
Když si napočítám, kolikrát jsem tuto masku koupila a kolikrát jsem ji použila, tak by se nejspíš zařadila mezi top 3 v mojí kosmetice. Ano chápu, že to je asi dost nesexy kosmetika, taky chápu, že to není pro každého, navíc vězte, že to rozhodně není ta nejlepší slupovací maska na nohy, kterou si můžete pořídit. Ale svou práci odvede, podle mě navíc o dost lépe než třeba tři čtvrtiny jiných konkurenčních masek, navíc je dostupná normálně v české drogérii a nestojí moc. Ano myslím, že Lirene slupovací maska na nohy si u mě recenzi zaslouží.
Troška historie ještě nikomu neublížila, aneb Lirene v roce 2017
Jsem si řekla, že ten starý blog vlastně stejně budu celý rušit. Všechny články postupně a tedy dost pomalu schovávám a nakonec můj starý blogspot zmizí. Ale je mi to trošku líto, tak pojďme se pustit do historické exkurze. Konkrétně do historické exkurze spotřebovaných recenzí. Myslím, že zas tak často jsem o Lirene nepsala, ale pár zmínek jsem našla.
Podle všeho jsem tuto slupovací masku použila poprvé v létě 2017. Nebyla to určitě moje první slupovací maska na nohy, před tím jsem vyzkoušela různé z eBay za různě nízké peníze. Takže jsem věděla, do čeho jdu. A taky jsem měla různě nastavená očekávání. Zas si to jako nemalujte, ani ty asijské varianty nebyly často bůhví co. Takže jsem čekala tak nějak průměr.
A ten jsem víceméně dostala. Neboli na podzim 2017 jsem o masce napsala toto:

Lirene exfoliační ponožky.
Podle všeho jsou tyto ponožky momentálně hitem. Což jsem tedy nevěděla, když jsem na ně v létě v drogérii narazila. Tedy já narazila na druhou verzi, na tu hydratační, a vedle v regále jsem narazila na prázdné vyprodané místo téhle exfoliační. To se tak poznalo, že to je hitem.
Takže když se mi podařilo konečně narazit i na exfoliační verzi a nejen na prázdné místo s popiskem a cenou… tak jsem si vzala rovnou dvě. Jednu jsem už spotřebovala a jako nelituji, že jsem si ji koupila. Funguje docela fajn. Na druhou stranu na eBay jsou levnější no name varianty, které mi fungují možná přece jenom o kousek lépe. Tolik asi k tomu hitu.
Však říkám, byl to takový průměr. Což ale bylo dost ovlivněno tím, že jsem tenkrát na eBay natrefila na super verze, které mi fungovaly. Na eBay je to ale jedna velká džungle a je možné, že ta moje super verze se přestala vyrábět/prodávat, nebo jsem zapomněla, která to přesně byla, ale prostě došlo k tomu, že jsem se opětovně vrátila k Lirene a na eBay tyto slupovací masky kupovala spíš jen jako zpestření.
A ještě trošku historie, aneb Lirene v roce 2019
Hlavní výhodou Lirene masky je totiž to, že je prostě přístupná normálně v drogérii. Stačí si vzpomenout, zajít si po obědě do drogérie a večer už můžete aplikovat, za týden vesele slupovat. Oproti tomu cokoliv z eBay vám dojde za měsíc a to už třeba ani slupovat nechcete, protože časy se mění.
A ano časy se mění, takže to nebylo s Lirene se mnou vždycky zalité sluncem. Nevím, co se tenkrát stalo, že mi to až tak moc nefungovalo, každopádně v září 2019 jsem si Lirene opět zase jednou koupila a po spotřebování napsala:

Lirene Exfoliační maska v ponožkách je moje asi páté balení, co mám doma. A nevím, co se změnilo, co se stalo, ale něco se stalo a v minulosti jsem to hodně doporučovala, tak dneska bych řekla, že to nic nedělá a raději si kupte alternativu za pár dolarů z ebay. Přitom ale si pamatuji, že ta předchozí balení byla fajn, pěkně se to slupovalo, tentokrát mě to ale spíš zklamalo, novou si nejspíš už nekoupím.
I tak ale prostě ta dostupnost hned za rohem nakonec vyhrála a já si občas pro Lirene do drogérie zašla. Takže to pokračovalo a já si Lirene občas koupila. Fungovala docela spolehlivě, čas od času jsem si nakoupila různé varianty na iHerb, něco na eBay, občas i na Amazonu. Občas to bylo lepší než Lirene, mnohem častěji to bylo horší než Lirene.
Prostě tak nějak se z průměru a nefunkční masky v mých očích stala spolehlivou variantou, která sice není v mém top3, ale můžu se na ni spolehnout, že slibovanou práci odvede. Ano, mohla jsem si nakoupit slupovací masku kdekoliv a měla jsem třeba 25% šanci, že to bude fungovat lépe než Lirene, ale taky jsem měla 50% šanci, že to bude fungovat skoro vůbec. A nebo, že to bude tak plus mínus na stejno. A tak jsem zestárla a začala si kupovat to samé a pořád dokola. Lirene slupovací maska u mě doma vyhrála.

