Toto je opět přenesený článek, ale řekla bych, že jak začíná léto, tak by neměl zapadnout. A neměl by zapadnout o to víc, že jsem se po pěti letech odhodlala k pokračování. Tak dneska starší, zítra už zcela nový pohled na opalovací krémy. Aneb kolik používat opalovacího krému?
O opalovacích krémech je toho možné napsat hodně. A hodně z toho dneska psát nebudu. Třeba proč vůbec používat. Jaký je rozdíl mezi UVA a UVB. Chemický nebo fyzický. Co měří a co říká SPF. Kdy aplikovat. Jak často. A tak vůbec. Tak o tom dneska nic psát nebudu. Už tak to je dlouhé, jak cesta courákem z Brna do Jihlavy. (Byli jste varováni.) Dneska bych si ráda napsala pár vět o tom, jak málo opalovacího krému používám a jak se s tím srovnávám. A taky vás čeká počítání a schválně si nechte někde po ruce krejčovský metr. Tak co, kdo ho má větší?
Do opalovacího krému jsem musela dorůst
To jen tak na úvod. Vzpomínám si, jak jsem ve dvaceti jezdila v létě brigádničit do sadů, celé dny trhala broskve a jablka a ani jednou se nenamazala opalovacím krémem. A taky jsem to přežila. Co víc, ani jsem neměla tenkrát pocit, že dělám něco špatně. Po sítích na toto téma koluje takový vtip. Že babička povídá, jak oni za svých mladých časů opalováky nepotřebovali. A vnučka jí na to poví, že babička za svých mladých časů narozdíl od nás měla nějakou ozónovou vrstvu. Asi je to trošku sofistikovanější v originále, ale asi chápete pointu.
Taky si pamatuji ten okamžik, kdy jsem si někdy kolem třiceti uvědomila, že rakovina kůže není jen mýtus. A že jsem dost pravděpodobně jedna z rizikových skupin, která by měla svá znamínka sledovat. Když jsem si po třicítce na vlastní kůži ověřila, že hyperpigmentace není jen nějaká ta urban legend. Navíc před deseti lety už té ozónové vrstvě docela ubývalo.
Ve zkratce by se tak dalo říct, že do -nácti jsem si s opalovacím krémem hlavu nelámala vůbec. Maximálně jsem se mazala Nubianem 5. Ale ani jsem nebyla nijak extrémně spálená. Jo jako malá jsem si spálila několikrát ramena, asi i ožehla nos, ale nic extrémního. Mezi dvacítkou a třicítkou jsem postupně poznávala kouzla a stinné stránky opalovacích krémů, ale rozhodně jsem si nemyslela, že je to nutnost. To si myslím až teď několik let po čtyřicítce.
Přičemž to období druhé poloviny třicítky bylo o budování návyku a mazání opalováku opravdu každý den, nejdříve na obličej a postupem času i na celé tělo vždycky, když jdu ven. I když je nutno říct, že to nijak nepřeháním. Na obličej jsem se tedy naučila každé ráno mazat opalovací krém, mou preferovanou silou je minimálně SPF30, v létě pak dávám přednost SPF50 a výše. S tělem to moc nepřeháním, ale když se jdu koupat, tak dvacítku krém s sebou většinou mám, přičemž na začátku léta nosím spíš padesátky.
SPF50 je jen o 1 % lepší než SPF30
Opalovací krémy jsou značně nepředvídatelné. Možná si pamatujete tu poučku, co se tak před dekádou říkala. Opalovací krém se má používat podle fototypu pokožky. Každá pokožka vydrží na sluníčku jinak dlouho, než zčervená. Například nějaké ty slabší fototypy vydrží 20 minut na přímém slunci, než se spálí. Opalovací krém tuhle dobu prodlužuje svým násobkem. Takže při SPF10 už můžete na sluníčku vydržet 200 minut, při SPF50 by to bylo zhruba 1000 minut. Což tedy v dnešní době bych na tohle pravidlo až tak nesázela. Zaprvé totiž bychom se měli mazat kontinuálně a ochranu obnovovat. A zadruhé žádný krém nevydrží být aktivním 100% opalovacím krémem 1000 minut, což je asi 16 hodin. (A tohle pravidlo navíc platí jen pro UVB záření.)
Další pravidlo, co se traduje, je to, že se stoupajícím SPF je opalovací krém stále méně užitečný. Neboli, že klesá přírůstek jeho účinnosti. Laboratorní testy například prokázaly, že aplikace SPF30 dokáže blokovat téměř všechny sluneční paprsky, propouští k pokožce jen 1/30 slunečního záření, to je asi 3 %. SPF50 je pak účinnější, ale stejně zhruba 1/50, tedy 2 % paprsků stále propustí k pokožce. Tedy SPF30 zablokuje 97 % sluníčka, zatímco SPF50 zablokuje 98 % sluníčka. To znamená, že od určité hladiny není až tak důležité, jak velké SPF máte. Ono nakonec i to SPF15, to propustí k pokožce 1/15 slunečního záření, což je 7 %, to mi přijde docela fajn. Takže proč vůbec používat SPF50, když i většina dermatologů říká, že více než SPF30 nepotřebuje nikdo. Nestačila by mi potom tedy jen třicítka?
