Pleťové masky bývaly mou nejoblíbenější součástí péče o pleť. Kupovala jsem je, používala jsem je každý den, klidně i tři po sobě, nedala jsem na ně dopustit. Právě teď ale pleťovým maskám moc nedám, bývám večer hodně unavená a už se mi nechce. Ale chtěla bych to změnit a k maskám se v plné síle vrátit. Chci to na sebe dávat všechno. Protože přiznejme si, že když už se k pleťové masce přemluvím, tak nikdy nelituji, naopak mi přijde, že je to na pleti všechno lepší. A tak pro moji vlastní motivaci, pojďme si popovídat o pleťových maskách. Hlavně o těch nej, jaká je nejlepší maska na kdejaký problém? Jaké masky vám můžou pomoci s jakým problémem? A jaké masky bych doporučila na různé typy pleti?
Troška maskové teorie nikomu neublíží
Pleťové masky se vyrábí a prodávají v neuvěřitelném množství. Můžete si koupit masky barevné, masky smývací, masky mazací, masky na mnoho použití, masky na jedno použití, masky drahé, masky levné, masky voňavé i smradlavé, masky na nohy, na ruce, prostě na všechno a v mnoha variacích. V tom základním rozlišení máme:
- masky, které se smývají,
- a masky, které se nesmývají.
Přičemž dané kategorie se částečně překrývají, protože i nesmývací masku můžete samozřejmě smýt, to často dělám u hutnějších výživných masek, protože se bojím, že se mi ucpou póry. A teoreticky můžete na pleti nechat i masku, která se má smýt. I když je pravda, že v takovém případě si říkáte o problémy, o ucpání pórů, o vysušení pleti, o černé tečky a podobně, bude záležet na konkrétní masce.
Za mě platí, že masku smývám a nejčastěji masku používám jako extra čisticí krok v péči o pleť. Jsou typy masek, která ani já nesmývám a to jsou platýnkové masky a také spací masky. To, jak masky používám, hodně závisí na mé pleti, mám hroší kůži a můžu si hodně dovolit. Zároveň mám pleť náchylnou k ucpávání pórů. Takže já klidně zkombinuji dvě kyselinové masky, ale pak se bojím, že mi nějaké výživnější platýnko ucpe póry. Což suchá citlivá pleť bude mít asi spíš naopak. To jen tak na okraj, abyste na to pamatovali při čtení dnešních tipů.
Jaké mají masky místo v péči o pleť
Ještě než se dostanu k jednotlivým tipů a typům masek, tak se pojďme zastavit u filozofického okénka. Neboli jakou úlohu mají pleťové masky v péči o pleť a jak moc se na ně máme spoléhat při řešení různých problémů. Pleťové masky by totiž neměly suplovat roli řádné péče o pleť. Maska vám nenahradí pravidelnou starostlivost, pravidelnou hydrataci, každodenní čištění nebo používání retinoidů. Masku nanesete, necháte chvilku působit a smyjete. Rozhodně od ní nemůžete čekat zázraky typu, že budete vypadat o deset let mladší.
To ale neznamená, že by pleťová maska byla naprosto zbytečná a žádnou práci by při péči o pleť neodváděla. Maska totiž skvěle funguje jako přídavek k péči o pleť, kdy díky použití masky bude další pečující kosmetika účinnější. A maska je také skvělý pomocník v situaci, která není pro vaši pleť standardní a kterou je třeba řešit třeba jen tři dny v měsíci. Vysvětlím.
Masku totiž můžete používat dvěmi způsoby. V tom prvním bude maska stálou částí vaší večerní (no dobře může být i ranní) péče o pleť. Masku budete používat každý den, možná obden, bude to víceméně ta stále stejná maska nebo minimálně stejný typ masky a budete ji používat tak, abyste zmaximalizovali všechnu péči aplikovanou v dané rutině na pleť.
To je případ například čisticích masek, které použijete každý večer po odlíčení, protože máte akné/mastnou pleť/pocit hodně špinavé pleti a podobně. Nebo také případ hydratačních/pečujících masek, které budete používat každý večer třeba v platýnku vždy po séru a hyaluronu a před krémem a díky tomu bude vaše pleť hydratovanější a třeba i méně suchá. Stejně tak to je případ spací masky, kterou použijete každý večer na/místo hydratačního krému na noc.
