Asijská kosmetika zažívá konečně boom i u nás ve střední Evropě. Dobře toto je přenesený článek z archivu (8/2017), takže ten boom trvá už pár let. Ale i tak je to asi tak dekádu po tom prvotním boomu, Pamatuji si, že nějaká asie přišla do Sephory snad v roce 2015, ale od té doby se nabídka dost rozšířila, vlastně i ty ceny zlepšily a asijská kosmetika fakt není žádná rarita ani u nás.
Jen tak mimochodem, si úplně představuji tu prvotní schůzku zástupců Sephory třeba u Tony Moly:
– dobrý den, tak my jsme z české Sephory, bychom chtěli prodávat ty vaše fajné věcičky.
– Sephora neznáme.
– no to je taková nóbl parfumérka, tam u nás v Evropě.
– aha, a víte, že my se prodáváme normálně v drogérii za drogérkové ceny.
– to nevadí, vypadá to roztomile, chce to jen správně nacenit a hned to bude víc nóbl.
#českéceny
Následující text je tedy přenesený z archivu, ale dneeees se podíváme do minulosti na to, jak jsem asijskou kosmetiku vnímala před šest lety. A v dalším novém článku se podíváme, jak asijskou kosmetiku vnímám nyní v roce 2022. Nejdříve ten výlet do minulosti, to snad se mnou vydržíte. Tématicky jsem vybrakovala i staré fotky, tak jdeme na to.
Asijská péče o pleť
No nic každopádně mi přijde, že ten pravý boom dorazil až teďkom (rok 2017). V Sephoře toho nejen přibylo, ale hlavně se to konečně dostalo snad do všech časopisů. Za poslední měsíc jsem nějakou tu asijskou routine viděla snad v takovým tom drahým časopise (Harper’s Bazaar), levnějším časopise (Žena a život), snad i v Blesku, ve dvou různých firemních časopisech (asi Teta a ještě něco)… no všude to je. Tak přidáme trošku do toho soukolí a dejme trošku asie i sem ke mně.
Asijská péče je mi blízká. Přiznám se tedy, že jsem nikdy neměla úplně koule na to mít komplet celou deseti a více krokovou péči jen asijskou. Na můj vkus je tam moc produktů s obsahem silikonů nebo ještě hůře glycerinu. Z těchto důvodů si vybírám a opravdu se snažím dohledat složení všeho ještě před tím, než nakoupím. Taky mám ráda aktivní látky (céčko, retinoly, kyseliny), které podle mě jsou prostě lepší v západní kosmetice. Takže 100% asie pro mě není. Ale jsou produkty, ke kterým jsem se poprvé dostala právě díky asijské péči o pleť a často si je i od asijských značek kupuji.
(1) Odličovací olej
Asie mimo jiné jako první zpopularizovala dvojí čištění. Takže nejdříve mastný odličovač, pak nejlépe gelový čistič. Nemůžu ale tak nějak říct, že bych dělala dvojí čištění kvůli asijské kosmetice. Já se totiž snad už od patnácti, kdy jsem ještě nebyla ani jednou na internetu a eBay snad ani nefungoval, vždycky nejdřív odlíčím (první mastné čištění) a pak umyju gelem (druhé mokré čištění). Co jsem ale díky Asii a především Japonsku objevila, byly odličovací oleje, které emulzifikují s vodou. DHC, Shiseido, Kracie, Bioré. To byly takové značky, po kterých jsem kdysi šahala.
Je pravda, že pak jsem se nechala trošku zmasírovat micelárkami (špatné období), oleje nakonec upřednostňuji spíš přírodní a nakonec mám asi nejraději balzámy, mastné a s ručníkem na obličeji. Ale stále si myslím, že odličovací oleje z asijské péče jsou velmi cenově dostupné a velmi efektivní řešení pro každodenní odlíčení. A navíc odlíčí všechno a snadno se používají. Jen se musíte často smířit, že jsou na bázi minerálního oleje, což mi ale úplně nevadí. Stejně to vždycky umývám ještě gelem a vodou.
