
Poslední článek o péči o pleť tady byl před létem v červnu. Zatímco v červnu to byla hodně letní péče, bez AHA kyselin, s céčkem, s hyaluronem a s další hydratací, tak v listopadu jsem s aktivními látkami po létě už zase přitvrdila. Kromě peptidů a retinoidu, které jsem používala i v létě, jsem přidala i kyselinu tranexamovou, taky AHA kyseliny, k tomu hutný balzám a více okluzivní noční krém.
Přitom největší rozdíl v kvalitě mé pleti udělaly AHA kyseliny. Rozdíl mezi texturou v září, tedy po třech měsících bez AHA, a na začátku listopadu je prostě cítit. Pleť mám hladší a jemnější. Stejně tak se mi dost celkově rozjasnila po létě pleť a to díky tranexamové kyselině. Musím říct, že jsem s kvalitou pleti a stejně tak s touto péčí o pleť velmi spokojená. Pomineme tedy to, že se mi právě udělal beďar uprostřed čela a dost svítí do dálky. Pleť mám ale hladkou, jemnou a spokojenou.
V dnešním shrnutí najdeme několik velkých stálic Ordinary (peptidy a retinoid), velkou stoupající hvězdu Ordinary a taky sérum Allies of Skin, které mě překvapilo, jak skvělé je. Tak jdeme na to.

The Ordinary Toning Solution Glycolic Acid 7%

Allies of Skin Tranexamic & Arbutin Advanced Brightening Serum

The Ordinary Argireline Solution 10%

The Ordinary Granactive Retinoid 2%
Péče o pleť ráno
Klairs Gentle Black Facial Cleanser
Malé balení tohoto čisticí gelu jsem si pořídila poměrně nedávno. A taky jsem ho dost rychle spotřebovala, odhaduji, že ani to plné balení by mi až tak dlouho nevydrželo. Toto je totiž neskutečně příjemný čisticí gel, který je podle mě příjemnější nanášet ve větším množství, než mám tak zhruba u čisticích gelů za obvyklé.
Klairs čisticí gel je spíše takový krém, nemastný, ale zato krásně krémový a vláčný. Na obličej to jde namazat poměrně lehce, čisticí gel tradičně nanáším na suchou pokožku suchýma rukama. Některé krémy nebo i gely trošku dřou a nejsou až tak příjemné. Pokud si ale Klairs dáte dostatečné množství, tak se to nanáší hodně příjemně a na obličeji to vypadá jako hodně hutný a bílý krém, který je jakoby napěněný.
Opravdu to už v suchém rozetřeném stavu vypadá jak hodně jemná pěna s malinkatými bublinkami. Po spojení s vodou se dělá celkem bohatá ale stále jemná pěna. Dobře to funguje s Foreem i jen tak samotné. Naprosto snadno, jednoduše a jemně se to smývá. Nenechává to povlak, jen příjemnou pleť. Vůbec by mi nevadilo mít toto doma v plném balení.
(koupené na stylevana)
Allies of Skin Tranexamic&Arbutin Advanced Brightening Serum
Kdybych měla vyjmenovat produkty, které podle mě v mé současné péči o pleť fungují právě nejlépe, tak si myslím, že tento AOS je jeden z nich. Sérum s kyselinou tranexamovou a s arbutinem by mělo rozjasňovat a sjednocovat pleť. Kromě těchto dvou složek to obsahuje navíc i peptidy, niacinamide a navíc nějaký houbový komplex. Prostě v jednom séru toho je docela hodně. A podle mě to funguje.
Sérum má lehce gelovou texturu a takovou zahnědlou barvu. Na pleti je lehké, poměrně rychle se vsakuje a je mi příjemné. Sérum používám ráno i večer, vždy jako první věc, než na sebe namažu všechna možná další séra a krémy. Je to tím, že pro můj vlastní pocit, si ho potřebuji nanášet suchýma rukama. Ono totiž, když jsem sérum nanášela po hydratačním toneru (Missha First Essence), tak jsem na tu krásnou stříbrnou lahvičku vždycky sáhla rukama se zbytkovým mokrým tonerem a vůbec to není hezké. Tak pro svůj vlastní pocit začínám s AOS.