Druhým způsobem používání masek je situace, kdy máte doma velký výběr pleťových masek. Máte hydratační, výživnou, s AHA, s BHA, jílovou, platýnkovou a hromadu dalších. Každý večer se odlíčíte a podle toho, co vaší pleti chybí nebo přebývá, si vyberete pleťovou masku. V rámci PMS a toho jednoho týdne v měsíci nejspíše sáhnete po BHA a po jílu. Týden na to pak možná po platýnku s hyaluronem. A během podzimu a zimy si budete dávat výživnou s bambuckým máslem.
Není totiž jen jedna maska. A není důvod k tomu, abyste si do péče o pleť přidávali kyselinu salicylovou, když se vám udělá pět pupínků během PMS, takže během čtyř dnů v měsíci. Stačí během tohoto období sáhnout po správné masce a může být vyřešeno. Stejně tak asi nebudete kupovat celou novou pečující rutinu, když se vám najednou podráždí pleť od sluníčka nebo po novém kyselinovém toniku.
Kdy místo masky raději upravit péči o pleť
Nabízí se pak ale otázka, jestli jsou situace, kdy maska nepomůže a kdy to budete muset řešit jinak. Protože přiznejme si, maska může být naprosto zbytečnou součástí péče o pleť, pokud vám všechny další produkty fungují a máte bezchybnou pleť, tak maska je pak spíš taková rozmařilost, kterou si dáte jen pro ten pocit extra péče. Ale reálné výsledky vlastně nečekáte, protože je ani nepotřebujete.
Na druhé straně tohoto spektra je pak situace, kdy ať dáte jakoukoliv masku, tak její reálné výsledky budou minimální. Protože nemáte prostě vyřešenou ostatní pečující kosmetiku. Takže když vám chybí v krému hydratace, tak hydratační maska dvakrát týdně vás nespasí. Jestli se nedostatečně odličujete, tak pravidelná hloubkově čisticí maska každou neděli vás pupínků nezbaví. A jestli se zapomínáte mazat krémem s SPF, tak ta depigmentační maska vám pigmentové skvrny taky nezmenší.
Je třeba hledat rovnováhu a také si odpovědět na následující otázky.
- Jak často se vám udělá pupínek?
- Jak často si hledáte stále další a další černou tečku k vymáčknutí?
- Jak často máte šupinky a špatně se vám nanáší makeup?
- Jak často se potřebujete namazat silnější vrstvou krému?
- Jak často vás pne pleť?
- Jak často máte červenou pleť?
- Jak často vás bolí pleť?
- atd.
Odpovězte si na otázku „jak často“, a pokud si odpovíte více než jednou týdně, tak by bylo vhodné se zamyslet nad komplexnější péčí o pleť, protože ta maska jednou týdně vás nespasí. Možná by pomohlo si dávat čisticí masku každý den (a rozhodně tento postup nezavrhuji), ale to samé by možná zvládlo silnější BHA tonikum, přitom by to bylo šetrnější a nejspíš i účinnější. Stejně tak si můžete dávat platýnko každý den (a i tohoto jsem často příznivec), ale možná bude efektivnější pořídit si hyaluronové tonikum a používat ho dvakrát denně ve více vrstvách.
Prostě ta cesta k hezké pleti není přímočará a není jen jedna. Pleťová maska může dokázat mnohé a může vaši pleť díky pravidelnému používání i transformovat. Takovým příkladem bylo například moje dávné používání Evolve AHA masky (která se už nevyrábí, bohužel), která mi opravdu vytahala pupínky z hloubky pokožky a během několika týdnů až měsíců mě téměř zbavila podkožního akné. Rozhodně by to ale nebyl uspokojivý výsledek, kdybych ho nedoplnila pravidelným kyselinovým tonikem, které vzniku dalších pupínků účinně předcházelo.
Pleťová maska nedokáže být zázračná. Nedokáže například vymazat roky ignorování opalovacího krému, i když se ta kyselina tranexamová bude snažit o sto šest. Stejně tak vám maska s retinolem nenahradí pravidelné sérum či krém s účinným retinoidem. Pamatujte také na to, že často masku smýváte a že mnoho aktivních látek má raději, když na pleti zůstávají přes noc, aby lépe působily. Prostě pleťová maska má svoje limity. I tak si ale myslím, že se vyplatí je doma mít.
