Téma „jak vrstvit kosmetiku“ je podle mě neskutečně obsáhlé, nejednoznačné a vlastně já sama se v posledních letech kloním k názoru, že na tom až tak moc nezáleží a že si to vrstvěte, jak vám to vyhovuje. Není tak divu, že jak se teď prohrabávám starým blogem, tak jsem toto téma našla hned dvakrát rozepsané a nikdy nedopsané. Ale udělám, co bude v mých silách, abych to teď nějak dopsala.
Na úvod je tedy dobré říct, že existuje několik kritérií, kterými je dobré se při vrstvení kosmetiky řídit. Poučky nejčastěji říkají, že od nejtekutějšího k nejhutnějšímu, často se zahlédne poučka od nejaktivnějšího k nejokluzivnějšímu, zamotá se do toho pH a podobně. Nejdůležitější pravidlo je ale podle mě to, že by to mělo vyhovovat vám. Nemělo by se to na pleti hromadit, a ať už si tam dáváte tři nebo třináct vrstev, tak by to především mělo být komfortní pro vás a vaši pleť.
Podle mě je naprosto zbytečné se řídit ultimátními pokyny, že byste měli mít tři, šest, osm, dvanáct kroků a mělo by to jít přesně v tomto pořadí: toner – esence – sérum – ampule – olej – krém – sheet – sleeping mask, vyberte si a možná to pořadí znáte i jinak. Existuje totiž velké množství názorů, že toner patří před sérum, ale sérum patří před krém, pak olej patří na krém, ale někdy patří krém na olej a sheet masku máte dát jako první nebo jako poslední, jak se v tom jen vyznat.
V dnešním článku se tak podívám na pár základních přístupů k vrstvení kosmetiky. Dále pak vám ukážu, jak si vrstvím péči o pleť já a pokusím se vysvětlit, proč to tak dělám. A nakonec si shrneme pár základních pravidel, která se vyplatí dodržovat, když se pustíte do freestylu.
Isntree Clear Skin BHA Toner
Hada Labo Gokujyun Hydrating Lotion
Jurlique Activating Water Essence
(1) Jak vrstvit? Od nejtekutější k nejhutnějšímu
Základní poučka pro vrstvení kosmetiky říká, že produkty byste měli nanášet od toho nejvíce tekutého k tomu nejméně tekutému. Vlastně když se nad tím zamyslím, tak se musím přiznat, že vůbec nevím, na základě jaké logiky je toto postaveno. Asi pravděpodobně to stojí na tom, že tekutější produkty by měly lépe a dále pronikat do pokožky. Zatímco ty málo tekuté by měly zůstávat na povrchu pokožky.
Tekuté produkty jsou také často určené na čištění pleti (micelárka, dočišťovací pleťová voda) nebo na tonizaci (tonery) nebo jsou to produkty typu sérum, které by mělo přijít přímo na pokožku. Oproti tomu málo tekuté produkty jsou většinou hodně okluzivní a mají zůstávat na povrchu. Typicky mezi takové produkty patří krémy, různé balzámy, oleje a podobně. No a hlavní myšlenkou tohoto postupu je fakt, že ty tekuté aktivní látky (tedy typicky séra) mají problém prostupovat okluzivní vrstvou (tedy krémem). Ochuzujete tak pleť o aktivní látky, které jsou v séru.
Kde se tento přístup mýlí?
Hlavním omylem tohoto přístupu je fakt, že tekuté složky samozřejmě prostupují normálně přes hutnější textury. Možná ne v plné síle, ale dostanou se. Rozhodně to není tak, že byste si namazali na obličej mastnější krém, který vytvoří ochrannou vrstvu a zabrání pronikání tam i zpět. Navíc tato metoda například předpokládá, že olej je hustý, což samozřejmě nemusí být pravda, pleťové oleje dokážou být i dost tekuté.
Úplně jsou také opomíjeny nové textury produktů. Třeba takové hyaluronové sérum může být dost hutnější a gelovitější než právě pleťový olej. A pleťový krém může mít jak konzistenci mastného balzámu tak i nadýchaného našlehaného gelu. Konzistence produktu totiž nic neříká o tom, co vlastně daný produkt umí a dělá. A porušit toto pravidlo může být i výhodné, jak si ostatně řekneme dále v textu.