Lirene jako poměřovací vzor
Sice jsem si tak víceméně ujasnila názor na Lirene a už dávno vím, že ta maska stojí za to. Ještě to ale neznamenalo, že si nikdy nekoupím nic jiného. Musím ale říct, že málokdy mě něco přesvědčí, že bych se neměla k Lirene zpátky vracet. A tak to kupuji znovu a znovu, je pravda, že těchto masek až tolik nespotřebujete. Většinou mi stačí čtyři až šest balení za rok. I tak si ale myslím, že za poslední čtyři roky, do roku 2019, jsem si Lirene masku koupila minimálně desetkrát spíš i vícekrát.
A jo vyzkoušela jsem i jiné varianty z drogérie. Je tam třeba v nabídce taky exfoliační Balea, tak ta mi neudělala nic. Taky tam je něco pod značkou L’biotica, která byla podle všeho, co mi prozradily spotřebované články, horší než průměrná. Tím bych asi tak ten výlet do historie uzavřela. Lirene to vyhrála, ale slibuji, že kdybych narazila na něco lepšího v poměru ceny, dostupnosti a efektivnosti, tak bych vám dala vědět. Teď už ale konečně k dnešní recenzi.
Jinak Plantifique na obrázku dole byla jedna z nejlepších variant, co jsem kdy vyzkoušela. Kupovala jsem na Amazonu a používala předloni a slupovala prostě nejlépe, co jsem kdy zkusila. Já vlastně vůbec nevím, proč jsem se k ní už nevrátila. Nejspíš proto, že dál automaticky kupuji v drogérii Lirene a nechce se mi čekat na objednávku a platit poštovné.

Leaders Essential Wonders I Peel Good! Foot Peeling Mask

Elizavecca Witch Piggy Hell-Pore Turtle’s Foot Pack






K čemu slouží a jak fungují exfoliační masky na nohy?
Podle mě exfoliační masky na nohy vymysleli v Asii, klidně mě ale opravte, protože to nemám podložené žádnou historickou rešerší. Jen mám pocit, že jsem na toto poprvé narazila na eBay, v takové té spíš horší mírně šedivé části, kde najdete věci za dolar a spoustu no name kosmetiky, včetně hromady fakové kosmetiky. No není to úplně sekce, do které chcete chodit nakupovat. A tam jako jedna z hlavních pořád se opakujících nabídek byla i tahle slupovací maska na nohy. Ale možná se pletu, možná s tím poprvé přišla věhlasná značka, o které jsem nikdy neslyšela a která se tím raději moc nechlubí.
Každopádně konec historie, to jsem už slíbila. Dneska slupovací masku na nohy najdete u kdejaké značky. Dělají to zavedené asijské značky, dělají to západní drogérkové značky, možná to dělají i luxusní highendové značky. To zas ale nevím, žádnou takovou jsem nezahlídla a jsem moc lakomá, abych to hledala. Protože si myslím, že není nutno utratit víc než pár stovek za masku na nohy.
Masku většinou najdete pod různými názvy. Exfoliační maska na nohy. Slupovací maska na nohy. Peelingová maska na nohy. Hledejte to pod různými názvy česky i anglicky, ale většinou tam je v názvu peel, AHA, exfoliating… zvolte si své vlastní názvosloví. Cenou se pohybují na eBay za pár dolarů, v českých drogériích tak do dvou stovek, zavedenější asijské značky se prodávají třeba kolem deseti dolarů.
Masky pak slouží jako instantní pedikúra pro hladké a jemné nohy. Masku si dáte, necháte tak kolem hodiny působit, smyjete a jdete spát. Pak si počkáte zhruba týden, dva týdny, většina masek to má napsané u návodu, jak dlouho by to mělo trval. A začnou se vám olupovat nohy. Možná čekáte, že se slupují celé cáry kůže, jak to bývá na fotkách, tak vás budu muset zklamat, že to se mi stalo jen jednou a byla to nejspíš náhoda. Protože se mi to nikdy nepodařilo zopakovat, ani se stejnou maskou.
Takže celé nohy se vám v jednom cáru nesloupnou. Moc s tím nepočítejte. Spíš vám najednou ty nohy budou šupinatět, budou vypadat extrémně suché a začnou z nich opadávat menší cáry kůže. Po odmočení v teplé vodě to můžete lehce sundat. A na konci po tom všem loupání vás pak čekají jemné a hebké nohy. Počítejte ale s tím, že bez práce to nebude. Jak tedy Lirene masku co nejlépe používat, aby měla co největší efekt?
Jak nejlépe používat Lirene slupovací masku na nohy?
Takže podle oficiálního návodu masku dáte na hodinu až hodinu a půl na nohy. Poté ji sundáte, omyjete si nohy vodou, počkáte asi týden a pak se vám asi taky týden budou loupat nohy. Suchou loupající kůži byste neměli mechanicky olupovat, ani peelingovat, místo toho si máte namazat nohy výživným krémem. Celý proces slupování je tak možné rozdělit do čtyř fází. Před použitím masky. Použití masky. Čekání na slupování. A konečně to sloupnutí. Přičemž podle mě v každé fázi můžete ideální proces a efekt masky podpořit.
Než se dostanu ke konkrétním radám, které mně osobně fungují, tak je nutno poznamenat, že já jsem hodně odolná. Nemám citlivou pleť, kyseliny mě nedráždí a často čím víc AHA, tím víc pro mě adidas. Tak na to pamatujte, protože to může být drsné a taky to může být až moc. Zkoušejte opatrně a pamatujte na to, jakou máte pokožku vy a jak se chová v různých situacích.

