Čím se budete odličovač a jaký bude váš nejlepší odličovač, je podle mě asi nejvíce otázka osobních priorit. Jsou sice odličovače, které nebývají tak silné jako jiné, na druhou stranu nejlépe odlíčí odolné líčení obyčejný olej a ten můžete najít v různých formách a v různých produktech. Olej totiž nemusí být jen v odličovacím oleji. Jasně, že vaše rozhodnutí, jaký budete používat odličovač, ovlivní to, jak moc se malujete, jak moc chcete odlíčení rychlé, pečující, mastné nebo naopak suché, jakou máte pleť a podobně. Nakonec ale na večer každého dne byste měli používat především odličovač, který vám bude vyhovovat.
A tak já sice odličovače dost střídám, ale vlastně jen čekám, až si znovu pořídím nějaký ten hodně bohatý balzám. A pak až mě mastné odlíčení omrzí, tak nejspíše sáhnu po lehké pěně. Naopak i když mám zrovna tři kousky doma, tak spíše nevyhledávám čisticí gely ani přírodní odličovací krémy. Nejsou mi prostě pro použití příjemné a nemám moc ráda ten matlavý pocit na pleti.
V dnešním článku jsem vzala pět podle mě nejrozšířenějších odličovačů pro mokré odlíčení pleti. Takže jsem vynechala micelárky, ubrousky, dvoufázové odličovače a podobně. A pokusila jsem se tyto odličovače objektivně ale i subjektivně zhodnotit. Pokud jste se zrovna začali malovat a tápete, čím se vlastně chcete odlíčit… tak dnešní článek je určený právě pro takové rozhodnutí.
Co čekám od odličovače
Na úvod si pojďme jenom rychle zrekapitulovat, co vlastně od odličovače chci. Protože to docela určitě ovlivnilo i moje hodnocení.
- Chci jeden odličovač na oči i na obličej, nechci mít dva různé odličovače.
- Odličovač tak nesmí štípat v očích a nesmí nechávat mlhu.
- Preferuji odličovače, které se snadno masírují a rychle vše rozpustí, nejlepší jsou podle mě odličovače s olejem.
- Chci, aby byl odličovač rychlý, nechci trávit odlíčením moc času.
- Nevadí mi, když nechá povlak na pleti, protože se pak ještě umývám. Povlak ale nesmí být přehnaný.
- Nevadí mi za odličovač utrácet hodně peněz, nevadí mi, když voní.
- Odličovač by neměl pleť vysušovat ani nijak dráždit.
- Nevadí mi odličovače s aktivnějšími látkami, ale myslím, že aktiva jsou v odličovači spíš zbytečná.
- Nevadí mi mastné odličovače, které neemulgují, používám pro stažení mušelínový ručníček.
Takže požadavky jsou jasné, jaký odličovač bych si já vybrala? Na výběr je pěna, gel, krém, balzám nebo olej.
Dvojí čištění je základ péče o pleť. Odličovač odlíčí makeup a zbaví pleť špíny i mastnoty, kterou posbírala za celý den. Následný čisticí produkt pak dočistí zbytky makeupu a vyčistí pleť. Co všechno byste měli o dvojím čištění pleti vědět?
Čisticí pěna a odličování
Pěnové čističe nemají moc dobrou pověst a mám pocit, že nejsou moc v dnešní době vítané. V té dnešní době, která přeje mastnému odlíčení, která prosazuje balzámy a oleje a zavrhuje pěny. Protože pěna je synonymem pro sulfáty a sulfáty na pleti nechcete. To vám potvrdí 6 z 5 skinfluencerek. Jenomže pěna nemusí být jen ze sulfátů. Navíc tyto odličovací pěny jsou vytvářeny mechanicky a se sulfáty to vlastně nemá nic společného. Jdou ale proti současnému trendu, který vám říká, že potřebujete nejdříve na oleji postavený odličovač a poté s vodou lehce pěnivý gel. A i když čisticí pěny můžou taky obsahovat oleje, tak to klasický mastný odličovač není.
