
Čištění pleti práškem pro mě bylo vždycky přitažlivé. Ať už před dvaceti lety, kdy jsem poprvé vyzkoušela práškový jíl. Nebo před deseti lety, kdy jsem objevila, že existují práškové směsi pro mokré čištění pleti a to nejen ty jílové. Nebo před pěti lety, kdy jsem poprvé koupila práškový čistič od konvenční značky. A taky teď, kdy jsem v koupelně měla dva roky jen čisticí pudry. A skoro nic jiného na ranní i večerní druhé čištění nepoužívala.
Co je to čisticí prášek
Čisticí prášek na pleť je čistič pleti pro mokré použití, který je ve formě prášku. Takový prášek použijete tak, že si odsypete trošku do dlaně, přidáte menší množství vody, v dlaních napěníte a nanesete na obličej. Promasírujete, ještě jednou napěníte a smyjete vodou. Prášky můžete koupit různé, jsou jednoduché s přírodním složením, ale i sofistikovanější od běžně prodávaných značek.
- Přírodní prášky na čištění pleti jsou ve své nejjednodušší podobě čistě jílové. Ten totiž můžete použít nejen jako masku, ale také na mokré čištění. Můžou ale být například i s drceným ovocem, přidávají se do nich další přírodní prášky, jako třeba různé drcené bylinky, různé druhy jílů, různé rostlinné kořeny i listy, ovoce, květy a podobně.
- Konvenční prášky na čištění pleti velmi často používají sodu a další abrazivnější složky. V posledních letech se ale prosazují mnohem šetrnější produkty, hodně čisticích prášků pochází od japonských nebo korejských značek, používají enzymy, jsou šetrné k pleti a mají pH přívětivé k pokožce. Prášky ale vyrábí i naše západní značky, ty je většinou vnímají jako peelingy, a proto jsou tyto prášky drsnější.
Čisticí prášky jsou samozřejmě v něčem velmi výhodně a v něčem výhodnější méně. Jejich hlavní výhoda je to, že jsou v podstatě nezkazitelné, pokud je necháte v suchu, tak by vám měly vydržet opravdu dlouho. A to nejen trvanlivostí, ale také výkonem. Pro jedno umytí totiž potřebujete většinou jen štipku prášku a podle mě jedno balení vydrží o dost déle než třeba jedno balení čisticího gelu. Při dlouhodobém používání tak většina prášků vychází opravdu levně.
Další výhodou je také to, že čisticí prášky se hodně snadno smývají, nenechávají povlak, přitom ale dokáží pleť docela dobře vyčistit. Záleží tedy na konkrétním produktu, ale podle mých zkušeností jsou čisticí prášky opravdu dobré čističe. Když si na ně zvyknete, tak se i snadno používají, dobře se s nimi cestuje, stačí si jen odsypat menší množství do kelímku. Jo a často prášky fungují i jako blesková maska, stačí nanést a nechat působit jen pár minut pro čistější pleť. Pro mě prášky taky fungují jak na ranní, tak i večerní druhé čištění a vyhovují mi více než čisticí gely.
Abych ale nebyla jen pozitivní, tak to má samozřejmě i pár stinných stránek. Na čištění si budete muset zvykat, některé prášky můžou dělat při smývání bordel, hlavně ty černé. Prášky také můžou být až moc peelingové a abrazivní, protože se do nich přidávají částečky pro mechanický peeling. Prášky musíte používat s vodou, není to nic pro milovníky micelárek. Někdo by taky mohl vnímat jako nevýhodou, že prášky celkem málo pění, pokud používáte Foreo nebo jiný kartáček, tak se s tím trošku hůře pracuje a možná vám bude chybět bohatší pěna.



Dermalogica Daily Superfoliant Age Smart

Clarins My REMOVE Powder Peeling

Elizavecca Enzyme Powder Wash
Výhody čisticího prášku:
- prášek dlouho vydrží a jedno balení budete používat dlouho, vychází relativně levně,
- velmi dobře čistí, nenechává povlak na pleti, dobře se smývá,
- může se používat ráno i večer,
- je vhodný hlavně pro normální, mastnou a problematickou pleť,
- pokud si správně vyberete, může prášek používat i suchá a starší pleť,
- s práškem se dobře cestuje, stačí odsypat.
