Dalo by se říct, že tyto tři různé aktivní látky jsou moje nejoblíbenější kosmetika proti stárnutí pleti. Každá z těchto látek řeší jiný aspekt stárnutí pleti, každá funguje jinak a vlastně mi nic nebrání je používat všechny tři. Existují ale důvody, proč nemít všechny tři tyto látky v jedné péči o pleť. Pokud to tak máte a potřebujete si vybrat, tak jakou z těchto látek bych nejvíce doporučila? Jak by dopadla volba: AHA x retinoidy x peptidy?
V dnešním článku se tak nejdříve zaměřím na tyto jednotlivé aktivní látky, poté na důvody, proč je dobré tyto látky v péči o pleť oddělit, a v závěru pak na své konkrétní večerní rutiny.
Jen pro jistotu zopakujme, jaká je moje pleť. Je starší, 40+, víceméně normální, první i druhé viditelné vrásky už dávno mám, nějaké jsou kolem očí, na čele mám jednu docela hlubokou mračivku, která je tam už pár let nastěhovaná natrvalo. Vrásky mi ale vlastně nevadí, beru to jako přirozený proces života, na stárnutí mi mnohem více vadí moje vyhřezlá plotýnka, abych byla upřímná, a pak hned to, že jsem nedávno stála uprostřed kuchyně s mokrým hadrem a nemohla si vzpomenout, co že jsem to chtěla utřít. Pleť mám odolnou, můžu kombinovat různé aktivní látky, rozhodně nemám citlivou pleť, co snadno zčervená. Postupem času se mi pleť dost suší, ale asi bych ji za vyloženě suchou ještě neoznačila, ani nemám problémy s dehydratací.
A i když mi vrásky v podstatě nevadí, tak to mi samozřejmě nebrání v používání různých aktivních látek proti stárnutí pleti. A mezi tyto patří právě kyseliny (hlavně AHA), retinoidy a také peptidy.
The Ordinary Buffet + Copper Peptides 1% Serum
Medik8 Crystal Retinal 10
Beauty of Joseon Bubble Toner Green Plum + AHA
Jakou mám pleť i to, jak přesně kombinuji produkty ve své ranní i večerní pečující rutině, jsem popsala v nedávném článku o své péči o pleť. Neboli jak vrstvit produkty a proč právě tak?
Aktivní látky v kosmetice proti stárnutí pleti
Protistárnoucích (antiaging) ingrediencí je samozřejmě v kosmetice mnohem více než uvedené tři. Určitě tam patří ještě vitamin C a jiné látky podporující tvorbu kolagenu, antioxidanty, samotný kolagen a elastin, niacinamide, kyselina hyaluronová a také různé doplňky stravy, které jsou zaměřené na stárnoucí pleť. V tomto článku se ale zaměřím pouze na tyto tři. Je to především z toho důvodu, že často může u jejich použití dojít k nesprávnému použití, doporučuje se je používat v oddělené rutině a také jsou to především látky, které tak nějak automaticky směřuji k večerní péči.
Budu se tedy bavit především o večerní péči o pleť, ráno si svůj vitamin C a opalovací krém jako nejúčinnější protistárnoucí kosmetiku vzít nedám. Večer se ale často rozhoduji, jestli si dám raději modré peptidy nebo pořádné AHA kyseliny. A navíc věřím, že spousta typů pleti by měla problém i s kombinováním retinolů s AHA kyselinami, protože obě látky jsou potenciálně dráždivé. Řada lidí tak kombinuje právě tyto tři rutiny, jeden večer s kyselinami, druhý s některým z retinoidů a třetí s peptidy.
