Kyselina hyaluronová je hodně nenápadná složka v kosmetice. Na první pohled toho moc neumí, přitom v popisu produktu a vůbec tak jako v popisu práce toho má strašně moc. Až ani nevíte, co budete dělat, až vám po hyaluronu nebudou chtít prodat bez občanky alkohol. Jenomže hyaluron prostě na sebe namažete a pak ho na sebe mažete a mažete a ono se nakonec ani moc neděje. Takže, jak to tedy s kyselinou hyaluronovou v kosmetice vlastně je?
Na úvod bych chtěla říct, že můj osobní vztah k hyaluronu se během let výrazně proměnil. Ostatně to nějak odrážely poslední dva články: o hyaluronovém séru a o toniku od Hada Labo. Kdybych to měla ve zkratce shrnout, tak nejdřív jsem hyaluron tak nějak brala na milost, věděla jsem o něm, že je v tom krému či jinde, protože to ten krém na obalu propagovat a zmínil to i v reklamě, možná to měl napsaný i v názvu. Náš vztah byl tak nějak v rovnováze, prostě tady hyaluron byl a já ho na sebe někdy v rámci krémování namazala.
Jak jsem se promazala k hyaluronové lásce
Pak přišla druhá fáze, kdy jsem objevila hydratační tonika. Bylo to ale ještě kdysi dávno, to jsem snad ještě tonika dávala na tamponky a šmrdlala po obličeji. V této fázi jsem taky objevila kdysi Hada Labo. No moc mě to neohromilo, ono si myslím, že hydratační tonikum na tamponek je zlo tak všeobecně. Nic proti Hada Labo, ale prostě mě to nevzalo. Popojedem. Pak totiž v další fázi přišla sláva hydratační sér. Nevím, jestli si to někdo pamatujete, ale to se najednou sousloví hydratační hyaluronová objevovala všude možně. Bylo to v různých cenových relacích a mělo to dělat zázraky.
A člověk se do toho zbláznil, kupoval hyaluron, používal hyaluron, čekal zázraky, dostal zázraky? Bohužel ani ne. Pamatuji si, když jsem třeba ve třiadvaceti použila poprvé silnější AHA (Glyco-A z lékárny). A do dvou dnů jsem měla pleť viditelně v procesu k lepším zítřkům. Do dvou týdnů jsem viděla opravdu výrazné první výsledky. A do dvou měsíců jsem byla jako vyměněná. No tak to se s hyaluronem bohužel nestalo. Nikdy se mi to nestalo, nikdy jsem to nezažila.
Přitom si úplně pamatuji, jak před těmi třeba osmi lety se šířily recenze, jak si koupili Saloos hyaluron a po dvou týdnech používání byla pleť regenerovanější, jemnější, bez vrásek a odpočatá. Nikdy jsem to u sebe neviděla. Vlastně to ani nikdy nevidím dnes. Pokud to vidím, tak v souvislosti s AHA, retinoidy, céčkem, jsem ochotná i peptidům přiznat něco málo. U hyaluronu jsem to ale neviděla nikdy. Nikdy! Ať si to všichni pamatují!
Takže upřímně jsem se velkým fanouškem hyaluronových sér nikdy nestala. Přišlo mi to příliš mnoho peněz za tak málo výsledků, zároveň mi lahvička 30 ml vydržela maximálně dva měsíce při používání dvakrát denně. Musíte to kupovat často, spousta značek to dost přestřelí s cenou a navíc prostě sérum vám nikdy nedá ten super pocit jako hydratační tonikum. To jsem tedy ještě nevěděla, protože éra hyaluronových tonerů pro mě teprve začínala.
Retinoidy jsou jedna z mých nejoblíbenějších složek v kosmetice. Mažu si na sebe ráda a mažu si je na sebe často. Jaký retinoid je nejlepší používat v kosmetice a jaký je můj nejoblíbenější,
A hned po retinoidech mám hodně ráda peptidy. Ty mají sice o dost nenápadnější výsledky, ale doufám, že o to více trvanlivější. Vše, co byste měli vědět o peptidech, a vše, co jsem ani já nevěděla, najdete v článku o peptidech v kosmetice.
