jenomže vodu můžete pokožce dodat i jinou látkou než hyaluronem. A účinek bude nejspíše stejný. Takže nedává smysl se kvůli tomu fixovat na hyaluron jako na zázrak proti vráskám. Jo, já mám hyaluron ráda, používám ho proto, že je levný, nekonfliktní, dobře se mi používá a dobře spolupracuje s dalšími látkami. Nemyslím si, že by mě ale zrovna hyaluron chránit proti stárnutí.
Takže tak nějak, když si koupíte nízkomolekulární hyaluron s několikanásobně menšími molekulami a několikanásobně vyšší cenou, tak dostanete něco, co sice proniká, v podstatě by to ale mělo větší hydratační účinky, kdyby mělo větší nepronikající molekuly, které dokáží vázat několikanásobně více vody a které navíc zůstávají na povrchu, kde je ta hydratace vlastně potřeba. A k tomu dostanete nejasný příslib případného anti-aging, který je ovšem zatím pouze marketingovou chimérou. Ono v podstatě to totiž bude mít efekt jako dobrý hydratační krém… jen za to zaplatíte několikanásobnou cenu. Takže tak nějak jako to mám s nízkomolekulární kyselinou hyaluronovou, na které je třeba napsané 100% hyaluron.
(archiv 10/2017)