Na množství záleží
No nestačila. SPF30 totiž opalovací krém má pouze tehdy, když ho použijete dostatečné množství. Průzkumy ukázaly, že většina lidí používá průměrně asi třetinu až čtvrtinu doporučeného množství. Dermatologové odhadují, že výsledná ochrana opalovacího krému v takto zmenšeném množství je asi na 20 % – 50 %, v závislosti na množství, které opravdu použijete. Takže možná se mažete SPF30, ale mažete si ho tak málo, že ve výsledku na obličeji máte SPF10.
Podle všech možných doporučení je optimální nanášet 2 mg krému/1 cm2 kůže. Při různých propočtech z toho většinou vychází, že doporučená aplikace na jeden průměrný obličej je asi 1,2 g. Pokusila jsem se to spočítat i pro sebe. Ano zaokrouhlovala jsem. Ano nebrala jsem v úvahu zkreslení dané zakulacením obličeje. Eliminovala jsem i velikosti různých křivek na obličeji, jako je nos, naducané tvářičky a vystrčená brada. Takže můj výsledek je víceméně orientační a jen tak pro zábavu, stejně vám ho řeknu:
- od ucha k uchu měřím asi 27 cm,
- od vlasů k bradě pak asi 21 cm,
- pokud by to byl obdélník, tak výsledná plocha je tak nějak přes 500 cm2,
- vynásobeno potřebným množstvím opalovacího krému,
- dostaneme 1 g opalovacího krému při jedné aplikaci na můj obličej,
- což tak nějak plus mínus dejme tomu dá 1 ml pro jednu aplikaci
- a 30 ml balení opalovacího krému na obličej by vám tak mělo vydržet asi jeden měsíc.
- Opravdu si myslíte, že používáte dostatečné množství opalovacího krému?
Pro ilustraci množství je na obrázku následovné: hnědé je vzorek BB, pytlíček říkal 1 ml, tedy zhruba doporučené množství opalovacího krému na jeden obličej, nažloutlé je Acorelle 1 pumpička, tolik si toho dávám, bílé je Cosrx odhadem stejné množství jako 1 ml BB. Acorelle je jasně nejméně, objemově je to tak polovina až třetina 1 ml. Cosrx je správné množství… které ovšem já optimálně použiji ve dvou dnech, jinak je toho krému prostě na obličeji hodně. Tohle množství 1 ml jsem se pokusila aplikovat na obličej a skončila jsem tak, že jsem neuroticky roztírala přebytečný krém po krku, ve výstřihu a na rukách. Ano mažu si opalovacího krému na obličej prostě málo.
-> Recenzi na opalovací krém Cosrx pak najdete zhruba tady
Minerální makeup vám stačit nebude
V souvislosti s množstvím mě pak vždycky dojímá argument, že používám minerální makeup a ten obsahuje ochranné faktory přirozeně, je to fyzická ochrana a mně to úplně stačí. Když vám tohle říká někdo trošku informovanější, tak většinou i zahlásí, že průzkumy prokázaly, že SPF je u minerálů třeba 10 a že to je pro naši končinu úplně v pohodě.
Takže zaprvé bych chtěla říct, že minerální makeupy opravdu přirozeně obsahují SPF. Může být 10, může být 15, možná i vyšší. Sami výrobci to často neuvádí na obalu, protože aby to mohli uvést, museli by nechat makeup certifikovat, což není levná sranda. Ale každý minerální makeup z principu obsahuje ochranné filtry. Jak moc velké, to je ale otázka. No ona to klidně může být i ta patnáctka, ale má to takové menší ale. Laboratorní měření prokázalo SPF15 při aplikaci asi 1,2 g minerálního makeupu na obličej. Průzkumy prokázaly, že u sypkých produktů, které obsahují přirozeně SPF, na sebe v průměru aplikujeme asi tak 1/14 doporučeného množství. Takže opravdu vám minerální makeup nedá přirozeně dostatečnou ochranu.
- Představte si takové velké balení minerálního makeupu, které má 12 g (takové mívali u Lumiere, aneb můj nejoblíbenější minerální makeup všech dob, co už se nevyrábí, budiž jim země lehká),
- těchto 12 g vystačí na kolik aplikací 1,2 g pro plnou ochranu s dostatečným SPF?
- Správně na 10.
- A představte si, že jedno velké balení makeupu spotřebujete za dva týdny!
- Máte před očima tu vrstvu, kterou na sebe každý den naplácáte (a jak to asi tak bude vypadat)?
- Asi ano a je dost pravděpodobné, že 1,2 g minerálního makeupu nespotřebujete ani za týden, ani za dva týdny, někteří jedinci ani za měsíc.
