Toto je opět pravěký článek a já dlouho přemýšlela, asi pět minut, jestli to mám, nebo spíš raději nemám přenášet. Víte ale co, Emma Hardie odličovač jsem měla tak moc ráda, že na něj stále nemůžu zapomenout a recenzi jsem si přenesla. Pořád si chci Emma Hardie koupit znovu a vlastně stále narážím na ten samý problém. Impulzivně a naprosto nesystematicky si kupuji různé odličovače, mám jich permanentně zásobu třeba na dva roky a prostě nemám na tu Emmu prostor. No a tato hromadná recenze na různé odličovače z roku 2015 ukáže na jednu věc: tento problém mám neustále kontinuálně už osm let. Minimálně.
Na odličovací balzám od Emma Hardie jsem tady pěla ódy zhruba před půl rokem. Před pár měsíci mi došel a od té doby jsem smutnila. Nadávala jsem si, že mám doma asi tak deset nakoupených odličovačů a že si prostě nemůžu hned koupit ten nejlepší z nich znovu. Že prostě nejdřív musím alespoň něco spotřebovat. A pak teprve můžu něco nakoupit.
Post Emma hardie odličovače
Ale nebyla jsem s tím vnitřně smířená. Nic jiného než EH mi prostě nebylo dost dobré. Dokonce jsem tomu dala jméno: post-Emma-Hardie-syndrom odličovačů. Tohle nechávalo povlak, tohle mi mlžilo oči, tohle mi blbě vonělo. Tamto bylo zase moc vodové, to další moc mastné, tohleto zase špatně odličovalo. Nejhorší na tom ovšem bylo, že prostě nic z toho nebylo vyloženě špatné. Dokonce bych až řekla, že některé pokusy byly velmi podařené. Ale nic z toho nebylo tak dobré jako EH. A jsem ochotná připustit, že postupem času jsem si EH až tak idealizovala, že se jí nemohlo vyrovnat vůbec nic. Ale stejně… prostě všechno bylo špatně.
Teprve nedávno jsem zase jednou sáhla do Eve Lom a najednou si říkám, že prostě to není až tak špatné. Taky jsem nechávala roztát Antipodes a najednou si říkám, že ta konzistence je fakt příjemná a že to navíc krásně voní. Takže to vypadá, že trauma EH je za mnou a jsem otevřená novému oblíbenému odličovači. Taky je nejvyšší čas sepsat tento článek, mám ho připravený asi tři měsíce, ale zatímco dřív bych vám jenom řekla, v čem je který odličovač špatný, tak dnes už jsem schopná reflexe a možná vám i povím, v čem je dobrý. Ovšem stále je můj plán se k EH vrátit… tak za dva roky, až spotřebuji všechny nakoupené odličovače, co mám doma. (menší edit: ani po osmi letech jsem to nezvládla)
Origins Clean Energy odličovací olej
Mám odličovací oleje ráda. Dokonce si i myslím, že Saloos hydrofilní oleje byly mými prvními přírodními odličovači. Tedy ne až tak přírodními, úplně si pamatuji, ten děs v očích prodavačky v místním přírodním obchodě… „my hydrofilní oleje od Saloosu neprodáváme, protože obsahují PEGy“… a tím my myslela vyšší formu života, načež mě pohrdavým pohledem vykázala, jak kdybych zrovna řekla, že … vlastně ani nevím co. Nic horšího v tu chvíli nebylo.
No tak vzhledem k tomu, že mi PEGy nijak nevadí, dokonce jejich funkci občas shledávám velmi praktickou, tak prostě jsem hydrofilních olejů od Saloosu nakoupila někde jinde pár balení a alespoň rok s nimi vydržela. Taky jsem od té doby vyzkoušela i další odličovací oleje. Třeba od Silk Naturals bez PEGů a tento Origins s PEGy. Nebo taky jenom kokosový i olivový i obyčejný slunečnicový olej. Oleje na odličování jsou fajn.