Nevýhody čisticího prášku:
- na použití si možná budete muset zvyknout, nutnost míchat prášek s vodou,
- černé prášky můžou dělat při smývání bordel,
- pokud používáte Foreo či jiný kartáček, tak prášky můžou méně pěnit a hůře se s nimi pracuje,
- některé prášky můžou obsahovat abrazivní mechanické složky a můžou vysušovat,
- prášky s přírodnějším složením zase můžou čistit až moc šetrně (=málo) a můžou málo pěnit,
- některé prášky jsou spíše peelingy a nejsou vhodné na každodenní použití.
Proč ráda používám čisticí prášky?
Mým hlavním důvodem, proč mi čisticí prášky tak vyhovují, je to, že nenechávají povlak a opravdu lehce se smývají. Protože pokud něco nemám ráda, tak je to povlak na pleti a když to nejde z pleti pořádně umýt. Proto jsem také skoro úplně přestala používat čisticí gely, protože ten pocit nemám na pleti ráda. Věřím, že sušší pleť to třeba může mít jinak. Já ale pak nemám pocit čisté pleti a navíc mi to vadí.
Taky je s čisticími prášky při používání sranda. No dobře, smát a za břicho se popadat asi nebudete, ale mě to baví. Trošku prášku do mokré dlaně, druhou mokrou dlaní napěnit a nanést na obličej. Prášky většinou dělají hodně příjemnou a jemnou pěnu. Jasně jsou prášky peelingovější, taky jsou prášky méně pěnivé, ale celkově mi práškové zážitky většinou vyhovují.
Navíc se tak snadno používají. Dobře se nanáší, většinou nedráždí v očích, nenechávají ten povlak, velmi snadno se umývají vodou. Myslím, že stačí třeba jen dvakrát třikrát opláchnout obličej a je to umyté.
Proto taky jsem za posledních pár let vyzkoušela velké množství prášků a vlastně tak dva roky skoro nic jiného nemám v koupelně. Proto taky vznikl tento článek, moje nasyslené zásoby se letos nejspíše spotřebují a cítím, že je na čase prášky zrekapitulovat a udělat za nimi tlustou čáru. A možná nakoupit nějaké nové, co jsem ještě nezkoušela?

Jak používám čisticí prášky já?
Používám je hodně často ráno, na rychlé opláchnutí obličeje. Namokřím si dlaně, napěním, nanesu a umyju.
Úplně ideální jsou také na druhé čištění, tedy po odlíčení. Odličuji se namokro, takže mám mokrý obličej a mokré ruce, do dlaně si nasypu prášek, napěním a na mokrém obličeji to napění ještě o kousek víc. Prášek smyje veškeré zbytky odličovače a strašně snadno se umývá.





Balení je důležité
Ještě se trošku zastavím u balení prášků. Protože není balení, jako balení. U prášků je asi tak nějak trojí možnost balení. První, to má většina prášků, je otvor, kterým to rovnou sypete. Případně to může být sítko, tedy více menších otvorů, kterými to přímo sypete. Takto to má třeba Clarins, Dermalogica, Fancl, Kiko a mnohé další. Občas bývá otvor moc malý a jde to sypat špatně (Kiko a Clarins), občas je naopak otvor moc veliký a sype se toho hodně (Dermalogica).
Druhým způsobem jsou pytlíčky. Individuálně balený prášek, podle výrobce přesné množství na jedno použití, na jedno umytí. Je to fajn na cestování, v jednom sáčku navíc bývá většinou dost prášku na minimálně dvě umytí, takže prostě vám stačí pytlík na den a možná i na dva. Problémem tohoto balení je fakt, že to takto bývá hodně hodně ale hodně předražené. Za větší peníze než běžné balení většinou dostanete radikálně menší množství.