Mezi známější odličovací/čisticí pěny patří například „šlehačka“ od Biodermy, to vlastně ani nevím, jestli se ještě prodává. A pak třeba Precious pěna od L’Occitane. Měla jsem kdysi období čisticí pěn a používala jsem je jak ráno na čistění pleti, tak i na večerní odlíčení i čištění podle toho, jak byla nálada. Taky jsem jich velké množství nakoupila a dva roky jsem snad nefrčela na ničem jiném. Pocit čištění pleti pěnou je totiž výjimečný. Zatímco micelárky tahají pleť, gely vysušují, krémy jsou matlavé a oleje a balzámy mastné, tak pěna je nadýchaný obláček, který vám pohladí pleť. A chcete to použít znovu.
Vlastně si myslím, že pěna je výborná alternativa pro odlíčení u někoho, kdo si nechce odličovat makeup mastně a stejně tak nechce ani tahat plet s micelárkou na tamponku. Je neuvěřitelně příjemná na pleti, snadno se používá, neucpává póry ani potencionálně. Jedinou nevýhodou může být trošku slabší výkon při odlíčení. Pěna prostě není tak silný kalibr jako mastné oleje. Pleť to sice odlíčí fajn, ale na odolné rtěnky nebo silnější a odolnější líčení očí je to slabší. Odlíčí to, ale počítejte s tím, že si budete muset pěnu dávat dvakrát. Mně to prostě na první odlíčení dlouhodržící rtěnku spíš nevezme.
Pěny se velmi dobře smývají, nepotřebujete pro jejich použití ani hadříky, ani to nemusíte napěňovat vodou a masírovat. Stačí nanést pěnu, lehce protřít obličej a poté smýt vodou. S vodou to ještě trošku pění a nechá to jen čistou pleť. Nevysušuje to, je to šetrnější než čisticí gely a navíc to nenechává povlak.
Jak používat čisticí pěnu
- Pěna se nanáší na suchou nalíčenou pleť. Stačí jedna, maximálně dvě aplikace (zmáčknutí aplikátoru), podle mých zkušeností většina výrobků dává dostatek pěny na umytí pleti jen s jedním zmáčknutím. Při silnějším líčení můžete přidat i druhou dávku.
- Pěnu dlaněmi nanáším na suchou pleť, lehce prsty projedu celý obličej. Ani bych tomu neříkala, že promasíruji, rozhodně to není tak silné na tlak jako při použití oleje nebo balzámu.
- Umývám vlažnou vodou. Po styku s vodou pěna ještě nabyde objemu a lehce napění, ale poměrně rychle také splaskne, velmi dobře se to smývá, nenechává to matlavý povlak, ale je pravda, že to budete muset oplachovat trošku důkladněji.
- Poté ještě pleť umývám čisticím práškem/gelem/krémem. Výhodou pěny je, že ji můžete použít klidně i na druhé čištění, to mi třeba s olejem nebo balzámem nevyhovuje.
Výhody čistící pěny
- Pěna je podle mě z dnešních odličovačů nejlepší varianta pro více použití. Ráno, večer, odlíčení, čistění, pěna vám podle mě dokáže nahradit cokoliv.
- Není to mastné, je to naprosto nekomedogenní, nevysušuje to.
- Pěna je vhodná pro různé typy pleti, jsou pěny hodně bohaté a pečující, můžete ale narazit i na více razantní a vhodné spíše pro mastnou pleť.
- Hodně snadno se to dávkuje, oleje často z balení vytečou, balzámy mívají umatlané piksly, oproti tomu pěny prostě fungují.
Nevýhody čisticí pěny
- Pěny nejsou tak pečující jako oleje, balzámy nebo přírodní krémy. Pro suchou a dehydratovanou pleť bych tak raději doporučila balzám nebo olej.
- Pěny často nejsou tak voňavé a terapeutické jako balzámy, nedají vám takový zážitek při odličování.
- S pěnou se hůře cestuje. Olej i balzám si bez problému přendáte do menšího balení, s pěnou to bez aplikátoru moc nepůjde.
