Peptidy jsou tak zajímavá složka v kosmetice. Přitom ale rozhodně nejsou nejvíc prozkoumané a nejvíc účinné. Nebo možná jsou nejvíc účinné, ale to vlastně nikdo neví. Protože jich je tolik. A je tam tolik okolností. A vlastně to zatím nikdo nijak komplexně nepojal. Takže možná i ta účinnost je spíš teoretická než praktická. Teď je jen otázka, jak moc tomu budeme či nebudeme věřit. Já osobně ovšem mám peptidy v kosmetice ráda a věřím alespoň občas.
Nevím, jestli vás nejdřív zahltit tou teorií, kterou sleduji jen málo a vlastně tomu až tak nerozumím, nejsem chemik. Nebo spíš začneme nejdřív mým osobním pohledem. Peptidy jsou totiž mou oblíbenou složkou v kosmetice, ráda je i nakupuji a zkouším stále nové a nové. Na druhou stranu ale uznávám, že peptidy jsou možná složka, u které vidím nejméně účinků. Nebo možné ne nejméně, ale určitě nejpomaleji. A to tak pomalu, že občas ani nevidím. Soukromě si pak peptidové produkty dělím na tři skupiny.
Jak mi fungují peptidy ve péči o pleť?
- Do první skupiny řadím produkty, u kterých si většinou nevšimnu změny. Na jednu stranu je otázkou, co chcete vidět přesně za účinek u složky, které o sobě tvrdí především to, že je protistárnoucí. Staré vrásky vám to asi moc nevymaže a těžko posoudit, jestli se těch nových tvoří podle plánu nebo méně. Takže i u této první skupiny těm účinkům alespoň trošku věřím a nepovažuji to za zbytečnost. Pro příště si ale spíš kupuji něco jiného.
- V druhé skupině pak najdeme produkty, kde jim tu účinnost věřím. Změny na pleti sice nejsou až tak viditelné, často jsou spíš neviditelné, ale já tomu věřím. Že kdybych to používala delší dobu, tak to bude mít nějaký dopad. Vlastně nejsem úplně schopná říct, co dělá ten rozdíl mezi první a druhou skupinou. Možná nějaký záblesk, co jsem na pleti zahlédla. Možná je to spíš dáno tím, že produkty z druhé skupiny jsou hodně příjemné na pleti a dobře se mi používají. U této skupiny si klidně produkty kupuji znovu. A nebo spíš zkouším pořád nové a nové a doufám, že spadnou alespoň do této skupiny.
- Třetí skupina je pak samozřejmě ta, kde jsem účinky viděla. Nikdy ty účinky nejsou viditelné hned a už vůbec ne z dálky. Není to jako u retinoidů nebo u kyselin nebo u céčka, kde to často vidím po pár namazání, že se něco děje. Spíš je to ve stylu, že si po měsíci dvou používání řeknu, že vlastně možná vypadám o kousek mladší a hezčí. A že jsem ochotná toto přiznat působení peptidů.
Víceméně tak peptidy nejsou okamžitý zázrak v péči o pleť. Jako jo, můžou zlepšit hydrataci pleti, můžou přispět k vypnutí a mírnému vyhlazení pleti. V podstatě ale fungují hlavně tak, že teoreticky podporují tvorbu kolagenu v pleti, a tak přispívají k pomalejšímu stárnutí. Fungují trošku jinak, než další známé protistárnoucí a protivráskové složky, jako například SPF nebo retinoidy. Podle mě navíc fungují i dost pomalu.
Retinoidy bývají považovány za zlatý standard protivráskové kosmetiky. Zatímco peptidy na to jdou pozvolna, tak retinoidy často přináší účinky už po pár namazání. Zatímco ale peptidy jsou nekonfliktní a nedráždivé, tak na silnější retinoidy si pleť musí trošku zvykat. Co byste měli o retinoidech ještě vědět?
