Parfémy, podobně jako ostatní kosmetika, zažily v posledních letech velký rozmach. A hlavně odklon od ryze parfumérkových zavedených značek. Různých niche parfémů a malých značek najdete velké množství a neustále přibývají další. Parfémy navíc představují i různé značky neparfémové, začaly s tím nejspíše fast fashion řetězce, ale přidaly se i značky dekorativní i pečující kosmetiky. A podobně jak roste trend malých niche značek, tak za poslední dekádu vyrostl i trend unisexových vůní a unisex parfémů.
Jak to voní muži a jak to voní ženě?
Unisex trend je jasný. Prodávat parfémy jen polovině lidí je totiž otrava, jakmile máte na skladě unisex variantu, tak můžete s menším sortimentem nabídnout parfémy více lidem. Proto se nejspíš podle mě pouští do unisex parfémů stále více malých značek. Dokonce mi až přijde, že pokud dneska narazíte na malou parfumérskou značku, co vznikla třeba v posledních třech letech, tak vám nejspíše nabídnou jen unisex variantu vůní.
A nic proti tomu. Ono totiž vůně nemají gender. A původně parfumérský průmysl ani nerozlišoval mezi mužskými a ženskými variantami. Vůně byly prostě pro všechny. Jsou ale takové vůně opravdu pro všechny?
Tento článek inspirovaly dárkové vzorkové vůně, co jsem pořídila sobě i muži k Vánocům. Ono totiž to samozřejmě každému z nás voní jinak. A zatímco muž se neustále vyjadřuje v tom smyslu, že je to pro něj moc unisex a že prostě on jako zástupce heterosexuální bílé mužské nadřazené 40+ menšiny nemá zapotřebí vonět unisex. Je tedy otázkou, jestli by poznal, že je ta vůně unisex, kdybych mu řekla, že je ryze pánská. Je to ale nejspíše validní názor, že pro spoustu starších mužů nejsou unisex vůně příliš přitažlivé. Myslím, že v mladší generaci už to bude něco jiného. Ale většina mužů mého věku (a tedy musím dodat: z mé bubliny) se na unisex cokoliv dívají spíše mezi prsty. Něco jako životní postoj.
Na druhou stranu ale musím říct, že mě vlastně unisex vůně hodně baví. Druhým parfémem, co jsem si kdy koupila za své peníze, myslím, že to bylo na Erasmu v Polsku, byl pánský Salvator Dali. Běžně jsem chodila svým momentálním mužům na parfémy, i když uznávám, že občas to na mě bylo až moc drsné, hutné a se ztrátou kytiček. Unisex varianty jsou pro mě velmi zajímavou alternativou, která není přehnaně sladká, jak to tak umí ženské parfémy, ale zároveň není příliš silná, jak to umí zase pánské parfémy.
A tak si to přeberme. Protože vůbec nevím, jestli to tak má někdo další. Každopádně v mé bublině 40+ ženy vnímají unisex parfémy jako příjemné zpestření příliš sladkých ženských vůní. Zatímco pro muže jsou unisex parfémy spíše jak obtěžující moucha, která jim nestojí za pohled. Pokud už se jim nějak dostane do pokoje, tak si ji tedy všimnou, ale nezapomenou hlasitě zdůraznit, že pro ně toto není.
Neexistuje rozdíl mezi ženskou a mužskou vůní
Co je ovšem nutno říct, tak neexistuje žádný zásadní důvod pro rozdíly mezi dámskými a pánskými parfémy. A právě rychlý vzestup unisex vůní v poslední dekádě poukazuje na to, že není třeba klást tak výrazné dělítko mezi vůně vhodné pro ženy a vůně vhodné pro muže. Protože každá vůně je vhodná pro každého, záleží jen na preferenci daného nositele.
Historicky se parfémy také nerozlišovaly na dvě oddělené skupiny. Ale byly vonné složky, ať už květinové nebo kořeněné nebo jiné a z nich si případný zákazník vybíral, která vůně se mu líbí. Nebylo vůbec výjimkou, že muž sáhl po fialkách a žena po dřevě. Vonné parfémy jsou tady na světě tisíce let, voněli se už staří Egypťané. A po většinu tohoto času nebyly vůně dělené na dámské a pánské. Dalo by se tak říct, že s trendem unisex parfémů se vracíme k tradicím výroby vůní.
K výraznějšímu oddělení vůní došlo koncem 19. století. V té době vznikly syntetické náhražky vonných složek. Během chvilky tak bylo možné vyrobit vůni levněji a dostupněji. To ale nebyl hlavní důvod pro striktní oddělení vůní. To zařídil až začínající marketing. Který byl nutností v okamžiku, kdy se začalo vyrábět více syntetických parfémů a hledat pro ně dostatečný odbyt.