Kyseliny odstraňují vrchní vrstvy
AHA kyseliny jsou nejspíše nejlevnější a také nejdostupnější látkou z dnešní trojky. Podle mě fungují nejpříměji, mají nejrychlejší účinky a vlastně tak nějak fungují nejjednodušeji. Bohužel jsou také podle mých zkušeností nejvíce dráždivé, i když retinoidy s kyselinami dost drží krok. I přesto si myslím, že volně prodejné retinoidy nejsou tak dráždivé jako volně prodejné vysoké koncentrace AHA kyselin. Je to dáno nejspíše i tím, že na rozdíl od retinoidů jsou kyseliny ve vodě rozpustné a nedostávají se tak hluboko do pokožky. Působí jen na povrchu, navíc na sebe vážou vodou a mají tendenci i hydratovat.
AHA kyseliny fungují jako nakopávač pleti. Rozpouští vazby mezi kožními buňkami ve svrchní vrstvě kůže. Tak odhalují hezčí „novější“ vrstvy kůže a zrychlují celkovou obnovu pokožku. Nebo takto, nezrychlují celý cyklus obnovy kožních vrstev, ale tím, jak odstraňují tu nejhornější vrstvu a ukazují tu čerstvější, tak to vlastně budí dojem, že se kůže obnovuje rychleji. Novější vrstvy pokožky také lépe drží hydrataci, jsou pružnější, lépe vypadají na pohled. Díky tomu působí pokožka mladším dojmem.
Traduje se, že při dlouhodobějším používání oslabují AHA kyseliny pokožku, zmenšují tloušťku kůže, a tím vlastně přispívají k jejímu stárnutí. To ale víceméně nebylo dokázáno a já musím říct, že to ani po téměř dvaceti letech používání AHA kyselin nepozoruji. Ale možná mají pravdu všechny ty názory, co mi už před deseti lety říkaly, že za deset let uvidím, jak moc budu mít pokožku kvůli silné kyselině v háji. (Pravdivý příběh, teď nedávno jsem ten starý článek s komentářem ze starého blogu mazala.)
Retinoidy omlazují
AHA kyseliny jsou spíš povrchová záležitost, to retinoidy působí v hlubších vrstvách kůže. Jsou rozpustné v tucích, díky tomu prostupují do pokožky dále. V hlubších vrstvách kůže pak stimulují buněčnou aktivitu. Ve zkratce vlastně pomáhají pokožce tvořit nové kožní buňky. Díky tomu ty staré rychleji vystupují na povrch kůže a odumírají. Retinody tím zrychlují buněčnou obnovu a podporují vznik nové kůže.
Navíc ne náhodou jsou retinoidy uznávané jako léčivo a ty nejúčinnější koupíte jedině na předpis. Retinoidy totiž mají sílu proniknout do kožních buněk a měnit jejich fungování. Podporují buněčnou aktivitu, stimulují tvorbu kolagenu i elastinu, posilují kožní epidermis, snižují dlouhodobě povrchovou ztrátu vody z pokožky díky tomu, že je kůže silnější a tvoří se v ní více buněk. Pověsti sice říkají, že retinoidy jako takové oslabují pokožku a mají peelingový efekt. Což se tak může jevit v okamžiku, kdy začínáte retinoidy používat. Tvoří se totiž nové kožní buňky, ty vytlačují staré a na povrchu kůže se toto projeví jako loupání pokožky. Ale ten první dojem je hodně daleko od pravdy, působení retinoidů totiž pokožku naopak posiluje a zvyšuje produkci kožních buněk.
Peter Thomas Roth Un-Wrinkle Turbo Line Smoothing Toning Lotion
The Ordinary Lactic Acid 5% + HA
The Ordinary Granactive Retinoid 2%
Retinoidy navíc fungují i jako antioxidanty a chrání buňky před vnějším prostředím. Zabraňují úbytku kolagenu a celkově zlepšují přirozenou obranu pokožky. Zvyšují buněčnou aktivitu, a tím vlastně pokožku omlazují. Díky tomu, že vstupují do epidermu a ten posilují a ztlušťují, tak pomáhají napínat a liftingovat pokožku. Vyhlazují vrásky a vypínají pokožku. Tím, jak zrychlují obnovu kůže a regenerační cyklus, tak také pomáhají hojit pigmentové skvrny a další kožní defekty, ať už barevné či pupínkové.