Missha Time Revolution The First Treatment Essence Rx
Medik8 Crystal Retinal 10
The Ordinary Granactive Retinoid 2%
Co dělají peptidy v kosmetice
Jinak peptidy najdete běžně v lidském těle, jsou například v hormonech, fungují jako neurotransmitery pro nervové přenosy, peptidy se používají také v léčivech, například v antibioticích. Peptidy v kosmetice se používají výhradně ty synteticky vyrobené.
Peptidy jsou v kosmetice menší zázrak, protože dělají přesně to, co pleti často chybí. Nebo spíš to, co věkem pleť ztrácí. Co to tedy teoreticky je:
- peptidy stimulují tvorbu kolagenu, vyplňují pleť a dodávají jí mladší strukturu,
- stimulují také produkci elastinu
- a zvyšují hydrataci pleti tím, že stimulují produkci kyseliny hyaluronové,
- zároveň našeptávají kožním buňkám, že by měly vypadat mladší,
- tím snižují viditelnost vrásek, ty hlubší zmírňují, ty jemné vyplňují,
- pomáhají také zvyšovat regeneraci
- a chrání pleť před vnějším prostředím a před vnějším poškozením,
- pomáhají proti pigmentovým skvrnám
- a zlepšují stav akné…
Velkou výhodou peptidů je pak také to, že jsou v podstatě nekonfliktní, podobně jako hyaluron. Pleť nedráždí a nemají žádné přechodné období, než si pleť zvykne. To z nich dělá víceméně univerzální záležitost, narozdíl od AHA kyselin, céčka nebo retinoidů, kde si často musíte vybrat tu správnou formu a koncentraci, než je pleť spokojená.
Používání peptidů se mi podle mě vyplatí. A nebo taky ne, ale jejich pravidelným používáním jsem zatím nic nezkazila. Alespoň tak vnímám peptidy v péči o pleť já. Jak je na tom ale ta teorie?
Od aminokyselin k peptidům a kolagenu
Nebo spíš to vezmu naopak od kolagenu k aminokyselinám. Kůže se skládá z několika základních složek: voda, bílkoviny, tuky a minerální látky. Přičemž právě bílkoviny jsou základním stavebním materiálem kůže. Důležitými bílkovinami jsou například kolagen a elastin, ve vlasech zase najdete keratin. Což jsou nejspíš názvy, které jste už zaslechli. Ať už jsou propagovány jako součást krémů nebo vlasové kosmetiky.
Kolagen je bílkovina, která dělá buňky odolnější a silnější, díky elastinu je kůže pružná. Obě bílkoviny pak pomáhají udržovat tvar kůže. Ztráta kolagenu a elastinu vede k povislé kůži, která ztrácí své vyplnění. Proto se právě dodání kolagenu a elastinu stalo výrazným koloritem antivráskové kosmetiky. Prostě kolagen a elastin to přesně chcete.
Problém je ovšem následující. Kolagen a elastin obsažený v povrchové kosmetice nefunguje tak, že by se přidal k našemu přirozenému kolagenu v pokožce a najednou bylo všechno krásné, zalité sluncem a o dvacet let mladší. Kolagen a elastin nejsou také snadno doplnitelné stravou, tělo je většinou nevstřebá, a jestli třeba i vstřebá, tak vůbec není záruka, že kolagen doputuje do místa v pokožce, kde právě chybí. Přitom právě přirozená ztráta kolagenu nebo elastinu je jeden ze základních znaků stárnutí kůže.
Kosmetika a také doplňky stravy s kolagenem a elastinem by měly dodat chybějící bílkoviny do kůže, a tak zabránit jejímu stárnutí. Bohužel to ale není tak jednoduché. S doplňky stravy moc zkušeností nemám, já na ně vlastně ani nevěřím, takže je ani nepoužívám a nechce se mi na ně utrácet. Jak je to ale s kolagenem a elastinem v kosmetice?
