Začátek jara a následné léto znamená takový ten hezký influencerský kolorit. A všichni vás začnou upozorňovat na to, že máte používat opalovací krém a že ho navíc používáte málo, takže máte přidat. Letos se k tomu přidám, ale zároveň vám řeknu, že se vlastně až tak moc neděje a že jsou jednoduchá řešení, které situaci alespoň zlepší, když už nenapraví úplně. Podobný článek jsem psala už před pěti lety. To ten čas ale letí. Každopádně jsem měla nutkání si to sepsat znovu. Aneb jak řeším to, že používám málo opalovacího krému. A jak používat více opalovacího krému?
Používám málo opalovacího krému
Prvním krokem je samozřejmě přiznat si ten fakt, že používáte málo opalovacího krému. Teda krokem nula a přes to nejede vlak, tak krokem nula je používat opalovací krém. Každý den, celý den. Ale nejspíš ho používáte málo. A že vlastně s tím ani nic dělat nechcete. Protože jako upřímně: namazat si dostatečné množství krému není žádná prdel. Já si třeba myslím, že používám dost opalovacího krému, kdysi jsem si to i vážila, odhadovala množství a řekla bych, že si toho dávám do dlaně dost. Jenže!!! A je to dost velké jenže.
Já pak to množství vezmu, dám si ho na obličej a je toho moc. Musí se dost mazat, aby se to vsáklo, samozřejmě záleží na tom daném krému, jak se který chová, ale i tak mi toho dost zůstane v dlaních, takže já to začnu rozmazávat i na krk, občas na dekolt. A najednou je z toho situace, kdy jsem množství opalovacího krému tak akorát na obličej, použila na téměř dvojnásobnou plochu. Myslím na to, dávám si na to pozor, dávám si o to víc krému, ale stejně si myslím, že na ideálním pokrytí nejsem.
Takže co s tím? Je několik možností, jak se s touto disproporcí vypořádat. Tou jasnou je samozřejmě to, že budete používat více opalovacího krému. Ale bude se to hůř mazat a stejně podle mě nakonec skončíte u menšího než doporučeného množství. Takže jaké jsou moje další tipy?
- Poznámka na okraj: Dobrým indikátorem, jak jste na tom s množstvím opalovacího krému, je otázka: na jak dlouho vám vydrží jedno balení SPF na obličej. Je to déle než jeden měsíc? Tak potom to není úplně ideální. Jedno 30ml balení by vám mělo vydržet tak na měsíc, klidně i méně. 50ml dá pak třeba měsíc a půl.
Proč používám opalovací krém na obličej každý den?
Než ale začnu o tom, jak řeším množství, tak bych chtěla shrnout to, proč vlastně opalovací krém na pleť používám. Každý den, v létě v zimě, i když jsem celý den jen doma a sluníčko nesvítí. Tím hlavním důvodem je prostě to, že jsem si na to zvykla. Přiznám se, že se klidně ráno namažu jen opalovacím krémem a normální hydratační krém vynechám. Opačně bych to neudělala nejspíš nikdy.
Krom zvyku pak samozřejmě věřím na to, že je SPF nejlepší protivráskový produkt, což ostatně bylo už dost dokázáno. A taky čím jsem starší, tím víc mi v létě vyskáčou pigmentové skvrny. Jsem pak celá skvrnitá, v obličeji, na čelisti a hlavně na lícních kostech, ale i v dekoltu a na ramenou. Není to nic extra špatného, navíc vždycky na podzim mi skvrny postupně mizí. Ale když se mažu v létě fakt poctivě opalovákem, tak jsem pigmentovaná méně a na podzim se to ztratí rychleji.
Což jako nechci zpochybňovat legitimitu rozhodnutí, že opalovací krém používat nebudete. Tak ho nepoužívejte. Způsobuje to sice rakovinu a urychluje stárnutí organismu, ale to i kouření a stejně je hromada lidí, kteří dobrovolně kouří. Ostatně můj muž, moji rodiče, jeho rodiče, vlastně i moje děti… no opalovacím krémem se namažou tak desetkrát za rok, když jsme týden u moře. Nesoudím, ale budete muset počkat, než se pořádně namažu já, protože bez opalovacího krému ven nejdu.