Cos De BAHA P M.A Peptide Serum
Sympli Beautiful Firming Triple Peptide Serum
Medik8 Crystal Retinal 10
Když ho miluješ, používej ho všude
A pak jsem propadla tonerům. Konečně jsem je začala používat jen v dlaních, zahodila jsem vatové tamponky. Taky jsem toner začala přidávat třeba k oleji. Taky pod platýnkovou masku. A občas si dala více vrstev. Stále platí, že to není nic zázračného. Ale je to tak příjemné. A vlastně tentokrát vidím rozdíl. Minimálně v okamžiku, kdy přestanu hyaluronová tonika používat a taky když omezím různá vodová séra, co mají ve složení taky hyaluron, prostě když jsem líná to všechno dělat a omezím se třeba jen na krém, tak to po pár dnech poznám. Že to není úplně nejlepší a že to bývalo více v pohodě.
To je tak nějak pozice, ve které jsem teď. Uvízla jsem ve fázi hyaluronových tonerů, nejčastěji si kupuji Hada Labo. Vlastně ani nekupuji, nasyslila jsem pár lahviček do šuplíku. Ale občas kupuji, takže zásobu udržuji. Taky mám čas od času nějaké sérum, ale přiznám se, že sice pak používám třeba sérum ráno a tonikum večer… že stejně mám raději rutinu, kdy použiji hydratační toner. Předraženým hyaluronům, jako třeba Barbara Sturm, jsem moc nepropadla, nechce se mi za to utrácet, když Hada Labo udělá tu samou práci.
Víceméně myslím, že toto osobní a dost zbytečné povídání na úvod bude asi stačit. Pojďme se teď raději podívat, jak na tom vlastně hyaluron v péči o pleť je. Kdo by ho měl používat, co všechno umí, kdy udělá nejvíce práce a jestli k němu existují nějaké alternativy.
Co je to kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová, nebo také hyaluron, je v těle přirozeně přítomná látka. Udává se, že na 70 kg váhy se v člověku nachází 15 g hyaluronu, z toho polovina v kůži. Na různých místech v těle slouží různě, ale víceméně podobně. Její nejvýraznější vlastností je totiž to, že přitahuje k sobě vodu. Tak pomáhá zvlhčovat různé spoje v těle, jako klouby nebo vazy a svaly, napomáhá pohyblivosti. Kyselina hyaluronová také tvoří vlhkost v očích, chrání tak oči a podporuje správné vidění. A také pomáhá udržovat vodu v pleti a podobně. To ostatně jste už nejspíš někde zaslechli.
Kyselina hyaluronová tvoří jakousi síť, do které se ukládá například kolagen a elastin a další látky. Pomáhá tak správnému fungování těla. Naše tělo bohužel kontinuálně kyselinu hyaluronovou ztrácí a je nutno ji doplňovat. Díky tomu získaly v posledních letech popularitu nejen kosmetická séra, která dodávají mládí pokožce, tak i různé doplňky stravy, které by měly dodávat mládí celému tělu.
V dnešní době se pak kyselina hyaluronová používá
- jako doplněk stravy,
- v kosmetice,
- jako výplňový materiál
- i jako léčivo.
Doma hyaluron využijete jak v kosmetice, tak jako doplněk stravy. V medicíně se pak hyaluron používá nejen jako estetický výplňový materiál, ale také se aplikuje do kloubů, pomáhá při operaci očí, využívá se jako vlhčící složka při IVF, prostě různě se vpichuje, různě se přidává, hlavně tam, kde to potřebuje zvlhčit. Dobře, to zas nemusíme řešit, vynecháme i ty výplňové materiály do pusy a podobně, místo toho se zaměříme na použití hyaluronu/ů v kosmetice. Popojedem.
Kyselina hyaluronová v kosmetice
Hyaluron se v kosmetice používá pro schopnost zadržovat vodu. Kůže přirozeně obsahuje kyselinu hyaluronovou, pomáhá udržovat v pokožce vodu. Přičemž kůže bez vody stárne rychleji, tvoří rychleji vrásky a navíc nemůže správně fungovat. Tělo si sice hyaluron vyrábí samo, ale tato schopnost s věkem slábne, hyaluronu v kůži vlastně v celém těle ubývá. Proto ho také dodáváme doplňky stravy, jejich pozitivní vliv při orálním podáním na klouby, šlachy i kvalitu kůže byl prokázán. Přičemž kvalitu kůže můžete podpořit právě i kosmetickým podáním.
