Nastala sezóna opalovacích krémů. Poslední třeba tři roky se jaro vždycky poznalo tím, že skinfluenceři začali spamovat sociální sítě tou nejdůležitější zprávou, kterou nikdy nikdo nikomu neřekl, totiž tím, že každý má začít používat opalovací krém. Dvakrát denně, pětkrát denně, furt na mě někde skákalo „použij opalovací krém“. Taky proč používat opalovací krém. Kdy ho používat. Jaký používat. A přiznám se, že tato otravnost byla i důvodem, že jsem pár slovenských skinfluencerek odsledovala.
A není to tedy tím, že bych opalovací krém používat nechtěla. Spíš si tak nějak myslím, že nejsem totálně blbá, takže opalovací krém používám, a taky mi už je víc než puberta, takže se mi to fakt nemusí opakovat třikrát denně. Letos je to ale jiné. Letos mám pocit, že ty sociální sítě musím zavřít, protože na mě pořád skáčou důvody, proč opalovací krémy nepoužívat. Korály, zvyknout si na slunko, hormonální nerovnováha, vitamin D, prostupuje do kůže, škodí organismu, postupně nás tráví a hlavně ty korály umírají. A já už na to nemám.
Vzestup dezinformačního ochranného faktoru
Stejně tak nemám na to, abych si od různých influencerů vyslechla, že tento SPF je skvělý, stačí ho jen malinko. Nebo to, že ho můžete použít jako rozjasňovač nebo dokonce jako konturu. A hlavně nenoste sluneční brýle. Dokonce mě to tak moc štvalo, že jsem začala soukromou konverzaci v dm. Nikdy nikomu nepíšu sama od sebe zprávu, teď jsem to ale nevydržela. Opovážila jsem se podotknout, že pokud daná osoba chce používat minerální opalovací krémy, tak ať si poslouží, ale ať prosím netvrdí, že minerální opalovací krém funguje okamžitě a že ten chemický musí nechat půl hodiny, aby začal působit. A proto vždycky sahá po minerálním.
A já to chápu. Pokud máte radši minerální opalovací krém, tak si klidně kupujte jen ten, hlavně že nějaké SPF použijete. Ale prostě nelžete. Neříkejte, že ho používáte kvůli minerálům. Nebo kvůli tomu, že působí hned. Ani kvůli tomu, že nenarušuje hormony. A taky, že je čistě přírodní. Prostě nelžete, nelžete ani sobě do kapsy. Řekněte, že dáváte přednost minerálním SPF a je hotovo.
Neutrogena Ultra Sheer Dry Touch Sunscreen SPF55
Garnier Ambre Solaire Super UV SPF50+
Neutrogena Hydro Boost Water Gel Lotion SPF50
Však já mám taky svoje úchylky. Dávám třeba přednost tomu, abych měla péči o pleť bez silikonů. I když mi spousta studií může doložit, jak jsou silikony neškodné a jak můžou fungovat jako okluzanty. Taky si nekupuji krémy s glycerinem. I když je to jedna z nejlepších a nejlevnějších hydratačních látek. Já to ale nechci, je to moje osobní rozhodnutí a vlastně ani nevím, proč bych to měla někomu sáhodlouze vysvětlovat. (Nojo, kdysi mi glycerin ucpával póry, tak na něj mám od té doby pifku. A navíc mi na pleti hodně často lepí.) Ale taky nevidím důvod, proč bych vám měla tvrdit, že glycerin je vysoce komedogenní, že si ho nemáte dávat nikdy nikam a že prostě s glycerinem ta péče o pleť nepůjde.
No ale nic, to jsou moje úchylky, vraťme se k influencerským úchylkám. Takže jsem jí napsala, že neříká pravdu. Mi odpověděla, jak to myslím a že se ráda dovzdělá. Tak jsem jí napsala něco o tom, že oba druhy filtrů fungují stejně, že ty chemické v sobě nemají žádný časovač na 30 minut a že se to tak říká, aby filtry minerální i chemické lépe přilnuly k pokožce a vytvořily lepší ochranu. Na to ona mi napsala, že ale stejně ty minerální jsou rychlejší. Tak jsem jí napsala, kde by tak mohla získat lepší informace, však se chtěla dovzdělat, navíc je to skorodoktorka, tak mi to přišlo trošku mimo. Že by o tom třeba mohla vědět něco víc než já. Na to mi napsala, že ty informace jsou ze zdrojů, které používají opalovacího krému moc, s tím ona vlastně nesouhlasí, a že sice teda jo, minerální i chemické filtry působí stejně, ale že prostě ty minerální jsou rychlejší, tak ať se netahám za slovíčka. Na další dopisování jsem už neměla mentální kapacitu. Ale musím uznat, že mě nezablokovala.
