Letos jsem došla k jednomu zásadnímu objevu při péči o pleť. Všechny aktivní látky by se měly dělat ve formě tonika. Hydratace. Vitamíny. Peptidy. Kyseliny. Čím víc pleťový toner, tím hezčí pleť. Jako já jsem tonika měla ráda vždycky, ale tuhle moji lásku jsem letos povýšila na nový level. Nedělá mi problém na sebe navrstvit čtyřikrát tonikum dvakrát denně. To je BHA – AHA – další kyseliny – peptidy – hyaluron a až si otevřu i to retinolové tonikum, tak to budu mít komplet. A pak se rozhlídnu a koupím si nějaké další. Protože tonika jsou prostě nej.
A toto je čtyři roky starý článek a vlastně moje láska k tonerům stále trvá. Stále mám minimálně tři lahvičky otevřené v koupelně, navíc jsem objevila kouzlo i tzv. prvních essencí, což je jenom převlečený toner… takže stále na tom trvám. Toner je nejlepší kosmetika.
(1) Snadno se používá
Čím to je? No prvním faktorem je snadné používání. Ty vatové tamponky jsem zavrhla už dávno a už jsem vám to i několikrát říkala, že tonikum by se mělo nejlépe nanášet jen dlaněmi, protože to alespoň zbytečně netahá pleť. A že nějaké dočišťování … že k tomu tonikum vlastně není vůbec určené a že si máte v první řadě pořádně vyčistit pleť a pak nemusíte nic dočišťovat. Takže snadné používání: pár kapek do dlaně a potlapkat. A je to hned.
(2) Dobře se vstřebá
Druhou výhodou je snadnější vstřebávání účinných látek. Vzhledem k tomu, že tonika bývají na bázi něčeho tekutého, nejčastěji tedy vody, tak co je hlavním důsledkem takového složení… pleť je prostě mokrá. A nevím, jestli to víte, ale měli byste vědět, že mokrá pleť do sebe mnohem lépe vstřebává další látky, které už tedy ani nemusí být voda. Jako není náhoda, že olej smíchaný s vodou je na pleti mnohem méně a mnohem kratší dobu mastný. Stejně tak není náhoda, že krém nanášený na navlhčenou pleť se mnohem rychleji vsakuje. A stejně to funguje i s ostatními látkami. Rychleji a hlouběji se to vsákne dovnitř. Přesně tam, kam to potřebujeme.
(3) Jde to vrstvit
No a zatřetí tonika můžete na sebe téměř neomezeně vrstvit. Ta konzistence je tak lehká, hned se vsakuje a hned po ní není vidu a slechu. A tak tam navrstvím další, to samé lehké a hned pryč. Jasně, že to má nějaká omezení, hlavně třeba ohledně pH a případné interakce všech možných aktivních látek, ale tak všeobecně prostě tonika navrstvená několikrát po sobě rozhodně dělají méně problémů jak třeba tři různé krémy namazané po sobě. To taky může dopadnout katastrofálně, protože se krémy navzájem nemusí mít rády a třeba se odrolí. Tohle se s tonikovými vrstvami nestane nikdy.
Takže stačí dát několik vrstev tonika, pak jen namazat hutnějším krémem a je vystaráno. Má to aktivní látky, má to péči, přesně takovou, jakou chcete, a má to nakonec krém, tedy něco mastnějšího pro závěrečné namazání. Chci všechna tonika z celého světa. Asi jdu hledat účinné tonikum s céčkem… protože to mi ještě chybí.
Isntree Clear Skin BHA Toner
Cosrx Galactomyces 95 Whitening Power Essence
Iuvenio Fresh essence
Missha Time Revolution The First Treatment Essence Rx
Beauty of Joseon Bubble Toner Green Plum + AHA
Jurlique Activating Water Essence
(*všechna tonika jsem si koupila za své peníze, tehdy i teď, a mám jich doma ještě více) (archiv 12/2018)
Určitě za to dost můžeš, že je mám taky tak ráda- možná to začalo kdysi dávno Trilogy, a kyseliny samozřejmě. A to se chci zeptat – BHA vždy dřív než AHA? Mi přijde, že moje AHA jsou řidší než BHA a tak nějak mi přijde logičtější dát je jako první. No a pak mě teda zajímají třeba tyhle všechny konkrétní, prostě to příště rozepiš ještě víc, tonik není nikdy dost ani v článcích!
BHA dávám vždycky první. protože jsem se kdysi dočetla, že jeho pH bývá nižší než u AHA. a je pravda, že BHA funguje i při vyšším pH a taky jsem dost líná si to měřit konkrétně, ale už se mi to nějak vžilo, že BHA dávám jako první. já si na ty tekutější konzistence moc nehraji.