AHA i BHA kyseliny jsou jednou z mých nejoblíbenějších složek v kosmetice. Mám víceméně hroší kůži, která snese kyseliny hodně, i tak se mi ale stane, že si dám v jednom kroku, v jednom dni, v jednom týdnu a podobně až moc kyselin. To proto, že je mám tak moc ráda.
Miluji je v tonerech, v mycích gelech, v maskách, v peelingu, v sérech, v krému, prostě kdekoliv. Významným faktorem je samozřejmě fakt, že mám docela hroší kůži, skoro nic ji nepodráždí, skoro nic ji nevysuší, nějak jí nevadí silnější složky v kosmetice, ani kombinování těchto složek. Vlastně bez problémů zvládnu třeba kombinaci alkoholu v toneru, silné BHA v prvním tonikum, silné AHA v druhém toniku, sérum s vitamínem C a klidně i s kyselinou askorbovou, na to bez problémů lupnu i retinol a jsem v pohodě.
No dobře, čím jsem starší, tím pravděpodobněji mě tato kombinace při dlouhodobém používání vysušuje, ale dá se to regulovat, prostě jen občas vynechám BHA, alkohol vynechávám úplně a dobře se večer mažu. Ale také je pravda, že toto je čtyři roky starý článek a moje pleť zestárla tak nějak asi přesně o ty 4 roky a stejně toho pořád snese hodně.
Zas ale jako se nenechejme zmást, i já si prošla situacemi, kdy jsem to s kyselinami přehnala. Jak se vlastně pozná, že pleť má kyselin až moc?
(1) Zčervená a je podrážděná
Základní reakcí pleti na přemíru kyselin je samozřejmě zvýšená citlivost a začervenání. Tohle jsem zažila asi jednou dlouhodobě. Bylo to kdysi dávno, tenkrát jsem používala Glyko A. Moje pleť na něj reagovala tak skvěle, že jsem ho mazala dvakrát denně a někdy i třikrát a někdy jsem si dávala i dvě vrstvy na sebe (prostě mladická nerozvážnost v plném rozsahu)…
No a po pár týdnech jsem najednou byla celá červených fleků. A trvalo mi asi další dva týdny, než se to zlepšilo. Od té doby jsem nikdy takto silnou reakci a podráždění neměla. Maximálně zčervenám po nějaké silnější masce, třeba se mi to stávalo při REN 1 min Flash, ale tohle začervenání do rána vždycky zmizí.
Jak na nápravu? Pokud už se mi stane, že jsem po něčem červená, tak to většinou řeším večerním mazáním a přidám po všech možných hydratačních a olejových a aktivních vrstvách i jedno mazání s Avéne Cicalfate. Do rána je po začervenání konec.
(2) Bolest
Takže podle červené pleti přemíru kyselin nepoznám. Občas se mi ale stane, že to přeženu například s céčkem. Většinou s DIY sérem (prostě práškové céčko s vodou), když si ho udělám moc kyselé/silné. Ono to je nejdřív fajné. Má to opravdu viditelné účinky, výrazně to regeneruje a rozjasňuje a miluji to.
Ale po pár dnech mě začne každá aplikace céčkové vody bolet. Trošku to jakoby štípne, což ale můžeme brát za známku toho, že to funguje, že ano. Ale hlavně to prostě bolí. Bolí jenom se dotknout obličeje a vzhledem k tomu, že tuto céčkovou vodu často používám v rozprašovači, tak mě třeba začnou bolet i víčka, takže je jasné, že bych si měla dát od céčka pohov.
Jak na nápravu? V takovém případě mi stačí vynechat jen céčko a několik dní se mírnit s kyselinami. Moje pleť se většinou vrací do normálního stavu během dvou dnů, vlastně okamžitě druhý den po vynechání céčka už nebolí a jiné příznaky podráždění prostě nemá.
(3) Unavená pleť
Tímto jsem myslela, že je jakékoliv podráždění kyselinami vyřešené. Abychom si rozuměli, tak výše uvedené situace se mi teď už nestávají, párkrát jsem si je zkusila, vyřešila jsem je a už se to neopakuje. Letos na začátku roku jsem si všimla ale jedné zvláštní věci. Najednou se mi nějak rozjasnila pleť a hlavně ráno vypadala lépe. Byla odpočatější a neměla tak šedivý podtón.