Třetím způsobem je pak otvor, který má ovšem předkomůrku. Mně se to ani nechce moc vysvětlovat, protože toto musíte zažít. Je to neuvěřitelně jednoduché, snadno se to používá, lépe se to dávkuje. Takto to má třeba Tosowoong nebo Elizavecca. Funguje to vlastně takto. Nahnete pikslu, ale ono vám vlastně nic nevypadne. Prášek se totiž tímto nahnutím dostane pouze do předkomůrky. Nahnete podruhé a dojde k tomu, že vám vypadne prášek a zároveň se prášek doplní do předkomůrky. A takto pořád dokola. Konečný otvor bývá dostatečně veliký, takže to padá snadno, ale předkomůrka reguluje množství, takže toho nepadá moc. Za mě ideální vynález.
Minirecenze na čisticí prášky, které jsem měla nedávno doma nebo které ještě stále mám
Druhou půlku dnešního článku pak věnuji jednotlivým práškům, které jsem v posledních letech vyzkoušela. Nutno říct, že třeba před třemi lety to na mě dolehlo a že jsem měla pocit, že si chci koupit všechny čisticí prášky, které kdy a kde a kdekoliv a kdykoliv najdu. Trošku jsem se tedy krotila a raději vyřadila ty, které měly ve složení sodu. I tak jsem jich nakoupila docela dost a ostatně dnešní článek vznikl jen proto, že mám tuto posedlost a snažím se s ní vyrovnat.
Takže jaké jsou dostupné čisticí prášky? Z naší západní i z asijské kosmetiky? Následující produkty jsou seřazené čistě podle abecedy a pořadí nic neříká o oblíbenosti prášku.
Clarins MyClarins Radiance Exfoliating Powder
Clarins prášek je z řady určené pro mladší pleť, co byla představená před pár lety jako levnější alternativa určená pro mladou pleť. A podle toho to taky vypadá. Já to vlastně tomu čisticímu pudru ani nebudu vyčítat, on totiž dává přesně to, co slibuje. Ano, ideálně bych si představila, aby to bylo více enzymatické a méně mechanické. Ale ony to ty západní značky až tak neumí.
Toto je totiž regulérní pleťový peeling, prášek se nerozpouští úplně, nechává tam drobné částečky, které na pleti pocítíte. Při smíchání s vodou navíc docela dost pění, toto je asi nejvíc pěnivý prášek, co je v dnešním výběru. Věřím tomu, že pro citlivou pleť to úplně nebude, já to ale bez problémů používala i každý den. A vlastně tak nějak jsem to měla i ráda, prostě peelingový prášek pro dny, kdy se chci opravdu umýt.
S asijskými enzymatickými prášky to sice nemá moc společného, ale do mých top 5 by se tento peeling asi dostal. Jo a má to vtipné balení, kulaté, co ale na tom kulatém i stojí, když to správně postavíte. Bohužel je balení trošku nešťastně řešené a špatně se to z toho sype. Jak některé peelingy dávkují až moc, tak Clarins se musel fakt třepat dlouho, aby toho bylo dost.
(koupené na escentual)
Dermalogica Daily Exfoliant AGE smart
Dermalogica pudr je strašně známý, ta originální verze byla snad prvním pudrem od konvenční (ne-indie) značky, co jsem kdy koupila. Takže jsem i od černé verze čekala dost. Ta je spíš hrubší a podle mě se i hůře rozpouští. Vlastně podobně jako Clarins, jen to je navíc černé. A tu původní verzi jsem si kdysi dokonce pořídila několikrát, a co si tak pamatuji, tak ta je o dost jemnější a i se lépe rozpouští.
Toto na obličeji trošku dře, protože se zrníčka úplně nerozpouští. Nevím, jestli to je záměr, ale je to tak. Barvou je prášek po rozpuštění takový našedlý a docela dobře se smývá, ani nedělá moc bordel, čekala jsem to horší. Na obličeji je to příjemné, rozhodně to není čisticí driák, jak by se čekalo, spíš jak hodně jemný peeling, co pleť docela dobře umyje. Musím ale zmínit, že je to něčím převoněné, tyto prášky většinou nijak nevoní, jen tak neutrálně čistě, černá Dermalogica ale má přidanou parfemaci. Alespoň tedy já to cítila při každém použití a nebyla mi ta vůně moc příjemná.