A podle mě to sérum snad i funguje. Tyto rozjasňující a sjednocující kosmetiky jsou většinou na dlouho a trvá, než si všimnete výsledku. Navíc já ani letos neměla velké pigmentové pohromy jak jindy po létě. Ale přijde mi, že mám tak nějak celkovou barvu pleti po měsíci používání hezčí. Možná jsem ale dost ovlivněná tím, že mi kyselina tranexamová funguje vždycky, takže možná podvědomě hodnotím sérum pozitivněji, než by si zasloužilo. Ale obsahuje i peptidy a já bych si ho klidně pořídila znovu.
Jen tedy mi dost vadí, že by se před aplikací mělo se sérem třepat. Což jsem zjistila třeba až po dvou týdnech používání, takže bůhví co jsem na sebe vlastně mazala. Asi tu aktivnější část séra? Nebo naopak tu méně aktivní? Myslím, že by se neměla vyrábět kosmetika, co s ní musíte před použitím třepat.
A ještě jednu věc. Sérum se prodává AOS jen na americké verzi webu. Ta verze pro EU vám to nenabídne, nevím proč, vlastně u žádného EU prodejce to asi nenajdete. Vlastně ani nevím, jak je možné, že jsem si to koupila
(koupené na alliesofskin)
Medik8 Illuminating Eye Balm
Na tento oční krém jsem psala i recenzi. A musím tedy říct, že se podle mě nic nezměnilo. Tohle toho moc nedělá. Na moje oční okolí je to skoro až moc lehké. Rozhodně bych to mohla mít hutnější a výživnější, klidně i mastnější. A sice je to zbarvené, ale vůbec nic to nezakryje. Je to prostě jen takový lehký krém na oči, co bych ani nemusela používat, protože nevidím žádný rozdíl.
(gwp z cultbeauty)
Missha Time Revolution The First Essence Enriched
Missha First Essence jsem měla poměrně ráda, ostatně recenze na tento toner v původní verzi tenkrát inspiroval můj článek o prvních esencích v asijské kosmetice. A první esence si od té doby pravidelně kupuji a ještě pravidelněji používám, každé ráno i každý večer vždy před sérem. Otázkou ale je: je obohacená verze lepší než ta původní?
Složením jsou si obě esence hodně podobné, jen ta originální má složení tak poloviční, zatímco obohacená verze pak obsahuje nějaké ty extrakty a další fermentace navíc. A obohacená verze obsahuje ještě betaglukan, což je jedna z novějších látek na hydrataci a proti stárnutí pleti. Jo a taky je obohacená verze o trošku dražší. Jinak mi ale přijdou dost podobné, a kdybyste to dali přede mě ve stejných lahvičkách, tak bych si možná nevšimla rozdílu.
Jsou to spíše hutnější tonery, lehce gelové, ale stále dost tekuté, dobře se vsakují, dobře hydratují, dobře se vrství s další péčí. Nesnáším ty lahvičky. Jsou těžké, skleněné, když jsou plné, tak se s nimi blbě manipuluje a ten toner navíc vůbec nechce z lahvičky ven. Stejně jako u původní verze jsem i s obohacenou minimálně celý první měsíc používání přemýšlela o tom, že si to budu muset někam přelít. Zhruba tak po třetině spotřebovaného obalu se to tedy používá už lépe, ale vlastně stejně špatně. Jinak je ale toto skvělý toner, hydratuje, vyživuje, na pleti funguje a nezlobí, má krásné balení, hezky se na něj kouká, ale ten obal… ten obal mě trošku zlobí.
(koupené na iHerb)


Isana Intensive Serum Vitamin C 10%
Po spotřebování Revox céčkového séra jsem opět potřebovala domů nové céčkové sérum. Chtěla jsem si počkat na Black Friday a nakoupit mého oblíbence u Ordinary, tak jsem zatím někdy koncem léta koukala v drogérii a padlo mi do oka toto od Isana. Musím ale říct, že to nebylo nic výjimečného a že určitě byl Revox lepší.
