Na tuto otázku tady občas hledá někdo odpověď. Nevím, jestli ji najde, ale doufám, že v dnešním článku najde moje vyčerpávající zkušenosti s kosmetikou a podkožním akné, hlavně tedy s aktivními látkami, které pomáhaly proti podkožnímu akné mně. Protože zkušenosti mám docela veliké. Je pravda, že právě teď je moje pleť celkem v pohodě, že chodím bez makeupu a podkožní bolák jsem neměla tak tři roky. To ale neznamená, že se to nemůže kdykoliv změnit.
Navíc to i znamená, že pokud se s podkožními boláky trápíte, tak za rok může být všechno jinak. Pleť se může zahojit, boláky se můžou přestat dělat a navíc i ty jizvičky, které vypadají jako napořád, se možná časem ztratí. Pomoci tomu můžete kosmetikou i celkovým životním stylem. Co pomáhalo mně a jak moc to může pomoci i někomu jinému?
Co je to podkožní akné?
Nejdříve se ale zastavíme u toho, co to vlastně podkožní akné je, jak vzniká a co s ním můžete všechno dělat. Podkožní akné je jedna z nejtěžších forem pupínků. Je to stav kůže, který přetrvává dlouho, který je docela výrazně imunní proti různé kosmetice, který bolí a kterého se prostě jen tak nezbavíte. Pupínky nejdou většinou vymáčknout, navíc se ani nedoporučuje je mačkat. Kosmetika na ně přes noc nezapůsobí a na výraznější účinky na pleti si budete muset vždy počkat.
Paradoxně jsou tyto boule pod pokožkou často skoro neviditelné. Nebývají červené, dokud se jich nepokusíte zbavit manuálně, neformuje se v nich hned bílá špička, která by volala o vymáčknutí. Jdou celkem snadno zakrýt makeupem i korektorem. Ale bolí a na obličeji o nich prostě víte. Jo a ten makeup, kterým bez problémů pupínek zakryjete, na pupínku většinou moc nedrží. Boule jsou nepříjemné a chcete se jich zbavit jakýmkoliv způsobem.
Podkožní akné bývá většinou součástí celého akné problému. Asi se jen tak nestane, že by se na dokonalé pleti vyskytly podkožní boláky jen tak. Často je tento problém doprovázen také normálními (povrchovými) pupínky, černými tečkami a podobně. Na rozdíl od jiných forem pupínků jsou ale ty podkožní nejvíce vytrvalé a zůstávají na pokožce, tedy spíše pod pokožkou, nejdéle.
Co způsobuje podkožní akné?
Když se chcete podkožních boláků zbavit, tak je dobré vědět, proč se vlastně dělají. Bohužel na tuto otázku neexistuje přímočará odpověď, protože těch důvodů může být spousta. Jedním z nejčastějších bývá hormonální nerovnováha, proto se také tyto boláky často tvoří v pubertě nebo během PMS. Bývají také spojené s hormonální antikoncepcí nebo s těhotenstvím, ať už během těhotenství, po něm nebo po skončení kojení. Dalším důvodem může být: špatná strava, špatná kosmetika, špatná péče o pleť, špatné životní prostředí, stres. Častým průvodcem je především to, že kůže se špatně zbavuje starých vrstev, ty se hromadí a hromadí pod sebou problémy.
Je dost těžké najít ten přesný spouštěč, který může právě za vaše podkožní akné. Takovou univerzální radou je žít zdravě, bez stresu, nejíst tučná a mastná jídla, nepít alkohol, pít dostatek vody, jíst zeleninu a ryby a podobně. K tomu byste se měli starat o pleť, každý den se odličovat a čistit si pleť, používat kosmetiku vhodnou pro váš typ pleti. A občas to prostě nefunguje, protože ta pleť se pořád chová jako mrcha. Tak už to prostě bývá.
Co funguje na podkožní akné?