Především kolagen a elastin jsou velké molekuly, které nejspíše při vnější aplikaci vůbec nepronikají do kůže, takže dost těžko si právě krémem doplníte chybějící kolagen. Jen tak na okraj molekulární hmotnost bílkovin se pohybuje zhruba v řádu desetitisíců, zatímco pro prostupování přes kůži většinou platí hranice pětistovky. Stejně tak je velmi sporné, že tělo dokáže vstřebat a upotřebit kolageny dodané doplňky stravy. I když se vám různé značky kolagenu budou snažit tvrdit opak, tak dopad kolagenových doplňků na reálnou hladinu kolagenu v těle je víceméně sporný.
A tak na to šla kosmetika následovně. Když tělo nedokáže upotřebit větší molekulu kolagenu, tak můžeme zkusit dodat do pleti menší molekuly, ze kterých se kolagen skládá. No a tělo si to pak poskládá dohromady a třeba to nějak upotřebí.
Cos De BAHA P M.A Peptide Serum
Sympli Beautiful Firming Triple Peptide Serum
The Ordinary Argireline Solution 10%
Aminokyseliny jako základní stavební materiál
Bílkoviny se skládají z tzv. aminokyselin. Ty jsou k sobě spojeny tzv. peptidovou vazbou, dvě a více spojených aminokyselin tvoří tzv. peptid. Pokud z aminokyselin vznikne delší řetězec, tak vznikají další a další peptidy. Při spojení 100 a více aminokyselin vzniká bílkovina. Jakákoliv bílkovina lidského těla se pak skládá z kombinace asi 20 aminokyselin. Některé si tělo vyrábí samo, jiné jsou esenciální a musí se dodat stravou.
Základní myšlenka o peptidech v kosmetice jde tedy zhruba takto. V těle se nachází bílkoviny, například kolagen. Kolagen je tvořen z peptidů. Peptidy jsou tvořeny z aminokyselin. Pojďme tedy tělu dodat aminokyseliny a peptidy a ono si samo o sobě vytvoří kolagen. A ztráta kolagenu v důsledku stárnutí pleti je vyřešena. Nebo že by ne?
Tady ale nastává další problém. Je velké množství bílkovin, jakože řádově stovky. Stejně tak je velké množství různých aminokyselin a také velké množství různých peptidů. Jako skupina jsou právě peptidy jednou z opravdu velkých heterogenních skupin, kdy navíc není tak úplně jasné, který peptid dělá v té dané bílkovině co a který tedy opravdu dokáže vytvořit kolagen. Stejně tak není úplně jisté, jestli ten kolagen, co se vytvoří ze zatím nepříliš definovaného peptidu, dokáže naše kůže opravdu upotřebit.
Celé to je jedna velká neznámá. Kdy teoreticky to funguje, ale v praxi tomu častěji mnohem více věříte, než aby to mělo reálné účinky v dohledném čase. Takže co s tím. Jak moc se vlastně ty peptidy v péči o pleť vyplatí?
Jaký peptid znáš, takové vrásky nemáš?
Pojďme se ještě zastavit u toho, jak vlastně peptid v kosmetice poznáme. V názvu produktu se většinou vyskytne slovíčko peptid a také byste měli něco jako peptid najít ve složení produktu. Přičemž peptid není jen jeden, takže v INCI produktu můžete najít různě pojmenované peptidy. Základní dělení je ovšem následující:
- peptide jako takový, jeden peptid vlastně neexistuje, skládal by se z 1 aminokyseliny, takže peptid je vlastně aminokyselina,
- dipeptide je poté spojení dvou aminokyselin,
- tripeptide je spojení tří aminokyselin,
- tetrapeptide čtyř aminokyselin a tak dále,
- spojení dvou až deseti aminokyselin se skupinově nazývá olygopeptide,
- spojení více než deset a až 100 aminokyselin se nazývá polypeptide, nebo také makropeptide,
- více než 100 aminokyselin v jednom řetězci je pak už konkrétní bílkovina.