Války a mýty o SPF
Vlastně ani nevím, proč vám sem tuto historku dlouze vykládám, zas tak zajímavá není. A vlastně se nic nestalo. Si ty SPF používejte, jaké chcete a jak chcete. Chci tím jen říct, že dezinformací je neskutečně velké množství. Všude okolo. Nechápu, jak se stalo to, že jsme americkým vědcům věřili a teď už jim nevěříme. Že vlastně nevěříme žádné vědě, přitom nemám pocit, že by lidstvo v tuto chvíli mělo nějakou jinou metodu, jak zjistit jak co funguje. I se vším omezením, které věda má a vždycky mít bude.
A vlastně jsem tak nějak chtěla říct, že mě tyto žabomyší války unavují, že ani nechci vyvracet žádné mýty, už ani nechci číst a poslouchat o vyvracení žádných mýtů a že ani nechci číst a poslouchat o tom, jak moc SPF škodí mému zdraví. A pak poslouchat tu více informovanou stranu, co dezinformace vyvrací. Nejspíš toto bude jeden z důvodů, proč někoho dalšího někde odsleduji, i když ta osoba vlastně stojí blízko mého vlastního názoru.
Z toho důvodu se tady dneska ani nebudu věnovat jednotlivým mýtům o SPF a nebudu je vyvracet, jen je zmíním v rychlém seznamu. Chtěla jsem to udělat loni, měla jsem pocit, že to na této stránce chci někde mít, ale asi to nechám být. Místo toho jsem se rozhodla, že shrnu své osobní důvody, proč opalovací krémy používám. Možná někoho přesvědčím, že používat opalovací krém se spíš vyplatí, než nevyplatí. Ale nebojte, jestli SPF používat nechcete, tak já vás tady shamovat nebudu, ať už jsou vaše důvody jakékoliv. Snad jen navrhnu, že si máte zjistit více informací a pak se třeba rozhodnout znovu.
Bioderma Photoderm Spot-Age SPF50+
Differin Oil Absorbing Moisturizer with Sunscreen SPF 30
A’pieu Pure Block
Mýty spojené s opalovacími krémy
- Fyzikální filtry jsou k přírodě šetrnější než chemické filtry.
- Chemické filtry totiž zabíjí korály.
- Chemické filtry také pronikají do pokožky a zůstávají v těle.
- Tam pak dále ovlivňují hormonální rovnováhu/nerovnováhu.
- Chemické filtry pohlcují sluníčko a zahřívají pokožku, fyzické světlo i teplo odráží.
- Fyzické filtry fungují hned, chemické až po půl hodině.
- Fyzické filtry jsou zdravější pro lidské tělo.
- Přírodní oleje mají vysoké SPF a chrání proti sluníčku.
- Opálení ještě nikdy nikomu neublížilo, sluníčko je kamarádka, SPF netřeba.
- Opalovací krémy způsobují rakovinu kůže.
- SPF50 není lepší než SPF30.
- Opalovacího krému stačí jen maličko.
- Doma opalovací krém nepotřebuji.
- Když nesvítí sluníčko, tak opalovací krém nepotřebuji.
- Rakovina kůže je jednoduchá, hned ji poznáte a hned se jí zbavíte.
A určitě jsou mýty ještě nějaké. Trošku mi přijde, že chemické opalovací krémy, v některých případech všechny možné opalovací krémy, převzaly štafetu toho špatného po očkování. A celé je to často založeno na nějaké studii až vědeckém poznání, která je ale mírně dezinpretována a už si tak jako žije vlastním životem. U očkování to byla studie, která „prokázala“ že očkování způsobuje autismus. Sice byla samotná studie později vyvrácena a vlastně to až tak moc ani neplatilo, ale stejně už si ta teorie žije mnoha vlastními paralelními životy.
Opalovací krémy převzaly štafetu před pár lety, kdy se objevila studie o pronikání SPF filtrů přes pokožku do krve. Sice i samotní autoři studie řekli, že opalovací krémy máme používat dál, protože jejich přínosy jsou dost větší než nevýhody, stejně si ale tato teorie žije svým vlastním životem a nejspíše už nikdy úplně nezmizí.
Moje důvody, proč používat opalovací krém
Jak říkám, chápu, že nechcete používat SPF krémy. Je to vaše svobodná volba. Trošku mi tedy začíná svítit kontrolka, když nemažete ani sebe a ani svoje děti. Přece jenom si myslím, že si to ty děti nezaslouží. Ale do toho raději nebudu zabrušovat ani reálně a ani online.