Velkou nevýhodou retinoidů je ovšem fakt, že je to opravdu aktivní složka a že jsou potenciálně velmi dráždivé. Moje pleť nemá s retinoidy výraznější problém, můžu si i silnější alternativy mazat každý den bez výraznějšího podráždění. Nemá to tak ale každá pleť. A ostatně i já jsem už několikrát zaznamenala větší suchost a větší napnutost pleti při používání nového retinoidu. Proto to všechno mají retinoidy dost strašidelnou pověst a spousta uživatelů k nim má velkou úctu. A už vůbec by je nepoužili s další dráždivou látkou, jako je například AHA kyselina.
Peptidy poskytují materiál pro stavbu epidermu
Peptidy opět fungují na jiném principu. Zatímco AHA kyseliny odstraňují staré a retinoid buduje nové, tak peptidy poskytují materiál pro stavbu toho nového. Peptidy jsou totiž tvořeny aminokyselinami, které představují části kolagenu či elastinu. Ve zkratce jsou peptidy řetězce aminokyselin, které pleti dodávají materiál pro stavbu například kolagenu či elastinu. Pokožka je díky zvýšené tvorbě kolagenu mladší, napnutější, vypnutější a bez vrásek.
Jaký je problém peptidů? Peptidů a kombinací různých aminokyselin je nepočítaně a tyto látky nejsou příliš prozkoumané. Je tak vůbec otázkou, jestli peptidy vubec fungují. Zatímco u AHA kyselin i u retinoidů jsou účinky prokázané řadou studií, tak u peptidů je to spíše jen v počátcích. Ale některé studie opravdu vypadají slibně. Navíc velkou výhodou peptidů je jejich nedráždivost a všeobecně velmi dobrá snášenlivost. Vlastně jen pleti dodáváte přirozené komponenty, které sama od sebe obsahuje. Není sice jasné, jestli pleť dokáže toto nějak využít, ale potenciálně to efekt mít může a dle některých studií i má.
Ideální kombinace retinoidů, peptidu a AHA kyseliny?
V ideálním světě a teoreticky by právě kombinace retinoidů, peptidů a AHA kyselin byla tím ultimátním vráskovým kombem, které vám udrží pleť stále mladou. Retinoidy dokáží stimulovat tvorbu nových buněk a kolagenu, k čemuž dodá materiál právě některý z peptidů. Nová kůže se také tlačí na povrch a potřebuje urychlit odchod starých a suchých kožních buněk. S tím právě pomůžou AHA kyseliny, které rozvolní kožní vazby a tyto staré buňky odstraní.
Bohužel nežijeme v ideálním světě a naše pleť má do ideálu také hodně daleko. A jsou důvody, proč tyto látky nekombinovat.
- Retinoidy i AHA kyseliny sice fungují na jiném principu, ale výsledek mají stejný. Odstraňují staré vrstvy kůže. Jejich kombinace by mohla odstranit až příliš mnoho kůže s velmi negativním následkem.
- Retinoidy i AHA kyseliny nejsou vhodné pro citlivou pleť, kterou dráždí a oslabují. Kombinace obou tak může být moc. A to nejen pro citlivou, ale i pro všechny další typy pleti.
- I když AHA i retinoidy dlouhodobě spíše posilují pokožku, krátkodobě můžou vysušovat a jejich kombinace není vhodná pro suchou pleť.
- AHA kyseliny ideálně působí při velmi nízkém pH, to nemusí být stabilní prostředí pro peptidové ani retinoidové přípravky.
- A na druhou stranu aplikací další vrstvy na kyselinu můžete pH na pokožce zvýšit, tím neutralizovat kyselé prostředí a snížit účinnost AHA.