Jo a jsem trošku zmatená, že toto je verze AGE smart, nevím, v čem přesně by to mělo být chytré stárnutí, podle mě i na starší pleť je lepší ta běžná verze Daily Microfoliant, přišla mi totiž jemnější.
(koupené na escentual)


Elizavecca Hell-Pore Clean Up Enzyme Powder
Elizavecca je konzistencí jiná, před rozpuštěním jak hodně jemná krupička. Takové tvrdé hrudky to jsou, jak kdybyste si sypali hodně jemný písek. Ale s vodou se to okamžitě rozpouští a vytváří to hodně bohatou pěnu, podle mě na čisticí prášky je to jeden z nejvíce pěnících. Zas si ale nepředstavujte pěnu jak z bublifuku, to ne, pořád je to hodně jemné až nenápadné. Ale s foreem to napění, strašně hezky to umývá, dobře se to smývá.
Za mě byl toto jeden z nejlepších prášků. Balení má dávkovač, který dost často můžete u těchto levnějších asijských čisticích pudrů zahlédnout. Menší množství prášku se vždycky přesune do víčka a teprve potom se dávkuje. Je to hodně praktické, dobře si tím dáte přesně tolik, kolik chcete. Díky tomu se Elizavecca opravdu snadno používá, je praktická, na pleti příjemná, opravdu patří mezi moje favority.
(koupené na iherb)
Fancl Washing Powder
Toto je japonská verze čisticího prášku a je to asi nejjemnější prášek z dnešního výběru. Vůbec to není krupička ani krystalky, spíš bych to přirovnala k práškovému mléku. Taková nadýchaná hmota ve formě prášku. Podobně jako to mléko to může ve vodě cuckovat a je třeba to pořádně promíchat/promnout v rukách. Když si nedáte pozor a dáte méně vody s více práškem, tak to vytvoří cucky, které už nejdou moc rozpustit. Prášek je tak spíš náročnější na používání. Tedy určitě to není extra náročné, ale je třeba na to pamatovat.
Po správném rozpuštění to ale vytváří neuvěřitelně příjemnou pěnu, fakt asi tu nejjemnější, co jsem kdy u prášku zkusila. Je to tak příjemné na pleti, lehce to napění, dobře to funguje i s foreem a velmi lehce se to smývá. Stejně jako Elizavecca byl toto můj top prášek a bylo velmi dlouhé období několika měsíců, kdy jsem na střídačku používala jen Fancl a Elizaveccu. Protože jsem nic jiného ani nechtěla.
Má to dobrý i špatný obal. Zaprvé se mi líbí, jak je na boku tuby průhledný pruh, takže je bez problémů vidět, kolik prášku ještě zbývá. Trošku hůře se mi ale prášek nandává, dávkovací otvor je hodně štědrý, často se mi povede toho vysypat moc. V tomto ohledu mám raději dávkovač, která má třeba Elizavecca. Fancl má prostě jen dírku, ze které se to rovnou sype.
(koupené na eBay)


Good Molecules Pineapple Exfoliating Powder
Prášek od dobrých molekul je kyselinový. Ale opravdu kyselinový. Ony se ty čisticí prášky často označují za enzymatické a exfoliační, ale u tohoto jediného to moje pleť pocítila. A při pravidelném používání mě to začalo bolet, měla jsem začervenalou pleť. Prostě to nemůžu používat každý den, už vůbec ne dvakrát denně.
Místo toho jsem Good Molecules začala používat jako příležitostnou rychlou masku, nanesu a nechávám působit třeba minutu ve vaně. Asi jednou až třikrát týdně, podle toho, jak si vzpomenu. Konzistencí je tento prášek jak hrubá mouka nebo krupička, tvrdé a malé kousky, které se ale s vodou docela rychle rozpouští a celkem výrazně napění. Je to určitě jeden z více pěnících prášků, co mám tady ve výběru. Jde to rychle umýt a pleť to nechává opravdu viditelně vyhlazenou a jemnou.
(koupené na beautylish)
Isntree Spot Saver Mugwort Powder Wash
Isntree prášek byl taková malá zatoulaná popelka, on se vůbec nedostal na souhrnné focení, protože byl zastrčený ve skříni. Jo, malé pytlíčky jsem si balila s sebou na dovolenou a tak, ale systematicky jsem ho začala používat až jako poslední a vlastně jen kvůli tomu, abych tuto recenzi konečně dopsala. Můj problém je totiž s tím balením, nebaví mě to otvírat, pytlíky jdou navíc špatně otevřít a dělá to hodně naprosto zbytečného odpadu.