S podkožním akné mám dost zkušeností. A musím říct, že mou první a tak nějak všeobecně platnou radou je to, že možná na podkožní akné nepomůže nic. Že prostě jste zrovna ve fázi svého těla, kdy se vám akné dělá a nepomůže nic. Že jediné, co nakonec pomůže, bude čas a systematická péče, možná změna životního stylu. Dlouhodobá. Protože do pátku se nejspíše toho podkožního beďara jen tak nezbavíte. A pokud se ho nakonec přece jenom zbavíte, tak si toho možná ani nevšimnete, tak pomalé změny budou. Zbavíte se jednoho podkožního boláku měsíčně a až za rok si řeknete, že ano, že nějaká změna přece jen nastala.
Taky bych chtěla říct, že pokud máte opravdu problém s akné, je vhodné zajít někam na kožní. Mně to tenkrát před dvaceti lety moc nepomohlo, ale mám pocit, že dermatologie se i na naší okresní poliklinice dost posunuje a že to je dneska možná jiné. Když kožní moc nevyjde, tak je určitě vhodné chodit pravidelně ke kosmetičce. Ta vám totiž může provést takové věci a v takové koncentraci, co si doma neuděláte, a navíc má tam často i laser. Který musím říct, že opravdu docela pomáhá.
Při akné je vhodné se také dobře stravovat a klidně žít. To je taková dost univerzální rada, já ale musím říct, že mám pocit, že zrovna strava a celkový životní styl se dost přeceňují. Minimálně u hormonálního akné (moje akné bylo vždy způsobeno hlavně hormonálně) je podle mě vliv stravy minimální. Tím nechci říct, že byste neměli žít zdravě, to nikdy nemůže uškodit. Ale zas tak moc bych si od toho neslibovala. Co mi taky moc nepomáhalo byly různé doplňky stravy se zázračnými účinky na pleť, nikdy jsem nepoznala moc rozdíl ani po půl roce používání. Jediné, čemu jsem ochotná přiznat účinky, je obyčejný rybí olej.
Každopádně v dnešním článku se nechci moc věnovat těmto vnitřním řešením. Jako jo, je vhodné si to najít a případně nějaké doplňky a zdravé stravy začít používat. Taky můžete vyzkoušet něco na hormonální rovnováhu a podobně. Rozhodně tím nic nezkazíte. Ale spíše to vnímejte jako doplněk. Teď už tedy k té kosmetice a co si myslím, že nejlépe pomáhá.
Dvojité čištění pleti
Šance na úspěch: 50 %
Nebo tedy asi takto. Odlíčení a čistění pleti je základem pro to, aby byla pleť bez akné. Bez toho to prostě nepůjde. A dvojité čištění pleti je takový zlatý standard pro hezkou pleť. Na druhou stranu podle mě ale neplatí, že jen dvojité čištění vám změní pleť. Ono totiž řada lidí si možná pleť i odličuje a tak nějak dostatečně čistí a stejně mají akné. Předpokládat, že když naběhnete na dvojí čištění podle všech různých pravidel, že to bude mít zásadní dopad na kvalitu pleti? Ano, může. Ale taky vlastně nemusí, protože i bez dvojího čištění si pleť odličujete a čistíte dostatečně. Jen tomu neříkáte dvojí čištění.
Pokud ale máte i jen nepatrný pocit, že právě v čištění pleti máte nějaké rezervy. Že se vlastně jen večer rychle „umyjete“ odličovacím ubrouskem. A že často chodíte spát neodlíčená nebo jen tak halabala opláchnutá… no pak právě dvojité čištění může být tím, co změní celkovou hru a nakonec vás zbaví podkožního akné. Neumí to zázraky, ale čistá pleť vždycky znamená zdravější pleť.
Můj tip: Pro opravdu aknózní pleť, problematickou a s podkožními boláky, doporučím prostě mastné odlíčení. Olej nebo balzám, klidně i v levné cenové kategorii. Ono totiž olej a mastný balzám při odlíčení dokáží velmi dobře stáhnout všechnu mastnotu z obličeje, mastný odličovač se naváže na mastný obličej a pak stačí jen stáhnout hadříkem. Jako druhý krok čištění doporučím třeba jemnou pěnu nebo i odličovací gel, dobře bude podle mě fungovat i čisticí prášek, ale je lepší si vybrat takový, co není abrazivní a neobsahuje mechanické částečky. Mechanickému peelingu se raději úplně vyhněte, protože tím si jen můžete roznést akné více po obličeji a pleť poškodit. Cílem by mělo být zbavit pleť makeupu a mastnoty a zároveň pleť zbytečně agresivním čistěním nepoškodit a nevysušit.