I tento Origins je fajn. Moc pěkně voní, má spíš tekutější konzistenci a velmi dobře se nanáší. Trošku trapné je balení, protože hrdlo je moc velké a občas mi toho vyteče moc. Jako vím, že strejcové u Originsů k tomu prodávají i pumpičku… ale jako fakt kupovat si pumpičku zvlášť? Origins odličuje velmi dobře, na první dobrou. Trošku nechává povlak na očích a trošku se musí dávat pozor na odličování řasenky, občas mi zůstávají šmouhy pod očima a musím to přejet ještě jednou vodou. Ale vlastně to nevadí.
Navíc olej Origins vytlačil z mého života nadobro veškeré micelárky, za což jsem mu vděčná. Občas jsem micelárky používala na cestách, protože jsou nenáročné na používání, stačí jenom vatový tamponek. No s Origins nepotřebuji ani ten, stačilo si jenom trošku oleje odlít do malé lahvičky. Nevýhodou je, že může dráždit pleť. Obsahuje docela velké množství esenciálních olejů a já ho třeba minulé léto nesnesla. Byla jsem po něm flekatá.
Eve Lom Cleanser
Rovnou se přiznám, že jsem proti Eve Lom byla hned ze začátku zaujatá. Jako snesu hodně a klidně utratím spoustu peněz za velké blbosti. Ale 55 liber za 100 ml vazelíny s nějakými těmi olejíčky a extrakty? Ne děkuji. Jako ona i EH není zrovna levná, ale i když její složení není úplně top, tak mi stejně přišlo, že alespoň trošku odpovídá své ceně. Kdežto Eve Lom… to mi fakt přijde jako drzost, chtít za trošku vazelíny s PEGy, kakaovým máslem a nějakými extrakty tolik.
A i když v následujícím odstavci zazní na adresu tohoto odličovače spousta krásných věcí, tak toto je fakt, přes který se nepřenesu… a docela určitě si nikdy plné balení nekoupím. Dokonce si myslím, že složení je tak velký voser, že bych klidně oželela i vyzkoušení tohodle odličovače.
Přitom ale je ten odličovač fajn. Dokonce bych řekla, že boží. A klidně se té EH vyrovná. Vůně je opět zvláštní. Cítím v ní výrazně heřmánek s eukalyptem. Prostě taková svěží a uklidňující záležitost to je. Konzistence je taky zvláštní. Moje balení je totiž jemně hrudkovité. Je to jako našlehaný krém, do kterého někdo nasypal hodně jemně mletý cukr, ne moučkový, ale hodně jemný krystal. A na povrchu se vytvořila jemná krusta.
Po rozpuštění na dlani pak dostanete spíš lehčí mastný krém. Ten se snadno nanáší a bez problémů cokoliv odlíčí, s vodou zbělá a stejně jako EH jde i Eve Lom smýt jenom teplou vodou, ale hadříkem je to prostě lepší. Kdybych chtěla být hnidopišská, tak asi řeknu, že zanechává úplně jemný povlak na očích, když se nedává pozor při smývání. Ale jinak jsem spokojená. A kdyby nebylo toho složení, tak si myslím, že bych se možná i dostala do problému co vybrat… EH nebo EL?
Antipodes Grapeseed Butter Cleanser
Antipodes se stal v období po EH mým odličovačem číslo jedna. Hlavně tedy z toho důvodu, že je přírodní a že se bojím, že se mi dřív zkazí, než ho spotřebuji. Ze začátku jsem z něho nebyla moc nadšená. Zvláštně voní, rozhodně to není nic navoněného, je to taková přírodní spíš těžší vůně. Zvláštní je, že v tom necítím ani jednu výraznou složku, jako třeba ten kokosový olej nebo kakaové máslo nebo levanduli. Voní mi to spíš neutrálně. Postupem času jsem si ovšem na vůni zvykla a zrovna teď jsme spolu velcí kamarádi.
Antipodes má i zvláštní konzistenci. Na netu jsem taky narazila na jev, že nejspíš je konzistence nestálá a může být v různých baleních různá. Může být jemně hrudkovitá, může být i jemná, nebo naopak s výraznými tvrdšími hrudkami. Takové je i to moje balení. Je to krásně sluníčkově žlutá hmota a v ní jsou velké bílé docela tvrdé hrudky. Celé se to všechno dohromady rozpouští v hodně mastný krém.