Já opalovací krémy používám, dokonce k tomu nutím svoje děti a to nejmenší dítě často i nedobrovolně mažu. Což tedy ale musím říct, že letos se už maže o dost víc dobrovolněji a navíc i sám. Pro mě je pak opalovací krém nedílnou součástí péče o pleť a mám k tomu zhruba tyto důvody.
Neogen Dermalogy Day-Light Protection Airy Sunscreen
Nature Republic California Aloe Daily Sun Block SPF 50+ PA++++
Mad Hippie Daily Protective Serum 30+
(1) Každé opálení znamená poškození pokožky
A toto poškození se sčítá a ve starším věku nevypadá moc dobře. To jsou všechny ty fotky kamioňáka z jedné strany a tak podobně, já ale tuhle zahlédla Gwyneth Paltrow bez líčení a bez filtru a je až neuvěřitelně flekatá. Vím, že to je asi přirozené, starší lidi jsou flekatí, ale ona snad ještě nemá ani padesát (tak google říká, že má přesně padesát), místo toho je docela slavná tím, že SPF stačí naťupkat jen na místa jako rozjasňovač. A pokud je flekatá ona s jejími finančními možnostmi, tak jak bych asi tak byla flekatá já, tak raději ten opalovací krém používám.
(Jen tak mimochodem, taky vždycky když Gwyneth vidíte v televizi v nějakém filmu, taky se vám vybaví její vagína a svíčka? Ne? Jen já?)
Každopádně hnědá zlatavá barva pokožky je krásná, o tom žádná. Ale já to asi nepotřebuji. Každé jedno opálení se v pokožce ukládá, každé léto se to sčítá a bůhví jaký účet by mi přišel za pár let. Chápu, že pro někoho ve dvaceti asi argument, že bude mít pigmentové skvrny, není moc vděčný. Taky si pamatuji svoje léto ve dvaceti na výšce na brigádě v ovocném sadu a pigmentové skvrny jsem tedy rozhodně neřešila. To až tak po pětatřicítce a musím říct, že zpětně možná částečně i lituji toho, že jsem se nemazala s vysokým SPF víc. Že mi stačilo jednou ráno.
(2) SPF je nejlevnější protivrásková kosmetika
Toto se taky říká hodně a hodně často a já nemám důvod tomu nevěřit. Ono navíc léto může pokožku i docela vysušit a to dalším vráskám jen hraje do noty. Používání opalovacího krému jako kosmetiky proti vráskám má ale dvě strany.
Tou první je fakt, že opalovací krém působí proti vráskám, které ještě nevznikly. On nepůsobí aktivně. V tom smyslu, že by dokázal vyzmizíkovat již vzniklé vrásky. Nepůsobí retroaktivně, že by působil proti tomu, co již v minulosti vzniklo. Místo toho je pasivní. Chrání pokožku a předchází tomu, aby nové vrásky vznikly. Pasivně jen zmenšuje podíl vlivu UVA a UVB záření na pokožku. Přitom především podíl UVB na stárnutí pokožky a na vzniku vrásek byl víceméně prokázán v řadě studií. Proto je také tak důležité používat opalovací krémy s broadspectrum ochranou.
Jak ale chcete na vlastní kůži vidět, že opalovací krém pomohl předejít vzniku vrásek. Efekt na vráskách prostě nevidíte, tedy pokud si nechcete mazat jen jednu polovinu obličeje a po deseti lety experiment vyhodnotit. A to asi nikdo nechceme. Přitom třeba s retinolem, s peptidy i s kyselinou hyaluronovou ten efekt vidět můžete. U opalovacích krémů tomu ale musíte nějak věřit. Musíte vnitřně vědět, že opalovací krém bude mít nějaký efekt. Abyste měli tu motivaci SPF pravidelně používat.
Tím druhým aspektem je ovšem to, že opalovací krém je vlastně jeden z nejlevnějších prostředků, které vám pomůžou proti stárnutí. Dobrý opalovací krém koupíte už za dvě tři stovky. A je sice pravdou, že běžné balení opalovacího krému by mělo vydržet třeba jen měsíc, když ho používáte dostatečné množství. Na druhou stranu za nějaké vyspělejší pokročilejší sérum dáte klidně i několik tisíc a mazat si to budete měsíce dva. Za různé botoxy a fillery a další pokročilé možnosti estetické chirurgie pak můžete zaplatit i několikrát více než ty dva tisíce, co vás budou stát opalovací krémy za rok.
(3) Opalovací krém pečuje
Když si tedy vyberete správně. Což ale není až tak těžký, asi jsem v poslední době nezkoušela opalovací krém, který by mojí pleti nevyhovoval i jako prostě krém. Jo v zimě to může být trošku náročnější, pleť může být sušší a lehký gelový opalovací krém to může ještě více vysušit. Ale v létě a v horku mi to přijde vlastně příhodné, že ten normální krém používat nemusím a mažu rovnou krém s vysokým SPF.
