Černá je dobrá. Černá kosmetika je nejlepší. Jasně peptidy jsou nová černá, ale když je to navíc černé i barevně, tak to bude ještě lepší. A tento článek vznikl spíše jako taková hříčka, ale vlastně na tom něco bude. Proč je kosmetika černá? Proč je balená do černého obalu? A proč je někdy černá lepší než jiné barvy?
A jaké máte asociace s černou barvou vy?
Proč je to zabalené zase do černé? Jedním z hlavním důvodů, proč hledáme kosmetiku zabalenou do černých obalů, je samozřejmě fakt, že to vypadá lépe. Množství dražších značek, konvenčních nebo přírodních, často sahá právě po černé keramice nebo černém skle a to hlavně z důvodu, že to vypadá lépe. Černá se hodí ke všemu, stačí k tomu dodat zlaté doplňky a bude to naprostý luxus. Tak mi přijde, že uvažuje velké množství nově vznikajících značek. A podle mě to minimálně polovinu z nich napadne, že zabalíme to do černé.
Barva obalu je jeden ze signifikantních rysů produktu hlavně ve fázi nákupu. Barva by totiž měla přitáhnout pozornost a přinutit vás koupit právě tento produkt. Nejvíce prý poutá červená a žlutá, alespoň to říkají různé psychologicko-nákupní poučky. Pokud ale do poličky barevných produktů dáte černý obal, tak ten docela určitě také vynikne.
Barva ale není jen o pozornosti. Barva také přináší různé emoce a různé barvy znamenají v naší hlavně něco jiného. Vždycky se přece říká, že bílá symbolizuje čistotu, modrá zase klidného odborníka. Černá pak symbolizuje sílu a moc, eleganci a sofistikovanost, také tajemství a vážnost. Kosmetiku v černém obalu si prostě kupují silné dospělé ženy, které to myslí s péčí o pleť vážně. Značí to luxus pro každý i ten nejvíc všední den.
Každý má s černou jiné asociace
Já osobně mám černé obaly nejvíce spojené s předraženou luxusní přírodní kosmetikou. S takovým tím přehajpovaným předražovaným niche segmentem: čerstvá, přírodní, oleje, balzámy, prášky, často vyprodaná a dost drahá. A vlastně se přiznám, že mi obaly dost splývají. V poslední době ostatně na mě na instagramu stále skáče reklama na lepure a můj dojem z reklamy je vlastně stejný, i když pokaždé jiný. Občas totiž v té lahvičce vidím May Lindstrom Clean Dirt, jindy Deviant Skincare odličovací olej. Vlastně pro mě ty černé obaly přírodní kosmetiky znamenají, že značky zaměňuji a pletu si je.
Barva je důležitou součástí samotného produktu a také identity značky. Když se nad tím zamyslím, tak vlastně je zajímavé, že tyto přírodní značky se rozhodly místo obligátní zelené prorazit s vnímáním přírody v černé barvě. A to tak moc, že pro mě černý keramický obal dnes už automaticky znamená: bude to předražené, i když s přírodním složením, a nejspíše to nebude tolik dělat a nechci to koupit.
Prostě nevnímám celo černé keramické obaly jako něco tak výjimečného, co bych si měla určitě pořídit. Hodně mi v poslední době splývají a vlastně se přiznám, že to už pro mě není pobídka k nákupu. Přitom třeba před deseti lety byla černá keramika ojedinělá a nutila vás, nebo alespoň mě, se zamyslet nad tím, že zrovna toto bych si chtěla koupit. Že to není až ta levná záležitost, ale vlastně bych to chtěla vyzkoušet a mít doma v koupelně.
Tímto se vlastně jen tak snažím říct, že samotné vnímání barvy obalů a také to, jestli si produkt koupíte protože černá, záleží nejen na tom obalu, ale také na tom, jak máte zafixovanou jinou kosmetiku. Barvy také určitě podléhají spíše trendům a nejen to. Důležitá je i materiál obalu, samotná technologie a R&D obalů, stále vznikají nové a lepší balení, ať už z hlediska praktičnosti nebo užitečnosti. A vnímání barvy se nejspíše mění i věkem. Moje dcery by si nejspíš černě zabalený krém nekoupily…
Barvy podléhají trendům
Barvy používané v kosmetickém balení podléhají navíc i trendům. Zatímco dříve byla většina obalů spíše v bílém provedení, tak současně nabírá černá na síle. Dodává produktům určitou záhadnost a také je prostě cool. Ve světě minimalistické bílé nebo přehnaně barevné vynikne černá ještě víc. A to také proto, že není většinou kombinovaná s velkým množstvím barev. Potisky bývají většinu minimální. Pokud je na obalu barva, tak jen spíše jen malý akcent, který například odlišuje různé řady výrobků u dané značky.
Schválně jsem si prošla koupelnovou poličku a černých obalů mám doma hodně. A není to jen May Lindstrom, kterou jsem si z rozmařilosti nakoupila během loňského Black Friday. Není to jen luxus a extra značky. Do černého skla balí svoje séra třeba i ultra levné Ordinary, Revox nebo Facetheory. To jsou jen tak namátkou černé lahvičky, co mám právě doma. Neboli druhým důvodem, proč značka sáhne po černém obalu, je funkčnost. Tedy fakt, že černá brání pronikání světla. A tak chrání před znehodnocením produktu.
Proč je to zase zabalené do černé, zeptalo se sluníčko
Použití černého neprůhledného skla nebo keramiky má také své bezpečnostní důvody. Nejčastěji se udává to, že se přes černé sklo nedostane k produktu sluníčko, což by mohlo představovat problém pro UV sensitivní produkty. Jsou ale i další důvody pro použití černého skla.