(2) Hydratační tonikum
Dejme ale tomu, že bych se k dvojímu čistění a odličovacímu oleji dostala i bez znalosti a vyzkoušených asijských variant. K hydratačnímu toniku bych se ale docela určitě nedostala, alespoň ne tak brzy. Jako vím, že ta západní péče považuje za hydratační tonikum různé misty a taky to tak propaguje. To ale pro mě není úplně plnohodnotná péče o pleť, navíc šplíchat na sebe můžu i čistou vodu, efekt to má stejný, ale je to o dost levnější. Hydratační tonika ta asijská jsou ale jiná.
Často mají až gelovou konzistenci a rozhodně to nejsou jen nějaké vodičky. Musím se přiznat, že třeba asijská séra nebo jiné varianty úplně nemám ráda. Ale jakmile se to jmenuje nějako jako lotion, first treatment, esence a je to v lahvičce o objemu 100 ml a více, tak je to prostě pro mě tonikum a chci to. Tahle tonika mívají lehkou konzistenci, takže se rychle vsakují. Zároveň nezatěžují pleť, ale opravdu znatelně hydratují. Nahradí séra, často mi dokáží nahradit třeba i krémy.
Obsahují velkou koncentraci účinných látek a v podstatě se až blíží ke konvenčnímu pojetí pleťových sér. Ale jsou levnější, jsou ve větších baleních a jsou mi příjemnější. V současné době bych tedy hydratační tonikum hledala spíše už s přírodním složením (což se ovšem taky hledá špatně), ale pokud něco, tak asijská filozofie péče o pleť mi tento malý zázrak kdysi ukázala a bez ní… bych ho doma neměla.
(3) Opalovací krém na obličej
K opalovacím krémům na obličej jsem tedy dospěla i sama, ale stejně si stojím za tím, že ty asijské jsou lepší. Takže se bez jejich zmínky neobejdeme. Velkou výhodou asijských opalovacích krémů je především to, že často kombinují fyzické a chemické filtry, mají nejen SPF faktor a UVB ochranu, ale nezapomínají ani na UVA. A jsou součástí té desetikrokové asijské péče, což znamená, že mají ideální co nejlehčí konzistenci, aby nezatěžovaly pleť.
Neucpávají póry a jsou skvělé pod makeup. Jasně jsou mezi nimi rozdíly, některé z nich jsou třeba i pocitově těžké… ale spíš tak nějak platí, že jsou skvělé a nejsou ani moc drahé. Kdyby něco a jakože asi něco jo, třeba tonikum dokážu najít odpovídající náhradu v přírodní kosmetice, to samé platí pro odlíčení… ale asijské opalovací krémy si asi budu kupovat opakovaně i v budoucnu, zatím jsem za ně a za ten obrovský výběr, který v Asii mají, prostě nenašla odpovídající náhradu ani v přírodní ani v konvenční kosmetice.
(4) BB/CC krémy
Rozhodně také musíme zmínit to, co mě vlastně před lety k asijské kosmetice přivedlo. A to jsou BB krémy. A já vím, že spousta lidí si stěžuje na překombinované složení a až moc silikonů a že to ucpává póry… ale já s tím snad problém neměla. Mně BB krémy vyhovovaly od začátků a kdysi jsem chtěla vyzkoušet všechny a ještě víc.
To už dneska úplně nechci, dávám přednost spíš konvenčním makeupům a nejlépe ještě s přírodním složením, nebo alespoň bezsilikonovým. Navíc mi také stačí mnohem menší krytí a BB nebo CC krémy mi občas přijdou až přehnaně krycí. Ale pořád je mám ráda, nový jsem si sice nekoupila už snad tři roky, ale letos v létě spotřebovávám ten úplně poslední CC z mých nasyslených zásob… a pak si asi nějaký nový pořídím.
Hlavně na léto jsou BB skvělé, protože skoro až automaticky obsahují SPF. Dobře se nanáší, normálně rukama, takže to jde rychle, a většinou mají i velmi solidní výdrž, takže mi dají i celý den v horku, na sluníčku i ve vodě. A když nedají, tak stačí jen nanést menší množství rukama, jako opalovací krém, a je to zase fajn.
A co vás naučila používat asijská kosmetika?
(*článek z archívu starého blogu, 8/2017)
1 thought on “4 produkty, které mě naučila používat asijská kosmetika”