A když je tam napsané každý, tak tím samozřejmě myslím hlavně sebe. Pokud se tím někdo chce inspirovat, samozřejmě mu bránit nebudu. A pokud mi chce někdo napsat, že použít čtyři tonery v jednom večeru je možná trošku přehnané a že bych to přehánět neměla, tak i to samozřejmě můžete. Komentáře jsou otevřené všem. Ale před tím mi alespoň dejte šanci to vysvětlit. Jak moc je důležité používat pleťový toner a proč se vyplatí mít v koupelně víc tonerů.
Jaké tonery v mé koupelně nenajdete
Než vám ukážu, jaké tonery mám doma, tak si možná pojďme popsat, jaké tonery u mě doma nenajdete. Nekupuji a nepoužívám žádné čisticí tonery, takové ty klasické, co jsem s nimi začínala v patnácti a s velkým akné. Nemám ráda alkoholové (dezinfekční) tonery na problematickou pleť, nechci ani pleťové vody na dočištění pleti. Mám totiž ten názor, že toner by měl zůstávat na pleti, měl by mít v sobě pečující aktivní látky a v žádném případě by neměl přebírat roli odličovače a řádného vyčištění pleti.
Nekupuji si tonery ve spreji. Přijde mi to nepraktické, vždycky to stříká nejen na obličej, ale i na vlasy a taky mimo a dost to podle mě plýtvá produktem. Také si myslím, že většina tonerů ve spreji je předražená, a kdyby se to prodávalo v obyčejné lahvičce, tak by to bylo levnější. Střičky jsou navíc často moc silné, moc slabé, ucpávají se a podobně.
U mě doma také nenajdete vatové tamponky, dobře najdete, ale skoro je nepoužívám, jen občas na odlakování nehtů. Na obličej podle mě vatový tamponek nepatří, toner vždy nanáším dlaněmi, podobně jako pleťové sérum. A teď už tedy k tomu, jaké tonery byste měli mít.
(1) Toner s BHA kyselinami
Kdo ho potřebuje?
Toner s BHA kyselinami je důležité používat hlavně, pokud máte akné, černé tečky, pupínky a jiné problematické projevy pleti. BHA kyseliny jsou totiž rozpustné v tucích, díky tomu se dostávají opravdu do problematických koutů pokožky a tam pomáhají uvolňovat ucpané póry, čistit nahromaděný kožní maz a uvolňovat kožní buňky.
Já osobně si už den bez BHA toneru nedokážu představit, používám ho každý večer, občas omylem i ráno, protože po něm automaticky sáhnu. A opravdu poznám, kdy BHA mám pravidelně a kdy ne, vždycky podle stavu černých teček a pupínků.
Když toner nechcete?
BHA můžete pleti samozřejmě dodat i v jiných produktech. BHA najdete například v čisticím gelu nebo v pleťovém séru, občas můžete narazit i na krém. Z mých zkušeností a na moje akné nejlépe prostě funguje pravidelně používaný toner. Čisticí gel je sice fajn, ale rychle ho smyjete, takže BHA vám na pleti moc nevydrží. Séra a krémy můžou být taky asi fajn, ale zatím jsem na takové nenarazila.
Proč používat toner s BHA?
Za mě je prostě konzistence toneru s BHA nejlepší volbou. Takový toner aplikujete hned na čistou pleť a to hned po vyčištění pleti. Takto je nejsilnější a může k pleti nejlépe přilnout a nejlépe působit. Není naředěný ničím dalším, jako když BHA nanesete na vrstvu několika dalších sér.
Velmi snadno také dokážete oddělit produkty s nízkým a vysokým pH, prostě dáte nejdříve kyselinové tonery a pak bez limitů vrstvíte další. A také máte takto pH produktu nejvíce pod kontrolou, BHA je nejúčinnější při opravdu nízkém pH a při aplikaci ihned po vyčištění pleti vodou pomáhá normalizovat kyselý plášť pleti. Používání BHA toneru tak má i další výhodu než jen tu protipupínkovou.
Jaký BHA toner používat?
Já jsem největší fanynkou BHA tonerů od Paula’s Choice, pro moji starší pleť je nejlepší varianta Resist i s peptidy. Mám pocit, že v posledních pár letech jsem spotřebovala už tři lahvičky. Nejsem ale úplně věrná, momentálně mám v koupelně Isntree a asi to není úplně špatně. Ale k Paule se určitě vrátím.
