
Co to je First Essence, neboli tzv. první esence? Ona ta otázka, k čemu mi je first essence a co to je, tak nějak splývá s otázkou, k čemu mi slouží toner. Protože vlastně obojí používám stejně a od obojího čekám víceméně stejný výsledek, snad jen na toner mám o něco menší nároky. A já tonery používám ráda, klidně v jedné rutině zkombinuji toner a první esenci a klidně to pořadí občas prohodím. Ale začněme asi troškou teorie.
Co to je First Essence
Abych se přiznala, samozřejmě mám víceméně vlastní definici pro výraz „first essence“. Ale v podstatě jsem toho moc nevěděla o vzniku nebo definici tohoto výrazu. Je mi jasné, že to nejspíše vymyslel kosmetický průmysl, rychlý google ukázal na osmdesátá léta u Shiseida v Korei. Dobře, tomu bych věřila. A spousta chytrých stránek se vám bude snažit vnutit názor, že první esenci potřebujete, že je to exkluzivní hybrid mezi tonerem a sérem a že vůbec nechápou, jak můžete kosmeticky žít bez této důležité esence. No dobrá.
Jak vnímám první esenci já? Aby pro mou osobní potřebu toner splnil definici „first essence“, tak potřebuji, aby:
- hydratoval, ale neexfolioval, nedráždil,
- byl dostatečně tekutý
- a naprosto nekonfliktní k další nanášené péči,
- obsahoval zajímavé aktivní složky, zaměřené proti stárnutí pleti
- a také na lepší vstřebatelnost aktivních látek.
Z podstaty názvu používám první esenci jako první krok v péči o pleť. Nebo i toto je zavádějící, protože nejdříve se ráno umývám a poté teprve dávám esenci, vlastně místo toneru. Večer se pak nejdříve odličuji, umývám, případně maskuji, pak dávám ještě kyselinové tonery a teprve poté první esenci. Jakou mi plní právě esence funkci, tak k tomu se dostaneme za chvíli. Pojďme ještě zpátky k té teorii.

First Essence v pojetí eshopů a influencerů
Jak korejské i české eshopy, tak i mnozí skinfluenceři se vám budou snažit vnutit jeden či více z následujících názorů. Asi podobně, jako já právě vnucuji svůj mírně odlišný názor právě teď. Ale popojedem.
- První esence je lepší toner, protože je aktivnější. Přitom ale se setkáte i s názorem, že potřebujete obojí.
- První esence je také lepší sérum, protože je tekutější. Stále ale platí, že ideálně potřebujete toner, esenci i sérum.
- Esence můžete samozřejmě vrstvit, proto také název první esence. Totiž to můžete vrstvit i s něčím, co se jmenuje jen esence. A opět to je něco jako lepší toner, lepší sérum.
- A aby to bylo jasnější, tak první esence je funkcí podobná toneru, je tekutá a nanáší se podobně (nejlépe dlaněmi), ale účinky je podobná spíše séru, protože funguje lépe.
- Tradičně by první esence měla obsahovat fermentované aktivní kvasnice, případně jiné fermentované složky.
Nejvíc se pak já osobně ztotožňuji s názorem, že výraz first essence je v podstatě pouze marketingové označení a v současné době splývá s dalším názvoslovím, jako je ampule, esence, sérum, koncentrát a podobně. První esenci si tak spíše definuji podle toho, jak ji používám. A už moc nehledím na to, jak se vlastně produkt jmenuje.
Co je tedy první esence? (podle mě)
První esence je prostě toner. Který se ale podle moderního pojetí péče o pleť absolutně odlišuje od klasického toneru našeho evropského pojetí. První esence tak nikdy, opakuji NIKDY, pleť nedočišťuje. První esence se také nikdy nenanáší tamponkem, vždycky dlaněmi a vždycky co nejvíce šetrně. První esence není jen voda, obsahuje aktivní látky a v mém pojetí péče je první esence hlavně zaměřená na stárnutí pleti a hydrataci. Což samozřejmě globálně není až tak pravda, ale možná trošku i je.