Z objektivních důvodů je vlastně jen jeden důvod, proč tyto látky nekombinovat. A to ten, že příliš kyselé AHA není dobré pro nestabilní peptidové i retinoidové produkty. Na druhou stranu mi přijde, že v poslední době, jak se produkty vyvíjí a zlepšují, toto začíná být problém jen u marginálního množství produktů. Například u modrých peptidů od Niodu. A navíc se dá tomuto problému předejít tím, že mezi aplikací kyselin a další pečující kosmetiky dopřejete pleti pauzu pro stabilizaci pH.
Mnohem větším problémem po kombinování daných látek tak jsou individuální reakce kůže, na kterou může být poskládaná rutina moc exfoliující (i když retinoidy vlastně neexfoliují), dráždivá, vysušující a podobně.
Řešením pak je oddělit látky a používat je méně, ale efektivněji. Peptidy můžete zařadit ráno, navíc je můžete kombinovat s retinoidy bez problémů. Večer je pak možné rutinu střídat: jednou AHA kyseliny a druhý večer retinoidy. Nebo střídat to jakkoliv jinak, jak to bude pleti vyhovovat. Jak tedy střídám večerní rutinu já?
Medik8 Liquid Peptides
Cos De BAHA P M.A Peptide Serum
Sympli Beautiful Firming Triple Peptide Serum
Moje dvě večerní rutiny
Postup, jak kombinuji tyto tři účinné protistárnoucí složky, jsem popsala už v článku o tom, jak kombinuji jednotlivé produkty, ráno i večer. Dneska se ale zaměřím čistě jen na AHA kyseliny, retinoidy a peptidy a na to, jak tyto aktivní látky používám, kdy a proč. Zaměřím se také na večerní rutinu, i když peptidy používám většinou i jako denní sérum, tak modré peptidy od Niodu si vždy šetřím na večer. AHA a retinoidy pak používám výhradně jen večer.
Jaké produkty mám doma:
- AHA kyseliny: The Ordinary 5% Lactic serum a Beauty of Joseon AHA bubble toner,
- retinoidy: Medik8 Retinal 10 (ten nejsilnější),
- peptidy: Niod měděné peptidy v gelu a Medik8 peptidové sérum.
Večerní péči mám pak rozdělenou na dvě verze, které mají ještě různé odlišnosti. Zásadně odděluji kyselinový večer od toho peptidoměděného. Ostatně Niod i uvádí v návodu k použití, že by se tyto měděné peptidy neměly používat s ničím kyselým. Sice se to dá eliminovat počkáním, i tak to ale odděluji. Je to i z toho důvodu, že nepotřebuji AHA používat každý den, postupem času jsem se ustálila na použití každý druhý den a úplně mi to stačí. Postupně se tak právě vykrystalizovaly tyto dvě rutiny, kdy jeden večer dávám AHA a druhý večer kombinuji měděné peptidy s retinoidem.
Přiznám se ale, že zrovna Medik8 retinoid mi nepřijde nijak silný a dráždivý, vlastně mi ani nepřijde, že by byl nějak zázračný. A to jsem si schválně koupila ten nejsilnější. Ve výsledku to má dva dopady. Prvním je to, že na něj občas zapomínám. Prostě nemám pocit, že bych si všimla, když vynechám, a tak nějak vynechávám, protože si na to nevzpomenu. Druhým dopadem je pak to, že když už si vzpomenu, tak ho klidně namažu i na AHA sérum. A nedělá mi to žádný problém. Takže by se skoro dalo říct, že právě teď retinoidy používám spíš náhodně.
(1) Když kyseliny, tak na max
Takže kyseliny používám zhruba každý druhý večer. A protože mám odolnou pleť a protože je to jen každý druhý večer, tak se nebojím a kombinuji oba mé kyselinové produkty, hned na sebe a bez ostychu. Mojí pleti to nevadí. Asi tento postup nepreferuji, ale chci konečně spotřebovat to sérum Ordinary, mám ho doma už dost dlouho, než na něj přišla řada. A mám ho hodně ráda. Toner s AHA od Beauty of Joseon je tak nějak navíc, přijde mi hodně slabé a tak ho kombinuji, abych to konečně spotřebovala. Až mi dojde Ordinary sérum, tak se uvidí, jak moc toho vlastně umí i jen Joseon.