Kyselina hyaluronová je poměrně velká molekula. To je na jedné straně problematické, protože hyaluron se nevstřebává do pokožky, ale zůstává na jejím povrchu. Na druhou stranu díky tomu hyaluron pomáhá udržovat hydrataci ve vrchních vrstvách kůže. Navíc kosmetický průmysl se naučil hyaluronové molekuly rozbíjet. Vznikla tak nízkomolekulární kyselina hyaluronová, která má schopnost pronikat do pokožky hlouběji.
Ideálně je používat při běžné péči o pleť více variant molekul. Ty nízkomolekulární dokáží pronikat do hlubších vrstev a tam udržují hydrataci. Oproti tomu vysokomolekulární kyselina hyaluronová zůstává na povrchu a zvlhčuje pokožku z vnější strany, případně brání úniku vody a transepidermální ztrátě vody z pokožky (TEWL = transepidermal water loss = transepidermální ztráta vody). Obojí je pro ideální hydrataci pleti klíčové a rozhodně to není tak, že vysokomolekulární hyaluron je v kosmetice zbytečný, protože neprostupuje kůži. Ono totiž, ne každá látka musí mít schopnost proniknout do hlubších vrstev pokožky pro to, aby nějak fungovala.
Missha Time Revolution The First Treatment Essence Rx
Hada Labo Gokujyun Hydrating Lotion
Jurlique Activating Water Essence
Co umí kyselina hyaluronová s vodou?
Kyselina hyaluronová na sebe především váže vodu. Její základní vlastností je poutat k sobě vodu. Dle pověstí dokáže upoutat tolik vody, kolik je až tisicinásobek své váhy. Jak to vlastně funguje? Hyaluron je tvořen řetězcem disacharidů. Tyto dvojité sacharidy mají háčky, na které právě chytají molekuly vody. Řetězec je dlouhý, háčků je hodně, vody se nachytá ještě víc. Fakta ale ukazují, že kromě háčků je důležitá i struktura celé molekuly kyseliny hyaluronové. Ta totiž vytváří něco jako síť, která do sebe dále chytá molekuly vody.
Molekula hyaluronu tak drží vodu na háčku, drží ji v síti, navíc voda dále přitahuje vodu… no molekul H2O je tam hodně a ještě víc. Z vody a hyaluronu se tak stává hyaluronový gel, což je přesně ta konzistence, kterou známe z různých sér a tonerů. Hustší gelovitá voda s různým stupněm tekutosti. Hyaluron v tomto gelu pak vytváří hydratační strukturu, funguje jako stavební materiál, který prostě drží vodu. Schopnost hyaluronu zadržovat vodu se ovšem liší dle různých podmínek. Podle studií závisí na pH produktu i pokožky a také na koncentraci daného hyaluronu.
To ale není vše, nejenže hyaluron dokáže držet vodu, on si ji dokáže i přitáhnout, má totiž schopnost osmózy. To v podstatě znamená, že pokud už hyaluron v pleti máte, tak dokáže k sobě přitáhnout cokoliv, co na pleť dále aplikujete (a co má v sobě vodu). Hyaluron tak pomáhá dalším aktivním látkám proniknout hlouběji do pokožky.
A aby toho nebylo málo, tak hyaluron dokáže také vodu v pleti udržet. Funguje trošku jako lepidlo, přitáhne to k sobě a už to nepustí. Díky tomu dokáže předcházet TEWL, tedy povrchové ztrátě vody z pokožky. Prostě když se řekne voda, řekněte i hyaluron a kouzlo je na cestě.
Co umí hyaluron s pletí?