- Pěny nejsou až tak dostupné, v drogériích na ně moc nenarazíte, parfumérie také prosazují spíše jiné produkty. Ale pokud hledáte, tak dobrou pěnu najdete.
iUnik Centella Bubble Cleansing Foam
Musím říct, že Iunik byla velmi hezká alternativa pěnového odlíčení. Je hodně jemný, neodličuje zrovna nejsilněji, ale mně to stačilo. Dobře se smývá, nenechává povlak a nesmrdí. Občas tyto levnější pěny totiž dost smrdí po alkoholu (třeba alverde pěna), iUnik je ale fajn.
(koupené na iherb)
Jaké odličovací pěny bych doporučila: L’Occitane, Tromborg
Čisticí gel na odlíčení
Čisticí gel rozhodně není moje první volba pro odlíčení. Není to moje první volba ani pro čistění pleti, ani na ranní čištění, ani na večerní odlíčení, ani na druhé večerní čištění, čisticí gel je pro mě spíš ne. Ale uznávám, že čisticí gely, které vznikaly v posledních letech a které vytváří gel-to-milk (oil-to-milk) konzistenci, jsou vlastně docela příjemné. Takové gely jsem vyzkoušela třeba od REN, taky od PSA, Allies of Skin a nejčastěji jsem měla asi Oskia Renaissance Cleanser.
Největším problémem těchto odličovacích gelů je to, že nechávají povlak. Ono to na odlíčení až tak nevadí, ale já to na čištění pleti moc nesnesu, a nemůžu tak používat gel ráno. Na odlíčení to ještě zvládnu tolerovat, protože to stejně pak umyju druhým čištěním. Ono je ale pravdou, že na odlíčení jsou tyto gely spíše horší alternativou, jsou slabší a s odolným líčení mívají problém. Musím tedy uznat, že tyto gel-to-milk čisticí gely většinou odličují o kousek lépe než čisticí pěny, ale i tak pro rychlé a efektivní odlíčení dávám přednost buďto olejům nebo balzámům. Gel často postrádá takovou tu mastnou složku, kdy si bez problémů masírujete pleť a všechno líčení mizí. Uznávám ale, že jak Oskia, tak třeba REN jsou spíše mastnější a vydrží masírovat docela dlouho. S balzámem či olejem je mi to příjemnější, ale i gel je fajn.
Naopak velkou výhodou těchto gelů je to, že se velmi dobře používají ráno i večer. Jsou hodně univerzální, spoustě lidí povlak na pleti po čištění moc nevadí, navíc třeba PSA gel nechává fakt jen hodně jemný až nepostřehnutelný a přijde mi, že s každou další generací se tyto gely neuvěřitelně zlepšují. Jsou bez povlaku a jsou mnohem silnější v odličování. A tak bych jen chtěla říct, že takový odličovací gel je vlastně hodně univerzální záležitost a umyjete se s tím kdykoliv a cokoliv. Podobně jako u pěny, jen je gel vhodnější pro sušší pleť.
Jak používat čisticí gel na odlíčení
- Gel se nanáší na suchou nalíčenou pokožku, můžete si nejdříve separátně odlíčit oči, ale nemusíte, řada gelů zvládá i řasenku nebo stíny.
- Je ale pravdou, že spousta gelů také štípe v očích, takže pokud máte silnější líčení, rozhodně doporučuji to předodlíčit vhodnějším odličovačem.
- Gel by měl být dostatečně tekutý a mastný, aby klouzal po pokožce. Pokud tomu tak není, zkuste přidat trošku gelu. Vmasírujte do pleti, uvidíte, jak se líčení rozpouští.
- Namočte si ruce a znovu promasírujte pleť. Gel se začne měnit na mléčnou emulzi, která jde poté lehce umýt vodou. Hadřík není většinou potřeba.
- Když spěcháte, tak u řady gelů se obejdete bez toho mokrého masírování. Stačí nanést gel na suchou pleť, promasírovat a poté hned umýt.
Výhody odlíčení gelem
- Na odlíčení nepotřebujete speciální hadřík, gel jde z pleti smýt normálně vodou.
- Je vhodnější pro suché typy pleti, často i pro citlivou pleť a pro podrážděnou pleť. Po umytí nevysušuje a nenechává pocit vrzavé pleti.