U kyselin navíc dost často praktikuji úplně minimalistickou rutinu. Jsou to večery, kdy si večer sednu k počítači, zapomenu se odlíčit a namazat, zapomenu se pak různě na internetu, najednou je deset hodin a já chtěla jít v deset spát. Rychle se pak odlíčím, vyčistím pleť, nanesu BHA toner, pokračuji hned s AHA tonerem a hned poté dávám i sérum s 5% mléčnou. Pak už nedávám nic a jdu rovnou spát.
K čemu je taková minimalistická rutina?
Nejspíš takový pleťový minimalismus nebude úplně pro každého. Mé pleti to nevadí, ostatně před deseti lety jsem večery, kdy jsem kombinovala jen kyselinový toner a pak nic, praktikovala docela pravidelně. Pomáhalo mi to na pupínky, drželo to akné pod kontrolou, navíc mi to zbytečně nezatěžovalo pleť a neucpávalo další póry.
Nemám suchou ani citlivou pleť, takže dříve mi taková péče nedělala nejmenší problém. Pleť jsem měla v důsledku hormonů spíše mastnější a ráno jsem se budila se stabilizovanou a normalizovanou pletí. Dnes už by to na mě bylo moc, nejspíše moc vysušující, nemůžu si to dovolit každý den. Ale jednou za týden mi to vlastně vyhovuje. Vzhledem k tomu, že ranní rutinu i peptidovou večerní rutinu mám výrazně hydratační i mastící, tak mi jednou za čas tento minimalismus nevadí, nedehydratuje, nevysušuje, nedráždí.
S čím kombinovat AHA kyseliny?
Ne každá pleť ale je na toto připravená. Věřím tomu, že suchá a citlivá pleť by se mohla bez dodatečných produktů začít osypávat, být podrážděná, suchá a nespokojená. To ale neznamená, že se musíte vzdát AHA kyselin. Stačí je jen nakombinovat se správnými dalšími produkty.
AHA si velmi dobře rozumí jak s hydratačními složkami, například s hyaluronem, tak i mastnými krémy a oleji. Oleje nebo přírodní másla pomůžou zachovat ochranný mastný film pleti, který AHA narušují. Přidaná voda a hydrofilní složky v kosmetice pak pomůžou nahradit případnou povrchovou ztrátu vody v horních vrstvách pleti. Důležité je jen, dát kyselině čas, aby mohla působit. Naneste kyselinový produkt, po deseti minutách až po půl hodině pak nanášejte hydratační sérum a poté mastnější krém, můžete použít i olej. Podle toho, jak dlouhou dáte kyselinám pauzu, tím účinnější budou a také tím dráždivější.
Následnou rutinu proto kombinuji takto: BHA toner – AHA toner – AHA sérum – půl hodiny pauza – hydratační tonikum – (retinoid, když si vzpomenu) – olej s hyaluronem a vodou – hydratační krém – případně spací maska. Je to dost mastné a možná až přehnané, ale líbí se mi to. Ráno se pak budím se sjednocenější a regenerovanější pletí.
Noili Bakuchiol & Squalane Komplexní anti-age olejové sérum
REN Clean Skincare Overnight Glow Dark Spot Sleeping Cream
Mádara Superseed Age Recovery
(2) Když peptidy, tak s retinoidem
Večery, kdy nedávám kyseliny, pak kombinuji modré peptidy do Niodu s retinoidovým krémem. Kombinaci peptidů a retinoidů vlastně nic nebrání. Zatímco peptidy můžou být s AHA nestabilní a retinoidy můžou být zase s AHA moc dráždivé a vysušující, tak peptidy s retinoidy se vlastně skvěle doplňují. Retinoidy nutí buňky pracovat jak za mlada a peptidy jim dodávají stavební materiál. Peptidy navíc i hydratují a pomáhají pleti vyrovnat se s vysušujícími efekty retinoidu. Při správně slabém (silném) produktu a při dostatečně adaptované pleti je toto kombinace pro každou pleť, pro každý její typ a také pro každou její vrásku.
