Kyselinová tonika jsou neoddiskutovatelnou částí mojí péče o pleť. Fakt že jo, posledních deset let jsou prostě u mě doma v koupelně. Od Pixi, Biologique Recherche, Paula’s Choice, glykolového, mandlového, salicylového… nejspíš to mojí koupelnou prošlo všechno. Léta zkušeností a prázdné lahvičky přibývaly, takže nejdřív si pojďme zopakovat, co mojí pleti vyhovuje a co až tak úplně ne.
- Jsem spokojená při používání BHA tonik. Preferuji salicyl samotnou, bez AHA. Pokud chci i některou z AHA, tak pak vrstvím produkty, BHA tonikum jako první, AHA tonikum (sérum/esenci/něco) až jako druhé a většinou ne každý den.
- AHA je ale lépe dostupnější, AHA tonika jsou v dnešní době prostě už všude, navíc často BHA a AHA míchají dohromady. Takže nějaké to AHA tonikum mám doma v koupelně vždy.
- Navíc BHA mě vysušuje, záleží tedy hodně na formuli tonika, ale hodně BHA tonik mě při každodenním používání vysušuje. Stále tak AHA tonika u mě doma převažují.
- AHA kyseliny hydratují a často to při vrstvení BHA a AHA cítím. Po BHA jsem napnutá, jak vysušená, až podrážděná. Po AHA se pleť postupně normalizuje, je hydratovanější, není tak suchá. Což by se samozřejmě napravilo i jen použitím krému nebo oleje, ale jsou večery, kdy jsem líná a vystačím si s AHA tonikem. Takže AHA tonika jsou u mě v koupelně přítomná opravdu vždy, i když BHA někdy chybí.
- Dávám ale výrazně přednost tomu, aby to byla jiná ovocná kyselina než glykolová. Ta je na mě dost silná a při každodenní používání mě může také dráždit a vysušovat.
- A menší odbočka, na co vlastně kyselinová tonika používám. BHA mi eliminuje pupínky i černé tečky, pokud vyberu správné, tak mě v podstatě zbaví akné a podobných nedokonalostí.
- AHA můžou mít podobný účinek, ale rozhodně to není jisté, ne každé AHA mi dokáže pomoci s pupínky. Na druhou stranu AHA mi pomáhá redukovat barevné nedokonalosti pleti: skvrny, různé jizvičky, barevné nerovnosti. Taky mnohem lépe vyhlazují a zjemňují pleť. A v neposlední řadě mi pomáhají s hydratací.
Teď už ale dost o nějakých všeobecných znalostech, pojďme si raději popovídat o Bravuře.
Bravura London – specialista na kyseliny
Bravura jsem objevila už před pár lety. Okamžitě jsem se zamilovala do jejich kyselinových peelingů, salicylic a lactic mi přirostly k srdci až tak, že si je kupuji opakovaně a jsem třeba tak u desátého balení. Tonika ale mi ke koupelně moc nepřirostla. Taky mi trvalo snad tři nebo čtyři roky, než jsem se dostala ke konci třetí lahvičky. A spoiler alert, ani jednu z těchto lahviček bych si znovu nekoupila. Jsou tam… někde tam venku jsou lepší a pro mě vhodnější lahvičky.
I tak si ale myslím, že je tohle celkem dobrá varianta. Kyseliny jsou ve třech silách a 15% koncentrace u té nejsilnější je už opravdu docela účinná varianta. S cenou se lahvička vejde do pětistovky, párkrát do roka navíc mají na Bravura třeba 20 % slevy, tak to už je pak ta cena skoro lidová.
Trošku horší je balení. Tonika dostanete ve skleněné lahvičce, která má prostě klasické tlusté hrdlo, bez jakéhokoliv aplikátoru. Samotné se to dost blbě aplikuje, hlavně pokud nepoužíváte vatové tampony na nanášení tonika jako já. K lahvičce ale můžete koupit pumpičkový aplikátor, stačí pak jen trošku zmáčknout a nanáším dlaněmi. Aplikátor stojí jen kolem jedné libry a podle mě se určitě vyplatí. Tonikum vám vydrží déle a aplikace je rozhodně příjemnější.
Tonikum vybírejte podle své pleti (mastná vs. suchá) a také podle toho, jakou sílu kyselin zvládnete, Opravdu je mezi nimi rozdíl a pro mě v podstatě zelená (15%) ani žlutá (13%) varianta nebyly úplně nejvhodnější a nemohla jsem je používat každý den. Oranžová (5%) varianta ale byla nakonec fajn, ničím mi nevadí a byla by to moje volba pro opakovanou koupi. Která tedy je hodně hypotetická, protože přece jenom pro mou pleť jsou jiná tonika lepší (třeba ByWishtrend, které na mě už čeká ve skříni).
Oskia Renaissance maska
Beauty of Joseon Bubble Toner Green Plum + AHA
The Ordinary Lactic Acid 5% + HA
Bravura London AHA tonery
A teď už jen rychlé shrnutí všech tří variant.
Detoxifying Eucalyptus Toner (oil/problem skin) má celkem 15 % kyselin a bylo to moje první tonikum od Bravura. Ono není úplně špatné. Je celkem silné, ale jak je tam kombinace salicylic s glycolic a lactic, tak mi paradoxně vyhovuje více než o něco slabší žlutá lahvička, která je čistě glycolic. Mírně mě to vysušovalo, nakonec jsem se ustálila třeba na pěti použitích za týden. A musela jsem se pořádně mazat, hlavně na noc. Jinak bylo tonikum průměrné, něco udělalo, ale úplně mě to na zadek neposadilo.
Purifying Calendula Toner (normal to problem skin) má 13 % jen AHA (glycolic). A za mě tohle bylo jedno velké ne. To tonikum na mě bylo moc silné. Dráždilo mi pleť, při pravidelném používání mi paradoxně pupínky vytvářelo, vysušovalo mě a nakonec jsem ho mohla používat třeba jen dvakrát týdně. Přitom ale účinky rozhodně nebyly nic zářivého. Takže za mě je toto něco, co si nechci zopakovat.
Revitalising Ginseng Toner (all skintypes) obsahuje 5 % AHA (glycolic) a mám ho nastěhované v koupelně teď. Jsem tak trošku pod polovinou a docela mi to tonikum vyhovuje. Můžu ho používat každý den bez omezení a je to fajn udržovací tonikum. Jako na problémy pleti bych si vybrala lépe jinde, ale že mám zrovna teď celkem bezproblémovou pleť, tak mi stačí i jen toto. Pleť je pak hladší a jemnější, snadněji se regeneruje a tonikum mě nijak nedráždí. Pokud bych si měla vybrat z této trojky jedno, co si třeba koupím znovu, bylo by to tohle oranžové.
(*koupené na bravuralondon) (z archivu 5/2020)
2 thoughts on “Kyselinová tonika od Bravura London”