A právě mastná konzistence je něco, co asi nebude každému vyhovovat. Zatímco takovou EH prostě smyjete v nejhorším případě i jenom vodou (jo, obsahuje totiž PEGy), tak na Antipodes je cokoliv kromě hadříku na obličej dost krátké. Voda to jen rozmatlá. Vatové tamponky to taky spíše jen pomatlají, i když asi něco málo setřou. Antipodes z pleti dostanete prostě jenom teplým mokrým hadříkem. A musíte se soustředit, abyste pořádně setřeli z obličeje úplně všechno.
Konzistence je opravdu hutná a mastná, pro komfortní aplikaci na obličej tak potřebujete docela velké množství a odličovač hodně rychle ubývá. Další problém mastné konzistence je to, že prostě mastnota zůstává na mokrém hadříku… i se vší řasenkou a makeupem, takže hadříky jsou za chvíli všechny flekaté, dokonce i po vyprání tam občas nějaká šmouha zůstane. To EH šla se vší špínou normálně vymáchat ve vodě.
No a ještě jeden problém bych s Antipodes měla. Musí se fakt dávat pozor a pořádně setřít i oči, protože jinak může nechat mastné šmouhy okolo očí. Vůbec mi tak jako přišlo, že je lepší na ten mokrý hadřík trošku přitlačit, protože pak jde všechna mastnota z pleti lépe dolů. Ono to teď vypadá, že jsem Antipodes asi moc ráda neměla, ale není to tak. Nakonec musím říct, že jsem se do něj trošku zakoukala. Hlavně totiž, i když je konzistence hodně mastná a matlavá, tak prostě na pleti je strašně příjemná. Po tom, co jsem si zvykla i na vůni, musím říct, že Antipodes vůbec není špatný.
Raw Gaia Living Facial Cleanser
Rovnou se přiznám, že jsem z něj byla ze začátku trošku nešťastná. Jsem totiž vůbec nechápala, co s tím mám jako dělat. Konzistenci to má fakt divnou. Nebo divnou… na odličovač divnou. Ono se to totiž vsakuje. Mix olejů a vody prostě chvilku zůstane na pokožce a pak se vsákne. Navíc nejsem příznivce stříkání čehokoliv na pleť. Vždycky mi skončí až moc produktu ve vlasech nebo jen tak ve vzduchu. Takže stříkám do dlaní a pak klasicky nanáším jako jakýkoliv jiný odličovací olej/balzám/krém. No a pak jsem zvyklá to vmasírovat do pleti. S RG masíruji masíruji a najednou mám obličej suchý a na něm rozmatlaný makeup. Fakt divný to je. Pak tedy beru mokrý ručník a normálně setřu.
A musím přiznat, že jak jsem k tomu byla skeptická, hlavně kvůli vsakovací konzistenci, tak nakonec je to fakt fajn. Na první setření dám dolů úplně všechno, včetně řasenky a líčení očí. A vlastně ta lehká konzistence je nakonec příjemná. RG tak používám pokaždé, když nemám náladu na mastnotu Antipodesu. Když si říkám, že odličovat se tak drahou vazelínou není úplně fajn. Když nemám náladu na tu tekutou mastnou konzistenci Originsu.
No a otázka na závěr samozřejmě zní… Kdy konečně všechny ty odličovače spotřebuji a budu si moct koupit znovu EH? A za jak dlouho spotřebuji těch dalších asi deset odličovačů, co mám doma různě poschovávané? Taky máte úchylku na nakupování odličovačů? Zeptala bych se, co na to Jan Tleskač, jestli taky kupuje odličovače, ale pak si z toho vždycky dělá někdo srandu, tak raději nic.
Kde jsem odličovače koupila/dostala
- Origins Clean Energy odličovací olej: koupila jsem v kamenném obchodě Salling, Aalborg,
- Eve Lom cleanser: dostala jsem jako gwp ve spacenk,
- Antipodes Grapeseed Butter Cleanser: naturisimo,
- Raw Gaia Living Facial Cleanser: dostala jsem od mojesminky.
(článek z archivu, 7/2015)
2 thoughts on “Recenze na odličovače: Origins, Antipodes, Eve Lom a Raw Gaia”