Naopak nedoporučuji toner s BHA od Geek&Gorgeous, na mě to bylo opravdu hodně slabé, možná pro citlivější a hodně suchou pleť by to bylo vhodnější, zatímco by taková pleť Paulu úplně zatratila. Je tak dobré si při výběru BHA toneru zkontrolovat i na jakou pleť je to určené. Protože jsou BHA tonery, které můžou být prostě moc. Na mě je docela hodně například 2% Stridex nebo řada Clear od Paula’s Choice.
Pokud jde o sílu, tak kyseliny BHA můžete v tonerech najít maximálně v 2% koncentraci a většina tonerů, které jsem zkoušela, se této hranice drží. Ale můžete najít i 1% (například modré Stridexy), možná i slabší. BHA kyseliny také často najdete nakombinované s AHA v komplexnějším toneru, musím se ale přiznat, že jsem spíše fanynka odděleného používání. Pokud ale chcete používat jeden toner dohromady, tak doporučuji Biologique Recherche Lotion P50, je to sice silnější AHA, ale díky obsahu BHA funguje velmi dobře i na černé tečky a jiné neplechy.
Stridex Salicylic Acid 1%
Stridex Salicylic Acid 2%
Isntree Clear Skin BHA Toner
Cosrx BHA Blackhead Power Liquid
BHA tonery pro jednotlivé typy pleti, jaký bych doporučila:
- mladá, mastná, pubertální -> Stridex 2%,
- problematická mladá -> Paula’s Choice řada Clear,
- problematická normální pleť -> Cosrx BHA Liquid,
- problematická sušší pleť -> Stridex 1%,
- suchá pleť -> Geek&Gorgeous PHA+BHA toner,
- starší (40+) pleť -> Paula’s Choice řada Resist,
- starší (40+) a stále problematická pleť -> Biologique Rechercher Lotion P50.
(2) Kyselinový toner s AHA
Kyselinový toner s AHA kyselinami jsem nakousla v první kapitole. A možná máte vlastně prostě kyselinový toner a víc nepotřebujete. Ale podle mě existují důvody pro to, proč mít AHA a BHA v péči o pleť rozdělené a proč je mít zrovna v toneru. Hlavním důvodem je totiž fakt, že AHA i BHA fungují na pokožce jinak. Zatímco AHA je ve vodě rozpustná, váže na sebe vodu a je hydratační (za určitých podmínek = vyšší pH je hydratační více než jindy), tak BHA je rozpustná v tucích, váže se na přirozenou mastnotu a vytahuje ji z pleti, může tak vysušovat a může být nevhodná na pravidelné používání při sušší pleti.
Díky tomu, že používání AHA a BHA rozdělíte do dvou různých produktů, si tak můžete regulovat, co vaše pleť vlastně potřebuje. Moje pleť pro spokojenost například potřebuje pravidelné používání BHA, nejlépe každý den a nejlépe v toneru. Oproti tomu AHA mi stačí používat párkrát týdně, v létě ji vynechávám úplně a až tak neupřednostňuji toner, můžu mít AHA v séru, v příležitostné masce nebo chemickém peelingu.
Kdo ho potřebuje?
AHA toner podle mě potřebuje každý. Nebo přesněji nějaký produkt s obsahem AHA kyselin. Dokážu si představit, že dokonalá pleť bez jediného pupínku a černé tečky se obejde bez BHA. Benefity pro takovou pleť má BHA minimální a navíc může jen vysušovat.
Oproti tomu AHA funguje jinak a z jejích účinků může těžit každý typ pleti. AHA narušuje vrchní vrstvy kůže, uvolňuje staré kožní buňky a díky tomu obnovuje svrchní vrstvu kůže. To staré odchází a na povrch přichází nová a hezčí kůže, ta čerstvá, kterou chcete. AHA tak zrychluje regeneraci, pomáhá s hojením jizev, zjemňuje pigmentové skvrny i vrásky, jemné mimické vrásky dokáže dobrý AHA produkt často úplně eliminovat. A to chce každá pleť.
Když toner nechcete?
Zatímco u BHA mám preference jasné, tak u AHA si vlastně myslím, že na té formě až tak nezáleží. Jo stále mi přijde, že toner je nejlepší aplikace, viz důvody zmíněné výše u BHA toneru. Ale také mám pocit, že stejných účinků dosáhnu i maskou, sérem nebo krémem. Možná to trvá déle, ale mladší jasnější a obnovenější pleti se dočkáte i při použití séra. S krémem to trvá možná ještě o kousek déle, ale také to funguje. A podobné výsledky vám dá i pravidelné používání pleťové masky a peeling s vyšší koncentrací AHA.
Proč používat toner s AHA?