Isana sérum obsahuje derivát 3-O-Ethyl Ascorbic Acid, se kterým já asi ani nemám moc dobré zkušenosti, už si ani nepamatuji. Každopádně ani Isana mi nic nedělala a jsem ráda, že v tuto chvíli ji už nemám, protože mi při sepisování tohoto článku došla. Navíc ani to sérum nebylo moc příjemné, podle mě trošku lepilo a bylo takové lepkavé. Jen malinko, asi by mi to nevadilo, ale protože to nic nedělalo, tak jsem se zaměřila, co bych séru ještě vytkla, tak ta konzistence nebyla top. Znovu toto určitě potřebovat nebudu.
(koupené v drogérii Rossmann)
The Ordinary Argireline Solution 10%
Psát o Argireline mi přijde v mém případě až trapné. Toto je třeba desátá, klidně by to mohla být patnáctá lahvička. Jen letos jsem Argireline séra spotřebovala 4 lahvičky. Prostě to stojí málo, je to jen taková jak voda, takže konzistence naprosto nekonfliktní a navíc to podle mě funguje. Lehce to napíná pleť, zjemňuje vrásky na čele i kolem očí a moje pleť to vždycky pozná, když zkouším jiné peptidové sérum.
(koupené na theordinary)
Think Bio Hyaluronic Essence Air Ball
Hyaluronové kuličky samozřejmě vypadají hodně lákavě a hodně toho i slibují. Navíc obsahují i peptidy, proto jsem si je taky koupila. Aneb kolik peptidů každý den používáš, tolikrát jsi člověkem. Bohužel, a už jsem se z toho vypsala v recenzi, si myslím, že sliby těchto kuliček vysoko převyšují to, co nakonec dostanete.
Jo hydratuje to, je to na pleti příjemné, když to smícháte s vodou. A když si to mícháte s hustějším tonerem, tak to může lepit a až tak příjemné to není. Kuličky hydratují a to je vlastně všechno. Jako pokud máte v péči dostatečně hydratující toner (já mám Missha a na večer ještě Hada Labo) nebo dobré hydratační sérum, tak hyaluronové kuličky nepotřebujete.
(koupené na puredistrict)


Pure Mellow Daily Tone Up Moisture Sun Cream SPF50
Momentálně nemám žádný denní krém, spotřebovávám různé vzorky, takže krém dneska přeskočím rovnou k SPF. V koupelně mám momentálně nastěhované dva opalovací krémy. Tento Pure Mellow a pak Facetheory. Na Facetheory tady bude recenze, tak dneska krátce o Pure Mellow.
Ten krém je zvláštní. Je to podle mě korejská verze toneupového SPF, alespoň já si to myslím podle spíše hutnější konzistence krému s docela výrazným bílým podtónem, hodně mi to připomíná Innisfree, ale je to příjemnější na pleti. Navíc je podle mě krém vhodnější spíše pro mastnou pleť (stejně jako Innisfree), alespoň na mně to dost matuje. Což je dost rozdíl oproti rozjasňujícím japonským toneupům, co jsem používala v létě.
Každopádně ale musím říct, že Pure Mellow mám docela ráda. Konzistence je hutnější, taková hustější, hodně výrazně bílá a na pleti je docela vidět. Krém se musí opravdu dobře rozmazat, pak se to ztratí. Ale musíte dávat pozor na obočí a také v linii vlasů, alespoň to jsou moje problematická místa u těchto bíle zbarvených opalovacích krémů. Pokud to ale rozmažete, tak výsledkem je prostě tak nějak hezčí pleť. Přijde mi, že bílá barva krému z mé pleti vytáhne růžové podtony a já pak tak nějak vypadám mladší. Asi to bude můj hodně subjektivní pocit, jsem totiž zjistila, že s věkem žloutnu, tak kdykoliv mám pleť jen trošku do růžova, tak si připadám mladší. Ale podle mě ta pleť po nanesení vypadá mladší, má zdravější barvu a je prostě hezčí.