Logicky z toho vyplývá, že čím víc máte polypeptide, tím větší molekulu v produktu najdete. A tím blíže jste k samotnému kolagenu. Je tak otázkou, jak velký polypeptide dokáže kůže zpracovat a jestli je opravdu poly lepší než třeba jen samotná aminokyselina.
Jak peptidy fungují?
Peptidy je možné rozdělit do čtyř skupin, každá z nich funguje na jiném principu, ale teoreticky všechny stejně: proti stárnutí pleti.
- Peptidy jako zpomalovače neurotransmiterů. Tedy zpomalovače naší mimiky. Vrásky a jemné linky totiž v kůži vznikají během stárnutí tím, jak kůži namáháme přirozenou mimikou. Přičemž vrásky jsou výsledkem toho, že se smršťují svaly, které jsou odpovědné za mimiku. Za jejich smrštění jsou odpovědné tzv. neurotransmitery, mezi nejznámější patří acetylcholin, který se uvolňuje řadou chemických reakcí. Neurotrasmiterem jsou navíc i některé peptidy samotné. Ale jiné peptidy působí právě proti uvolňování neurotransmiterů. Hypotézou těchto peptidů je to, že uvolňují svaly našeho obličeje, ty se tolik nestahují, mimika se zmenšuje, a tak se redukují vrásky. Některé studie těchto peptidů ukazují až na třetinovou redukci určitých vrásek.
- Signální peptidy zase signalizují kůži, že by se měla cítit mladší. Tyto peptidy tak nějak simulují přenos signálu, který probíhá mezi bílkovinami přirozeně existujícími v kůži. A tak signální peptidy stimulují tvorbu kolagenu, elastinu a dalších kůži přirozených proteinů. Pokožka tak může být plnější a pevnější, zlepšuje se její obnova a kožní buňky jsou mladší, protože jim to peptid řekl. Pokožka je pak nejen mladší, ale i rychleji se regeneruje a peptidy z této skupiny bývají používány například na hojení jizev a různých ran.
- Nosné peptidy nesou do kůže minerály a stopové prvky, konkrétně měď a hořčík. Ty pomáhají při regeneraci, hojení a enzymatických procesech. Studie také poukázaly na to, že tyto stopové prvky zlepšují tvorbu kolagenu, zvyšují pružnost a zlepšují celkový vzhled pokožky. Přičemž právě měď je velmi důležitý prvek při tvorbě kolagenu, tyto peptidy působí také proti stárnutí pleti.
- Peptidy zpomalující enzymy na to jdou opačně, nepodporují tvorbu, ale snaží se snížit přirozený úbytek kolagenu a dalších proteinů. A to tím, že zpomalují procesy, které vedou k rozkladu proteinů. Tyto peptidy zpomalují aktivitu enzymů, které právě rozkládají proteiny v kůži. Díky tomu se v pokožce drží více kolagenu a studie ukazují, že to může mít potenciál nejen při stárnutí pokožky, ale i pro snížení hyperpigmentace.
Všechno to zní zajímavě a kdyby to fungovalo, tak by to bylo tak skvělé, že ano. Problém je ale následující. Popsané mechanismy jsou víceméně jen teoretické a je otázkou, jestli vůbec je něco takového možné. Můžou peptidy v kosmetice ovlivnit fungování kůže až v tak velkém měřítku, aby to opravdu mělo měřitelný dopad?
Nejspíše můžou. Jenomže, kdyby tomu tak bylo, tak by peptidy nebyly jen kosmetikou, ale léčivem, protože by ovlivnily přirozené procesy v buňkách a tyto změnily. Pokud by to tedy opravdu fungovalo tak, jak říkají teorie, tak by byly peptidy na předpis. Pokud to tak nefunguje, tak se můžou dále prodávat jen jako kosmetika a sliby jsou jen součástí marketingu produktu. Neboli takto, jsou studie prokazující dané účinky. Ty účinky ale zatím nikdy nebyly prokázané tak silné, aby byly peptidy považované za léčivo, které opravdu funguje. I když existují peptidy považované za léčivo, užívané orálně, v kosmetice nic takového zatím není.