Jaké 4 pleťové masky byste měli mít doma, ať už kosmetiku vrstvíte jakoukoliv? Podle mě jsou to tyto:
- kyselinová,
- čisticí,
- platýnková
- a výživná.
Kde má tato metoda mezery?
Tím, že budete dodržovat přesné vrstvení podle konzistence, se ochudíte o některé uživatelsky dost příjemné aplikace. Například vodové hydratační tonikum aplikované na mastný pleťový olej, zlepšuje vstřebávání mastných složek a zvyšuje uživatelské pohodlí oleje. Vše lépe přilne k pleti a díky tomu můžete olej používat i ráno a můžete na něj aplikovat bez problémů i makeup. To kdybyste ten svůj olej měli fakt oblíbený. Dalším případem může být momentální móda lehkých a gelovitých opalovacích krémů. Asi si je nebudete mazat pod denní krém, který může mít těžší konzistenci.
Jak vrstvení může vypadat?
- Ráno: toner – hydratační sérum – denní krém – SPF.
- Večer: AHA toner – hydratační toner – retinolové sérum – pleťový olej – krém.
Je dobré se této metody držet?
Celkově je spíš základní filozofie této metody vrstvení produktů dost zastaralá, neuvažuje o moderních texturách a také opomíná uživatelskou přívětivost aplikace. Na druhou stranu jako základní poučka asi funguje. Hlavně v případě, kdy se vám nad kosmetikou nechce moc přemýšlet a máte jen pár kroků denní a pár kroků noční rutiny. Prostě to poskládáte podle tekutosti a nejspíše se strefíte.
Tato metoda vám ale neodpoví na otázku, jak například vrstvit péči, když používáte dva tonery nebo dvě séra s obdobnou konzistencí. Taky se vám může stát, že zkombinujete nevhodné aktivní látky, že vám třeba navrhnuté vrstvení nebude vyhovovat, že by to možná bylo jinak lepší. Je to také zastaralé doporučení, takže se můžete dostat do potíží s rozhodováním, kam produkt s moderní texturou přesně zařadit.
(2) Jak vrstvit? Podle pH produktu
Modernější metodou vrstvení produktů je sledování pH jednotlivých produktů a následné vrstvení péče tak, aby se nenarušilo pH žádného produktu v rutině. Typickým příkladem je například to, že jako první dáváte AHA produkty a teprve poté ty s vyšším pH, například hydratační sérum, krémy, oleje a balzámy. Je tedy otázkou, jak moc dokážete odhadnout pH produktů, případně jak si budete pH produktů měřit, jak často a jak moc budete měnit rutinu s novými produkty, které můžou mít jiné pH, než čekáte.
Neustálé měření pH také může být dost otravné a bůhví, jak dlouho vás to bude bavit. Je tak často lepší pH spíš jen odhadovat podle typu produktu. Jednoduché rozdělení na produkty s nízkým a vysokým pH je zhruba následující:
- nižší pH: AHA a BHA produkty, produkty s l-ascorbic acid (vitamin C), low pH čisticí produkty,
- vyšší pH: čisticí produkty, retinoly, peptidy, hyaluron, různé krémy a olejová séra,
- čistý přírodní olej nemá měřitelné pH.
Metoda podle pH vám může dát odpověď na otázky při pokročilejším vrstvení produktů, kdy kombinujete více aktivních látek. Víceméně platí, že produkty s nízkým pH potřebují nižší pH při působení na pokožku. Například AHA tonery mají na pokožku exfoliační účinky. Pokud si ale hned po aplikaci AHA dáte i produkt s vyšším pH, tak exfoliační účinky zastavíte, protože kyselinu v produktu neutralizujete. To ale nemusí být úplně špatně, pokud máte citlivější pleť, tak stejně moc kyselin není to pravé ořechové.
Také může platit, že některé produkty můžou ztratit svou potenci, pokud je zkombinujete s produktem s příliš nízkým pH. Toto se většinou říká o retinoidových produktech a také o peptidech. Neměly by se tak kombinovat s AHA a BHA produkty raději vůbec, nebo alespoň mezi aplikací počkat. Navzájem by si totiž tyto produkty snížily svou účinnost.