Jak připravit nohy na slupovací masku?
Odlakujte si nehty na nohou. Nebo alespoň si nelakujte nově. Některé masky mají totiž tak silné kyseliny, že mi narušují barevný lak a zbaví třeba půlku nehtu barvy. Nedělá to sice každá slupovací maska, ale tak pro jistotu si pedikúru dělám až po aplikaci masky.
Několik dní před aplikací masky se zaměřte na peeling nohou. Cílem je nohy zbavit veškeré suché a ztvrdlé kůže. Zní to trošku nadbytečně, však přece přesně to dělá ponožková maska. Jenže jako přiznejme si to, však pemza vás nikdy tvrdé kůže úplně nezbaví. Tak opemzujte alespoň trošku a o zbytek se postará maska, které to trošku usnadníte.
Před aplikací se vykoupejte v teplé vodě a nechte nohy odmočit, nejlépe i opemzujte a opeelingujte tvrdou kůži tak, aby se maska mohla opravdu dostat co nejdále.
Jak si nejlépe dát slupovací masku?
Masku si dejte ihned po koupeli na suchou pokožku. Ponožky s maskou si nasaďte dle návodu, některé masky jsou vybaveny i lepící páskou pro lepší těsnění masky. Dávejte pozor, chodit s maskou trošku klouže. A pokud si lehnete na gauč, tak maska může začít vytékat.
Pro pohodlnější nošení si na masku normálně nasaďte ponožky, spíš nějaké starší, protože maska může u kotníků začít vytékat, hlavně pokud budete chodit nebo dáte nohy do vodorovné polohy. Kyseliny pak můžou narušit látku a její barvu.
Většina masek doporučuje 45 – 90 minut nošení. Musím říct, že jak to u masek moc nedodržuji, tak u této to naopak dodržuji vlastně přesně. Kratší doba mi přijde, že znamená menší účinnost. Delší doba pak podle mě neznamená větší účinnost, jen zvýší tu otravu, že nosíte masku dvě hodiny, při chůzi to klouže a navíc šustí a je to vůbec divné.
Ponožky poté sundejte, nohy umyjte o přebytečnou masku a je hotovo. Hodně těchto peelingových masek dost chladí, nevím, proč do toho dávají mentol a podobné látky. Takže doporučuji masku používat spíš přes den, já pak večer nemůžu usnout, protože mě dost studí nohy. Vím tedy, že si masku potřebuji sundat nejpozději v devět večer, abych se stihla aklimatizovat. Nejraději ji ale používám dopoledne.
Jak dlouho budete čekat na sloupnutí?
To je vlastně vše. Teď už stačí jen tak týden až deset dnů počkat, až maska začne slupovat. Některé masky si dávají dost na čas, pamatuji si, že nejdéle jsem čekala asi tak dva a půl týdne.
Ještě takový menší tip. Pokud chcete masku ještě více zefektivnit, zkuste si ji dát i podruhé. Ponožky po použití nevyhazujte, ale zkuste si je nasadit ještě druhý den. Vícekrát bych to asi nedělala, stejně tak bych asi na opětovné použití nečekala více než dva dny.
Při čekání na sloupání kůže se připravte na to, že vaše nohy budou vypadat pořád hůř a hůř. Asi pět dnů si ani nevšimnete, že jste něco jako slupovací masku použili. Ale pak bude pokožka vypadat pořád sušší a sušší. Většinou si toho všimne i muž nebo děti a pokaždé mi doporučí, že bych si měla jít namazat nohy.