Krém nekryje, není to krycí ani tónovací krém, který by zakryl akné a různé skvrny tak, jak to vnímáme u těchto západních tónovacích krémů. Ale podle mě lehce sjednocuje barvu tím, že jí dodává zesvětlený odstín. Konečný pocit na pleti je pak dost matný, mně se to hodně líbí, vím, že teď nejsou takové krémy moc populární, ale o to víc se mi ten konečný matný finish líbí. Krém může působit při mazání těžším dojmem, ale mně se ten pocit ztratí a během dne mi nedělá žádný problém.
Sumasumárum používám krém jako takovou alternativu makeupu, protože po namazání opravdu vypadám lépe. Líbí se mi, že jsem zmatněná a že prostě vypadám mladší. Při namazání si ale musím dávat pozor na to, abych krém pořádně rozetřela, jinak nechává bílé stopy.
(koupené na eBay)


Péče o pleť večer
Facetheory Vitamin C Cream Cleanser
I na tento odličovač tady bude brzy recenze, takže dneska jen krátce. Vůbec to není špatný odličovač. Konzistence je krémová, ani ne tak mastná, jako krémová, ale u mě to odlíčí všechno (moc se nemaluji) a navíc to jde opravdu snadno dolů z pleti. Odličovač emulzifikuje, jde dobře umýt i jen vodou ve sprše, stejně tak jde dobře stáhnout mokrým hadříkem. Nenechává povlak, jen takovou čistou a nevysušenou spokojenou pleť.
Musím se ale přiznat, že skleněné balení je možná hezké na pohled, ale vlastně bych to měla raději v plastu. Piksla je totiž dost těžká a trošku i klouže mrcha. To je ale fakt jen taková minoritní připomínka, jinak to funguje a nestojí to moc. Klidně bych si to pořídila znovu.
(koupené na facetheory)
Dr.Ceuracle Pro Balance Night Enzyme Wash
Na čisticí prášky tady byla letos recenze. No a dost krátkou dobu po napsání recenze, takže tak po půl roce, mi doma došly úplně všechny čisticí prášky a já z toho byla dost smutná. Nedokázala jsem si vybrat, co si vlastně chci koupit, málem jsem si z toho zoufalství znovu koupila Elizzavecca, protože tu jsem měla ráda a je dobře dostupná na iHerb, ale vyprodala se mi. A já nakonec vybrala něco úplně nového a neznámého.
Musím říct, že značku jsem vůbec neznala a doteď si nepamatuji její název. Každopádně ale lehké googlení mi ukázalo, že je to u nás normálně dostupné a asi i dost známé? Já kupovala na stylevana.
Prášek je hodně podobný na Tosowoong nebo právě na Elizzavecca. Jsou to spíše tvrdé částečky, které se ale rychle rozpouští a vytváří poměrně bohatou pěnu. Zatímco Tosowoong potřebuje na rozpuštění chvilku a může na pleti nerozpuštěný i trošku škrábat, tak tento Dr.Ceuracle se rozpouští téměř hned a na pleti cítím už jen takový náznak částeček a jen chvilku. Dobře pění, používá se to dobře i s Foreem a snadno se smývá, nenechává povlak, přitom je pleť čistá a není vysušená.
(koupené na stylevana)
Facetheory Saliatica
Na tento BHA toner tady byla nedávno recenze a musím říct, že je to opravdu jeden z nejlepších BHA tonerů, co jsem kdy měla. Nebo je to ten nej BHA toner, který mi prostě v tu správnou chvíli tak správně sednul. Už mě ani nevysušuje, vím tedy, že ho nesmím používat moc často samotný a že se musím po použití namazat. Ale prostě na pupínky a na černé tečky to u mě funguje.