Jak používat více opalovacího krému:
- vysoký faktor,
- aplikujte dvakrát,
- vrstvěte,
- namažte se znovu,
- noste klobouk.
Používejte opravdu vysoký faktor
U opalovacích krémů platí taková jednoduchá úměra. Udávané SPF má ten krém v okamžiku, kdy opravdu aplikujete doporučené množství, tedy 2 mg na cm2 kůže. Na obličej to znamená asi tak 1 gram, zhruba jednu čajovou lžičku, odměřuje se to třeba na 3 prsty a podobně. Zároveň ale platí, že pokud použijete opalovacího krému méně, tak klesá ochrana. Pokud použijete jen polovinu doporučeného množství, dostanete odmocninu ochranného faktoru, což tedy fakt není moc.
Čím vyšší SPF krému, tím ale také vyšší ochrana při menším než doporučeném množství. Vím, že se všeobecně doporučuje SPF30 nebo SPF 50 a taky vím, že většina odborníků poví, že padesátka stačí a že vyšší faktor vám jen ztíží používání. Nojo, ale já tu stovku používám jen v létě a jen když mám opravdu pocit, že potřebuji na opalovacím krému dodat.
Mažte se dvakrát
V létě se také často ráno mažu opalovacím krémem dvakrát. Ráno po péči o pleť si dávám obvyklou vrstvu svojí padesátky, nechávám vstřebat, klidně jen tak symbolicky, a pak hned dávám druhou vrstvu. Tak v podstatě zdvojnásobuji množství používaného opalovacího krému. A zvyšuji opravdu aplikované SPF.
Jasně SPF se dvojí vrstvou nezdvojnásobuje. Jakože si namažete dvakrát padesát a máte najednou stovku. Tak to nefunguje, dosáhnete maximálně deklarované padesátky. Ale tentokrát dosáhnete opravdu padesátky a ne její odmocniny. Prostě jenom proto, že ve dvou vrstvách si SPF dáte dvojnásobné množství.
Vrstvěte různé produkty
V minulém článku jsem vysvětlovala, proč vám nestačí makeup nebo pudr s SPF, že vás od sluníčka opravdu neochrání. To ale neznamená, že byste měli na dekorativní kosmetiku s SPF úplně zanevřít. Si to vemte: dáte si SPF50 opalovací, na to nějaký ten BB SPF50 a celé to zapudrujete SPF20. A když na to dojde řada, tak třeba i přesprejujete SPF50 před odchodem z domu. Dohromady to sice nedá závratné SPF170, spíš se s troškou štěstí přiblížíte k SPF50. Ale podle mě produktů s SPF v létě není nikdy dost.
Reaplikace během dne
Dle oficiálních instrukcí by se měl opalovací krém obnovovat nejlépe ve stejné vrstvě každé dvě hodiny. To nedělá nikdo nikdy. Ani u moře a ani ti největší SPFilové. Prostě ne, na tohle nemá nikdo čas ani nervy. Velkou většinu roku to taky nedělám, ale v létě si na to dávám alespoň trošku pozor. Často se ráno ani nemaluji, takže dávám jen SPF. To po obědě zopakuji a případně to ještě namaluji makeupem s SPF. Když jsem chodila do práce, měla jsem v šuplíku SPF sprej a před odchodem z práce jsem se přestříkla.
Klobouk je můj nejlepší kámoš
Hlavně v létě a hlavně když jdu na koupaliště nebo k rybníku nebo k moři, tak je klobouk můj kámoš. Stejně by nejspíš sloužila i kšiltovka, ale sorry kšiltovku mi na hlavu nikdo nedostane. Tu ale nutím zase děckám. Pokud jde o klobouk, tak nemám a ani neplánuji vlastnit něco monstrózního, stačí mi obyčejný klobouk, takového toho pánského střihu se stuhou.
3 thoughts on “5 tipů, jak používat více opalovacího krému”