Pleťová séra jsou důležitou součástí každé péče o pleť. Jsou plná aktivních látek, s tekutější konzistencí, aby se v pleti dostaly dále, a s největším potenciálem opravdové péče. Jaké pleťové sérum si vybrat:
Kde se tento přístup mýlí?
Asi není úplně přesné říct, že se tato metoda v něčem mýlí. Je víceméně postavena na vědeckých studiích o péči o pleť. Problém je ale v tom, že rozhodně nejsou studie dostupné na jakoukoliv kombinaci produktů a není také úplně měřitelné, jaké vlastně získává pleť pH po aplikaci toho a toho produktu. Poučky o aplikaci dle pH je tak možné brát jako doporučení, ale není nutné se jich úplně striktně držet.
Kde má tato metoda mezery?
Největším problémem tohoto způsobu vrstvení produktu je poté fakt, že nejen, že si musíte změřit pH produktu, ale vlastně nikdy nevíte přesné pH daného produktu v dané chvíli. Už samotným otevřením produktu narušíte jeho zakonzervované pH a to se může dále měnit dle toho, jak dlouho máte produkt otevřený. Dobrým příkladem je například sérum s céčkom (laa), které postupem času oxiduje a zvyšuje se mu pH. Chcete být přesní? Budete si muset pH měřit často a s dostatečnou přesností. A nebo to vezmete jen jako inspiraci a ne dogma.
Jak vrstvení může vypadat?
- Ráno: céčko (s laa) – chvíli počkáte – hydratační toner – hydratační sérum – peptidy – denní krém – SPF.
- Večer: BHA toner – AHA toner – chvíli počkáte – hydratační toner – peptidy – retinoidy – pleťový olej – krém.
Je dobré se této metody držet?
Dobré je, že tato metoda vám dá často odpověď, jak vrstvit více produktů s podobnou konzistencí. Dobře také dokáže seřadit větší množství produktů, které chcete používat v jedné rutině. Může ale navrhnout vrstvení produktů, které vám nemusí vlastně vyhovovat. Také je otázkou, co dělat s produkty, které přirozeně nemají pH, jako například přírodní oleje.
Cos De BAHA P M.A Peptide Serum
The Ordinary Lactic Acid 5% + HA
The Ordinary 23% Vitamin C Suspension
(3) Jak vrstvit? Podle aktivních látek
Metoda podle vrstvení aktivních látek vám zpravidla doporučí značné zjednodušení a také zmenšení rutiny. Tato metoda totiž zaprvé říká, že aktivní látky je lépe používat odděleně, tedy nejlépe si vytvořit oddělené rutiny, které budete střídat. Takže jeden večer si dáte rutinu s AHA kyselinami. Druhý večer si dáte retinoidový. A třetí večer si dáte peptidy. Ráno pak budete používat vitamin C, protože večer ho nechcete kombinovat s žádnou jinou aktivní látkou. Pokud chcete používat v jednom večeru více aktivních látek, tak je lepší se spolehnout na již připravené sérum, které dané látky nebo dané účinky kombinuje v již připravené stabilní a účinné formě.
Tato metoda také předpokládá, že aktivní látky aplikujete nejlépe hned na čistou pleť, maximálně použijete před aplikací toner nebo pleť alespoň navlhčíte. Tak se totiž do pleti dokáže dostat nejvíce aktivních látek a pleť je dokáže nejlépe zužitkovat. Máte také jistotu, že se vám aktivní látky nebudou svými účinky vyrušovat.
Kde se tento přístup mýlí?
Tento přístup opět není nijak mylný a vlastně se ho vyplatí alespoň minimálně dodržovat. Metoda vám vlastně říká, že aktivní látky v péči o pleť byste si neměli míchat a že při nesprávném míchání se můžou jejich účinky rušit. Také že méně znamená více a není třeba vrstvit několik kroků, lepší je si vybrat komplexní produkt, který nanesete přímo na čistou pokožku a nebudete s ničím vrstvit.
Kde má tato metoda mezery?
Největší mezerou je asi fakt, že tento přístup počítá víceméně s minimální každodenní rutinou, která se ale může střídat obden nebo po dvou dnech či podobně. Což vám pravděpodobně nenabídne tak silné účinky, jako kdybyste ten retinol s AHA používali pravidelně každý den. Moje pleť třeba nedokáže dlouhodobě fungovat bez černých teček, pokud jí každý večer nedodám BHA. Což by v podstatě znamenalo, že jiné aktivní látky (třeba peptidy nebo retinoidy) už nebudu používat, protože by se neměly míchat.