- Záleží ale hodně na gelu, jiné gely jsou vhodnější spíš pro mastnou pleť a jsou agresivnější. Je tak dobré si před nákupem přečíst popisek.
- Tyto modernější gely jsou většinou neuvěřitelně příjemné konzistencí, jsou hedvábně olejové, nevím, jak lépe to popsat. A často hodně hezky voní.
- Je to dobrá alternativa na cestování, hlavně pokud si pořídíte jen malé balení. Gel vám poslouží ráno na umytí, večer na odlíčení i na čistění pleti. Ano, můžete ho použít dvakrát po sobě.
Nevýhody čisticího gelu
- Gel může nechávat po umytí povlak. Záleží, jak moc vám to vadí, věřím, že u suché pleti to nebude problém, pro mě je to ale důvod gely moc nepořizovat.
- Bývají hodně voňavé až převoněné. Teď je otázkou, jestli se vám tato fičura líbí jako mně, nebo spíš dáváte přednost neutrálním gelům. I takové samozřejmě najdete, napadá mě třeba Dr. Sam, ale tyhle neutrální gely podle mě bývají strašně matlavé a na pleti nepříjemné.
- Nebývají vhodné na odlíčení očí, můžou dráždit oči, můžou nechávat i povlak na očích. Je lepší sáhnout po očním odličovači jako alternativě.
- Nejsou tak účinné na odolnější líčení. Dlouhodržící rtěnky, oční linky, voděodolná řasenka, pokud se hodně malujete, asi vám gel nebude moc vyhovovat. Musím ale dodat, že některé gely moje líčení očí zvládnou a vůbec nejsou marné. I tak ale upřednostňuji oleje nebo balzámy.
Oskia Renaissance Cleansing Gel
Musím se přiznat, že tento gel nemám moc ráda. Podle mě hodně nechává povlak a je až přehnaně matlavý. I když se mi líbí vůně i optimistická barva, tak ho vlastně nepoužívám ráda a znovu bych si ho nepořídila.
(dostala jsem jako gwp, spacenk)
Jaký odličovací gel doporučuji: PSA Reset
Odličovací krém a čištění pleti
Nemám ráda odličovací krémy. Fakt že ne. Vlastně jsem neměla odličovací krém, který by se mi líbil. A pokud náhodou takový byl, no jo asi byl, tak to bylo proto, že se konzistencí a výkonem blížil spíše odličovacímu balzámu. Krémy podle mě najdete hlavně u přírodní kosmetiky, zatímco asiati prosazují oleje, balzámy mám podvědomě spojené s luxusnější kosmetikou a lékárnu zase s micelárkama, tak mi přijde, že takové ty tradičnější přírodní značky (Weleda, Lavera), ale i ty novější niche a luxusnější (Aurelia Probiotic) mají prostě zase krémy.
Mým problémem s odličovacími krémy je totiž to, že se vsakují. Hlavně ty přírodní a jakoby s lepšími našlapanými ingrediencemi. Prostě to nanesu, namasíruji a chtěla bych masírovat klidně ještě chvilku, jenomže to už nejde. Začne to tak jako dřít a ten krém se vsákne. Což je dost nepříjemná fičura při odličování, nechcete, aby se to vsakovalo. Chcete mastnotu, chcete klouzat po povrchu a chcete tou mastnotou všechno na povrchu rozpouštět.
Z toho bohužel plyne, že s odličovacím krémem musíte pracovat rychle. Ono to odlíčí, zaleží tedy na konkrétním odličovacím krému, ale jo, myslím, že to odlíčí běžný makeup v pohodě. Odolnější líčení očí nebo odolnější rtěnky to prostě dává pomalu. Budete muset možná odličovat nadvakrát a taky to budete muset stáhnout mokrým hadříkem, protože to jde spíše ztuha. Taky mi přijde, že krém, když ho umýváte vodou, tak vytváří tak lehce mazlavou konzistenci, nechává často povlak, špatně se to smývá a nemám ten pocit na pleti ráda.
