Musím se přiznat, že pleťové oleje používám ráda, ale nejsem úplně nadšenec do mnohých jednotlivých olejů. Na spoustě olejů mi totiž něco vadí. Jaká a kde je přesně ta hranice, který pleťový olej mi vyhovuje a který ne? Jaká jsou pravidla, podle kterých si pleťové oleje vybírám? Jak si vybrat pleťový olej? Tak jsem se nad tím zamyslela. Rozhodně si nenárokuji moudrost pro všechny, ale já si pleťové oleje vybírám asi nějak takto… Aneb jaký koupit pleťový olej?
Pokud byste se mě zeptali, jaký produkt je to nejlepší a nejdůležitější v péči o pleť, tak bych řekla buď sérum (jakože nejefektivnější) nebo odličovač (jako nejdůležitější večer) a SPF (jako nejdůležitější ráno). No jo, ale pak je nutné si uvědomit, že minimálně už tak deset let prostě večer používám oleje. Jednodruhový, vícedruhový, takový i makový, no dobře makový jsem ještě nezkoušela, olej ke mně každý večer tak nějak už patří. Mažu oleje na krém, pod krém, pod makeup, jen tak samotné, jak mi to vyjde. Některé používám s nechutí a musím se přemlouvat. Jiné na sebe mažu rádu a jsem smutná, když je spotřebuji.
3 pravidla
Nejdříve 3 taková základní pravidla, které je možné vztáhnout na nákup jakékoliv kosmetiky:
(1) Není dobré se řídit jenom podle popisu od výrobce nebo prodejce. Prostě ono u veškeré kosmetiky… oni ti výrobci dost často kecají. Přehání a tak vůbec to přibarvují a přebarvují. K tomu si trošku často přidá i prodejce, protože jasně… chce prodat. No a výsledkem je často popis, za který by se nemusel stydět ostřílený spisovatel sci-fi. Takže já často ignoruji nejen popisek, ale i doporučení pro typ pleti a podobně.
(2) Nevěřte recenzím. Trošku zvláštní, ale já už si většinou u produktů recenze ani negoogluji. Nakupuji spíš podle intuice. Problém s blogy a recenzemi je totiž následující. Zaprvé zrovna péče o pleť je tak individuální záležitost, že není recenze, která by prospěla všem, a nebudeme si lhát, recenze toho často moc neřeknou a málokdo je umí napsat. Zadruhé se dost často autor/ka recenze nepochlubí tím, že je to pro ni/něj vlastně první zkušenost s oleji. Nebo s přírodní kosmetikou všeobecně. Nebo s highendem. Nebo tak nějak. Takže pak autorka nadšeně jásá nad skvělými vlastnosti toho daného oleje, ale už zapomene zmínit, že tohle by vlastně měly umět všechny oleje, všechen highend, všechna přírodní kosmetika. A zatřetí prostě… já už nevěřím ani nos mezi očima.
(3) Přečtu si složení. Protože ve výsledku na těch okolních kecech až tak nesejde. Ve výsledku záleží na tom, co je v tom, než co je na tom nebo co o tom kdo napíše. Občas se mi tak stane, že si pořídím i olej, který je určený pro jiný typ pleti. Prostě proto, že se mi jeho složení líbilo. Nebo si občas složení sice přečtu, ale pak věřím výrobci a recenzím… a vždycky toho lituji. Co řekne složení, to nikdy nelže.
Jak si vybrat pleťový olej
No a teď už trošku konkrétněji, jak si přesně vybrat pleťový olej. Ve zkratce se pleťový olej skládá ze tří částí:
- základ – to je rostlinný olej, může být běžně dostupný, může to být mix rostlinných olejů, základ v pleťovém oleji je vhodné vybírat podle typu své pleti (suchá – mastná), případně podle věku (tedy jak moc hutný olej potřebujete), tyto oleje by měly být nekomedogenní
- éterické oleje – to je to, co dokáže obyčejný i jen jojobový olej vytunit k vaší spokojenosti, éterické oleje je vhodné vybírat podle problému, který vás trápí, tedy třeba akné, regenerace, vrásky, éterické oleje jsou to, co dělá často v pleťovém oleji ono kouzlo
- další složky – mezi ty patří třeba vitaminy, extrakty a jiné neolejové složky, přiznám se ale, že nejsem úplně zastánce příliš vytuněných pleťových olejů, aktivní látky mám raději v séru, pleťový olej upřednostňuji spíš jednodušší
Při výběru je dobré vědět také svůj typ pleti. A znát její problémy. Myslím, že tady končí veškeré univerzální rady, které vám můžu v tomto směru poskytnout. Takže pokračujeme specifickými vlastnosti, které u pleťových olejů vyhovují mně.