Jak vrstvení může vypadat?
- Ráno: toner – hydratační sérum – sérum s vitaminem C – denní krém – SPF.
- Večer 1: hydratační toner – AHA sérum – krém.
- Večer 2: hydratační toner – retinoidový krém.
- Večer 3: hydratační toner – peptidové sérum – pleťový olej.
Je dobré se této metody držet?
Střídat aktivní látky po dnech se určitě vyplatí u citlivé pleti a u výraznějších aktivních složek. Například u AHA, retinoidů nebo třeba kyseliny azaleové. Praktikovat takové dělení je také vhodné, pokud s danou aktivní látkou začínáte a bojíte se, že bude na vás příliš. Nebo se bojíte, že kombinace složek bude nevyhovující, že to bude pro vaši pleť příliš.
(4) Jak vrstvit? Podle očekávaných účinků
Další, a nejspíš poslední metodou, která mě napadla, je vrstvit kosmetiku podle takových účinků, jaké od ní očekáváte. Nedává to smysl, protože kosmetika by přece měla mít vždycky nějaký účinek, jinak za to nestojí. Vysvětlím.
Příkladem může být například použití hydratačního toneru metodou 7 skin. Tedy chcete extra hydrataci pro extra dehydratovanou pleť. A hyaluron v toniku si navrstvíte v 7 vrstvách. Nebo pokud chcete zvýšit účinnost AHA kyselin, tak si dáte dvakrát. Tato metoda ale není jenom o vrstvení těch samých vrstev. Je to kreativní metoda, která vám říká, že byste měli používat kosmetiku tak, aby vám to vyhovovalo. Základem je znát produkty, které používáte, a podle toho si je navrstvit. Výsledkem pak může být kreativnější použití, které ale bude zrovna vám fungovat. Můžete tak například:
- dávat hydratační toner na mastnější krém/olej, vodový hydratační toner totiž pomůže mastnějšímu se rychleji vsáknout,
- mazat retinoidové sérum až na hydratační krém, dojde tak totiž ke zmírnění nežádoucích účinků retinoidů,
- mazat si jednou olej na krém a podruhé olej pod krém, podle toho, jak moc chcete mastný a hutný výsledek,
- dávat si AHA sérum až po krému, protože jinak je na vás moc exfoliační,
- těch možností je hodně a tato metoda neprodukuje dogmatický seznam toho, kdy a kam si máte co mazat.
Kde se tento přístup mýlí?
Tento přístup se vlastně nemůže mýlit, protože nedává jasná pravidla, jak vrstvit. Na druhou stranu ale také vlastně umožňuje takovou volnost, že můžete zkombinovat produkty, které se k sobě nehodí. Jako například peptidy mědi s AHA kyselinou. Je tak dobré znát i principy vrstvení péče o pleť na základě pH a kolidující aktivní látky. Tímto se ale můžete jen volně inspirovat a pak už vrstvit tak, jak to vám vyhovuje.
Kde má tato metoda mezery?
Pokud se řídíte podle hustoty konzistence, tak každý nový produkt vždycky dokážete nějak zařadit hned po otevření. Pokud vrstvíte podle pH produktu a podle aktivních látek, tak nový produkt taky zvládnete zařadit. U volného vrstvení se často ale s novým produktem můžete dostat na startovní čáru. Ne každý hydratační hyaluron se chová stejně jako ten předchozí. Při změně produktu je tak dobré počítat s tím, že možná budete muset změnit pořadí užívaných produktů.
Jak vrstvení může vypadat?
- Ráno: první esence – toner – peptidové sérum – hydratační sérum – denní krém – hydratační toner – SPF.
- Večer: AHA toner – první esence – pleťový olej – hydratační toner – krém – retinoidový krém – spací maska.
Je dobré se této metody držet?
Pokud si s péčí o pleť rádi hrajete a přemýšlíte nad tím, tak toto je metoda pro vás. Tato metoda je také vhodná, pokud máte v rutině velké množství produktů, které různě střídáte. Můžete si s nastavením péče více pohrát, nastavit ji přesně podle aktuálních potřeb pleti, třeba snížit účinnost retinoidů tím, že je namažete až na večerní olej. Nebo naopak zvýšit hydrataci aplikovaných produktů tím, že si namažete vrstvu hyaluoronu pod krém i na krém. Možnostem se hranice nekladou.