Dalším problémem je pro mě u krémů jejich vůně. Já to vlastně nechápu. Přírodní kosmetika umí udělat voňavý odličovací olej nebo balzám, ale ty přírodní odličovací krémy většinou voní jak hlína s trávou. Drogérkové odličovací krémy zase voní strašně sterilně. Je ale pravdou, že prostředí odličovacích krémů nemám moc zmapované, prostě je používám nerada, nekupuji je, nevyhledávám je. Tak jestli znáte funkční a voňavý odličovací krém, klidně mi dejte vědět.
Jak používat odličovací krém
- Krém nanášejte na suchou stále nalíčenou pleť, rozetřete, promasírujte, dokud vám to krém dovolí.
- Většina krémů je podle mě vhodná i na líčení očí, neštípou a jsou docela šetrné. Já bych je ale na oči raději nepoužívala, protože podle mě špatně kloužou a namáhají jemnou pokožku.
- Odličovací krém nejlépe smyjete mokrým teplým hadříkem, podle mě se jen vodou smývají hůře.
- Po smytí odličovacího krému určitě praktikujte i druhé čištění, protože krém může nechávat povlak.
Výhody odličovacího krému
- Já ty odličovací krémy nemám moc ráda, takže se mi výhody vymýšlely hodně těžko.
- No nejspíše je snadno seženete s přírodním složením a navíc většinou nestojí moc.
- Bývají složením hodně šetrné, nejsou převoněné a budou vhodnější pro citlivou pleť.
Nevýhody odličovacího krému
- Můžou nechávat povlak, jsou matlavé a špatně se smývají.
- Spotřebujete jich velké množství, protože špatně kloužou po pleti a můžou se vsakovat.
- Hůře odličují odolnější makeup, jako je voděodolné líčení očí nebo trvanlivé rtěnky.
Trilogy Cream Cleanser
Tento odličovací krém byl přesně takový jako mnoho dalších odličovacích krémů. Krémová konzistence, co po pleti poměrně těžko klouzala a spíše se vsakovala. Běžné líčení to zvládlo odlíčit, ale silnější a odolnější spíše ne. A mně to tedy dost smrdělo.
(dostala jsem jako gwp, naturisimo)
Jaký odličovací krém bych doporučila: na žádný takový jsem zatím nenarazila
Odličovací balzám pro účinné odlíčení
Odličovací balzámy jsou hodně podobné odličovacím olejům, ke kterým se dostaneme v úplném závěru dnešního textu. Balzámy jsou podle mě ale méně rozšířené než oleje, bývají hutnější a výživnější a o něco častěji bývají v neemulgující podobě. A taky jsou podle mě v průměru o kousek dražší než odličovací oleje, pokud totiž chcete luxusnější odlíčení, tak ty přírodní luxusní značky mají většinou balzám. Ale přesnou statistiku nemám, možná je to jen takový můj pocit v mojí osobní bublině. Takže to berte s kapkou despektu.
Podobně jako odličovací oleje můžete i balzámy najít buďto v emulgující nebo neemulgující verzi. Varianta, která neemulguje, bývá nejčastěji u čistě přírodních značek. To dáte dohromady pár másel, bambucké, kakaové, přidáte k tomu nějaké ty oleje, taky éterické oleje, případně přírodní výtažky a máte čistě přírodní odličovací balzám. Z pleti to musíte stáhnout hadříkem/ručníkem a může to nechávat dost výrazný mastný povlak. Je tedy nutno říct, že pokud máte rádi přírodní odličovací balzámy a nechcete za ně utrácet moc peněz, tak dobře odlíčí například i jen čisté bambucké. Jen vám tam může chybět ta aromaterapeutická složka.
U konvenčnějších značek, v parfumérii i v asijské kosmetice, pak můžete najít spíše emulgující odličovací balzámy. Ty jsou na použití příjemnější a jednodušší, lehce se totiž smývají vodou, ale i tak můžou nechávat na pleti povlak a je nutno to dočistit druhým čištěním. Pokud jde o vůně a konzistenci, tak tyto nepřírodní alternativy rozhodně nejsou nijak pozadu za přírodním luxusem. U mnoha balzámů už na první ponoření prstu poznáte, že toto je prostě ta extra péče, kterou chcete.