Dobře kromě toho, že zadržuje vodu v pleti a pomáhá s hydratací, má hyaluron přisuzováno i spoustu dalších vlastností. Některé z nich souvisí hlavně s tím, že hydratovaná pleť rovná se zdravá pleť a rovná se napnutá a vypnutá pleť. Spoustu dalších vlastností je ale hyaluronu přisuzováno ještě nad rámec nebetyčně výborné hydratace. Jedná se například:
- hyaluron regeneruje, medicína ho používá na hojení jizev a na předcházení vzniku koloidních jizev,
- prý zlepšuje i hojení jizev po dentálních operacích, jen si musíte hyaluron dávat na dásně,
- zlepšuje vzhled vrásek a vyplňuje je zevnitř,
- zlepšuje vnitřní strukturu kůže, tak nějak pracuje společně s peptidy,
- zvyšuje elasticitu kůže,
- zjemňuje strukturu pokožky,
- pomáhá zlepšovat syndromy ekzémů,
- přidává se i do očních kapek proti suchému oku,
- skvěle funguje i jako vaginální krém proti suchosti daného místa
- a teda jasně, že to taky hydratuje docela obyčejnou kůži na celém těle.
Další účinky má pak orální podání hyaluronu, to zlepšuje činnost kloubů a redukuje bolesti spojené s pohybovým aparátem. Při orálním podání se také předpokládá, že hyaluronové doplňky stravy zvyšují hydrataci pokožky celého těla a dělají všechno stejně jako lokální aplikace kosmetiky s hyaluronem.
Nekonfliktní spolehlivý hyaluron
Další velkou výhodou hyaluronu je pak také to, že je velmi dobře snášen pletí. Nejsou známy výrazné ani časté vedlejší účinky. Hyaluron je opravdu hodně nekonfliktní, je dobře snášen suchou, mastnou, problematickou, stárnoucí, ekzematickou, mladou, vrásčitou, jakoukoliv pokožkou. Na rozdíl od dalších aktivních látek, jako je například retinoid, na který si musíte zvykat, nebo AHA kyselina, se kterou to tak snadno přeženete.
S hyaluronem to hned tak nepřeženete, vlastně na sebe mažete vodu, která je zadržována v hyaluronové textuře. Nic víc. Pokud jste někdy měli reakci na hyaluronové sérum či jinou kosmetiku, s velkou pravděpodobností to byla reakce na některou z dalších aktivních látek. Jako například céčko, různé deriváty vitaminu C jsou totiž velmi oblíbené jako přísady pro hydratační hyaluronová séra.
Ale nejen to, hyaluron se také tak snadno používá. Není lepivý, nedělá problém při vrstvení, rychle se vsakuje a můžete ho použít až neomezené množství. Pokud cokoliv z tohoto hyaluronový produkt dělá, tak to je opět vedlejší účinek přidaných látek. Třeba glycerinu, který se často přidává do hyaluronových produktů. Protože dělá to samé co hyaluron.
The Ordinary Marine Hyaluronics Serum
The Ordinary Amino Acids + B5 Serum
Iuvenio Nano sérum
Jaké jsou alternativy hyaluronu?
Když už jsem to v předchozím odstavci nakousla, tak pojďme se ještě podívat na jednu záležitost. Hyaluron totiž není jediný, který k sobě váže vodu. A který je díky tomu vhodný pro hydratační kosmetické produkty. Jaké tedy hydratační alternativy k hyaluronu ještě existují?
- Jednou ze základních složek kosmetiky je glycerin. Ten na sebe váže vodu, používá se často v krémech, přidává se ale i sér, především jako podpůrná složka. Pro mě glycerin není úplně ideální, protože mi často ucpával póry. V rámci možností se mu tak vyhýbám.
- AHA kyseliny jsou také překvapivě jedna ze složek, která na sebe váže vodu. A to i během vysokého pH, v takovém případě na sebe AHA především váže molekuly vody a hlavně hydratuje, exfoliační účinky má minimální. AHA se ovšem vždy marketuje pouze jako exfoliant, tak jen takové malé info bokem.
- Polyglutamic acid je nový hyaluron, lepší a zářivější. Kyselinu polyglutamovou najdete v hydratačních sérech, třeba u Inkey Listu, ale i u dalších značek. Měla by na sebe vázat ještě více vody než hyaluron (konkrétně až 5000x své hmotnosti) a také by měla být úplně stejně nekonfliktní.
- Glukany jsou zase o kousek lepší než hyaluron, navíc by měly mnohem lépe prostupovat pokožkou. V kosmetice najdete alfa i beta glukany a já je tedy nejčastěji vídám u asijské kosmetiky. Jak v toniku, tak i v séru.