Jakou pleťovou masku si koupit
… aneb řekněte mi, jaké problémy pleti chcete řešit, a já vám doporučím, jaká pleťová maska vám s tímto pomůže. Tak nějak jsem dala políčko na instagram. U každé druhé odpovědi jsem se tedy držela za ucho, abych tam nenapsala pojednání na téma péče o pleť, možnosti pleťové masky a specifických odlišností různých typů pleti… asi tak nějak jako jsem si sepsala dneska v první půlce. Ale vlastně mě to bavilo, zkratkovitě odpovídat na ještě zkratkovitější otázky a hledat jednoduchá řešení na složité problémy.
Jasně, grafoman jako já si ale nenechá ujít příležitost a dneska bych tak chtěla na svůj instagram navázat a o jednotlivých maskách se více rozepsat. Protože bohužel jednoduchá řešení na jednoduché i složité problémy neexistují a věřte mi, že spousta problémů s pletí je spíše komplexnějšího charakteru. A tak ta jednoduchá řešení v několik případech více rozeberu, až to bude tak složité, že tomu ani já nebudu rozumět.
Jak na hydrataci maskou?
Spíše menší množství dotazů směřovalo na hydrataci různých typů pleti. Hydratace citlivé pleti, hydratace a vrásky, hydratace a akné, hydratace a rozjasnění. Tak nějak by se daly shrnout dotazy, které přišly. Ukazuje to, že hydratace a dehydratace se prostě týkají každé pleti. A i aknózní mastná pleť může být dehydratovaná, protože voda se nerovná mastnota. Přičemž dehydratovaná pleť rychleji stárne, je náchylnější k tvorbě akné a dalších problémů. Protože dehydratovaná pleť rovná se oslabená pleť. A taková pleť tak může opravdu provádět psí kusy.
Hydratační masky bych rozdělila na dva základní typy. Masky, které jsou hlavně plné vody a látek, které vodu přitahují. A dále pak masky, které kromě vody obsahují i další bariérové složky, různé oleje a jiná okluziva. Zatímco ten první typ může využít každá pleť, ty druhé výživnější hydratační masky si užije hlavně sušší a starší typ pleti. Jako hydratační masku bych doporučila především platýnkové masky. A k nim jako doplněk spací masky. Jako hydratační masky bych moc nedoporučila ty, které se musí smývat, protože si tak veškerou hydrataci umyjete.
Platýnkové masky pak vybírejte podle typu své pleti. Jsou platýnka, která skvěle zklidní, dodají nejen vodu, ale mají i další benefity. A pak jsou platýnka, která se vám hned vstřebají a která vlastně na pleti ani nepoznáte, protože to je jen hyaluronový gel, co hned zmizí. Jiná platýnka jsou hutnější, mají krémovou texturu a skoro suplují noční krém.
Jak nejlépe používat platýnkovou masku?
Pro používání platýnkové masky platí následující pravidla. Vlastně mi skoro až přijde, že je mnohem důležitější, jak masku použijete, než jakou masku použijete. A pro maximální hydrataci, kterou všichni chceme, se vyplatí daná pravidla dodržovat:
- Platýnkovou masku dáváme na čistou a ideálně i mokrou pleť. Můžete ji dávat na suchou pleť, ale více benefitů z masky a více hydratace získáte, pokud si na pleť dáte nejdříve hydratační tonikum nebo hydratační sérum. Já dávám vrstvu Hada Labo hyaluronu.
- Masku necháváme působit maximálně půl hodiny, z pleti bychom ji měli sundávat ještě vlhkou, rozhodně ji nenecháváme na pleti uschnout. Ona totiž v suchém stavu začne vodu z pleti zase vytahovat.
- Pro vyšší účinnost masky je možné pod ni namazat i něco jiného. Aktivní látky díky izolaci pod maskou dokážou proniknout hlouběji a účinněji do pokožky.
- Dehydratovaná pleť dá pod masku hydratační sérum/tonikum klidně ve více vrstvách. Aknózní pleť může použít nejdříve kyselinovou masku, tu smýt, dát si sérum a poté platýnko. Suchá pleť pod platýnko může namazat vrstvu oleje. Možnosti platýnek nemají limity.
- Každá pleť pak může benefitovat z toho, že zkombinujete kyselinovou masku a následné platýnko a hydrataci. Kyselinovou masku nechte působit podle návodu, smyjte, pak aplikujte hydratační toner a poté platýnko.