Když už teď budete vědět, jak jednotlivé produkty vrstvit, tak ještě zbývá odpovědět na otázku, kde produkty koupit. A nejlépe levně a hlavně ne moc draho. Co takto se inspirovat u science based kosmetických značek. Třeba u The Ordinary nebo The Inkey List, ale nejen u nich.
-> Nákupní seznam kosmetických produktů, co podle vědy fungují, a navíc u levnějších značek
Jak vrstvím produkty já?
Asi bych měla říct, že rozhodně neberu 4 uvedené postupy jako zákon a neslučitelné množiny, víceméně je spíše kombinuji. Takže si dávám pozor, jaké je pH produktů, některé aktivní látky nedávám stejný den, ale například AHA sérum nebo peptidy střídám obden. Občas si dám hyaluronové sérum až na olej, protože si dám olej ráno a chci na to dávat hned i SPF. Jindy si dám dvě vrstvy hyaluronu pořádně večer pod hutný krém.
Pokud bych měla vzít jednotlivé produkty dle názvu, tak já osobně bych je do své rutiny zařadila zhruba tak, jak bude popsáno v následujících odstavcích. Konkrétní použití produktů pak můžete najít v článku o péči o pleť, ten nejnovější si dáme nejspíše hned příští týden.
Následující produkty navíc rozhodně nepoužívám všechny v jedné rutině, je to spíš jen tak naznačené pořadí, které většinou dodržuji, v jedné rutině pak použiji třeba jen pět produktů (kyselinové tonikum, céčko, hyaluron, olej, krém), ale pořadí většinou zůstává takto nějak. Jako první dávám na pleť vždy kyseliny, ať už jsou v jakékoliv formě, pak teprve následují další aktivní látky. Úplně nakonec dávám většinou krém, na ten pak ráno SPF, večer občas ještě spací masku.
- Nejdůležitější je si nejdříve umýt pleť. Ráno stačí jen opláchnout, klidně i jen vodou. Večer je nutné se odlíčit a pleť vyčistit, třeba pomocí dvojího čištění.
- Po vyčištění můžete použít ještě nějakou pleťovou masku: čisticí, hydratační, exfoliační, nějakou multifukční. Pokud používáte smývací masku, tak ta patří v rutině přesně na toto místo.
- Kyselinové tonikum (AHA/BHA) by mělo přijít na co nejčistší pleť, tak může působit nejlépe a nejvíce. Pokud chcete účinky spíš utlumit, tak dávejte kyseliny na namazanou pleť. A krátce po působení je přestříkejte vodou, aby se neutralizovaly.
- Kyselinové sérum (AHA/BHA), pokud tedy chcete taky použít, tak já osobně dávám hned po toniku. Pokud jde o rozdíly mezi AHA a BHA kyselinami, tak BHA dávám první a na to teprve AHA. Podle toho si vždy poskládám různé tonery a séra s kyselinami. Nejčastěji to je kombinace BHA toneru a AHA séra.
- Sérum s vitaminem C (L-ascorbic acid) mi pak tak hezky uzavírá tu kyselou část péče o pleť, jiné kyselinové produkty totiž nepoužívám.
- Tonikum nebo sérum jiné než ovocné nebo BHA kyseliny (azaleová) bych dávala buďto hned po ovocných kyselinách nebo i místo nich. Pokud používáte L-ascorbic acid, tak azaleovou bych dávala až po, protože její pH je o kousek vyšší. Já osobně ale azaleovou spíše nepoužívám.
- Oční krém dávám jako první z mazací „nekyselinové“ rutiny. Oční krém totiž nejen namaže okolí očí, ale také je případně mírně ochrání před dalšími aktivy, která si třeba namažu a která by na jemnou oční pleť mohla být moc.
- První esence je pro mě toner, který dávám jako první. A dávám ho z důvodů, abych namokřila pleť a ta lépe vstřebávala další namazané produkty. Pokud rádi používáte vodu ve spreji, tak ji můžete zařadit zde.