- Aloe vera je taková stálice hydratačních produktů. Je tradičně používaná, je přírodní a navíc to dobře zní. S aloe vera je přece dobré se mazat. Paradoxně podle mě nejlépe funguje, když kombinujete aloe s hyaluronem.
- Šnečí sliz a jeho použití v hydratační a regenerační kosmetice k nám podle mě přišlo z asijské kosmetiky, podobně jako glukany. Jeho velkou nevýhodou je tedy poněkud snížená etika získávání slizu. Na druhou stranu regenerační i hydratační účinky slizu jsou docela výrazné, tak záleží na vás, jestli chcete šneky nebo raději laboratorně vyrobený hyaluron.
- Urea je další laboratorně získaná látka, nebojte nikdo na vás čůrat nebude. Urea na sebe opět váže vodu, navíc je vhodná především pro suchou pokožku, nejen hydratuje, ale dokáže lépe než hyaluron vlhkost v pleti udržet a to i na dlouhou dobu.
Těch alternativ by se našlo v kosmetice řada. Hydratace je totiž velké téma, používají se tak různé laboratorní molekuly, například ještě N-Acetyl Glucosamine, nebo přírodní složky, jako řasy, med, různé květové vody a podobně. Přitom ale nemám pocit, že by tyto alternativní hydratační složky byly výrazně jiné a lepší než hyaluron. Papírově vám možná slíbí kdeco, ale ve výsledku to prostě maximálně dělá to samé co hyaluron. Nemyslím si tak, že by se nějak vyplatilo vyhýbat se hyaluronu a vyhledávat některou z těchto alternativ. Ale uznávám, že toto bude mít každá pleť jinak.
Je lepší hyaluronové sérum nebo tonikum?
Na závěr si pak pojďme odpovědět otázku. Kde má hyaluron nejlepší upotřebení? V kosmetice ho najdete v řadě produktů. Vyrábí se dokonce i hyaluronové čisticí gely, hyaluron je velmi oblíbený v hydratačních tonerech, v sérech a v krémech. Přidává se i do opalovacích krémů, do hydratačních masek, do makeupů, vlastně je dost velká šance, že hyaluron najdete v čemkoliv, co se maže na pokožku obličeje.
Jak jste nejspíš poznali z dnešních fotek, tak já jsem fanda hyaluronu v toniku. To se musím přiznat, že hyaluronový toner mám doma snad vždycky a téměř výhradně je to v posledních letech Hada Labo. Není to ani pro to, že by to byl nejlepší hyaluron na světě. Já ostatně asi nepoznám rozdíl mezi jednotlivými hyaluronovými produkty. Prostě to hydratuje, tak fajn, nazdar. Je to spíš pro to, že tonery Hada Labo nestojí moc, je jich dostatečné množství, mají praktické balení, dobře se to používá a na pleti mi to ničím nevadí. Vlastně nemám důvod kupovat něco jiného, je to taková spolehlivá klasika.
Chápu ale asi ty, kteří dávají přednost séru. Je to podobně nekonfliktní, textura hyaluronových sér je příjemná a navíc méně tekutá než tonery. A funguje to dost podobně. Proti séru ale u mě často mluví vyšší cena, vlastně nevím, proč jsou séra dražší než tonery, však to většinou dělá to samé. Navíc séra bývají jen 30ml, kdežto u toneru dostanete deci a klidně i deci a půl.
Než se dostaneme k mým konkrétním radám, jak používat hyaluron a jak hyaluron používám nejčastěji já, pojďme si zopakovat, co je to toner první esence a k čemu to vlastně slouží.
České hyalurony mají docela dobrou pověst. Jednou z hightech značek, které vznikly v posledních pár letech, je také Iuvenio, česká značka nano hyaluronu. Jak mi jejich produkty vyhovovaly a myslíte si, že bych vyměnila Iuvenio toner za Hada Labo?
Rady na závěr: podle čeho si koupit hyaluron
- Hyaluron klidně používejte v jakékoliv formě, krém, sérum, toner… až tak na tom nezáleží, hlavně když to zůstává na pokožce.
- Podle mě je zbytečné používat produkty, které se smývají, s obsahem hyaluronu. Takže čisticí gely, pěny, cokoliv asi hyaluron nepotřebují, beztak to jen zvýší cenu, protože je hyaluron trendy.