A tak si to přeberme. Jak moc vlastně ty peptidy fungují?
Jaké peptidy se používají v kosmetice?
Vzhledem k tomu, že aminokyselin je 20 a do peptidů se skládají v různém množství, tak je téměř nekonečné množství různých peptidů, které můžou být synteticky vytvořeny. Dobře, nekonečně jich není, ale je jich hodně. A každý jeden z těch peptidů je jiný než ty ostatní a nejspíše se i v pleti chová jinak. Tato bohatost na variaci peptidů je pak jeden z těch důvodů, proč je peptidová kosmetika až nepřehledná a vlastně tak málo zkoumaná. A vlastně se o ní a jejich účincích toho moc neví, ale dost se doufá. Protože přece na konci toho stavebního řetězce je kolagen, který všichni v pleti chceme.
Každopádně používaných peptidů je hodně. Některé si zasloužily i svůj vlastní název, jiné zatím ani tak moc ne. Takže se může klidně stát, že si koupíte dvě séra s polypeptidy, ale vlastně v každém bude ten peptid jiný. Názvy peptidů pak můžeme rozlišit zhruba takto. Většinou existuje nějaký komerční název, peptid pak můžeme také pojmenovat podle toho z kolika aminokyselin se skládá a při nejpřímějším pojmenování jsou vyjmenovány řetězce použitých aminokyselin.
Mezi peptidy používané v kosmetice patří například následující. Pod uvedenými názvy byste měli dané peptidy najít ve složení produktů. Některé peptidy užívají zavedené komerční názvy, třeba takový matrixyl. Jiné jsou označovány například jen jako pentapeptidy.
- peptidy zpomalující neurotransmitory
- Argireline = Acetyl Hexapeptide-3 (Ac-Glu-Glu-Met-Gln-Arg-Arg-NH2)
- Vialox = Pentapeptide-3 (H-Gly-Pro-Arg-Pro-Ala-NH2)
- Leuphasyl = Pentapeptide-18 (H-Tyr-Ala-Gly-Phe-Leu-OH)
- Syn-Ake = Tripeptide-3 (H-β-Ala-Pro-Dab-NH-benzyl × 2·AcOH)
- SNAP-8 = Acetyl Octapeptide-1/-3 (Ac-Glu-Glu-Met-Gln-Arg-Arg-Ala-Asp-NH2)
- nosné peptidy
- Copper Tripeptide-1 (H-Gly-His-Lys-OH)
- Manganese Tripeptide-1 (H-Gly-His-Lys-OH)
- signální peptidy
- Biopeptide EL™ = Palmitoyl Hexapeptide-12 (H-Val-Gly-Val-Ala-Pro-Gly-OH)
- Matrixyl® = Palmitoyl Pentapetide-4 (Pal-Lys-Thr-Thr-Lys-Ser-OH)
- Palmitoyl oligopeptide (Pal-Gly-His-Lys-OH)
- GHK = Tripeptide 1 (Gly-His-Lys)
- Biopeptide CL™ = Palmitoyl Tripeptide-1 (H-Gly-His-Lys-OH)
- Syn®-Coll = Palmitoyl Tripeptide-5 (Pal-Lys-Val-Lys-OH)
- Dermican = Acetyl Tetrapeptide-9 (Ac-Gln-Asp-Val-His-OH)
- Lipospondin (Elaidyl-Lys-Phe-Lys-OH)
- Hexapeptide-11 nebo také Pentamide-6 (H-Pro-Val-Ala-Pro-Phe-Pro-OH)
- Decorinyl® = Tripeptide-10 Citrulline
- PKEK = tetrapeptide (H-Pro-Lys-Glu-Lys-OH)
- GEKG = tetrapeptide (H-Gly-Glu-Lys-Gly-OH)
- KP1 = SA1-III (Ac-Met-Gly-Lys-Val-Val-Asn-Pro-Thr-Gln-Lys-NH2)
- peptidy zpomalující enzymy
- Amastatin = tetrapeptide (Unk-Val-Val-Asp-OH)
- Phosphoramidon = dipeptide
- Sericin (18 aminokyselin)
- Preregen® (mix peptidů)
- Glycine soya protein
No zní to docela složitě a věřte mi, že jsem to prostě z velké části jen opsala, že polovinu těchto peptidů si vůbec nepamatuji a vlastně nevím, jestli jsem je někdy zkoušela. Navíc je to opsaný seznam z odborné literatury, ale ani tak tam nejsou všechny peptidy, které se v kosmetice používají. Takže si v tom pojďme udělat trošku pořádek.