PSA Reset Acai&Manuka Honey Nourishing Cleanser
Tosowoong Enzyme Powder Wash
Eve Lom Cleanser
AHA kyselina jako pravidelná maska
Šance na úspěch: 80 %
Musím říct, že právě AHA kyseliny pro mě byly jedním z nejdůležitějších kroků proti podkožním bolákům. Zatímco tonery mi postupně zlepšovaly pleť v dlouhém období, tak použití silné AHA masky jednou za týden pomáhalo vytahovat boláky z pleti a urychlovalo jejich zrání. A silnější AHA peeling u kosmetičky pro mě býval ještě účinnější a jeho dozvuky moje podkožní boláky většinou cítily ještě pár dní.
AHA kyseliny totiž odstraňují svrchní vrstvy kůže. Toto kožní hromadění bývá právě častou druhotnou příčinou vzniku podkožního boláku. Prostě se na zaníceném místě, ze kterého by mohl být normální pupínek a do pár dnů by to zmizelo, tak na tomto místě se hromadí kůže, která pupínek zatlačí do hlubších vrstev. AHA nadbytečné vrstvy odstraní a pomůže pupínku se vyklubat. Po opravdu účinné AHA masce se mi klidně stávalo, že se mi ještě další dva až tři dny postupně klubaly hlubší pupínky a ukazovaly bílé hlavičky. Což přesně chcete. Chcete, aby ten hluboký bolák vylezl lépe na povrch, kde rychleji uzraje. A když už vám to nedá, tak ho i rychleji vymáčknete.
Můj tip: Pro nejrychlejší uzrávání těchto boláků je dobré navštívit kosmetičku a nechat si dát silnější AHA peeling. Opravdu to dokáže zázraky. A nebo na domácí použití sáhněte po silnějším chemickém peelingu, s vyšším procentem například glykolové nebo mléčné. U tonerů sáhněte spíše po slabší koncentraci, chcete totiž toner používat opravdu pravidelně bez zbytečně podrážděné pleti. U tonerů pak čekejte pomalejší účinky, ty se mohou objevit až po několika týdnech používání.
Jaké AHA produkty doporučuji: Glyko-A, Pixi Glow Toner, Bravura London peelingy, Biologique Recherche P50.
The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution
Oskia Liquid Mask
The Ordinary Lactic Acid 5% + HA
BHA kyseliny jako každodenní péče
Šance na úspěch: 70 %
BHA kyseliny a nejlépe ve formě toneru by podle mě měly být na poličce každého, kdo trpí na nějakou formu akné. Fungují na černé tečky, fungují na ucpané póry, fungují na různé pupínky a další neplechy. Fungují i na podkožní akné, jen tedy na výsledky si budete muset delší dobu počkat.
Nejdříve se zastavím u toho, jak vlastně funguje AHA a BHA. AHA kyseliny narušují vazby ve starých vrstvách kůže, a tak odstraňují ty suché části a pomáhají obnovovat pleť. Díky tomu pomáhají podkožnímu boláku se rychleji dostat na povrch. Oproti tomu BHA kyseliny pronikají do pórů, konkrétněji se navážou na přirozenou mastnotu pleti, kterou poté vlastně zevnitř póru čistí a regulují. Díky tomu tak skvěle fungují proti černým tečkám, protože se navážou na ten černý špunt a rozpustí ho zevnitř. Také tak pomáhají přecházet ucpávání pórů, protože čistí nečistoty a přebytečný maz. A proto také můžou BHA kyseliny dost vysušovat.
BHA kyseliny ale vlastně nedokáží pomoci proti už vytvořeným bolestivým podkožním bolákům. Ty jsou totiž uzavřeny pod vrstvou kůže a BHA kyselina ani nemá jak a kudy se k tomuto problému dostat. Funguje ovšem jako skvělá prevence, předchází vzniku podkožních boláků tím, že reguluje celkovou mastnotu pleti a tím že vlastně snižuje riziko vzniku jakéhokoliv typu pupínků. Zatímco u povrchových černých teček a ucpaných pórů tento účinek uvidíte hned, nebo alespoň dostatečně brzy, tak u podkožního akné můžete mít pocit, že to nefunguje. Protože už vytvořené podkožní akné vám díky BHA nikdy nezmizí.