(koupené na facetheory)




The Ordinary Glycolic Acid 7% Toning Solution
Podobně jako u AOS, tak když budu vyjmenovávat produkty, co mají momentálně největší dopad na kvalitu mé pleti, tak bych nejspíše zmínila toto AHA tonikum. Trošku jsem se toho bála, přece jenom moje pleť preferuje spíše jemnější AHA kyseliny a glykolová na mě může být až moc. I ta koncentrace je tak nějak na hraně, 5% by byla možná lepší. Alespoň tak nějak jsem si to myslela. A ono ne, toto tonikum mi vyhovuje opravdu hodně.
Jsem zhruba po měsíci používání, tonikum si dávám vždy večer, každý večer, jednou denně. Nemám ráda ten obal, podle mě to má hloupý aplikátor, ze kterého se mi to zle dávkuje, dala bych přednost klasickému zavírání s tím plastovým ťuplíkem. Nebo pumpičce. Ale to je vlastně tak jako jediná výtka, kterou směrem k Ordinary mám.
Ten toner má opravdu dost velký hajp a já musím souhlasit. Používám ho teď po létě, kdy jsem měla dost drsnou pokožku, nebylo to moc vidět, ale bylo to cítit, když jsem si třeba umývala pleť. Po týdnu používání Ordinary toneru jsem měla pleť hebkou a jemnou. A takovou ji mám i teď po měsíci. Nejsem podrážděná nebo vysušená, toner na sobě tedy trošku cítím, ale vždy to jen štípne, nebolí to, ani jsem se po tom neosypala, jak se občas z moc silných kyselin glykolových osypu.
Plánovala jsem, že Ordinary třeba vyzkouším a když tak si koupím něco sofistikovanějšího a vhodnějšího pro moji pleť. Ale musím říct, že s Ordinary nejspíše strávím hodně příjemnou zimu. Jo toto tonikum má pověst naprosto zaslouženou.
(koupené na theordinary)
The Ordinary Granactive Retinoid 2% Emulsion
Ordinary Retinoid je další moje stálice, o které jsem psala už tolikrát, že vlastně nevím, co víc k tomu dodat. Toto je můj oblíbený retinoid, na rozdíl od peptidů, si ovšem dokážu představit, že používám i jiný retinoid, od jiné značky. Taky od Ordinary dost často utíkám jinam a uznávám, že i jiné retinoidy jsou fajn.
Každopádně Ordinary retinoid mou pleť regeneruje, zjemňuje, zlepšuje texturu, působí proti pupínkům a zlepšuje tón pleti. Vzhledem k tomu, že takových produktů mám v péči o pleť hned několik, tak občas zapomínám na všechnu práci, kterou dokáže tento retinoid odvést. Ale teď jsem si Ordinary retinoid otevřela po delší době a musím uznat, že to stále funguje a jsem ráda, že mám doma zásobu.
Jinak večer používám nejen retinoid ale také AOS kyselinu tranexamovou jako ráno a občas i Argireline. Večer také před séry používám Missha First Essence.
(koupené na theordinary)




Hada Labo Premium
Hada Labo používám už dlouhodobě. Jsem sice přelétavá mezi barvami jednotlivých hyaluronů, ale vlastně mám stále nějaké Hada Labo v koupelně. A to už třeba osm let. Toto modré premium lotion jsem už jednou měla a přijde mi, že bylo mírně reformulované. Taky vám přijde, že ty současné Hada Labo tonery jsou nějak tekutější, než bývaly? Nebo se to zdá jenom mně?
I tak ale toner prostě hydratuje. A to je tak nějak všechno. Modrá verze by měla i rozjasňovat, ale to mi nepřijde, toner používám více než půl roku, jsem už u konce a za celou dobu jsem si rozjasnění a zlepšení tónu pleti nikdy nespojila právě s tímto tonerem. Podle mě to prostě hydratuje. Ale hydratuje to dobře, není to drahé, je toho velké množství, na pleti mě to nikdy ničím neštve. Myslím si, že od základní hydratace byste ani nic jiného čekat neměli.
