Toto je šest let starý článek. Psala jsem v něm, že už tři roky to řeším, jestli a jak mám používat vitamin C v létě. Je nutno říct, že všeobecně se za posledních šest let víceméně došlo ke konsensu, že je dobré céčko v péči o pleť mít a v létě je to ještě o kousek prospěšnější. Na druhou stranu ale stále platí i ta temnější strana céčka, která spíše mluví proti. Takže jak to tedy je, mělo by se v létě používat céčko? Odpovědět si bude muset každý sám podle své pleti. Já v létě céčko používám a používat i dále budu.
Pamatuji si, že před těmi několika lety to bylo obráceně než dneska. Dneska se víceméně doporučuje používat céčko i během léta, protože je antioxidační a pomáhá proti sluníčku. Před pěti lety to bylo ale naopak, céčko se spíše nedoporučovalo, protože dráždí pleť a proto to pro pleť může být v létě až moc. Tak jak to tedy je?
Geek&Gorgeous 101 C-glow Vitamin C serum
InstaNatural Vitamin C Serum
By Wishtrend Natural Vitamin 21,5% Enhancing Sheet Mask
The Ordinary 23% Vitamin C Suspension
Céčko v létě: ano, nebo ne?
Může, nebo nemůže se vitamin C používat v létě? Ta odpověď má dva směry. Dost protichůdné dva směry.
(1) Vitamin C zvětšuje citlivost pleti, navíc narušuje vrchní vrstvu pleti, a ta je tak citlivější na sluníčko. Není proto vhodné používat vitamin C v létě na sluníčku.
Obojí bylo víceméně prokázáno. Vitamin C je opravdu potenciálně dráždivý a třeba různě citlivá pleť snese různě velkou koncentraci. Vitamin C také opravdu efektivně odstraňuje pigmentové skvrny, což dělá vlastně tak, že narušuje vnější vrstvu pleti a podporuje regeneraci těch spodnějších vrstev. Tak nějak laicky to chápu. A tak nějak laicky se mi obojí potvrdilo i z osobních zkušeností. Vitamin C mi opravdu projasňuje pleť a odstraňuje skvrny, ale zároveň i moji odolnou a hroší kůži občas podráždí, to když ho použiji moc ve vysoké koncentraci.
Toto jsou také informace, které se dočtete v různých formách všude možně. Na obalech výrobků je to často uvedené jako varování, v časopisech, na blozích a instagramech. A je jednoduché tomu věřit, protože to tak prostě je a opravdu to tak logicky vypadá. V létě není vhodné používat vysoké koncentrace vitaminu C v kosmetice. Je ale nutno říct, že zrovna vitamin C prošel v posledních letech docela velkou rekonstrukcí, séra jsou formulována opatrněji, s nižší koncentrací, s deriváty a s menší dráždivostí. Takže bych se v dnešní době moc nebála, že mě céčkové sérum nějak podráždí pleť.
(2) Vitamin C je antioxidant, působí proti volným radikálům a stresu pleti, zvyšuje účinnost opalovacích krémů. Proto by se měl v létě používat, lépe tak ochráníte pleť proti sluníčku.
Že je céčko jeden z nejlepších antioxidantů, to asi kdekdo víme. Navíc nejen brání stárnutí pleti tím, že antioxidantuje, ale také zlepšuje stav pleti tím, že podporuje tvorbu kolagenu a zvyšuje pružnost a regeneraci pleti. Navíc zvyšuje obranu pleti nejen proti volným radikálům, ale především proti slunečnímu záření.
Bylo vědecky prokázáno (zdroj), že vitamin C chrání pleť před UVA i UVB zářením sám o sobě, při kombinaci s běžným opalovacím krémem zvyšuje výrazně jeho účinnost. Studie také prokázaly, že v kombinaci s vitaminem E jsou výsledky ještě lepší, některé studie dokonce zkoumaly účinnost mixu opalovací krém + E + C + malic acid, tedy vlastně s kyselinou.
Má se používat vitamin C v létě?
Při používání vitaminu C v kosmetice se opravdu musíme připravit na třeba i zvýšenou citlivost pleti. To je fakt. Ale vitamin C také zvyšuje účinnost opalovacího krému, to je také prokázáno. Jsou to dvě protichůdné tendence, které si budete muset interpretovat sami. Bude asi záležet na tom, jak moc máte citlivou pleť ať už na složky v kosmetice nebo na sluníčko. Navíc céčko zvyšuje účinnost opalovacích krémů nejen při kosmetickém používání, ale také při jeho konzumaci. Takže vlastně se můžete nadopovat každý den vitaminem C, on je to sice tradičně spíš podzimní a zimní vitamin, kdy se používá proti nachlazení a chřipkám, ale jak ukazují dermatologické studie, tak céčko je vhodné i proti stárnutí pleti a proti poškození pokožky od sluníčka.
Univerzálně platná odpověď by tak nejspíš zněla: kosmetiku s vitaminem C v létě raději nepoužívejte, místo toho se nadopujte céčkem zevnitř, ať už nějakým tím ovocem, nebo doplňky stravy. Pokud se vám i tak objeví nějaké pigmentové skvrny, tak je odstraňte klidně i céčkovým sérem až na podzim.
A nebo taky prostě céčko používejte. Přece se o ty benefity nechcete připravit. Zvolte si céčko, které vaše pleť dobře snáší, a používejte k tomu opalovací krém. Má to jen samé výhody. Takže s céčkem směrem do slunečných dnů!
(článek z archivu 5/2017)