Moje pleť je víceméně normální, pokud se nějak mastí, není to nic nadměrného a vlastně mě to nijak neobtěžuje, ale je pravda, že s přibývajícími jary na svých bedrech mám pocit, že je moje pleť vždy každý rok o kousínek sušší, hlavně v zimě a na podzim. Nemám dehydratovanou pleť, jako jo hydratace je fajn věc, ale když ji nějak nemám v kosmetice, tak to dost naženu pitným režimem.
Co od oleje čekám? Vlastně toho není moc. Zázraky nepotřebuji, tyto přehnané požadavky kladu na svá séra. Od oleje chci, aby mě namazal, nemusí nijak výrazně hydratovat, i když samozřejmě ho používám s vodou. Olej nesmí ucpávat póry, takže se celkem důsledně vyhýbám komedogenním složkám. Olej by měl určitým způsobem uzavřít aktivní část péče o pleť, měl by jakoby uzamknout všechny aktivní složky z tonika, séra a podobně. Neměl by zároveň být moc hutný, na olej dávám třeba ještě krém a balzám, takže hlavně, aby toho nebylo moc mastného. Takže jak konkrétněji?
Jaké oleje mám ráda já
- Jednodruhové oleje nejsou špatné, ale upřednostňuji spíše vícedruhové, éterické můžou, ale ani nemusí být. S vícedruhovými základními oleji mám pocit, že toho pleti dávám víc. Éterické oleje nepotřebuji, ale zase se jim ani nevyhýbám.
- Jojobový, slunečnicový nebo olivový můžou být, ale raději uvítám něco složitějšího a rafinovanějšího.
- Kokosový nebo z pšeničných klíčků jsou komedogenní, takže těmto se docela důsledně vyhýbá. Stejně tak kakaovému máslu, ano v oleji můžete najít občas i rostlinná másla.
- Vyhýbám se arganovému oleji. Účinky sice nemá špatné, ale vadí mi na pleti pocitově. Cokoliv, co jsem kdy měla s arganovým olejem, čistý nebo směsky, se mi špatně vsakovalo a na pleti lepilo. Ne vždy se mi to povede, ale čistý doma fakt nechci a na prvním místě ve složení taky raději ne. Dejme tomu, že pak už ho toleruji, protože na pleť vůbec není špatný… ale to lepení nic moc.
- Sezamový, šípkový, konopný nebo granátový. To jsou asi tak moje zatím nejoblíbenější. Sezamový je skvělý na černé tečky a problémy. Šípkový možná není až takový zázrak, jak se povídá, ale je na pleti příjemný a snad i regeneruje. Konopný je hodně lehký a svědčí mi. Granátový je spíš hutnější, ale pořád tak jako fajn.
- Hroznový, mandlový nebo meruňkový jsou neutrální a mám pocit, že nic nedělají a nepoznám mezi nimi rozdíl. A tak se jim přímo nevyhýbám, ale dávám přednost mixům, které obsahují něco zajímavějšího.
- Hodně chci prozkoumat exotičtější varianty, jako je mangový, baobabový, tamanu… ať už másla nebo oleje, chci to vyzkoušet všechno a ještě další.
- Esenciálních olejů je tolik, že je docela určitě nemám ozkoušené ani z desetiny. Levandule, tea tree, kadidlo, jakékoliv běžné bylinky, jako jsou třeba měsíček nebo heřmánek má moje pleť ráda. Snažím se vyhýbat růžím, protože mi nevoní.
- Jinak se dá říct, že éterickým olejům se asi žádným nebráním a zatím jsem nenarazila na nějaký, co by byl vyloženě dráždivý nebo až škodlivý pro moji pleť. Jen jednou se mi stalo, že ta kombinace byla dost výrazná a v souvislosti s tvrdou vodou to nebylo dobré… ale to byla fakt výjimka, takže kombinace různých éterických v pleťovém oleji jen vítám.
- Dávám ovšem přednost tomu, aby byly éterické nějak inteligentně nakombinované, základní olej, třeba jojobový, s jedním éterickým… to mi přijde jako plýtvání potenciálem pleťových olejů. Potřebuji vidět, že nad tím výrobce alespoň trošku přemýšlel. A že přizpůsobil jak mix základních olejů, tak i použité éterické pro účely výsledného produktu. (A proto nemám ráda Saloos, tam tuhle určitou sofistikovanost úplně postrádám.)
Na který olej stále vzpomínám, protože byl výjimečný?
Jaký olej byl vymyšlený snad přímo pro mě?
(článek z archivu, 11/2016)
4 thoughts on “Jak si vybrat pleťový olej”