Přičemž na konci devatenáctého století byly role žen a mužů ve společnosti striktně odděleny. A stejně tak se oddělily dámské a pánské parfémy. Role muže byla venku, v lese, na poli, ve městě, takže se pánské vůně spojily s tóny dřeva, tabáku nebo koření a kůže. Zatímco role ženy byla doma při péči o domácnost, proto jim také byly přiděleny hlavně květinové, ovocné a sladce kořeněné tóny. To, že jedno vonělo spíše sladce a druhé kořeněně, bylo spíše důsledkem toho pro tehdejší společnost naprosto předvídatelného rozdělení.
Rozdělení na maskulinní a feminní vůně tak bylo spíše záležitostí společenskou a ještě více marketingovou. Nikdy nebylo otázkou individuálního vkusu. Ostatně vůně nejsou záležitostí jen jedné společnosti. Jiné vůně byly preferovány v různých kulturách, stejně tak i rozdělení vůní na ženské a mužské bylo různé. A dnešní genderové dělení parfémů, které najdeme v našich západoevropkých a severoamerických drogériích, je víceméně obraz naší evropské společnosti na konci devatenáctého století.
V každém z nás se navíc formuje individuální vnímání vůní ženských i mužských. A to nejčastěji podle toho, jaký parfém nosí vaše matka. Tuto vůni pak budete častěji klasifikovat jako ženskou. K tomu se pak nabalují další zkušenosti a další ovoněné osoby, později tento individuální vkus dále tvaruje právě marketing a společnost. Kdyby nám někdo na začátku řekl, že Dior Fahrenheit je čistě ženská vůně, a kdyby nám to pak připomněl i marketing značky, tak bychom tomu věřili. A nebylo by na tom vůbec nic špatně.
Tradiční dělení vůní:
- Pánské vůně by měly asociovat sílu, maskulinitu a nadřazenost. Jsou silnější a výraznější.
- Pánské vůně tak obsahují například tóny citrusů, gerania, bergamotu, dřeva, kůže, pačuli.
- Oproti tomu dámské vůně by měly přinášet pocit péče. Měly by zlepšovat náladu a uklidňovat.
- Dámské vůně se tak velmi často skládají z ovoce a květin.
Existují ale rozdíly v asociacích
Tradičně tak vlastně neexistuje důvod, proč rozdělovat vůně na dámské a pánské. A toto striktní oddělení je záležitostí až posledního zhruba století, výrazněji zhruba od padesátých let dvacátého století. Společensky je ale toto rozdělení dané tím, jak společnost tuto zkušenost stále recykluje a předává dál, tak také předává asociace spojené s různými vůněmi.
Na toto téma bylo provedeno dost experimentů. Například v jednom experimentu byly ovoněny životopisy žadatelů o práci. Jedna skupina životopisů byla navoněna pánským parfémem, druhá skupina dámským a třetí skupina byla bez vůně. Experiment poukázal na fakt, že největší šanci na získání místa měli žadatelé s životopisem s pánskou vůní. Experiment šel i dále a ovoněl žadatele o práci při samotném pohovoru. A opět největší šanci na přijetí měli ti s dostatečně mužným parfémem.
Mužské vůně jsou totiž spojeny nejen s muži ale také s vlastnostmi, které jsou mužům nejčastěji přidělovány. Při mužské vůni se vám tak vybaví klíčová slova jako síla, mužnost, velení a kompetence. Tyto vlastnosti následně projektujete do nositele dané vůně. A může vám to přinést třeba právě větší šance při získání nového pracovního místa. A nejen to, vůně hraje velkou roli i při výběru životního partnera i při získávání nových přátel. Podle toho, jak voníte, může vůně ovlivnit mnoho zásadních životních okamžiků. A vůně může ovlivnit i naši vlastní náladu a celkový průběh našeho dne.
Unisex jako niche segment parfémů?
Unisex je tedy přirozenost parfémů, akorát to marketing a značky před sto lety narušily. Pak si ale někdo uvědomil, že vlastně, když bude na výběr ještě z unisex variant, tak se toho možná prodá víc. Dneska už je tak víceméně běžné, že si můžete vybírat z dámských i pánských vůní a stejně tak i z unisexových.
Nejen to, v lifestylových časopisech často najdete průvodce světem mužských vůní, které si kupují ženy samy pro sebe. A i když tradiční parfumérské značky se drží genderového rozdělení, tak menší niche značky už zplna brázdí unisexové vody. Souvisí to také nejspíš z genderovým rozvolněním společnosti. Dneska není žádnou výjimkou, že ženy dělají mužská povolání, muži ženská, oblečení je také unisexové, stejně tak zájmové aktivity. Tak proč by neměly být unisexové i vůně.