- Hydratační tonikum/sérum/essence/ampule/cokoliv s hyaluronem nebo jinou hydratační složkou dávám často hned po první esenci. Aplikuji na ještě mokrou pleť. Pokud chcete používat více těchto věcí třeba sérum i essenci i ampuli, tak bych je seřadila klidně náhodně, klidně podle konzistence, jak vám to vyhovuje.
- Sérum s peptidy/niacinamidem/céčkovými deriváty a dalšími aktivními látkami, které nejsou apriori kyselé, pak dávám hned po hydrataci. Tady bych dala i další produkty, jako například essenci, ampuli, klidně i další tonikum, které mají jiné než kyselé aktivní látky.
- Retinolový krém nebo sérum patří až téměř na konec rutiny. To je ale víceméně jen moje preference, pokud chcete dávat hydrataci až po retinolu, nejspíše by v tom neměl být problém.
- Pleťový olej si velmi často míchám s hyaluronovým tonikem a mažu hned po retinolu.
- Sheet masku nepoužívám každý den, pokud ji ale použiji, tak ji dávám na pleť mastnou od oleje a mokrou od hyaluronu. Dokážu si ale představit i to, že někomu bude naopak vyhovoval olej až po masce. Bude tedy platýnko dávat na pleť namazanou hydratačními produkty a třeba peptidy. Platýnková maska napomáhá vstřebání produktů, které jste namazali před tím, tak na to hlavně pamatujte v případě citlivé pleti.
- Pleťový krém slouží jako okluzivní konečná vrstva, která pomáhá udržet vše, co jste namazali, pěkně v pleti. Tedy vše, hlavně vodu, krém totiž zabraňuje TEWL, povrchové ztrátě vody a dehydrataci pleti.
- Krém s SPF je vždy poslední vrstva péče o pleť ráno. Přimlouvala bych se za samostatný krém s SPF, denní krém s SPF sice namazat můžete, ale pak vždy patří ještě speciálně opalovací na obličej v dostatečném množství. Pokud je to na vás moc mazání, tak vynechte denní krém. Ve zkratce: SPF krém může plnit roli hydratačního krému. Ale denní krém s SPF vám nikdy neposkytne dostatečnou ochranu, protože ho nikdy nenamažete dost, není přizpůsoben použití ve větším množství.
- Spací maska se maže vždy jako úplně poslední vrstva před spaním. Je výrazně okluzivní, pomáhá udržovat vše v pleti podobně jako noční krém, jen je většinou ještě více potahovací, nebo jak to nazvat. Vytváří na pleti něco jako film, který pomůže pokožce přes noc s regenerací a zlepší celkovou hydrataci pleti.
Základní pravidla pro vrstvení, která se vyplatí dodržovat
Dobře principy jsme si shrnuli. A stále si myslím, že vlastně na tom vrstvení a na přesném pořadí až tak moc nezáleží a hodně je ovlivněné spíš osobní preferencí a zvykem. Jsou ale některá základní pravidla se vyplatí dodržovat.
- Oddělujte kyselou a nekyselou část péče. Produkty s výrazně rozdílným pH (více než 1) můžou negativně navzájem ovlivnit svoje výkony.
- Dávejte si pozor, jaké aktivní látky vrstvíte. Hlavně na to, jestli nemáte více produktů s jednou aktivní látkou. Může to být na pleť moc. Pozor si dejte hlavně na AHA, BHA, niacinamide, retinoidy, vitamin C.
- Pokud vám některé aktivní látky jsou moc, klasicky retinoidy nebo kyseliny, zkuste je aplikovat jako masku. Naneste, nechte působit dvacet minut a umyjte. Pak pokračujte v běžné péči o pleť.
- Jiné aktivní látky naopak klidně vrstvěte ve více produktech, pokud vám to vyhovuje. To platí například pro peptidy nebo hyaluron.
- Hydratace je důležitá, v rutině by tak měl být alespoň jeden produkt s hydratačním účinkem a s vysokým obsahem vody. Také se vyplatí obličej jen tak přestříknout vodou, například při aplikaci oleje nebo krému.
- Každá péče o pleť by měla být zakončena nějakou okluzivnější vrstvou, aby se zabránilo dehydrataci. Každý hyaluron by se měl tedy vždy namazat krémem.
7 thoughts on “Základy péče o pleť: Jak vrstvit kosmetiku”