Na úvod bych chtěla poznamenat, že jsem poměrně pokročilý AHA/BHA uživatel, takže nějaký ten čajíček si na mě většinou nepřijde. A tento Vichy Idéalia Peeling je čajíček jeden z nejslabších. I tak ale ho mám opravdu hodně ráda. Pročpak asi?
(Článek je starší, ale fakt mi přijde, že třeba před půl rokem jsem měla tento peeling v ruce a přemýšlela jsem, že si ho znovu koupím. Teď jsem ho ale hledala a to snad vypadá, že se přestal vyrábět, prostě nikde není a vypadá to, že už ani nebude. Stejně si tady tu recenzi dám, to abych na to mohla vzpomínat.)
Už při nákupu tam vznikl jeden problém. A to ten, že nikde není uvedeno, kolik % AHA v peelingu je. I tak jsem to důvěřivě koupila. Na mojí krabičce ovšem taky o procentech nic není. Přičemž procenta jsou u kyselin opravdu dost důležitou informací. Navíc kyselina tam je prý glykolová, já glykovou ne moc ráda, takže zpětně úplně nechápu, jaké myšlenkové pochody jsem měla, že jsem si to koupila. Asi mě zlákala pěkná lahvička. Lahvička fakt pěkná je, to jo.
Vichy Idéalia Peeling
Cosrx AHA 7 Whitehead Power Liquid
Beauty of Joseon Bubble Toner Green Plum + AHA
Příliš vysoké pH?
Další zklamání pak přišlo, když mi to přišlo domů. A chvilku jsem to používala, přišlo mi to takové slabší oproti jiným AHA, tak jsem si zkusila pH… a fakt, že jo, pH někde nad šesti. Což je v podstatě u kyselin dost průser, protože to vlastně znamená, že to absolutně vůbec nekyselinuje. Existuje taková pěkně počítající kalkulačka od Lab Muffin i s vysvětlivkami, jak to funguje a tak, a ta nám po zadání čísel jasně řekne, že efektivní objem kyseliny glykolové je při 4% koncentraci a pH kolem 6 někde kolem 0,03 %. A tomu říkám ale fakt jako efektivita.
Takže prostě tohle není plnohodnotné kyselinové tonikum, alespoň pro mě ne. Jako takové nemá na moji pleť nějak výrazné exfoliační účinky a rozhodně tohle tonikum nenahrazuje AHA tonika jako třeba Pixi Glow nebo tonika od Bravura. I tak ho mám ale ráda a pravidelně ho používám. Čím to asi tak bude.
Funguje to i s vysokým pH?
Ono to je vlastně i napsané u kalkulačky těch efektivních kyselin, že procento volných kyselin v podstatě nic nevypovídá o tom, jaké účinky má daný produkt na pleti. Protože je toho v produktu víc než jedna kyselina. Konkrétně u tohoto Vichy tam je kromě glykolové, ještě tvz. hepes a hned potom různé extrakty jako třeba borůvky nebo černý čaj. Celkový výsledek je pro mě velmi příjemně hydratační až zklidňující. Přičemž to má i peelingové účinky, sice jemné, ale pozoruji je.
Zajímavou složkou je pro mě pak ten hepes, neboli kyselina sulfonová (přesněji Hydroxyethylpiperazine Ethane Sulfonic Acid), která zaprvé je často používána právě dohromady s glykolovou, protože zlepšuje celkovou efektivitu, a zadruhé skvěle funguje i při pH kolem 7. Díky tomu má peeling velmi jemné účinky i při vyšším pH, není tak dráždivý a navíc je výrazně hydratační, za což může právě glykolová, která při vysokém pH prostě hlavně hydratuje. A jestli hepes neznáte, tak já to samozřejmě taky neznala, jsem si to musela dohledat.
Celkově je to moc moc moc příjemné. Není to nejsilnější zbraň, kterou vytasíte z koupelny, když si chcete dopřát pořádnou dávku AHA. Ale je to velmi příjemný společník na každý jeden den po dni. A to si myslím, že dokonce bez problémů i pro citlivou pleť, pro kterou je koneckonců tento peeling určený.
(koupené na escentual) (archiv 3/2019)