Jak konkrétně kombinuji večerní rutinu s peptidy: BHA toner – půl hodiny pauza – hydratační tonikum – modré peptidy – retinoidový krém – (olej s hyaluronem a vodou, když mám náladu) – hydratační krém.
S čím kombinovat retinoidové produkty?
Retinoid je důležité kombinovat především s pečujícími, uklidňujícími a promašťujícími produkty. Aby se co nejvíce potlačily vedlejší účinky retinoidů. Oleje a hutnější krémy pomůžou s ochranou vrstvou pokožky. Hyaluron a další hydrofilní látky zase dodají pleti vodu a posílí ji. Dobré výsledky má také retinoid s cica produkty, ať už s těmi asijskými nebo lékárenskými. Je dobré se při používání retinoidů vyhýbat AHA a BHA kyselinám, dalším kyselinovým produktům, silnějším céčkovým produktů, také mechanickému peelingu, silnějším rozjasňujícím a také dalším produktům, které by mohly obsahovat nějakou formu retinoidu.
S čím kombinovat peptidové produkty?
Oproti tomu peptidy je možné víceméně kombinovat s čímkoliv. Rozhodně vám to pokožku nepodráždí. Jen tedy je možné, že pokud peptidy zkombinujete s příliš kyselým pH, tak nebudou fungovat. Což je nicmoc, hlavně z toho důvodu, že peptidová séra nebývají to nejlevnější v sortimentu. Na druhou stranu to ale pleti nijak neublíží. Jak by to dokázal například silný retinol s BHA.
Geek&Gorgeous HA5 Rich Serum with 5 form of Hyaluronic Acid
Hada Labo Gokujyun Hydrating Lotion
Avène Cicalfate
AHA x retinoidy x peptidy: které bych si tedy vybrala?
Abych ale odpověděla na původní dnešní otázku. Vybírat si sice nemusím, dokážu všechny složky zkombinovat v rámci dvou večerních rutin. Pokud bych si ale z nějakých důvodů musela vybrat jen jedno z toho, tak bych pravděpodobně sáhla po AHA kyselinách. Jejich výsledky totiž vidím nejvíce, pokud je přestanu používat, tak to taky během jednoho měsíce poznám. Kyseliny mi pleť rozjasňují, pomáhají s regenerací, obnovují a zlepšují její celkový stav.
Na druhou stranu v létě AHA vynechávám kvůli sluníčku a sice to na stavu pleti vždycky poznám, ale používám dál retinoidy a myslím, že mají dlouhodobější účinek. Když retinoidy na nějakou dobu vysadím, tak možná to není poznat hned, ale po půl roce mám najednou nějakou starší pleť. Retinoidy jsem nepoužívala během těhotenství a během kojení a musím bohužel říct, že i když to ze začátku tak nevypadalo, tak jsem si toho všimla. Najednou jsem byla starší. A ta změna byla o to více patrnější během doby s malým miminem. Málo spánku, málo regenerace, najednou hodně vrásek a povadlejší pleť.
Dlouhodobě se proto retinoidů asi nedokážu vzdát. Klidně budu kombinovat měsíc s AHA a pak měsíc s retinoidem, ale vlastně se ani jedné z těchto složek na delší dobu vzdát nedokážu. Peptidy dejme tomu zvládnu vynechat, ale retinoidy i AHA kyseliny mi prosím v péči o pleť nechte. A nenuťte mě si vybrat.
4 thoughts on “3x proti vráskám: AHA x retinoly x peptidy. Co bych si vybrala (kdybych musela)”