Samotný prášek je v pohodě, přirovnala bych ho třeba k Elizavecca, je to spíše tvrdší prášek, dobře se sype, ale rychle se rozpouští a na pleti je hodně příjemný. Čistí, nenechává povlak, dobře se smývá, akorát tedy hůře pění. Příjemněji se mi tak používají jiné prášky a tento není úplně můj favorit.
Navíc mi vlastně dost vadí to balení. Ono totiž za tak nějak podobnou cenu jako Elizavecca, když už o ní byla řeč, tak za o dost větší peníze dostanete s Isntree snad třetinové množství. Navíc se budete muset otravovat s otevíráním pytlíků. No přeberte si to, ale zas tak dobrý ten prášek není.
(koupené na eBay)


Kiko Pure Clean Powder Exfoliating Powder
Kiko byl jeden z mých prvních prášků na pravidelné čištění pleti. Tento a taky Daily Microfoliant od Dermalogicy, přitom jsem v té době měla asi o kousek raději Kiko. Vypadá to ale, že jsem dost práškově vyrostla, protože teď se propadl tak nějak ke konci. Můj problém je totiž spojený hlavně s tím, že se úplně nerozpouští, a dělá tak mechanický peeling. Podobně jako třeba Clarins, ale ten je mi na obličeji příjemnější, lépe pění, je jemnější a podle mě i lépe umývá.
Kiko je navíc hodně nešikovně balené, otvor má malý a špatně se to dávkuje. Celkem málo pění, hůře podle mě čistí a vlastně ho používám skoro až nerada. Vás to ale trápit nemusí, protože si myslím, že se už nevyrábí a neprodává.
(kupované na kikocosmetics)
Tosowoong Enzyme Powder Wash
Tosowoong byl podle mě mým prvním asijským práškem. Taky ho mám doma neskutečně dlouho, jsem si šetřila poslední zbytky na recenzi, která stále nebyla a nebyla, až teď je. Každopádně jsem ho ale měla docela ráda.
Je na první dotek hodně drsný, až pichlavý. Prášek se totiž skládá z tvrdých zrnek. Ty se ale ve vodě celkem snadno rozpouští, stačí pošudlit v dlaních. Pak prášek vytváří bohatou a hustou pěnu, která se snadno nanáší, velmi dobře vše vyčistí a bez problémů se i smývá. Tohle je podle mě jeden z nejlepších prášků, co jsem kdy zkusila. No dobře, na tom stupni vítězů je společně s Elizavecca. Ostatně oba prášky jsou si dost podobné balením i tím, jak se používají a jak se chovají.
(koupené na eBay)
Tropic Skincare Clear Slate Deep Cleansing Powder
Na Tropic prášek tady byla recenze před pár dny, to abych se rozehřála a naladila na prášky. Takže to teď v závěru už vezmu krátce. Tropic je konzistencí spíš jak vločkový, fakt ten prášek není vůbec cítit, přemýšlím, k čemu bych to přirovnala, ale asi k hladké mouce. Prostě takový prášek, co v dlaních necítíte. Při kontaktu s vodou se to rychle rozpouští a vytváří to našedlou úplně lehkou pěnu, hodně nenápadnou. Při umývá to pak dělá docela bordel, o dost víc než černá Dermalogica. Pleť to vyčistí účinně, fakt bych i řekla, že to bude vhodné na aknózní pleť, ale není to vůbec dráždivé a můžu to bez problémů používat každý den.
(koupené na tropicskincare)



Jak si vybrat ten správný čisticí prášek
Pokud jste to dočetli až sem, tak si možná říkáte, že těch prášků je tolik. Že jste dodnes o žádném nevěděli a najednou jich je tolik na vyzkoušení. A já jich tady najednou zrecenzovala hned devět, takže který si vybrat. Mezi moje osobní favority patří Elizavecca, Fancl a Tosowoong. To si myslím, že jsou skvělé alternativy na každodenní jemné čištění. Pro výraznější peeling bych pak volila Clarins a Good Molecules, jsou hodně příjemné, ale nejsou moc na každodenní používání. No a jestli chcete něco hned teď a neobjednávat z netu, tak bych doporučila Dermalogica Daily Microfoliant, dneska na něj sice recenze ani nebyla, ale občas na něj stále vzpomínám.