Proto je také dobré si vybírat opalovací krém vhodný pro svůj typ pleti. A kombinovat ho s vhodnými pleťovými séry, které mojí pleti vyhovují. Pro mě je například ideální kombinace hydratační toner a céčkové sérum, k tomu pak už v létě přidávám jenom krém s SPF. Hydratační toner, protože hydratace není nikdy dost. A taky myslím, že spousta opalovacích krémů neobsahují žádné hydratanty, jakože molekuly, které přitahují vodu. Ale řada těchto krémů je s glycerinem, viděla jsem s ureou, stále častější jsou i opalovací krémy s hyaluronem.
Po hydratačním toneru dávám sérum s vitaminem C, protože je to výrazný antioxidant a jako takový pomáhá SPF krému s ochranou pleti proti sluníčku. Silnější céčko navíc moje pleť i dobře snáší, funguje na mě jako ochrana i jako zmizík pigmentových skvrn. A také podporuje regeneraci a vyhlazuje pleť. Podle toho, jak moc je venku horko a jak moc se budu nebudu malovat, pak na tuto kombinaci už mažu jen vybraný krém. Ano, většinou mám v koupelně otevřené alespoň dvě tuby opalovacích krémů. Jeden tone up a jeden nějaký základní spíše lehčí, přičemž tone up krémy bývají často více pečující a méně gelovité. A mívám otevřený i třetí krém spíše s těžší texturu, kterou dávám pro extra péči.
(4) Opalovací krém je jako čištění zubů
Na tento příměr jsem nepřišla sama, narazila jsem na něj nedávno někde v komentářích na IG a možná to propaguje i nějaká skinfluencerka, já nevím, ale je to neskutečně trefné přirovnání. Čištění zubů je vlastně taky otravné. Nechcete to dělat, ale je víceméně pravda, že ty čtyři až šest minut strávených denně čistěním zubů, možná někdo tráví i víc, mají pozitivní dopad na naše zdraví. Čištění zubů bylo prokázáno jako velmi účinná prevence proti kažení zubů, problémům s dásněmi a vlastně proti jakémukoliv problému v dutině ústní. A podobně vám aplikace opalovacího krému zabere maximálně dvě minuty denně, možná čtyři, když si dáváte SPF vícekrát denně.
Stejně tak i na čištění zubů vynakládáte určitou peněžní částku. Za pasty, kartáčky, dentální hygienu. A ta se vám vrátí v tom, že si nebudete muset pořizovat nový chrup za statisíce. Čištění zubů a používání opalovacího krému jsou tak malé činnosti každý den, že si myslíte, že jednou vynechat, vlastně neudělá rozdíl. Pokud ji ale dodržujete, tak dlouhodobě ten rozdíl poznáte. Nebo vlastně nepoznáte, protože nebudete muset řešit ty větší problémy, jako jsou vrásky, pigmentové skvrny nebo nedejbože ta rakovina kůže.
A chápu, že třeba moje generace byla vychovaná v tom, že jako opalovací krém stačí olejíček Nubian s SPF2 a že tak stačí jen občas. Taky vlastně chápu, proč se moje generace jako ta stárnoucí a rozhodně nenastupující brání těmto změnám. Ostatně muž mi v jednom kuse doma vypráví, jak za jeho mládí to bylo lepší a jak ti dnešní mladí jsou celý zkažení. Už to tak v čase bývá. I tak si ale myslím, že i kdybyste měli začít používat pravidelně opalovací krém klidně až v padesáti, že dopady budou jen pozitivní.
No takže moje čtyři důvody, proč SPF používám. Každý den celý den. Týká se to tedy hlavně opalovacího krému na obličej, ten používám opravdu 365 dní v roce, během léta dvakrát až třikrát denně. Vlastně se to týká i opalovacího krému na celé tělo, ale nemažu si místa, která jsou oblečená. Zas takový SPF fanatik nejsem. A tělo si mažu jenom, když venku svítí i jen malinko sluníčko a jdu na delší dobu (více než půl hodiny) ven.
Podle mě je prostě opalovací krém nedílnou součástí každodenní péče o pleť. I když jsem doma, i když je venku zima a i když nesvítí sluníčko. Na obličej, na dekolt, na ramena a na ruce je to pro mě pak samozřejmostí během jara a léta. V létě si celkem svědomitě mažu i nohy a jakoukoliv další část těla, kterou zrovna ukazuji světu. Protože rakovina kůže se neptá. A tedy pak samozřejmě i ty moje další 4 důvody…
3 thoughts on “4 důvody, proč chci a používám opalovací krém”