- Dobré je také platýnko kombinovat s hloubkově čisticí maskou, třeba s jílem. Ten totiž může dost vysušovat, takže po umytí jílu dejte hydratační toner a platýnko, dodáte tak pleti po vyčistění chybějící vodu.
- Platýnko by nikdy nemělo být posledním krokem v péči, je nutné ho zamáznout krémem. Tak, abyste veškerou hydrataci v pleti udrželi.
- Extrémně dehydratovaná a suchá pleť pak může na platýnko a hydratační krém poté namazat i spací masku, ta slouží jako extra ochranná vrstva, která pomáhá udržet hydrataci v pleti, také zlepšuje noční regeneraci a funguje jako nadstandardní noční krém.
Jaké hydratační masky doporučuji? Vlastně jakékoliv platýnko. Klidně Garnier nebo Freeman z drogérie, mně fungovaly na hydrataci všechny fajn. Nebo nějaké vychytávky z Asie, jen počítejte s tím, že budou jen hydratovat.
Dehydratovaná pleť? Hydratační toner -> platýnková maska -> noční krém -> spací maska.
Freeman Sheet Mask Detoxifying
Garnier Sheet Mask Pure Charcoal Mattifying
Garnier Sheet Mask Pure Charcoal Pore-Tightening
Jakou maskou vyčistit?
Nejvíce otázek na pleťovou masku přišlo pro problematickou a pupínkovou pleť. Bylo jich skoro polovina z celkových dotazů. A mě to vlastně ani moc nepřekvapilo, trošku možná domýšlivě si myslím, že mě sleduje hodně lidí s problematickou pletí, protože dlouhodobě ví, že já problematickou pleť mám taky a neustále na ni hledám nějaké řešení. A vlastně mě to velké množství otázek na problematickou pleť i potěšilo, protože to je jako u zkoušení, taky nejraději odpovídáte na otázku, na kterou znáte odpověď bez dlouhého přemýšlení.
Takže moje zkušenosti s maskami na problematickou pleť jsou velké a ještě větší. O to víc mám toho samozřejmě co říct. Na úvod bych poznamenala, že tou nejlepší maskou a vůbec řešením na problematickou pleť je salicylový peeling od Bravura a hned na to Problem Solver od May Lindstrom. Vyzkoušela jsem toho hodně, nezavrhovala bych ani čistý jíl, ani jílové masky z drogérie, na mastnou a mladou pleť mi to taky fungovalo. Ale po dvaceti letech čisticích masek bych ráda řekla, že prostě nic nemá na kombinaci Bravury a Problem Solvera. Možná ještě tak ta Tarika, ale jinak prostě Problem Solver a je to vyřešeno. Skoro.
Chápu tedy, že bohužel Problem Solver není pro každého. Nebude vhodná pro citlivou pleť, pro podrážděnou pleť, možná i pro suchou pleť to nebudete úplně ideální. Možná tak v polovině případů může Problem Solver způsobit více problémů, než jich vyřeší. Podráždí a ještě více vysuší. Dá se to celkem ukočírovat, když tomu přizpůsobíte další péči, která bude hydratovat, uklidňovat a promašťovat. Ale myslím, že pro citlivou pleť to bude hodně náročné.
Moje tipy na čisticí masku
V takovém případě bych chtěla nabídnout další jílové a jiné alternativy. A taky můžete tyto varianty vyzkoušet, když máte pocit, že je Problem Solver moc drahá záležitost. Na problematickou pleť a na pupínky bych doporučila následující:
- Tarika: neboli Problem Solver light,
- Elemental Herbology Purifying Clay: velmi jemná jílová maska, která nevysušuje, ale dost výrazně čistí a navíc i regeneruje,
- Antipodes Manuka Honey Mask: maska s medem, čistí, regeneruje, pleť zjemňuje a vyhlazuje,
- Freeman jílové masky z drogérie: jsou hodně vysušující, ale svou práci odvedou a na mladé mastné pleti fungují fajn,
- The Ordinary BHA Maska: je spíše agresivnější, ale velmi dobře vyčistí a peelinguje, bohužel může trošku vysušovat,
- Lush Mask of Magnaminty: originál pro mastnou pleť, samokonzervační s medem pro suchou problematickou pleť,
- čistý med: hloubkově čistí, regeneruje a vyhlazuje,
- kvasnice: čistí, zjemňují pleť, pomáhají hojit pupínky.