Velkou výhodou obou typů těchto balzámů je pak to, že si dokáží poradit i s odolnějším makeupem, odličují hodně účinně a poměrně rychle. Můžou ale nechávat na pleti mastný film, který rozhodně budete potřebovat smýt ještě druhým čištěním. Jsou ale typy pleti, jako například hodně suchá, starší, dehydratovaná, kterým právě toto může maximálně vyhovovat. Balzámy (a odličovací oleje) totiž nevysušují, zpravidla respektují přirozené pH pleti a zlepšují její celkovou obranyschopnost. Což je ale nutno říct, že pokud během druhého čištění sáhnete po agresivnějším čističi, tak se těchto balzámových výhod velmi rychle zbavíte a budete mít doma jen odličovač.
Co bych u balzámů ještě hodně vyzdvihla je to, že odličují velmi dobře i odolný makeup, navíc jsou rychlé, na pleti většinou nekonečně příjemné a vůbec celé odlíčení je terapeutický zážitek. Přitom se ale balzámy snadno používají, nikde nic neteče, stačí nabrat, rozehřát v dlaních a nanést na obličej. Někomu by ale mohlo vadit, že balzámy bývají v kelímku a je nutné do toho sahat. Řada balzámů vám tedy v balení přidá i špachtličku, ale tu já většinou stejně vyhazuji.
Jak používat odličovací balzám
- Balzám rozehřejte v dlaních a pak mastnotu nanášejte na suchou ještě nalíčenou pokožku.
- Promasírujte, oleje a másla v balzámu postupně rozpustí všechno líčení, včetně toho odolnějšího.
- Jako poslední promasírujte oči, balzámy většinou dokáží bez problémů odstranit i silnější líčení očí, včetně voděodolné řasenky.
- Poté stáhněte mastnotu z pleti mokrým teplým ručníčkem. Hodně balzámů emulguje, můžete je tak jenom promasírovat mokrými dlaněmi a poté smýt. Já ale dávám přednost tomu, že mastné odlíčení stahuji hadříkem.
- Vždy pokračujte i druhým čištěním.
Výhody odličovacího balzámu
- Velmi dobře odlíčí i odolný makeup, je vhodný pro odlíčení voděodolného líčení a dlouhodržících rtěnek nebo stainů.
- Na pleti je hodně výživný, pokud máte suchou pleť, tak to je jak pohlazení.
- Snadno se používá, nikde nic nekape a celkově je použití dost blbuvzdorné.
Nevýhody odličovacího balzámu
- Může nechávat na pleti povlak, balzámy bývají hodně výživné a pro mastnou pleť to může být obtěžující.
- Balzámy jsou nejčastěji balené v kelímku, do kterého šaháte prsty. Nebo musíte používat pro nanášení špachtličku.
- Je třeba odličovací ručníček. I když jsou balzámy i emulgující, podle mých zkušeností je lepší i tyto emulgující balzámy stahovat hadříkem.
Eve Lome Cleanser
I když Eve Lom není můj nejoblíbenější balzám, musím uznat, že toto je velmi dobrý odličovač. Je spíše mastnější, odlíčí opravdu všechno a navíc se dobře smývá, protože emulguje. Moc ale nevoní, navíc on časem tak jako zvláštně hrudkuje a není to úplně hladké odlíčení, protože hrudky zůstávají i po rozpuštění v dlaních.
(dostala jsem jako gwp, spacenk)
Jaký odličovací balzám doporučuji: Emma Hardie, Antipodes
Odličovací olej
Odličovací olej je podle mě jeden z nejrozšířenějších a také nejoblíbenějších odličovacích produktů. Můžete si pořídit dva druhy odličovacího oleje: s emulgátory, které jsou smýt vodou, a čistě jenom oleje, které musíte stáhnout hadříkem. Záleží jen na vás, co přesně chcete. Oleje s emulgátorem jsou velmi účinné v odličování, navíc jsou lehké, rychle se smývají a to odlíčení je s nimi extra rychlé. Stačí jen opláchnout vodou. Oleje bez emulgátoru jsou zase více pečující, jsou hodně mastné, a i když je stáhnete hadříkem a nenechají povlak, tak nechají lehce jak namazanou pleť. Přitom podle mých zkušeností není moc rozdíl mezi olejem s a bez emulgátoru v tom, jak odlíčí, většinou tyto oleje odlíčí opravdu všechno.