A ještě jednou si na to množství ukažme. Na ruku jsem si vymačkala pytlíkový vzorek Nuxe o velikosti 2 ml. Trošku zapomeňme, že možná to ani nebyly 2 ml, ten vzorek mi přišel fakt malý, bývají rozhodně větší a hojnější. No ale předpokládejme, že na ruku jsem si vymáčkla 2 ml krému. Rozdělila jsme ho na polovinu a tuhle polovinu bych si měla správně každé ráno namazat na obličej jako opalovací krém. Pořád si myslíte, že si mažete dostatečné množství opalovacího krému? Si to taky zkuste s nějakým tím vzorkem.
Raději se mažu 50
Když jsme si tak probrali problémy s množstvím, tak se dostáváme k logickému vyústění: v létě na sebe nejraději mažu SPF50+. Jako nedělám si iluze, i když to všechno vím, znám úskalí a vím, kolik je správné množství opalovacího krému pro jeden obličej, tak stejně toho na sebe mažu málo. A doufám, že výsledná ochrana se pohybuje alespoň tak někde kolem SPF25. V zimě to pak nepřeháním a klidně mi stačí jen ten SPF30, kterého si stejně dám málo a dostanu se někam k SPF10, což mi v kombinaci s BB nebo SPF v makeupu stačí. Toto léto navíc SPF hodlám pojistit i opalovacími faktory ve spreji, doufám, že letos dorazily i do naší maloměstské lékárny. Loni to byl velký hit a u nás to prostě neměli.
Vrstvím dvojitě
Krom toho, že mažu co největší faktor, tak zároveň opalovací vrstvy vrstvím. Ano vím, že když navrstvím SPF50 + SPF30 tak = SPF50. Faktory se nesčítají (neplatí tedy SPF80), ale platí ten nejvyšší použitý. I tak na sebe vrstvím SPF50 v krému a SPF30 v BB krému/makeupu, protože pak možná, i když asi ani to ne, ale možná se alespoň přiblížím doporučenému množství. Takže výsledný SPF je třeba 30, což je zase o kousek víc, než 30% ochrana SPF50. Celé to pak zapudruji i minerálním makeupem, jen tak pro jistotu.
BB není opalovací krém
Dlouhou dobu jsem úplně nechápala všude doporučované to, že makeup s SPF v žádném případě není náhradou opalovacího krému. Mi to vždycky s BB krémy fungovalo. A hysterii kolem nepoužívejte BB krémy místo opalovacího krému jsem moc nechápala. Kdysi dávno jsem dokonce četla dost emocionálně vyhrocený článek na asijském blogu, že si holka zapomněla namazat opalovací krém, ale měla v kabelce BB, tak se namazala tím… a pak celý den cítila, jak se jí škvaří obličej a doslova, jak jí odumírají kožní buňky. Tak to mi přijde trošku přehnané.
Nebo já nevím, možná je tam nějaký ještě další důvod pro tento hysterický postoj, jen o něm nevím. Pro mě je problém s těmito makeupy/BB jediný. Nikdy si makeupu nedokážu aplikovat tak velké množství, jak je doporučeno pro jeho maximální SPF ochranu. Ani si nechci představovat, jak by to vypadalo. Ještě si dokážu představit, že spotřebuji 30 ml krému za měsíc. Ale spotřebu jedné celé lahvičky makeupu za jeden měsíc si asi představit nedokážu. Ani nechci.
Na druhou stranu si ale myslím, že pokud narazíte na dobrý BB, tak je to velmi fajn alternativa. Osobně bych ho tedy raději navrstvila na opalovací krém, ale někdy dávám i jen BB. V takovém případě, ale vždy dávám dvě vrstvy BB krému a opravdu ho nanáším jako krém, tedy v dostatečném množství. A většinou ho znovu nanáším odpoledne. Jasně na velké večerní líčení to není, ale na takovou tu dovolenkovou koupačku v pohodě.
Tak co, změřili jste to a máte větší obličej? Menší a roztomilejší? Kolik si mažete opalovacího krému? Opravdu nakoupíte a spotřebujete jedno balení měsíčně?
Dobrá zpráva ale je, že pokud máte chorobnou potřebu nakupovat (ehmehm), tak zrovna opalovací krémy jsou skvělými cílovými produkty. Ty se spotřebují hned.
(článek je ze starého blogu)
Používám ho málo, ale proč? Můj obličej – za žádných okolností – nesnese velké množství čehokoliv. I kdyby to doporučoval sám Jason Momoa a já se tím pádem přetrhla, tak NIC. Všechno mi začně žmolkovat, sedí to na pleti, zaschne to do fleků, které opět začnou žmolkovat. A je jedno, co dělám za psí kusy. Nasucho, namokro, jakkoliv. Můj obličej snese krém ve velikosti hrášku a nazdar.
A u takové Biodermy Pigmentbio – denní krém (naopak sérum je top, noční je velice fajn) nesnese ani ten hrášek, to je to nejhorší, co jsem kdy na obličeji měla, resp. neměla, protože to nejde ani natřít. Žmolky snadno a rychle.
Takže takhle to, milá Trb, mám.
zajímavé. jakože úplně naprosto všechny SPF krémy, co jsi kdy zkusila? drogérie, lékárna, asiati, přírodní… to by mě zajímalo, čím to.