Co první esence není? Kyselinové (AHA, BHA) tonikum není první esencí, alespoň já je tak nevnímám. Může tedy samozřejmě a určitě někde i existuje něco, co se jmenuje první esence a co obsahuje AHA nebo BHA, ale proti kyselinovým tonikům, která bych si vybrala, bude toto velmi slabá kyselinová verze. Tak nějak bych první esenci nehledala ani s retinolem, vlastně ani i s céčkem, vlastně ani nevím proč.
V tradičním pojetí obsahuje první esence vždy fermentované aktivní kvasnice (galactomyces ferment filtrate). Ty totiž plní důležitou funkci, chemickou reakcí enzymů rozkládají aktivní složky, které jsou díky tomu menší a lépe pronikají do pleti. Při fermentaci se také vytváří vitamíny, amino kyseliny nebo antioxidanty, které chrání kůži proti stárnutí. Ale s tím, jak se marketingově rozšířilo pojmenovávat kde co jako první esenci, si myslím, že mnoho prvních esencí nakonec nic fermentovaného neobsahuje.
Jakou koupit první esenci?
Co by v první esenci nemělo chybět? Za mě by měla první esence obsahovat fermentované složky a k tomu například peptidy, klidně i hyaluron nebo glycerin, to ale spíše v menším množství, aby to nebylo moc gelovité. Antioxidanty, lipidy, keramidy a různé další složky, jako jsou vitamíny, minerály a rostlinné výtažky, jsou taky vítané. Hlavní ale je, aby celková konzistence byla tekutá, klidně i tekutější než toner, rozhodně tekutější než hydratační sérum. Tradičně první esence obsahuje především fermentované složky a také aktivní kvasnice. Já bych na tomto až tak urputně netrvala, protože hledám především něco, co mi poslouží jako první esence svou funkcí.
Funkcí první esence je totiž nejen dopřát pleti aktivní látky, ale také zlepšit propustnost pleti a vstřebatelnost dalších sér a krémů, která si ještě budete mazat. Někdo v podstatě používá jako první esenci květinové vody a různé misty. Protože je stříká na pleť po její vyčištění a před namazáním čehokoliv dalšího, přesně v ten samý okamžik, co se používá první esence. Alespoň já ji takto používám, okamžitě na ještě mokrou pleť mažu hyaluron a jinou hydrataci, poté další séra, olej nebo krém. Ono ostatně jen tak poznámka na okraj: propustnost pleti vám zlepší i jen samotný fakt, že máte pleť mokrou obyčejnou vodou, fermentaci k tomu nepotřebujete.
Při nákupu first essence produktů je také dobré pamatovat na jednu věc. Pojem „first essence“ používají hlavně v Asii a navíc ne vždy se produkt s použitím jako první esence musí prodávat pod tímto názvem. Jako první esence vám může sloužit klidně i něco s názvem toner, essence, ampule, sérum, booster, enhencer, treatment a podobně. Mně pomáhá uvědomit si následující: chci něco ve velkém balení jako toner, s tekutou konzistencí jako mist a s aktivním delším složením jako sérum.
Missha Time Revolution First Treatment Essence
V tuto chvíli používám jako první esenci právě tuto celkem profláknou Missha. A musím říct, že mi celkem vyhovuje a že vlastně chápu její velkou oblíbenost. Používá se to fakt hezky, konzistence je hezky tekutá, dobře přilne k pleti a dobře se na ni aplikují další produkty. Nelepí a nijak nezlobí. Vadí mi tedy to samotné balení, je obrovské, skleněné a opravdu těžké. Ale asi jsem si už částečně zvykla, navíc mám v lahvičce už jenom třetinu, takže postupem času jsem přestala nadávat u každého použití.
Musím říct, že Missha Time Revolution bych si klidně koupila znovu. I když na můj oblíbený Peter Thomas Roth peptidový toner to nemá, u něj jsem viděla postupně výsledky, kdy se mi zjemňovaly vrásky a podobně. To mi u Missha až tak nepřijde, ale určitě zlepšuje hydrataci a celkový tonus pleti a podle mě i zlepšuje regeneraci. Hodně jemně a nenápadně, ale já tam ty výsledky vidím, či případně jim věřím a přání je otcem obrazu, kdo hledá, ten najde.
(*Missha toner byl koupen na iHerb)
10 thoughts on “K čemu mi je „first essence“? Ft. Missha Time Revolution”