Velkým krokem zpátky ale také dopředu směrem k unisexu byla například vůně One od Calvina Kleina. Ta v sobě kombinuje ovoce, květiny, dřeva a citrusy, byla představena už v polovině devadesátých let a okamžitě se stala bestsellerem. I v dnešní době se prodává ročně v hodnotě přes 30 milionů dolarů a to jen ve Spojených státech (tak to alespoň tvrdí wiki). CK One byla v podstatě v novodobé historii parfémů první masivně kupovaná a také marketingové podporovaná unisex vůně.
V novém století pak začala vznikat řada značek parfémů, které jsou primárně unisexové. A tyto parfémy se docela rychle rozšířily mezi veřejnost, dnes je často najdete i ve velkých parfumériích. Jde o značky, jako je například Jo Malone, Byredo, Escentric Molecules a další. Přijde mi, že pokud dneska vzniká nová malá značka parfémů, tak většinou nabídne vůni unisex. Pravděpodobně je to hlavně kvůli tomu, aby mohli oslovit větší množství potenciálních zákazníků. Ale možná je to dáno i tím, že mladá nastupujicí generace na gendrovém rozdělení čehokoliv moc nelpí. Dá se tak předpokládat, že unisex parfémy jejich zlaté časy teprve čekají.
Co je vlastně unisex parfém?
Jak bychom tedy v dnešní době mohli definovat unisex parfém? Jednoduchou definicí by to vlastně mohl být jakýkoliv parfém. Protože historicky a tradičně vůně nejsou pánské a ženské, ale prostě jen jsou. Zapomeňme na marketing, společnost i zvyklosti posledních sta let. A vybírejme si vůni, která nám voní, bez ohledu na její určení. Zapomeňte na stereotypy a vůně raději vybírejte podle kombinace tónů – příležitostí – ročního období – osobní zkušenosti.
- Tóny: protože si můžete bez omezení vybrat z ovocných, květinových, dřevitých nebo kořeněných aromat.
- Příležitost: protože jinou vůni budete chtít nosit do kanceláře a jinou na velké večerní rande.
- Roční období: protože jinak chcete vonět v zimě a jinak v tom největším horku.
- Jak to voní vám: a nezapomeňte, že vůně se rozvoní pořádně až na těle a že na každém těle voní jinak.
Než se dneska dostanu k minirecenzím unisex parfémů, které jsem zrovna nasyslila doma, tak se chci ještě chvilku zastavit u výrazu unisex. Já si totiž myslím, že ten postoj mého muže: je to na mě moc unisex, je prostě špatně. Že vlastně neexistují tři skupiny parfémů, pánské, dámské a unisex, že je jen jedna velká skupina parfémů, které může používat kdokoliv. A díky tomu, že je to jedna velká skupina, tak mám větší výběr a větší svobodu v tom, jakou vůni budu nakonec nosit. Neboli je mi opravdu hodně blízká ta původně verze all-gender parfémů, kdy si jako konkrétní nositel vůně vybíráte preferenční tóny a neomezujete se předvybraným spektrem značky.
Podle mě by se měla společnost vrátit k tomu, že kdokoliv může vonět jakkoliv. A pokud muž voní jako růže, tak to nic neznamená. Snad jen to, že se mu líbí vůně růží, a víc toho vlastně vědět nepotřebuji. Stejně tak vůbec nic neznamená, že se mně osobně vůně růží vůbec nelíbí a parfémy s čímkoliv růžovým, vlastně i kosmetiku s čímkoliv růžovým, víceméně nevyhledávám, protože mi to smrdí.
Ano, můžete se nechat vést tím marketingovým rozdělením a třeba dojdete k té své pravé vůni. A nebo se můžete nechat unést jen svým nosem, nedívat se napravo nalevo a možná budete vonět jinak, ale rozhodně na tom nebude nic špatně. Tak asi tak nějak to mám s unisexovými parfémy.
Také si přečtěte:
Retinoidy bývají považovány za zlatý standard protivráskové kosmetiky. Zatímco peptidy na to jdou pozvolna, tak retinoidy často přináší účinky už po pár namazání. Zatímco ale peptidy jsou nekonfliktní a nedráždivé, tak na silnější retinoidy si pleť musí trošku zvykat. Co byste měli o retinoidech ještě vědět?
Minirecenze na vzorky unisex parfémů
Nějak se mi stalo, že jsem teď na konci roku objednala hned dvě parfémové sady unisex vůní. A hned potom ještě jednu. Je to asi jenom období. Trošku dané tím, že jsem před dvěma lety prodělala celkem silný kovid a vypadá to, že se mi až teď vrátil konečně čich. A tak mám nutkání vše ovonět a vonět nějak nově a neotřele. Druhým faktorem pak bude i to, že jsem prošla těhotenstvím, kdy mi byly vůně až nepříjemné, pak kojením a malým děckem, kdy jsem se kvůli němu moc nevoněla… no a teď mám pocit, že to potřebuji koupit všechno a všechno si to na sebe dát a vonět na tři metry daleko.
