Sérum s vitaminem C je mojí malou nezbytností, spolu s AHA/BHA kyselinami a v poslední době i s retinolem. Céčková séra dokáží velmi účinně regenerovat, sjednocují, rozjasňují a zlepšují celkovou texturu. Proto je používám pravidelně a čím víc pravidelně, tím víc adidas. A protože nemám úplně nějak extrémně náročnou / citlivou pleť, tak na sebe můžu bez problémů mazat céčka klidně i silná a klidně i dvakrát denně úplně bez problémů. Jak poznat dobré sérum s vitaminem C?
S céčkama je ale jedna potíž. Ono totiž čistý vitamin C nepatří mezi nejstabilnější kosmetické ingredience. A jsou sice nové formy céček (deriváty vitamínu C), které by měly vydržet dlouho a ještě déle a které by měly být stejně účinné jako ta nejúčinnější kyselina askorbová. Ale stejně, prostě na stabilitě záleží, takže dělám maximum pro vyhnutí se jakékoliv známky nestability. Jaké jsou základní zásady, kterých byste se měli držet při nákupu séra s vitamínem C?
Chcete si míchat doma vlastní céčkové sérum, protože víte, že L-Ascorbic acid funguje nejlépe čerstvá? Tak to pak budete potřebovat vitamin C v prášku.
(1) Je kyselé
Dobře tohle není úplně rada pro nákup, protože ještě nikdo nevymyslel způsob, jak ochutnat zavřenou lahvičku. Ale kdybyste si při domácím mazání lízli, tak céčkové sérum by mělo být kyselé. Podle toho si můžete jednoducho otestovat, že zrovna to vaše sérum je pořád účinné.
(2) Není oranžové
Trošku špatně se traduje, že čím zářivější barva, tím účinnější céčkové sérum. To ale není tak úplně pravda. Lehce žlutou, možná i do oranžova barvu céčková kosmetika klidně může být. Ale nesmí to být moc oranžové, protože to už naopak značí, že céčko je zoxidované. Podle toho také poznáte, že vám vaše předražené sérum se stabilním vitamínem C doma prochází, postupně mění barvu a je pořád oranžovější.
(3) Je vodové, ale neobsahuje vodu.
Další podmínkou je pro mě lehká a tekutá konzistence. Přiznávám, že to tak nemusí být vždy, že jsou účinná céčka klidně i v oleji, ale já osobně si dávám céčko jako první hned po kyselinách, ráno i večer. Potřebuji, aby se rychle vsáklo a na pleti další kosmetice nezavazelo. To se ale trošku kříží s požadavkem, že lepší a účinnější céčková séra jsou většinou ta bez vody, protože s vodou je jakékoliv céčko méně stabilní. Takže pokud voda, tak ne hned první ve složení, čehož je ale docela těžké dosáhnout. Takže pokud voda, tak stabilní derivát je nutností.
(4) Je v tmavé nádobě, nejlépe s pumpičkou
Ať si kdo chce co chce říká o stabilnosti různých forem vitaminu C, tak stejně tomu úplně nevěřím v dlouhém období a chci mít svůj vitamin C v tmavé lahvičce s kapátkem, nebo pumpičkou. Čím větší přísun světla a vzduchu k céčku, tím větší pravděpodobnost oxidace a tím menší účinnost vitaminu na pleti. Jednoduché jak nic.
(5) Nemá více než 20% obsah céčka.
Úplně nechápu ten nejnovější trend dávat céčka do kosmetiky co nejvíc. The Ordinary mám třeba ráda, ale podle mě to s 30 % přehání. To samé i jiní výrobci. Bylo prokázáno, že pozitivní účinky má vitamin C na pleti pouze do koncentrace 20 %, cokoliv vyššího než 20 % má na pleti spíše destruktivní a dráždící účinky. Asi tomu spíš věřím a 30% koncentraci si na pleť snad ani mazat nechci.
(6) Je přizpůsobeno vaší pleti.
Tak tohle je tak individuální požadavek, že úplně nevím, co vám k tomu napsat víc. Tak snad jen moje požadavky. Zásadně hledám séra bez glycerinu, protože prostě proto. Hlavně si myslím, že v séru je glycerin úplně zbytečný. A mám pocit, že mi glycerin zaplácne pleť, takže se mi ucpávají póry a navíc se i cokoliv dalšího hůře vsakuje. Taky hledám séra bez aloe vera, když je bez alkoholu, tak další plus.
(7) Obsahuje E a kyselinu ferulovou!
Bylo vědecky dokázáno, že kombinace tokoferolu a kyseliny ferulové zvyšuje účinnost vitaminu C. Sérum pak zlepšuje regeneraci a pomáhá sjednocovat tón pleti rychleji a prostě lépe. Spousta sér, přírodních i konvenčních dnes obsahuje C a E a ferulovou tak nějak automaticky dohromady. Ale často najdete třeba C jen s E dohromady, nebo dokonce jen céčko samotné, takže pokud to jde, a ono to jde docela snadno, ani to není moc drahé, dávám vždy přednost tomu, aby byly všechny tři ingredience přítomny.
(8) Je čerstvé (nemá na obalu dlouhou dobu spotřeby)
Ono to asi dneska není až takový problém, přeci jenom jsou formy céčka, které jsou stabilnější, než byste čekali. Ale stejně dávám přednost céčku co nejčerstějšímu. Pokud třeba si koupíte vitamin C v séru, které má trvanlivost 24 měsíců od otevření… no nevěřila bych tomu. Spíš si proto koupím sérum od výrobce, který toto všechno rovnou přizná a doporučí mi spotřebu do půl roku.
Které céčko je to stabilnější?
Základní formy céčka jsou ascorbic acid a L-ascorbic acid. Jsou efektivní a účinné, bohužel značně nestabilní. Vyžadují stálé pH (nízké) a taky jsou docela silné pro pokožku, potenciálně vysoce dráždivé a iritující. Céčkové deriváty jsou většinou stabilnější, ale zase méně účinné. A stejně v dlouhém období oxidují. Deriváty můžete najít:
- ascorbyl palmitate: nestabilní jako čisté céčko,
- ascorbyl glucoside: oproti čistému céčku stabilní, oproti dalším derivátům méně stabilní, konvertuje se na céčko,
- magnesium ascorbyl phosphate: je jedním z nej, stabilní, konvertuje se na C,
- ascorbyl tetra-isopalmitate: stabilní jen s nízkým pH,
- sodium ascorbyl phosphate: stabilní, konvertuje se na céčko,
- tetrahexyldecyl ascorbate: stabilní, citlivější kůži může dráždit,
- ethylated l-ascorbic acid: stabilnější dvojče čisté laa, velmi účinný, ale může dost iritovat.
Přiznám se, že já osobně nejsem moc fanynka céčkových derivátům a upřednostňuji spíše čistou kyselinu askorbovou. Ale chápu, že deriváty své uplatnění asi mají. Pokud už deriváty, tak bych já upřednostnila SAP nebo ELAA. A podle čeho si vybíráte sérum s vitamin C vy?
(článek je z archivu, 9/2017)
5 thoughts on “Jak poznat dobré sérum s vitaminem C?”