S tím mazáním je to ale ošemetné. Některé masky přímo v návodu říkají, že si nemáte mazat nohy krémem, protože tím zpomalíte a zhoršíte slupovací proces. Jiné masky ale vysloveně píšou, že se máte namazat. Já osobně jsem spíš pro nemazání, přijde mi, že to pak olupuje rychleji a lépe.
Každopádně určitě doporučuji průběžně peelingovat a hoblovat nohy, to mi naopak přijde, že to slupovací proces malilinko urychlí.
Jak to co nejlépe sloupnout?
Připravte se na to, že slupování nebolí, ale rozhodně není bezpracné. Záleží tedy jak která maska, ale většina z nich začíná tak, že vám praskají lehce paty a na bocích nohou se to začíná olupovat. Mně se často také začnou tvořit šupinky suché kůže na nártu a případně i kolem nehtů. Bohužel řada masek u tohoto i končí, ošoupou vám nárty a boky pat a konec.
Zrovna Lirene ale docela funguje. Takže slupování pokračuje poté na achilovce a také na patách. Důležité je odolat tomu a rozhodně neslupovat kůži. Ještě tak na nártu a na bocích nohou můžete cáry kůže případně sloupnout rukou. Na patách a na prstech bych to ale moc nedoporučila, můžete totiž zatáhnout moc a poškodit si zbytečně i kůži, která se nechtěla sama sloupnout.
Slupovací proces trvá různě dlouhou dobu, u každé masky to je jiné. Lirene se mi slupuje zhruba pět dní až týden. A během této doby se nejspíše dostanete do situace, kdy už budete chtít mít tu suchou kůži pryč a ono to bude stále pokračovat. V takovém případě hodně pomáhá odmočit nohy, pemzou vzít paty, zbytek nohou můžete vzít kartáčkem. Nebo stačí promasírovat pokožku a prsty suchou kůži promnete a ona vám nejspíše na těch prstech hodně suché kůže zůstane.
Při zbavování se suché kůže se zaměřte i na opomíjená místa. Mně nejčastěji suchá kůže zůstává třeba mezi prsty, kde to zapomínám odstraňovat. Stejně tak na prstech a kolem nehtů. Hodně často mi zůstává pruh suché kůže kolem kotníků, přesně v tom místě, kde při aplikaci končila ponožka masky. To jsou tak zhruba místa, kde odstraňuji kůži naposledy, protože jsem si myslela, že když už se olouply paty, že mám hotovo.
Každopádně počítejte s tím, že kůže jde sloupnout snadno, nebolí to, není to agresivní. Ale je opravdu lepší to dělat ve vodě a je dobré si na to vyhradit alespoň dva večery během slupovacího procesu. Kdy se zaměříte na nohy a odstraníte suché šupinky.
No a pak už si jen můžete začít mazat nohy něčím výživnějším, aby vám co nejdéle vydržela ta hladká pokožka, kterou vám zajistila slupovací maska. A kterou jste si tedy i dost odpracovali.
A to je asi tak vše, co o slupovacích maskách na nohy vím. Zároveň vím, že Lirene je jedna z těch lepších masek, funguje mi spolehlivě, nestojí přehnané peníze a je běžně dostupná v drogériích. Možná se těchto slupovacích ponožek bojíte. Tak to si myslím, že k tomu není moc důvodů, tedy až na to, že vaše nohy nebudou pár dní vypadat výstavně. Ale ten pocit po použití a kompletním sloupnutí… mně za to stojí tak čtyřikrát ročně.