Pro regulaci podkožního akné je ale naprosto nepřekonatelná právě kombinace AHA a BHA kyselin. AHA vám pomůže se zbavit stávajících podkožních pupínků, zatímco BHA přechází tomu, aby se tvořily nové. AHA je možné používat v silnější formě třeba jen jednou týdně, ale BHA je vhodné používat opravdu denně. Na výsledky si můžete počkat i měsíc, ale opravdu stojí za to. Mnoho produktů navíc kombinuje AHA i BHA, pokud neradi vrstvíte, bude dobré se podívat právě po kombinaci.
Můj tip: Jediné, na co je dobré si s BHA dávat pozor, je to, jak moc vysušující je daný produkt. Pokud vám totiž pleť vysušuje a toto nedokážete kompenzovat další péčí, tak můžete způsobit více škody než užitku. Suchá dehydratovaná pleť se totiž bude bránit tím, že bude vytvářet další akné a další boláky. Je tak nutné pleť řádně hydratovat a promastit. A také najít vhodný produkt, který bude vaše pleť tolerovat dlouhodobě.
Jaké BHA produkty doporučuji: Bravura London Salicylic Acid 2%, Paula’s Choice (Exfoliate pro mladší pleť, Resist pro starší), Stridex, Biologique Recherche P50 (kombinuje AHA i BHA), The Facetheory.
Revox Just Salicylic Acid 2%
Stridex Salicylic Acid 2%
Isntree Clear Skin BHA Toner
Retinoidy pro všechny
Šance na úspěch: 70 %
Retinoidy jsou podobně jako BHA kyseliny rozpustné v tucích a díky tomu pronikají hlouběji do pokožky. Dostávají se až do dermis, kde přemlouvají kožní buňky k tomu, aby tvořily více kolagenu a elastinu. Díky tomu se rychleji obnovuje pokožka. Ve výsledku retinoidy fungují dost podobně jako AHA, prostě se odlupují staré vrstvy kůže a rychleji se obnovuje pokožka. Princip působení je ale oproti AHA jiný, zatímco AHA působí na povrchu a ten odstraňuje, tak retinoidy působí ve středních vrstvách kůže a stimulují její obnovu. Tyto nové vrstvy kůže pak vytlačují svrchní vrstvu, která se loupe.
Když jsem to tady tak hezky popsala, tak vám asi došlo, že retinoidy působí přesně v těch místech, kde jsou umístěné podkožní boláky. Retinoidy pomáhají podkožní akné dostat na povrch pleti, pupínky se rychleji vyloupnou a rychleji se zahojí. Retinoidy také zmírňují různá zanícení a pomáhají předcházet akné. Alespoň takto by měly retinoidy v pokožce fungovat. Dlouhodobě jsou právě retinoidy aktivní látkou, která je jedna z nejúčinnějších na akné.
Problém s retinoidy je často v tom, že mívají velmi silné vedlejší účinky. Při používání vysušují, způsobují loupání kůže, dráždí pokožku a podobně. Proto také retinoidové přípravky bývají často spíše strašáci. Jejich benefity na pokožce jsou ale nesporné. A nejen že působí proti akné, ale navíc pomáhají předcházet i vráskám a zpomalují stárnutí pokožky. Podobně jako u BHA, které velmi silně vysušuje, nebo u AHA, které jsou hodně dráždivé, je i u retinoidových produktů velmi důležité vybrat si správnou koncentraci, správnou molekulu a v další péči o pleť důsledně hydratovat i promastit.
Můj tip: Začít s retinoidy se může zdát na první pohled trošku strašidelné, ale podle mě se to určitě vyplatí. Začněte pomalu, dopřejte pleti dostatek hydratace a také promaštění. A to i u mastné pleti. Účinné retinoidy totiž můžou i mastnou pleť dost vysušit. Což následně způsobí další pupínky a další podkožní boláky, protože tak se prostě pleť bude bránit. A to nechcete. Nechcete mít dehydratovanou a suchou pleť plnou podkožních boláků, pak to totiž bolí ještě o kousek víc a dobře to taky nevypadá.