Také se mi hodně osvědčilo spojit čisticí jílové masky s chemickým/enzymatickým peelingem. Neboli nejdříve si dáte AHA či BHA nebo kombinovanou masku, tu smyjete a poté aplikujete masku čisticí. Pokud je AHA/BHA peeling ve formě tekutiny, co se nanáší a nechává pár minut působit, tak ho ani nemusíte smývat. AHA kyseliny pomůžou odstranit odumřelé buňky a zbaví pleť staré vrstvy. BHA proniká hlouběji do pórů a čistí. Díky tomu může pak jílová maska lépe přilnout k pleti a lépe čistit.
Pupínky? AHA/BHA peeling -> Problem Solver
Antipodes Aura Manuka Honey Mask
The Ordinary Salicylic Acid 2% Masque
Lush Mask of Magnaminty original
Každá pleť potřebuje kyselinovou masku
Možná je to trošku silnější prohlášení, ale já si opravdu myslím, že AHA masku v nějaké podobě prostě dokáže upotřebit každá pleť. Silnější kyseliny a hlavně v kombinaci s BHA a následnou čisticí maskou dokážou velmi prospět mastné a problematické pleti. Slabá AHA a zkrácená doba působení zase může zvýšit hydratační účinky platýnkové masky u suché pleti. Opatrná s kyselinami bych byla snad jen u velmi citlivé pleti, ale i tak si myslím, že citlivá pleť taky dokáže najít vhodně slabou, ale stále účinnou kyselinovou masku. Možná to citlivá pleť nebude používat každý druhý den, spíš každý druhý týden, ale i to se počítá.
AHA maska totiž dokáže odstranit suché šupinky kůže, zlepšuje regeneraci, zjemňuje, podporuje přirozenou obnovu pleti. Dokáže zjemnit i vrásky, vypíná, rozjasňuje, zlepšuje vstřebávání další použité péče. Prostě AHA maska má benefity, ze kterých dokáže profitovat každá pleť. Navíc AHA je v tolika formách a v tolika produktech na výběr. Tonika, séra, krémy a hlavně ty masky. A ano, i když pravidelně používám kyselinová tonika a séra, stejně mám doma i kyselinové peelingy i masky. Které používám vždycky, když chci lépe čistit a nebo když chci pleť nakopnout.
Moje tipy na kyselinovou masku
Pokud jde o kyselinové masky, tak já jsem samozřejmě největší fanoušek Bravura kyselinových peelingů a to především toho salicylového a pak toho mléčného. Ale vzhledem k tomu, že Bravura jde momentálně objednat jedině s procesem proclení, tak chápu, že lepší alternativa než holub v UK. Takže jaké kyselinové peelingy a kyselinové masky bych doporučila a proč?
- The Ordinary červený peeling: sice jsem proti němu měla nějaké výhrady, ale když není Bravura, tak vlastně taky funguje, rozhodně to ale není nic pro citlivky,
- Oskia Liquid Mask: je o dost šetrnější než Ordinary, pro mě to bylo slabé, ale citlivější pleti by to mohlo vyhovovat,
- Oskia Renaissance maska: tato maska je spíš jemnější a vhodnější i pro citlivou pleť, navíc fakt hezky voní,
- Elemental Herbology Facial Glow: pro mě to bylo spíš slabší, ale tato maska úžasně regenerovala a zjemňovala vrásky,
- Ren Glycol Lactic Radiance Renewal mask: tato je opravdu hodně jemná maska, přišlo mi, že docela fajn hydratovala,
- Mádara Peel pleťová maska: je opět hodně jemná, hydratační, já bych ji v plném balení nechtěla, ale na citlivou pleť by to mohlo fungovat,
- REN Flash 1 Minute: není to úplně AHA maska, je na bázi silného céčka, ale konečné výsledky jsou hodně podobné, rozjasněná a regenerovaná pleť, tak to sem šupnu.
Kyseliny v masce? Potřebuje každá pleť, vybírejte koncentraci podle typu své pleti.
The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution
Oskia Liquid Mask
REN Clean Skincare Radiance Glycolactic Renewal Mask
Mádara Peel rozjasňující maska
Oskia Renaissance maska
REN Clean Skincare Flash Rinse 1 Minute Facial
Na vrásky, na výživu a na stáří
U AHA masky, u platýnek a u čisticí masky bych se i rvala za to, že by to měl mít každý doma. Protože čas od času na to v každé koupelně dojde. Tak u těchto masek bych si až tak jistá nebyla. Podle mě totiž produkty, které chcete používat na vrásky a na stárnoucí pleť, jsou produkty, které si chcete na pleti nechat. Ano dělají se pleťové masky s retinoly, ale podle mě to moc nefunguje. Určitě se dělají masky i s peptidy, vybavuji si minimálně jednu platýnkovou, ale látky z platýnka zůstávají na pleti a to je nejspíš celá ta pointa.
