Je to zvláštní, jak moc trendy je momentálně tato informace. Za celý svůj celkem už dlouhý život a můžeme vzít třeba jen tu část, kdy jsem kosmeticky aktivní, tedy za těch dvacet let, dobře patnáct let informovaného kosmetického rozhodování, tak za celou tu dobu jsem ani jednou nenarazila na informaci, že nesmím dávat pod opalovací krém olej. A teď najednou to na mě za poslední tři měsíce vyskočilo třeba desetkrát. Jak to od sebe ti skinfluenceři a skindavači přebírají a šíří. A já si tak nějak úplně nemyslím, že je toto pravda. Aneb jak používat opalovací krém a pleťový olej?
Proč kosmetičky a doktoři nemají rádi přírodní oleje?
Na druhou stranu je ale nutno přiznat, že mě to skoro až nepřekvapuje. Přírodní oleje strašně často schytávají různé hejty a to často i od lidí, kteří dejme tomu kosmetice rozumí. Nevím, čím to je. Jestli nějakou negativitou směrem k přírodě a greenwashingu? Ale oleje často schytávaly i v dobách, kdy greenwashing ještě neexistoval. Chápu, že doktoři mají prostě rádi vazelínu a nekonfliktní kosmetiku. Což olej moc nesplňuje. Může dráždit, může pleti vadit, nakonec to vlastně jakákoliv (ne)přírodní kosmetika.
Ale některé ty námitky si olej fakt nezaslouží. Třeba, jak moc je komedogenní. Ano je, ale nemusí být. Nebo že nepatří na mastnou pleť. Tak jasně, že může pomoci i mastné pleti. Taky prý nepatří pod oči. Tuhle námitku jsem tenkrát nepochopila.
A jako ano, olej má své dobré stránky i špatné stránky. Jestli budete nebo nebudete používat pleťový olej, je čistě osobní rozhodnutí, preference, cokoliv. Naprosto chápu, že olej používat nechcete, nebudete, nikdy a nic. Jasně. Tak ale zase jako netvrďte, že olej se nesmí používat pod opalovací krém. Protože jak jste na toto přišli?
Pleťový olej se nesmí používat pod opalovací krém
Budu spravedlivá. Důvod, proč nepoužívat olej pod SPF, je mírně validní. A dostaneme se k tomu, proč a kdy se tedy oleji vyhnout. Ale ten důvod je následující. Především korejská kosmetika (dneska to už ani nepřekvapí, že spousta skincare pouček, které jsou nakonec k ničemu, pochází ze skincare korejské kosmetiky) používá olej na odličování. Korejské odličovací oleje jsou přizpůsobeny tomu, aby nejen odstranily všechen makeup z pleti, ale také rozpustily a odstranily velké dávky opalovacího krému. Protože v Koreji opalovací krémy vedou.
No takže olejem dostanete opalovací krém z pleti pryč. Dává tedy jen smysl, že když dáte nejdřív olej a pak opalovací krém, tak tím přece také narušíte onu ochranou vrstvu SPF, protože ten olej tam pořád je. A mně přijde, že tento důvod vůbec ale fakt vůbec nebere v úvahu následující.
Důvody, proč vás pleťový olej nemusí u SPF trápit
(1) Olej se přece vsákne do pokožky a teprve poté dáváte opalovací krém. Chápu, že když někdo pleťové oleje nepoužívá, tak to neví. Ale ono opravdu, pokud si vyberete olej vhodný pro vaši pleť, s lehčími nosnými oleji, pokud ho správně aplikujete, použijete u toho vodu, nějaké tonikum, hyaluron… no prostě ten olej se třeba během dvou minut do pleti vstřebá a je to úplně stejné, jako když se namažete pleťovým krémem. Chápu, že není nejlepší si dát tučnou tlustou mastnou vrstvu oleje a na to opalovací krém. Ale normálně a rozumně používaný pleťový olej se během chvilky vstřebá.
(2) Pokud platí, že i to jen malé množství oleje, co zůstalo na pleti, dokáže narušit vrstvu SPF, tak by to samé mělo nejspíš platit i pro jakýkoliv jiný pleťový krém. Protože i v krému jsou často oleje, másla, vazelína, silikony a další složky, které se stejně jako olej používají v odličovacích přípravcích. Ostatně věděli jste, že velká část korejských a asijských odličovacích olejů není postavená na přírodním oleji ale na minerálním oleji?
(3) SPF u opalovacích krémů je stanovováno v laboratoři za laboratorních podmínek, většinou je pro účely testu SPF aplikováno na čistý podklad. To, jak opalovací krém a jeho ochranný faktor funguje ve spojení s další pleťovou péčí, není testováno. Ochranný faktor přitom můžou snížit jakékoliv další látky používané v pleťovém séru, v krému a podobně. Opalovací krém se například nesmí nanášet na vlhkou pokožku, přitom ale zrovna voda je součástí kdejaké kosmetiky. Opravdu to není jen olej, na kterých byste si měli dávat extra pozor.
(4) A to navíc není vše. Nějakou tu látku, která vám sníží ochranný faktor, můžete totiž obsahovat i následný makeup. A tam už navíc dochází i tomu, že samotnou vrstvu SPF narušujete mechanicky. A opět platí, že laboratoře netestují SPF v interakci s makeupem a jiným líčením. Takže dost těžko cokoliv odhadovat, jak která složka působí na SPF.
Jak olej a SPF používat a jak nepoužívat
Takže moje přiznání? Ano, používám ráno pleťový olej. A ano, používám po tom i opalovací krém. A navíc nemám pocit, že bych dělala něco špatně. Je ale nutno si přece jenom zopakovat základní pravidla, která byste měli dodržovat pro zachování maximální výše SPF. Ať už olej používáte, nebo ne.
- Opalovací krém mažeme na suchou pleť. Nesmí být mastná od oleje, ani vlhká od předchozí péče. Nejlepší je počkat třeba deset minut po ranní péči s olejem a teprve poté nanášet SPF.
- Krém s SPF nikdy s ničím nemícháme. Ani s olejem, ani s makeupem, ani s krémem, ani se skvělým sérem. Prostě SPF nanášíme tak, jak ho vytlačíme z tuby.
- Pokud chcete být opravdu chráněni s maximálním SPF (třeba na dovolené a při opalování), tak je dobré minimalizovat péči o pleť a také vynechat líčení. Jedině tak máte jistotu, že vrstva ochranného faktoru nebyla ničím narušena. Ani potencionálně.
- Vzhledem k tomu, že si nikdy nebudete jistí, jak moc velké SPF na sobě máte, tak je vždycky dobré se chránit i plánem B. Takže klobouk na hlavu a držet se ve stínu.
- No a pak si taky myslím, že by tomu prospělo trošku si zachillovat. A přestat strašit malé děti tím, že když se jejich opalovací krém jen jedním prstíčkem dotkne rostlinného oleje, tak to bude katastrofa třetího stupně.
1 thought on “Pod opalovací krém nesmíte používat olej!”