Každopádně jak si vybrat čisticí pudr?
- Čtěte složení a vyhněte se těm, co mají ve složení sodu. Je příliš pěnivá a narušuje pH pleti.
- Čtěte popis výrobku, pokud to je značený jako mechanický peeling, asi to nebude na každodenní používání.
- Stejně tak čtěte popis výrobku a na jakou pleť je určený.
- Hledejte enzymatické čisticí prášky, mají přívětivější pH, jsou šetrnější k pokožce.
- Balení je nejlepší to s předkomůrkou, podívejte se na foto Elizavecca a Tosowoong, tak by to přesně mělo vypadat.
A jak nejlépe čisticí pudr používat?
- Řadu těchto pudrů můžete používat ráno i večer. Pokud ale na vás bude něco moc enzymatické a peelingové, tak pudr používejte jako peeling pouze několikrát týdně.
- Pokud vám to málo pění, zkuste přidat vodu a pudr dobře promněte v dlaních.
- Pokud to ještě stále málo pění, tak zkuste přidat trošku prášku, když ho dáte moc málo, tak to často skoro nenapění.
- No a pokud to ještě stále málo pění, tak přijměte fakt, že málo pěny znamená šetrnější čištění, ale často to neznamená horší výkon.
Pěkný shrnutí. Za mě překvapivá informace, že jde používat pudr 2x denně..a dokonce místo druhýho kroku čištění. Já používám až jako krok navíc a to už mě trochu otravuje, takže jen tak jednou-dvakrát týdně. Je fakt, že na rozdíl od Vás mám citlivou pleť, takže na 2x denně nemám odvahu, ale ten druhý krok čištění mě docela dostal.. Teď zrovna dojíždím Dermalogicu daily microfoliant (taky mi přijde příjemnější než šedá age varianta..) a mám v záloze enzymatický pudr od Petitfée (nemáte náhodou zkušenost?). Škoda, že Váš článek nevyšel dřív, určitě bych brala Elizavecca.. tak příště
u citlivé pleti bych byla asi opatrnější, podle mě jsou i prášky, které by to zvládly dvakrát denně, ale to já bohužel neposoudím. každopádně jednou denně je podle mě v pohodě, s nějakým šetrnějším. jo a určitě se dají pudry používat jako druhé čištění, rozhodně není třeba čisticí pudry používat speciálně mimo čištění pleti, jsou podle mě stejně dobré jako různé gely a podobně. jen tedy se s nimi hůře odličuje, takže na první čištění bych nedoporučila. jinak ty abrazivnější taky používám jen párkrát týdně a většinou spíš jako masku. s petitféé zkušenost ještě nemám. takže to nedokážu porovnat.
pro mě je pudr ideální jako druhý krok večerního čištění, když chci dobře odstranit zbytky prvního mastného kroku. můj první byl Nini Organics a byl super. aktuálně mám v koupelně Celeste od Clevea (taky dobrý, určitě je jemnější). v zásobě čeká Blue Haven s vit.C a až bude nějaká výhodná akce, tak se chystám i na slavnou Kalimu. zaujala mě i fialová mrkev od Merme Berlin, ale nakonec mě odradilo složení o pěti ingrediencích, za ty peníze mi to přijde chudý…. zkrátka svět je plný čisticích pudrů, které ještě musíme vyzkoušet. každopádně díky za osvětu!
se musím přiznat, že mě kalima moc nezaujala, měla jsem tedy jen odsypáno, ale přišlo mi to průměrné. z těchto luxusních niche/indies značek jsem pak měla v plném balení i clean dirt od may lindstrom a ani ten mi moc nevyhovoval… takže já se raději držím asijských značek. ale přiznám se, že jsem si to teď googlila a ten blue haven mě zaujal fakt hodně.