I tak ale vypínací masky jsou a fungují. Takto funguje určitě Ice Lift of Mary Cohr. Dobře fungují i rubber masky od Dr.Jart+, ale to je asi všechno, co mi kdy fungovalo. A ty výsledky jsou stejně jen dočasné, ráno budete vypadat zase normálně.
Větší smysl tak pro mě mají výživné a hutné masky, případně uklidňující a regenerují masky a to bez výrazných dráždivých složek. Sice to asi víc ocení citlivá pleť, ale přiznám se, že i moje problematická pleť po těchto maskách občas sáhne. Klidně vyzkouším takovou masku, co se smývá, ale skvělé můžou být i ty, co se namažou přes noc, trošku jako spací maska. A ještě častěji sahám v takovém případě po domácí masce: med, jogurt, ovesné vločky, dohromady i zvlášť, na mně fungují.
Moje tipy na masky pro starší, suchou a podrážděnou pleť
Nejsem si ovšem moc jistá v tom, jakou výživnou a uklidňující masku bych doporučila. Nemám s nimi moc zkušeností. Rozhodně v této kategorii nemám své nekompromisní oblíbence, jako je třeba Bravura a Problem Solver. Ale pokusím se:
- med nanášený prsty na obličej: dokáže mě zklidnit, ale zároveň vyčistit, vím, že to není pro každého, ale med je pro mě super a nejlepší je manuka,
- ovesné vločky v jogurtu nebo ve vodě: jsou sice otravné na nanášení, ale zatím mě nikdy nezradily, když jsem náhodou zčervenala,
- Aromatherapy Associates noční obnovující maska: byla naprosto úžasná, není lepší masky na suchou pleť, přes noc tak regenerovala, až jsem valila oči, bohužel už se nejspíš nevyrábí,
- Lush Beauty Sleep: funguje docela fajn a navíc tak krásně voní, já jsem ji používala fakt ráda a klidně bych si ji koupila znovu,
- Le Chaton Výživná tvarohová maska s medem: byla kdysi v Ladyboxu, já si ji pak i několikrát pořídila znovu, protože hydratuje, vyživuje a regeneruje.
Jakou masku musíte mít doma
Co tak dodat na závěr? No určitě bych chtěla dodat, že toto nejspíš nejsou všechny pleťové masky, které bych doporučila. Třeba jako čisticí doporučím ještě čistý jíl i v různých variacích s příměsí, značku si vyberte jakoukoliv. Dobrou čisticí masku dělal taky Matis. Na pomezí čisticí a AHA masky jsem měla hodně ráda třeba Jeffrey James Botanicals. Skvělou výživnou a napínací masku jsem měla kdysi od Nobilis. Ale tento text začíná být dost dlouhý, dochází mi energie masky dohledávat, jestli se ještě vyrábí a prodávají, a jednou to prostě musí skončit. Takže jsme na konci.
Pokud bych si ale mohla vzít poslední slovo, což si vezmu, tak bych chtěla ještě připsat, že uvedené 4 typy masek se opravdu vyplatí mít doma:
- čisticí masku pro občasné problémy,
- kyselinovou masku pro obnovu pleti a také pro odstranění té staré vrstvy pleti,
- platýnkovou masku pro občasnou nadstandardní hydrataci a relaxaci,
- výživnou masku pro extra péči, když se na to cítíte.
Kombinace těchto masek pak dokáže vyřešit podle mě téměř jakýkoliv problém pleti. Chcete hloubkově čistit? AHA maska a na to jíl. Chcete podpořit hydrataci? AHA maska, následně platýnko a namazat výživnou nesmývací maskou. Máte suchou pleť? Výživnou smývací masku a na to platýnko a hutný krém. Chcete podpořit regeneraci? Silnější AHA maska, na to výživnou smývací a poté ještě platýnko. Kombinujte a řešte konkrétní problémy. K tomu přece ty pleťové masky jsou.
6 thoughts on “Jaká je nejlepší maska aneb 4 pleťové masky, které byste měli mít doma”