Ideální a nejlepší by bylo, kdybychom se tady teď domluvili na tom, že já už nebudu tyto suché kyselinové výrobky kupovat. Že je prostě nepotřebuji, že je to strašně drahé na to, co mi to nakonec dá, protože to nic nedělá a jen tak to nějak hydratuje. Dlouhodobé účinky stejně nezjistím, protože si nebudu tuhle drahou věc kupovat každý měsíc. A krátkodobé účinky jsou prostě jen hydratace. A za hydrataci nemusím dávat padesát a více korun za jedno použití, že ano.
Kyselina hyaluronová v suché formě
Jako první jsem tuto formu kyseliny hyaluronové vyzkoušela od české značky Iuvenio, tam zaplatíte asi pět stovek za sedm dávek, občas podle mě koupíte o kousek levněji. Já si tenkrát koupila dvě balení na dva týdny používání, podle mě jsem to používala dost nepravidelně třeba měsíc a neviděla jsem úplně výsledky. A tak moc mě to vlastně štvalo, že je s tím práce navíc při aplikaci a že mi to nepřijde nějak zázračné, že jednu tu dávku mám ještě stále v koupelně a nějak jsem se ještě nedostala k tomu to spotřebovat.
Když mi ale do mailu přišel newsletter Pure District o lyofilizovaném hyaluronu pro mě úplně neznámé značky, tak jsem na to všechno zapomněla a prostě si to zase koupila. Asi mě trošku zmátlo, že tentokrát je balení na 28 použití a že to stojí jen patnáct set, navíc mám pocit, že jsem to kupovala nějak v akci za lepší cenu. Teď to mají na stránkách v rámci Black Friday za zhruba 1200, takže to vychází asi čtyřicet korun na jedno použití. Nekup to, že ano.
A stejně jako u Iuvenia já prostě nevidím rozdíl. Kuličku si dávám zhruba každý druhý den, je s tím tedy méně práce než s Iuveniem, protože nemusíte každé balení zvlášť rozdělávat. Ale podle mě se to oproti Iuveniu hůře rozpouští, na pleti mi to občas lepí a spojení s Whamisa tonerem považuji přímo za nešťastné. Dostaneme se k tomu v dnešní recenzi.
Think Bio
Musím se přiznat, že značku jsem vůbec neznala, proto mě to vlastně tak zaujalo. Značka by měla být někde na pomezí přírodní kosmetiky a technologicky vyspělé péče o pleť postavené na aktivních látkách. Prostě takový ten lehký sen celého dnešního lifestylového greenwashingu. Musí to být čisté a přírodní, ale zároveň to musí být aktivní a high tech.
Sortiment je hodně omezený, alespoň podle nabídky českých eshopů, na první dobré googlení mi to ani nenašlo jejich originální stránky, takže dost těžko říct, jestli se toho v Korei prodává víc. Každopádně u nás jsou v nabídce tyto suché perly a to buďto hyaluronové s peptidy nebo kolagenové. V různém balení a u Pure District k tomu přidávají navíc do balíčku Whamisa tonery.
Hyaluron Essence Air Ball
Kuličky hyaluronu jsou balené v plastové piksle a mají docela dobře vyřešené dávkování, dobře se to z toho sype a opravdu si dokážete dát do dlaně jen jednu kuličku. Tu pak smícháte s vodou nebo s tonerem nebo s oblíbenou esencí nebo s podobným tekutým produktem. Necháte rozpustit v dlaních, rozpouští se to poměrně dobře a aplikujete na pleť. Jedna hyaluronová kulička se rozpustí tak v akorátním množství toneru pro jednu aplikaci.
Přičemž ale aplikace hodně záleží na tom, v čem kuličku necháte rozpustit. Vysvětlím. Čím hustější a hutnější toner si dáte, tím hůře se bude hyaluron rozpouštět. Nejlépe se kulička rozpustí v trošce vody. To tam fakt zmizí, jen se díváte, jak bílá kulička během chvilky není. Voda je pak hustší, má konzistenci spíše lehčího toneru a dobře se to aplikuje. Já kuličku ráda rozpouštěla i v Hada Labo hyaluronu, dávalo to hustější konzistenci než jen s vodou, zároveň mi to bylo na pleti příjemné, nelepilo to, dobře se to vsakovalo.
Naprosto nevhodné mi přišlo rozpouštět kuličku v toneru Whamisa. Koupila jsem si totiž set od Pure District, který obsahuje hyaluronové kuličky a k tomu malé balení Whamisa tonika Deep Rich. Já jsem kdysi tenkrát toto tonikum i zkoušela a musím říct, že zrovna varianta Deep Rich mi přišla hodně dobrá. Bohužel ale musím říct, že mi tentokrát trošku lepí a v plném balení bych si to nekoupila. Navíc ve spojení s hyaluronovými kuličkami je to prostě hrůza. Kuličky se v Deep Rich Whamise špatně rozpouští, zůstávají tam bílé cucky, po nanesení na pleti to dost lepí a je mi to až nepříjemné. Nevím, kdo vymyslel toto spojení jako ideální a hodné doporučení, já bych jen chtěla říct, že dejte si na to pozor a takhle to nemíchejte.
Hyaluron a peptidy
Kuličky obsahují nejen hyaluron, ale také peptidy a kolagen. Není to tedy jen hyaluron a mě to složení přesvědčilo, že to za vyzkoušení stojí. Kulička by tak měla nejen hydratovat, ale také dlouhodobě pleť pomáhat zpevňovat a zjemňovat drobné vrásky. Celkově by měla působit proti stárnutí pleti. Hlavním benefitem by mělo být množství kyseliny hyaluronové, v jedné kuličce by jí mělo být tolik jako v celém 30ml séru. A protože pleť s věkem ztrácí vlastní hyaluron, tak dlouhodobé používání těchto kuliček by mělo toto napravovat a prodlužovat pleti mládí. Navíc díky tomu, že v kuličce není voda, tak tam není ani žádný konzervant a složení je čisté.
Jenomže já si vlastně nejsem úplně jistá, jak toto funguje. Mělo by to dodávat pleti hyaluron. Nejsem si úplně jistá, že hyaluron aplikovaný na kůži, pronikne do pokožky a tam zůstává. Myslím si, že takto to nefunguje. Další věcí je, že hyaluron na sebe mažeme, protože k sobě váže vodu, kterou pak pleť hydratuje. Přitom ale molekula hyaluronu na sebe dokáže vázat tolik vody, že ideální složení je 2 díly hyaluronu a 98 dílů vody. Nebo některé nízkomolekulární hyalurony podle mě zvládnou 4 díly hyaluronu a 96 dílů vody.
Z toho mi plyne, že sice je v kuličce tolik hyaluronu jako v 30ml séru, ale já bych tak teoreticky měla kuličku rozpustit v 30 ml vody, aby to fungovalo stejně jako hydratační sérum. Což samozřejmě nedělám. A celá ta komunikace produktu mi vlastně přijde divná, greenwashingová, trošku sciencewashingová… a vlastně nevím. Možná to tak je, ale já vysvětlení, kterému bych rozuměla nenašla. Stejně jsem se na to chytla, nepřišlo mi, že by to fungovalo, a znovu si to kupovat nebudu.
(koupené na puredistrict)