(koupené na eBay)
Espa Tri-active Resilience Rest&Recovery Night Balm
Espa balzám mi v malém kousku nočního krému připomněl, proč mám tak ráda pleťové balzámy. A proč jsou balzámy lepší než olej. Nebo lepší… to asi ne, ale prostě mají kvality, co vám pleťový olej většinou nedá. Prvním znakem je určitě vůně, prostě balzámy voní krásně a úžasně. Tento Espa voní tak super, že mi dcera vysvětlila, co to tady tak nechutně smrdí a že se k ní nemám přibližovat. Prostě to voní krásně a silně, bylinkově, může to být až moc, já to mám ráda, ale vůně pro začátečníky to není.
Druhým znakem je pak konzistence. Balzámy jsou mastné, ale není to taková ta tekutá mastnota oleje, spíše kompaktnější mastnota, která podle mě lépe přilne k pleti a podle mě se i lépe vsakuje než mnohé oleje. A moje pleť je s balzámy spokojená. Jasně mám ráda i oleje, ale přijde mi z vlastních zkušeností, že oleje můžou být častěji problematické. Méně se mi vsakují a často mi více vadí na pleti. A nebo jsem měla v poslední době jen smůlu při výběru olejů? Možné je všechno, každopádně Espa balzám zatím miluji.
(gwp z cultbeauty)
Catrice Overnight Spa Face Mask
Tuto spací masku používám jako noční krém. Musím říct, že někdy před rokem jsem podobnou Catrice masku/krém vyhazovala. Protože mi ucpávala póry a já se z ní vždycky osypala. Oproti tomu musím ale taky říct, že tato varianta mi hodně vyhovuje. Konzistence je gelová, hodně podobná japonským sleeping mask. Na pleti ale lepí jen trošku, je docela výživná a vyhovuje mi jako x-tá vrstva naddimenzované péče o pleť, stejně tak i jako jediný produkt večer po odlíčení a použití BHA toneru. Catrice to prostě zvládá všechno.
Jinak si myslím, že to byla limitovaná edice, takže to už nekoupíte. Každopádně musím říct, že Catrice péče o pleť je u mě tak 50:50. Produkt může být dobrý a funkční a za levno, ale také může být hnusný, ulepený a ucpávající a za levno. Je to hodně velká ruleta.
(koupené v dm drogérii)
PSA Follow The Light
Dneska jsem zmínila už dva produkty, které měly podle mě největší vliv na stav mé pleti. AHA kyseliny v toneru od Ordinary a pak kyselina tranexamová od Allies of Skin. Abych byla fér, tak k tomu přidám do třetice kyselinu. A to tenkrát mix glykolové, mléčné a BHA v této masce od Allies of Skin, tedy od jejich sesterské značky PSA. Tato maska je totiž podle mě zodpovědná hlavně za zvýšenou regeneraci a také zjemnění textury pleti.
Maska je docela bolavá, alespoň mě při nanášení štípe a není úplně příjemná. Podle návodu se má nechávat docela dlouho, 20 minut, tak polovinu doby mi na pleti štípe. Konzistencí je to lehký gel, který vytváří na pleti film. Smývá se tak průměrně, na pleti to trošku drží a budete muset obličej opláchnout vícekrát. Po umytí je pleť hodně zjemněná a přijde mi, že do druhého dne je i zregenerovaná a tak nějak hezčí.
Podle mě to určitě není maska pro začátečníky. A ani to tedy není nejsilnější kyselinová maska, co jsem kdy zkusila. Ale výsledky má určitě spíše nadprůměrné. Předloni jsem měla od PSA masku Light Up, která měla být hlavně blesková a regenerační. Ale Follow The Light je pro mě o dost lepší a prostě funguje mnohem lépe.
(koupené na alliesofskin)
To by bylo pro dnešek všechno. Je vidět, že jsem zimní sezónu zahájila výrazně a šla jsem do toho s AHA kyselinami naplno. Uvidíme, jak moc se mi to nakonec vyplatí. Zatím jsem ale spokojená hodně.