Nevýhodou olejů s emulgátorem může být to, že nechávají povlak, občas jdou jen vodou umýt spíš hůře, a tak je lepší i takové oleje stahovat hadříkem. To pak nechají čistou pleť bez povlaku. Je ale dobré olej nejdříve vyzkoušet, některé emulgující oleje jsou totiž hodně lehké a jdou umýt bleskurychle, stačí obličej jen opláchnout.
Odličovací oleje, takové i takové, jsou vhodné pro odlíčení každého typu pleti. Jsou vhodné pro silné líčení očí i rtů, oleje si většinou poradí i s dlouhodržícími rtěnkami, se stainy i s voděodolným líčením očí. Oleje jsou většinou vhodné i pro odlíčení očí, ale je pravda, že je třeba hledat a zkoušet, některé oleje můžou štípat a také nechávají na očích mlhu.
Většinou se oleje snadno aplikují, buďto se kápnou přímo z lahvičky nebo má lahvička pumpičku. Nevýhodou může být, že některé oleje lahvičku mastí, ale myslím, že to je spíš marginální záležitost, že to rozhodně není obvyklé, spíš jen chyba konkrétního produktu.
Jak používat odličovací olej
- Olej se nanáší na suchou nalíčenou i špinavou pleť v dostatečném množství, aby to klouzalo, olej na pleti promasírujte, úplně nakonec olej vmasírujte do nejvíce nalíčených částí (pusa, oči).
- Emulgující olej: namočte si ruce a opět promasírujte pleť, olej by se měl změnit na mléčnou emulzi, tu pak můžete bez problémů umýt vodou.
- Neemulgující olej: namočte do teplé vody malý bavlněný ručníček, tím setřete veškerý olej z obličeje včetně líčení a špíny, ručník můžete opláchnout a setřít obličej ještě jednou.
- Pokračujte čisticím gelem/práškem/krémem a smyjte případné zbytky odličovacího oleje.
Výhody odličovacího oleje
- Je vhodný na suchou i citlivou pleť, nevysušuje a o pleť při odličování pečuje. Přičemž více pečující je většinou olej bez emulgátorů.
- Snadno se používají a jsou vhodné i na silné líčení, jsou vhodné i na odlíčení očí a trvanlivých líčidel, jako například tekutých rtěnek.
- Zbytečně netahají pleť, protože nepoužíváte odličovací tamponky. Odličovací ručník je jemnější a k pleti šetrnější. Zároveň jí ale poskytuje jemný mechanický peeling.
- Oleje jsou často voňavé a nabízí aromaterapeutické odlíčení.
- Odličovací oleje koupíte spíše ze levnější peníze. Ano, můžete si vybrat i drahé oleje, ale velmi účinné a příjemné oleje koupíte i za dostupné ceny.
Nevýhody odličovacího oleje
- U neemulgujících olejů potřebujete ručníček/hadřík, kterým líčení stáhnete. Musíte ho prát, ideálně používat každý den nový a v koupelně mu musíte najít místo na schnutí.
- Oleje můžou být převoněné a paradoxně až dráždivé pro suchou a citlivou pleť. Jiné hlavně ty přírodní bez přidaných parfemací zase můžou tak zvláštně vonět až smrdět.
- Hodně často bývá olej na bázi minerálního oleje či silikonů a jiných nepřírodních složek, ty účinnější emulgátory také bývají nepřírodní, takže pokud upřednostňujete přírodní složení, budete muset pečlivě hledat.
DHC Deep Cleansing Oil
DHC olej je emulgující olej a pro mě je toto taková rychlovka na cestování, neboli odlíčení vždy a všude. Je to spolehlivé, odlíčí to všechno, malá lahvička se všude vejde a dobře se z ní aplikuje. Velké balení tohoto oleje jsem si sice nikdy nepořídila, ale toto maličké balení mám doma pravidelně.
(koupené na escentual)
Jaký odličovací olej doporučuji: Origins, DHC.
5 thoughts on “Jaký odličovač je nejlepší: pěna, gel, krém, balzám nebo olej”