Syndrom jedné položky v nákupním košíku je známá mnoha zkušenostmi podložená záležitost. I tento jíl byl výsledkem osamocené jedné položky, už ani tedy nevím, co jsem to tenkrát na iHerb nutně potřebovala, ale něco asi jo, a jíl jsem přihodila jen tak, protože jílová maska se hodí vždycky. No ne snad?
Na úvod bychom si ještě měli vyjasnit jednu věc. Znáte takové ty už namíchané jílové masky, třeba některou od Freemana nebo od Argital… tak s tou vidinou se tak nějak raději rozlučte, protože čistý jíl se chová a taky vypadá úplně jinak než předpřipravené jílové masky běžně dostupné v našich obchodech. Víte co, taková tak krémová konzistence, která se nanáší lehce, klouže a přilne k pleti, trošku blátíčková a tak.
Se přiznám, že sypký jíl s vodou mě kdysi dávno při prvním použití překvapil, protože mi vůbec nepřijde hlínovitý a blátovitý. Vlastně mi konzistencí nepřijde ani jako třeba keramická hlína s vodou, ta je spíš taková kluzká a krásně blátivá. Kdežto tento jíl s vodou mi přijde spíš, teď nevím jak to vůbec popsat… jak kdyby byl nedostatečně rozpuštěný, chybí tam ten krémovitý moment (který ovšem třeba u té keramické hlíny zaznamenám, ale tady není). Si nejsem úplně jistá, jestli toto není spíš problém čistě osobního psychologického rázu, ale z hlediska komfortnosti mi přijde jednodušší se popatlat tou keramickou hlínou než kosmetickým jílem. To jsem se do toho trošku zamotala, takže necháme pojednání o hlínách zase na někdy jindy a popojedem.
Na co a jak použít sypký jíl?
Sypký jíl se může používat na spoustu věcí, třeba i na vlasy, doporučuje se i vnitřně (raději si to ale vygooglete, co a jak, ne že teď vezmete lžičku a půjdete si šňupnout) nebo na tělo jako zábal, já ho používám výhradně na obličej. Jako masku nebo mycí gel. No přiznávám, že označení mycí gel pro trošku jílu smíchaného s vodou není asi adekvátním označením. Ale jako víte, co myslím, prostě hrstička jílu do mokrých dlaních a tím se umývám. Což je docela super záležitost, krásně to zklidní pleť a nejspíš i vyčistí.
Jako masku používám trošku hutnější konzistenci, takže víc jílu, míň vody, nanesu nebo tedy spíš nakydám na obličej, ta manipulace není úplně nejlepší (což je přesně to, co jsem myslela u keramické hlíny… ta se nanáší prostě líp, rychleji a efektivněji), ale dá se to. Nechám zaschnout, vím, že spousta lidí si na to stěžuje, že jíl stahuje a při zasychání z toho svědí obličej… což je pravda, ale já mám ten pocit fakt ráda, přijde mi totiž pak, že ta maska něco prostě dělá. A umyju.
Často to nenechávám zaschnout moc, protože pak to jde špatně dolů, ale stačí navhlčit, nechat ještě na obličeji a smýt. Můj postup je totiž většinou takový, že nanesu jíl, napustím si vanu a pak ležím v té vaně, maska ani moc ve výparech horké vody nezasychá a jde moc pěkně smýt..
Je čistý jíl tak skvělý?
Abych se přiznala, tak zázračné účinky na pleť moc nepozoruji. Póry to nejspíš čistí, ale černé tečky mi tedy neubývají, takže co já vlastně vím. Dlouhodobě na té masce až tak moc nevidím, ale líbí se mi ten momentální účinek zklidnění pleti, pokud máte někdo akné, tak už jste dávno asi pochopili, co myslím, protože ta reaktivita, kterou se aknózní pleť vyznačuje, je díky jílu lépe zvládnutelná. Po použití je pleť hladká, nic nikde neprovokuje a tak.
Vzhledově je jíl světle zelený, po smíchání s vodou mi přijde ta barva spíš khaki, konzistence je hladká, ale ne krémová, to už jsme doufám dostatečně vyjasnili. Na mých fotkách tam můžete vidět ještě takové zelené kousky… to není standardní součást jílu, to jsem si tam jenom přisypala zelený čaj.
Jíl a zelený čaj
To bylo tak: asi před dvěma týdny jsem narazila na nějakou jílovou masku s výtažky z bílého a zeleného čaje, která byla průmyslově předpřipravená do krémové podoby a navíc hlásala, že jaké to má zázračné účinky a jak tam ty dva čaje v tom jílu dělají jakékoliv pleti jen tu nejlepší službu a ještě k tomu ta maska stála snad třicet dolarů nebo víc. No nic no, tolik peněz jsem nebyla ochotná dát, tak jsem vzala pytlík zeleného čaje a nasypala ho do zbytku svého jílu, mi to přišlo jako mnohem levnější řešení.
V tomto je ten jíl taky skvělý, že si ho můžete namíchat jak chcete: třeba s květinovou vodou nebo s tea tree olejem nebo s citrónem nebo třeba s čajem. No s čajem… asi by bylo efektivnější to míchat jako prostě vylouhovaný silný čaj (zelený, černý, jakýkoliv) se sypkým jílem. Tak na takové vypracované postupy většinou nervy nemám, takže jsem vzala obyčejný pytlíkový čaj, vysypala to do jílu, který zalévám horkou vodou a nechám odstát.
Zatím jsem si výrazných účinků zeleného čaje v jílu nevšimla, snad jen, že to teď voní broskvově… (jo dala jsem tam prostě ten nejlevnější pytlíkový čaj, co jsem měla doma, a protože jsem doma měla zrovna docela vyčajováno, tak jiný než s příchutí broskvovou nebyl, ale příště se nad sebou zamyslím a přisypu si tam nějaký kvalitní sypaný zelený čaj!). A vlastně ještě něco, ty kousky zeleného čaje trošku peelingují!
Zelený jíl nebo jinou barvu?
Zelený jíl koupíte třeba i u Nobilis Tilia nebo dr. Popova nebo co jsem to ještě různě na českém netu zahlídla. Taky se ještě přiznám, že značka Now Food mě docela přitahuje, i když to je vlastně asi původně značka vitamínů a doplňků stravy, tak jejich pojetí kosmetiky se mi líbí a nabízí řadu prvotních ingrediencí v ready-to-use módu. Jo a ještě se přiznám, že jiné barvy jílu jsem zatím nezkoušela, ale jestli máte dobrodružnou náladu, tak určitě seženete jíl pro kosmetické účely v různých variantách. Třeba červený, bílý, žlutý, růžový a tak podobně, často se jíly jmenují i podle země, odkuď pochází… no jako možností je fakt spousta, asi se příště nebudu omezovat zelenou barvou!
(koupené na iherb) (archiv 4/2013)