Retinoidy, které doporučuji: Differin Adapalene Gel, The Ordinary Granactive Retinoid 2%, The Facetheory.
Differin Adapalene Gel 0.1 %
Medik8 Crystal Retinal 10
The Ordinary Granactive Retinoid 2%
Náplasti na akné
Šance na úspěch: 70 %
S náplastmi na akné se to má tak. Potřebují mít přístup k danému pupínku. Tyto náplasti totiž fungují tak, že do sebe natáhnou tekutinu z pupínku, díky tomu tento pupínek rychleji dozraje. A nebo se úplně pod náplastí ztratí. Aby ale mohla náplast fungovat, tak potřebuje mít přístup k danému pupínku. Pokud je podkožní akné příliš hluboko, tak bohužel náplast fungovat nebude. A na největší a nejhlubší boláky bude taková náplast krátká.
Jsou tedy různé triky, jak náplasti pomoci. Jedním z nich je ten, že pupínek píchnete jehlou, občas můžete koupit i náplasti, které mají v balení sterilní jehličky pro jednorázové použití. Nebo se také prodávají náplasti, které mají v sobě mikrojehličky, a jsou tak účinnější. Osobně mi přijde, že náplasti s mikrojehličkami jsou přehnaně drahé a až tak moc nefungují. A taky se přiznám, že mám trošku bobky z toho, že bych si měla píchat jehličkou do obličeje. Musím ale taky přiznat, že když už jsem nějaký ten hluboký bolák měla a odhodlala jsem se píchnout, že náplasti fungují docela dobře.
Náplast je nejlépe nechat přes noc a ráno ji pak bílou, nasátou tekutinou, sundat. Pupínek by měl být menší a méně bolavý. U hlubokých a velkých pupínků budete muset náplast dávat i několik dnů po sobě, menší povrchové pupínky se často zahojí i během jedné noci. Připravte se ale také na to, že na opravdu hluboké pupínky nemusí náplast fungovat vůbec. I když to píchnete, tak to třeba nepíchnete správně, nebo může být pupínek opravdu tak hluboko, že na něj bude náplast krátká.
Můj tip: Náplasti skvěle fungují i na vymáčknuté pupínky. Nebo ty, které jste se snažili vymáčknout. Jasně nemá se to, ale někdy se prostě stane. A já patřím bohužel mezi notorické mačkače. Každopádně když už se pokusíte podkožní bolák vymáčknout, tak narušíte svrchní vrstvu kůže, náplast tak může působit a přes noc toho dost vytáhne. Není to zrovna doporučený postup, ale s náplastí se to hodně urychlí a méně se dělají jizvičky. Jen tak naokraj, nezapomeňte si před nalepením náplasti to místo, co mačkáte, pořádně umýt.
Náplasti, které doporučuji: Cosrx, Nexcare.
Cosrx Master Patch
Cosrx BHA Blackhead Power Liquid
Elizavecca Enzyme Powder Wash
Mých 6 tipů na aktivní péči o pleť proti podkožním pupínkům
- Silná AHA maska pro použití jednou až dvakrát týdně.
- Náplasti na pupínky pro použití, když je třeba a kde je třeba.
- Adapalene gel pro každodenní (podle toho, jak pleť snese) použití.
- BHA toner pro každodenní (podle toho, jak pleť snese) použití.
- Čistá pleť, mastné odlíčení a vyčištění čisticím práškem.
- BHA sérum pro extra použití.
Dneska už je to zase dlouhé jak týden, takže si myslím, že ve mně zůstala ještě velká spousta dalších informací k tématu. Je tak pravděpodobné, že se časem tento článek dočká pokračování s více tipy na konkrétní produkty.
A taky je pravda, že spoustu aktivních látek jsem opominula, hlavně proto, že já jsem je nepoužívala, nefungovaly na mně a nebo jsem je vlastně nepotřebovala, nenašla jsem pro mě vhodný produkt nebo z jiného důvodu. Mezi tyto látky patří třeba niacinamide, kyselina azaleová nebo benzyl peroxide. Možná se v dalším díle na toto téma dostane i na ně?