A tak se to sešlo a tři vzorkové sady jsou doma. Čtvrtou vzorkovou sadu mám doma už déle, ale musím říct, že jsem ji sice ovoněla a vyzkoušela, ale pořádně jsem se k ní vrátila až teď. A tak dneska v rámci povídání o unisex parfémech se dostáváme i k minirecenzi na parfémy: Tomas Arsov, Kintsugi, Pigmentarium a Atelier Materi.
Na úvod ještě řeknu, že já jsem často hodně impulzivní nákupčí. Vidím reklamu a koupím to. Přesně to se mi stalo i ve všech čtyřech případech. Tomase Arsova tenkrát propagoval Leoš Mareš a šup, už jsem to měla v košíku. Kintsugi na mě dva dny skákalo na IG a šup už to jelo na nejbližší zásilkovnu. Atelier Materi taky skákal na IG a tak jsem to koupila. O Pigmentarium psali na Forbesu a už to jelo. Pak už jsem si naštěstí připadala dost nasycená. On tedy IG teď už ví, že kupuji vzorky parfémů, takže mi tam sází ty reklamy jednu za druhou… ale zatím jsem odolala, vystačím si s tím, co už mám doma.
Parfémy Tomas Arsov
Tyto parfémy jsem už rozebrala v recenzi. Za mě ty parfémy rozhodně stojí za vyzkoušení, voní sice silně, ale pokud najdete tu svou vůni, tak toho nebudete litovat. Voní také nekonečně dlouho a budete je cítit nejen z pokožky, ale i z oblečení a to klidně i několik dní. Co mi tedy přišlo, tak ty parfémy jsou trošku jednorozměrné, vůně se na mně moc neměnila, vlastně zůstávala celou dobu nošení stejná. Což můžete, ale nemusíte vnímat jako nevýhodu. Ve vůních najdete hodně silné, ale i dost ženské prvky.
(koupené na tomasarsov)
Parfémy Kintsugi
Oproti Tomas Arsov jsou tyto Kintsugi parfémy o dost rozměrnější a propracovanější. Vlastně mě někdy až překvapilo, jak nakonec na mně voní a bylo to hodně příjemné překvapení. Vůně jsou prostě při nošení stále zajímavější. Co mi ale trošku vadí, tak podle mě docela rychle vyprchají. I muž si na to doma stěžoval, že mu přijde, že to moc dlouho nevydrží a voní to třeba jen půl dne. Co se ale značce musí přiznat, tak ten parfémový set je krásný a podle mě jako dárek nikoho neurazí. Vůně mi přišly spíše pánského rázu, taková lehce pánská unisex. To asi moc smysl nedává, co.
(koupené na kintsugi)
Parfémy Pigmentarium
Pigmentarium mi v sadě nabídlo asi nejzajímavější vůni tohoto parfémového zkoušení. Erotikon prostě voní úžasně. Ale nemám ještě ozkoušené do hloubky všechny vůně všech sad, tak třeba ještě změním názor a možná mi bude časem vonět ještě něco víc. Pigmentarium sada má ale své nevýhody. Stejně jako u Kintsugi mi přišlo, že se vůně rychle vytrácí a víc než půl dne nedá. A bohužel, možná je to jen chyba mé sady, tak bohužel mi ty miniparfémky nefungují, tři z pěti vzorků nestříkají. Budu to muset asi rozebrat, abych se k vůním pořádně dostala. Vůně jsou dost unisex, podle mě si vyberou všichni.
(koupené na pigmentarium)
Parfémy Atelier Materi
Pokud to chápu dobře, tak toto jsou francouzské parfémy. A musím tedy říct, že mi vůně přišly nejrozměrnější, neboli se mi na kůži nejkrásněji rozvinuly a vůně mi i přišly nejzajímavější a nejsofistikovanější. Uvidíme, jak to dopadne po delším zkoušení, přece jenom sady mám doma jen asi dva týdny, ale tato sada mě zatím hodně zaujala. Bohužel mi ale opět přijde, že výdrž je spíš nižší, možná tak nějak střední, ale rozhodně to není žádný držák. Vůně mi přijdou asi nejvíce neutrální a jako pravé unisex.
(koupené na ateliermateri)
Doporučuji k přečtení článek (pokud jste ještě nečetla):
https://frangipani.cz/co-to-je-niche-parfem/
A pokud byste chtěla vyzkoušet vysoce kvalitní a dlouhodržící vůně od pionýrky niche segmentu Patrice de Nicolaï, mají je v obchodě Myskino (v nabídce tam bývá také sada vůní, nyní však není dostupná).
děkuji za odkaz.