Což bylo až překvapivé, protože v tom období jsem přestala používat ráno kyselinové tonikum a večer jsem na podzim zařadila šetrnější kyseliny než glykolovou, takže naopak jsem čekala, že pleť bude spíš reagovat druhým směrem. Tedy, že se mi budou dělat pupínky, že se bude pleť pomaleji regenerovat a nebude tak hladká. Naprosto překvapivě se ale stal úplný opak. Bez silných kyselin a bez častých kyselin jsem měla pleť lepší.
Trošku jsem si zaexperimentovala a zkusila zase zařadit kyselinu glykolovou (v Bravura toniku). Tuhle ráno, tuhle večer, tuhle ráno i večer. Výsledkem bylo vždy zhoršení pleti. Ani ne tak ve smyslu třeba pupínků, ale spíš ve smyslu tónu pleti. S glykolovou jsem začala mít zase zašedlou, unavenou a jakoby smutnou pleť. Regenerovala se mi mnohem pomaleji a přijde mi, že začala být až suchá, to ale možná nebylo vinou kyseliny, možná za to mohly únorové mrazy a celkově studenější počasí. Z toho celkem jasně vyplývalo, že prostě silná glykolová dvakrát denně je pro mě až moc. Že možná bych měla ubrat, protože pleť si potřebuje od příliš silných kyselin odpočinout.
Jak na nápravu? Přijde vám, že kyseliny v péči o pleť vám přestávají fungovat? Zkuste jich ubrat. Uberte, jak často kyseliny používáte. Zkuste nějakou šetrnější AHA, mně nejlépe funguje mléčná a mandlová.
(4) Ucpávají se mi póry
A ještě jeden nenápadný příznak jsem za ty roky vysledovala. Když používám silnější kyselinové tonikum nebo silnější sérum, většinou s kyselinou glykolovou, tak se mi může začít horšit pleť. Ani ne tak, že by se tvořilo hlubší a horší akné, ale začnou se mi tvořit černé tečky, občas i ucpané póry ve formě malých pupínků, co jdou hned vymáčknout. Právě u kyseliny glykolové se mi to opakovala dost často, tak jsem si raději z péče skoro úplně vyřadila.
Glykolová je totiž na moji pleť až moc. Ona je nejsilnější a nejúčinnější z AHA kyselin, což je dáno tím, že má nejmenší molekulární hmotnost. Díky tomu se i používá v kosmetice nejčastěji, má totiž rychlejší účinek než jiné formy AHA. Ale když si nad tím trošku zapřemýšlíte, tak najdete i alternativní produkty. Já mám hodně ráda kosmetiku s mléčnou a také mandlovou. Mým pórům to také vyhovuje.
Jak na nápravu? Ono zrovna ucpávání pórů je dost ošemetná záležitost. Nemusí být totiž na první pohled jasné, co a kdo za to může. No tak příště, zkuste prostě zvážit i ty AHA kyseliny. Případně, pokud nepoužíváte obojí, tak vyměňte večerní AHA za dávku BHA toneru.
I tak ale s kyselinou na věčné časy
I přesto, že AHA i BHA kyseliny můžou pleť dráždit, nikdy bych se jich v péči o pleť úplně nevzdala. Ano tento článek je 4 roky starý a za ty roky jsem trošku svou péči o pleť posunula a na kyselinách jsem ubrala. Přestala jsem téměř používat kyselinové masky, ano občas ji použiji, ale přijde mi, že efektem se prostě pravidelnému toniku nebo séru nevyrovnají.
Používám mnohem častěji BHA než AHA, protože na moji pleť má salicylka o dost lepší účinek. AHA v létě vynechávám, ale na podzim se k nim ráda vracím. Stále ovšem dávám přednost jemnějším variantám, než jsou tak všude oblíbená tonika s glykolovou. Vitamín C stále miluji, chci se v něm koupat ráno i večer, ale je pravda, že většinou ho dávám jen ráno, často jen z toho důvodu, že se mi večer už nechce.
(článek ze starého blogu, 3/2018)
5 thoughts on “4 známky toho, že jste to přehnali s kyselinami”