AHA kyseliny vám dokáží nastartovat regeneraci, sjednotit tón pleti, zjemnit vrásky, urychlit hojení jizev. Působí ale i proti pupínkům, především proti těm hlubokým a podkožním. AHA totiž odstraňuje svrchní vrstvy kůže a díky tomu se pupínky rychleji vyklubou ven. AHA také předchází ucpávání pórů, protože odstraňuje kožní buňky, které by to mohly ucpat. Podle mých zkušeností ale AHA není moc účinné na černé tečky, tam je u mě BHA naprosto nezastupitelné.
Jaký AHA toner používat?
U výběru AHA toneru je důležité se držet toho, jaká AHA kyselina je v produktu použitá a také v jaké síle. Na AHA kyseliny můžete klidně narazit i ve vyšší než 10% koncentraci, pamatujte ale na to, že čím vyšší síla, tím méně budete produkt používat, protože bude hodně dráždivý. Za mě je na pravidelné časté používání vhodná kombinace kolem 5 %, to moje pleť většinou dá i každý den. Pokud jde o použité kyseliny, tak dávám přednost mléčné a mandlové. Oproti tomu glykolová na mě bývá moc silná.
Jak AHA toner používat?
AHA toner používám stejně jako BHA toner, jako první krok ve večerní péči. Nejdříve dávám BHA a poté AHA, pak nechávám pauzu a poté vrstvím další péči. Podobně používám i séra s AHA kyselinami, ty dávám hned po BHA toneru a nechávám pauzu před další péčí. Na rozdíl od BHA používám AHA kyseliny pouze několikrát týdně, většinou každý druhý den, ale nedodržuji to striktně, myslím, že to většinou vyjde tak třikrát týdně.
REN Clean Skincare Radiance Ready Steady Glow Daily Tonic
Geek&Gorgeous Calm Down 4% PHA + BHA Liquid
Beauty of Joseon Bubble Toner Green Plum + AHA
AHA tonery pro jednotlivé typy pleti, jaký bych doporučila:
- problematická pleť -> Pixi Glow Tonic,
- problematická 30+ pleť -> Biologique Recherche Lotion P50,
- suchá spíše citlivá pleť -> REN Steady Glow Tonic,
- citlivá pleť -> Geek&Gorgeous Calm Down.
(3) Hydratační toner
Je pravda, že pojem hydratační toner u mě dost splývá s hyaluronem Hada Labo. Nic jiného prostě už nekupuji a pokud to kupuji, tak to většinou spíš používám jako první esenci a k tomu se ještě dostaneme. A občas použiji jako první esenci i tento Hada Labo toner, i když to není úplně moje preference. Tak moc mám Hada Labo ráda. Pokusím se od toho ale oprostit, protože hydratační tonery samozřejmě najdete i u jiných značek.
Každopádně hydrataci potřebuje každá pleť a stejně tak potřebuje každá pleť hydratační toner. Přiznávám, že první esence je trošku rozmařilý krok. Uznávám, že AHA toner dokážete suplovat maskou nebo možná i sérem. A možná ten BHA toner taky potřebovat nebudete. Ale hydrataci chcete všichni a chcete si ji na sebe lít plnými hrstmi, protože v tomto případě opravdu platí, že čím víc vody, tím víc adidas. Tak právě proto tady je hydratační toner. A taky hyaluron od Hada Labo.
Kdo ho potřebuje?
Hydratační toner potřebuje každá pleť. Dostatečně hydratovaná pleť je odolnější proti akné i proti černým tečkám, lépe se regeneruje a přirozeně obnovuje, vyhladí vrásky a lehce napne pleť. Hydrataci pleť potřebuje pro správné fungování a navíc hydratace není nikdy dost.
I když máte hydratační aktivní látky v jiných produktech, tak přidat k péči o pleť i pořádné hydratační tonikum nikdy neuškodí. Hydrataci na sebe navíc chcete dávat v dostatečném množství, takže drahé vymazlené hydratační sérum, co si dáváte po kapkách, vám nikdy neudělá takovou službu jako hrst plná levného hyaluronu.
Když toner nechcete?
Pokud toner nechcete, tak samozřejmě můžete použít hydratační sérum a hydratační krém. Ostatně hydratační krém byste měli použít vždy, i když už používáte hydratační séra nebo tonika. Dilema tedy zní, jestli si pořídíte hydratační séra, která bývají dražší, ale zase o sobě tvrdí o dost hezčí věci. Nebo si koupíte levnější tonikum, které toho většinou slibuje méně, ale často odvede práce více.