AHA a BHA kyseliny patří k nejúčinnějším složkám v kosmetice. Jejich velkou výhodou je fakt, že výsledky vidíte rychle. Bohužel stejně rychle vidíte i to, že vám daná kyselina nevyhovuje a že se to pleti moc nelíbí. Co byste měli o kyselinách vědět?
REN Clean Skincare AHA Smart Renewal Body Serum
Lirene Exfoliating Mask in Socks
Beauty of Joseon Bubble Toner Green Plum + AHA
Elizavecca Enzyme Powder Wash
The Ordinary Lactic Acid 5% + HA
The Inkey List Salicylic Acid Cleanser
Který peptid si vybrat?
Dobře, takže peptidů je hodně a těch zapeklitých názvů je ještě víc, jeden aby se v tom nevyznal… Nebudu tady machrovat, že znám a pamatuji si každý jeden z výše uvedených peptidů. Vlastně v paměti mi utkvěly jen ty následující. Čímž tedy nechci říct, že by byly nejúčinnější, jen tak nějak jsou nejrozšířenější.
Peptid elastinu: Palmitoyl Hexapeptide-12 je jedním z nejpoužívanějších a nejrozšířenějších peptidů. Strukturu tohoto peptidu můžeme najít v řetězci elastinu, dokonce se tam několikrát opakuje. Tento peptid je tak používán v řadě protistárnoucí kosmetiky, měl by být dobře vstřebatelný a působit proti stárnutí pleti. Zpevňuje a zjemňuje vrásky, také zvyšuje hydrataci, vzhledem k tomu, že je to signální peptid, tak pleti našeptává, že by měla vypadat mladě. Je často používán jako jediný peptid v produktu. Najdete ho třeba v produktech od Paula’s Choice nebo Timeless, najdete ho i v L’Oreal produktech nebo v toniku od PTR, které miluji.
Peptid kolagenu: Matrixyl je další velmi oblíbený peptid, který se navíc hezky pamatuje a tak hezky propaguje. Najdete ho skoro všude, existuje hned v několika verzích. K těch nejznámějším asi patří Matrixyl 3000, což je směsice více peptidů a dalších látek jako třeba glycerinu a vody. Palmitoyl Pentapetide-4, což je méně sexy název pro matrixyl, je jeden z nejvíce prozkoumaných peptidů, jeho řetězec je součástí kolagenu a jako takový je považován za zlatý standard protistárnoucí kosmetiky, hned po retinoidech. Navíc také patří k šeptacím peptidům. Matrixyl pak najdete ve všech možných protistárnoucích sérech i levnějších značek, jako je Ordinary, Inkey List nebo Timeless. Stejně tak ho najdete i v drogérii nebo u parfumérových značek.
Peptid botoxu: Argireline je svou potencí dle průzkumů velmi podobný botulinum toxinu, jen je prostě násobně slabší. Studie prokázaly snížení viditelnosti vrásek a také mladší a elastičtější pokožku po pravidelném používání argirelinu. Argireline bývá často spojován také s microneedlingem pokožky, tedy s rolováním jehliček po obličeji. To totiž výrazně zvyšuje jeho účinnost a díky tomu se také blíží právě botoxu. Argireline je v poslední době stále rozšířenější, alespoň mně to tak přijde, mezi moje all top peptidová séra pak patří Argireline 10% Solution od The Ordinary.