- Klidně používejte více produktů s hyaluronem. Ničemu to neuškodí, možná spíš naopak, zajistí vám to hydrataci z více směrů a možná i lepší. A na vrstvení hyaluronu si nemusíte dávat pozor, jako třeba u niacinamide nebo AHA/BHA kyseliny.
- Je lepší používat vícemolekulární hyalurony. Nízko i vysoko, alespoň každý z nich bude působit na jiném místě a zvýšíte tím celkovou hydrataci.
- Hyaluron může být v produktu v maximální koncentraci kolem 2 %. Nízkomolekulární varianty až kolem 3 %. Cokoliv vyššího nedává smysl, a pokud to je naobalu propagované například jako 60% hyaluron, tak to znamená, že tam je třeba 1 % hyaluronu, který tvoří gel s vodou. A toho gelu tam je 60 %.
- Přitom ale asi to ničemu nevadí, i 1 % hyaluronu je docela fajné množství hyaluronu. Na druhou stranu je dobré vědět, co kupujete.
- Nedávala bych při nákupu za hyaluron velké částky, zatím jsem nikdy nepoznala rozdíl mezi drahým a ultra levným hyaluronem. Prostě je to hyaluronový gel, funguje to stejně, dejte si jen pozor, aby měl hyaluron více velikostí molekul.
Rady na závěr: jak používat hyaluron
- Hyaluron můžete bez problémů používat ráno i večer.
- Navíc ho můžete kombinovat s čímkoliv jiným, schopnosti hyaluronu nijak výrazně nenarušíte. Jen bych si snad dala pozor a nedávala to na produkty s nižším pH (L-ascorbic acid nebo AHA), chvilku bych počkala. Voda totiž zvyšuje pH a neutralizuje.
- Hyaluron je nejlepší dávat na vlhkou pleť, podle mě nejlépe funguje, když ho dáte už na jiný toner. Ano, jsem zastánce více tonerů. A ano, k tomuto přesně slouží první esence. Konzervativnější z nás, ve smyslu jeden toner stačí toner, si můžou alespoň lehce navlhčit pleť a pak teprve aplikovat hyaluronový produkt.
- Ono ostatně já většinou ty tekuté konzistence dávám hned za sebou, občas k tomu přidávám i vodu a vlastně nikdy nenechávám nic zaschnout. To nechám až po namazání krémem. Ano, mažu krém na mokrou pleť, často na pleť mokrou hyaluronem.
- S hyaluronovým tonikem se navíc vůbec nemusíte omezovat a můžete ho použít v jakémkoliv kroku péče. Na začátku jako toner, po sérech jako extra hydrataci, před krémem jako pro jistotu.
- Zkuste si smíchat hyaluronové tonikum s pleťovým olejem. Přidejte kapku vody… a třeba vám to změní pohled na večerní hydrataci pleti a mastnotu olejů podobně jako mně. A celé to pak nezapomeňte přemáznout nočním krémem.
- Hyaluronové sérum nebo tonikum je vždy nutné namazat i krémem (s hyaluronem i bez). Je totiž třeba všechnu tu vodu uzamknout v pleti nějakým okluzivem, aby se pleť zase přirozeně nedehydratovala.
- A jak hyaluronové tonikum používám přesně já? Ráno dávám první esenci – peptidy – občas céčko – hyaluron – krém – spf. Večer pak dávám BHA – AHA (dle potřeby) – peptidy – retinoly – hyaluron smíchaný s olejem – krém – občas spací masku.
A to je snad vše, co jsem měla na srdci o hyaluronu.
A kde to Hada labo teraz kupit?
Kedysi som to nakupovala ne ebay, ale odkedy zasielky treba preclievat, nemam na tu proceduru nervy ani chut platit dalsie extra peniaze.
já ho teď kupuji na iHerb. zásilku proclívá odesílatel. jen je nevýhoda, že nemají všechny varianty. vlastně dost často mají jen jednu variantu.
Teď jsem objednávala z eshopu Stylevana, moc nevím, jak je to se clem, ale už jsem objednávala 3x, clo jsem nikdy neplatila a do 2 týdnů je balíček doma.
už to tady někdo zmiňoval, že stylevana posílá bez proclení, ale přiznám se, že osobně to zatím nazkoušené nemám.