Tak zvažte, hydratační séra totiž podle mě nedokáží porazit hydratační toner na důležitém poli výkonu vzhledem k ceně. Navíc mám pocit, že jsem snad ještě nepotkala hydratační sérum, které by bylo v něčem lepší (třeba v hydrataci) než Hada Labo hyaluron.
Proč používat toner s hydratační látkou (hyaluronem)?
Protože vodu pleť potřebuje pro správné fungování. Je tak důležité dodržovat pitný režim a také pleti pomoci hydratací zvenku. Je to nenápadná péče, kterou většinou poznáte, až když najednou hydratace nemáte moc. A právě proto potřebujete hydratační toner s dostupnou cenou, hydratace totiž není nikdy dost a neměla by stát moc, aby se s ní při používání nešetřilo.
Jaký hydratační toner používat?
Tak já jsem samozřejmě tým Hada Labo skrz naskrz. Dobré hydratační tonery také najdete všude možně v asijské kosmetice, jsou to ty různé esence, ampule, tonery a podobně. Mají hustou gelovitou konzistenci, skvěle přilnou k pleti a většinou jsou nekonfliktní s další péčí. Dobré hydratační tonery je často možné objevit i s čistě přírodním složením, například Trilogy.
Dear Klairs Supple Preparation Facial Toner
Iuvenio Fresh essence
Hada Labo Gokujyun Hydrating Lotion
Jaký hydratační toner použít podle typu své pleti
-> Hada Labo toner
Jakýkoliv, hydratace nezná typ pleti. Ano můžete pořídit například hutnější krémovitější toner pro suchou pleť, ale to dokážete kdyžtak dohnat další péčí. Navíc za tyto nadstandardní tonery si většinou připlatíte. Proto sáhněte po levnějším toneru s hyaluronem, berte ho pouze jako čistou hydrataci a další problémy pleti zkuste řešit jinými produkty.
(4) Aktivační toner neboli první esence
Kdo to potřebuje?
První esenci potřebuje každý, kdo to myslí s péčí o pleť vážně. No dobře, možná ne každý, ale já se s první esencí cítím lépe. Snadněji a lépe se mi nanáší další péče, lépe se vstřebává a je účinnější. Navíc první esence dodává tak nutnou hydrataci, kterou ještě o kousek posouvá na další stupeň. Přiznám se, že ten koncept asijských prvních esencí mám zatím nastudovaný hlavně teoreticky a prakticky se tomu bude ještě věnovat. Ale co jsem zatím zjistila na vlastní kůži, tak se mi to líbí a chci si to kupovat znovu.
Když první esenci nechcete?
Dokážu pochopit, že si někdo nebude chtít kupovat první esenci neboli další nadbytečné tonikum, když už máte pocit, že to jedno tonikum je víc než dost. Tak v tom případě si zkuste alespoň uvědomit, že vlhká pleť dokáže vstřebat více aktivních látek, protože houba na nádobí také lépe setře vodu na lince, když je vlhká. Přesně tak funguje i pleť.
A hlavní role první esence je především zvlhčit pleť a zlepšit její prostupnost. Pokud nechcete do první esence investovat, zkuste alespoň vodu ve spreji a lehce si navlhčete pleť před aplikací pleťových sér. Zkusit můžete i různé květinové vody a tonery ve spreji. Jen tedy já osobně preferuji první esenci.
Proč používat něco jako první esenci?
Hlavním úkolem tohoto prvního toneru je zvýšit prostupnost pleti a zlepšit působnost dále aplikovaných aktivních látek. Navíc první esence přidává hydrataci, dokáže případně i nahradit hydratační toner a sérum. Také obsahuje další pečující látky, jako jsou fermentované kvasnice, různé extrakty, peptidy, hydratační aktiva a podobně.
Jaký první toner používat?
Jsem velký fanda asijských prvních esencí, k jejich praktickému prozkoumání se důkladně připravuji. Zatím určitě doporučím Missha First Treatment. Z přírodní kosmetiky Jurlique Activating Water Essence. S peptidy zase Peter Thomas Roth peptidové tonikum. No a když není nic jiného po ruce, tak si dávám klidně i jen vodu ve spreji.
Peter Thomas Roth Un-Wrinkle Turbo Line Smoothing Toning Lotion
Missha Time Revolution The First Treatment Essence Rx
Jurlique Activating Water Essence
Jakou první esenci si koupit pro jakou složku:
- pro fermetované složky -> Missha First Treatment,
- pro přírodní složení -> Jurlique Activating Water,
- pro peptidy -> Peter Thomas Roth.
A to by mohlo být o tonerech zatím vše.
4 thoughts on “4 pleťové tonery, které potřebuje každý”