Peptid na všechno: Měděné peptidy jsou velmi na výsluní a to také díky Deciemu, což je domovská značka Ordinary. Modré měděné peptidy tradičně najdete u Niodu a také v levnější verzi u Ordinary. Tyto peptidy redefinují pokožku, pomáhají s regenerací, zvyšují stabilitu a také zlepšují prostupnost kůže. Navíc by měly fungovat i proti hyperpigmentaci a proti skvrnám od sluníčka. Musím se ale přiznat k tomu, že mi je bližší argireline, alespoň o kousek, přijde mi, že má na mně lepší účinek než modré peptidy. Ty navíc bývají dost drahé.
Vyplatí se tedy používat peptidy v péči o pleť?
Já na to asi nemám univerzální odpověď. Podle mě peptidy asi nejsou tak výraznou a hlavně efektní složkou, jako AHA, BHA, vitamín C nebo retinoidy. Zas ale je pravda, že jejich používání mi za to stojí. Peptidy kupuji, používám, řadím je do svých třech skupin: nic – věřím – vidím, a tam kde to vidím, tam to kupuji znovu. Jako například Ordinary Argireline.
A takto nejistě bych to asi uzavřela. Jestli máte rozpočet napnutý, ale stejně si chcete koupit něco proti vráskám, tak raději zkuste retinody. Jestli rozpočet až tak napnutý není, tak můžete vyzkoušet peptidy z toho levnějšího spektra. A když na to máte, tak to utraťte, peptidy na sebe lijte dvakrát denně jako já a doufejte v nejlepší.
Na závěr pak ještě několik univerzálnějších rad.
- V INCI produktu hledejte cokoliv s koncovkou peptide, případně komerční jména jako argireline nebo matrixyl.
- Podle mě čím víc peptidů ve složení, tím víc štěstí. Si pak můžete říkat, že třeba alespoň jeden opravdu funguje.
- Polypeptide ve složení ještě neznamená, že tam máte hodně peptidů. Jen je tam velký peptide složený z více aminokyselin.
- Mám raději tekutější konzistence. Ony peptidy nejsou nic univerzálního, takže abych mohla vrstvit i další produkty.
Vsechno, co o peptidech vim, vim od …trb. Fakt ze jo. Doted si pamatuju tvou hlasku, kdyz ti tenkrat Argireline spadl v koupelne na podlahu. Ale musim rict, ze je jedu tak jako spis, ze vim, ze bych mela a ze to rika trb. Asi mam na vysledky malo trpelivosti, kdepak, peptidy nejsou Cecko ci enzymy, aby je clovek vyhodnotil hned.
Aaaa, ta 1 * v hodnoceni je omyl, drcla jsem do ni nechtene a uz to neslo napravit. U jinych clanku hlasuji spravne, tak pardon.
to snad ani nevadí, zas tak moc hvězdičky nesleduji. a všechno, co o peptidech vím, vím od trb to snad použiji někam jako moto.
Argireline je muj must have, používám ho již více než 4 roky jako podklad pod oční krém a souhlasím, že výsledky se neprojeví hned. Ale po těch dost letech a v mých hodně letech je efekt na oči velmi znát. Mám vždy alespon 2 lahvičky v zásobě. Nedej bože, aby mi došel..
Jinak od Covidu trochu péči flákám / třeba retinoidy jsem úplně vysadila/, tento rok mám předsevzetí se polepšit. Díky za blog 🙂
argireline mám taky pořád doma. teď jsem tedy nakoupila na zkoušku i jiná peptidová séra, ale k argireline se prostě pokaždé znovu vracím. lahviček mám zrovna do zásoby 4.