Proč je neprůhledné sklo nejlepší obal?
- Sklo je lepší materiál než neprůhledný plast, který může uvolňovat do produktu nežádoucí látky.
- Sklo je také lepší materiál pro přírodu, lépe se recykluje, pokud ho zahodíte do přírody, tak se sám rozloží. Sice za dlouho, ale rozloží.
- Recyklace skla je také jednodušší a méně znečišťuje přírodu než recyklace plastů nebo jiných materiálů.
- Sklo je možné recyklovat nekonečně. Je možné ho také znovu plnit. Je to ekologičtější varianta obalu.
- Sklo je také velmi odolný materiál, tedy pokud ho zrovna neupustíte na dlaždičky v koupelně. I to ale často skleněná lahvička přežije, pokud je ze silnější skla. (Podobnost s častou situací v mé koupelně je pouze náhodná.)
- Ochrání produkt před UV zářením.
- Jo a značky, které tyto lahvičky používají, dost často doporučují, že to funguje skvěle jako váza. Posouzení nechám na každém jednom z vás.
Je tedy pravda, že ta ekologičnost skla může být ošemetná a že jsou nejspíše příklady, kdy jsou plasty zelenější alternativa. Sklo je hlavně hodně těžké, zatěžuje dopravu, manipulace s ním a jeho opětovné plnění taky není úplně ekologicky zadarmo a není to prostě až tak jednoznačné, jak by to mohlo na první dobrou vypadat. Navíc argumenty hodně přírodních značek, že jejich skleněné produkty přece pak použijete na něco jiného… schválně se přiznejte, kolik máte doma váz ze skleněných lahviček různých sér a kolik toho skla opravdu najde znovuuplatnění. Jo, nechala jsem si doma pár skleniček od svíček, ale velkou většinu tohoto skla spíše vyhazuji. Tolik asi k tomu opětovnému použití skleněných obalů.
Černá, co je vlastně fialová
Černé sklo, ze kterého bývají dnešní kosmetické lahvičky, je často ve skutečnosti opravdu jen ultra fialové sklo. Tak fialové, že vypadá jako černé. Toto sklo blokuje téměř všechno sluneční záření, kromě toho ve fialovém spektru. Díky tomu má produkt v lahvičce lepší trvanlivost a zkazí se pomaleji nebo vůbec. To je nejspíše důvod, proč všechny ty luxusní (a rádoby luxusní) přírodní značky sáhly po takovém balení. Protože u přírodních produktů, které nepoužívají konvenční konzervanty, je ochrana proti zkažení prostě nutná.
Je to také důvod proč po tmavém sklu sahají i levné značky, které tak chtějí ochránit především aktivní látky v kosmetice. Retinoidy, céčkové produkty, ostatně i peptidy a mnohé další látky mají prostě tmu za tmavým sklem raději než přímé vystavení světlu. Oproti neprůhlednému plastovému obalu navíc skleněný obal nabízí to, že vidíte, kolik vám v lahvičce zbývá produktu. No a taky to sklo dost často prostě lépe vypadá.
Jinak toto tmavé sklo používali údajně už staří Egypťaně. Ti takto skladovali domácí léčivé látky a vonné esence.
Často bývá použito i černé sklo. Rozdíl byste měli poznat, když dáte lahvičku na přímé sluneční světlo. To tmavě fialové by mělo na přímém slunci vypadat fialově. Tmavě fialové UV sklo je dražší než černé neprůhledné sklo a také vypadá častěji luxusněji. Na druhou stranu ale může mít UV sklo nepravidelnou barvu, která není tak jednolitá jak u obyčejného černého skla. Každopádně i když UV fialové sklo zní ultra cool, tak častěji bývá nejspíše používáno v kosmetice jen černé neprůhledné sklo. Je totiž levnější na výrobu a v blokování slunečních paprsků je účinnější. Ještě častěji značky využívají tmavé sklo, které je nějakým způsobem průsvitné. Tak, aby bylo vidět dovnitř skleničky. Takové sklo má samozřejmě v blokování světla určité limity.
Jako nejúčinnější balení pro opravdu aktivní látky, které jsou senzitivní na světlo (typicky l-ascorbic acid produkty), je pak černé neprůhledné sklo a lahvička s opravdu malým hrdlem, aby tam světlo neproniklo ani při aplikaci. Podobně by fungoval i neprůhledný plast nebo jiný materiál.
Proč je ta maska černá?
Pro černé masky mám slabost. Neboli opustíme černé obaly a pojďme si popovídat o černé kosmetice jako takové. Je až zvláštní, jak je černá barva v kosmetice spojená s čistotou. Neboli černá maska je určitě ta, co vyčistí nejlépe a nejvíce a hlavně to funguje proti akné a černým tečkám. Vůbec si nejsem jistá, jak tato asociace vlastně vznikla. Proč je černá spojená s čistotou?
Jestli za to může to černé uhlí a vůbec různé tmavé hlíny, které se používají na čistění pleti? Nebo co najdete v masce, která je černá?
3 černé ingredience pro černou masku:
- Živočišné uhlí, neboli speciálně upravené dřevěné uhlí, vhodné pro kosmetické účely.
- Hlína bentonit, která je spíše tak nějak našedlá, proto tyto masky bývají často ještě přibarvovány dalšími hlínami nebo uhlím.
- Silt, neboli hliněný prach, nebudeme se asi hádat o tom, že nejlepší je sopečný prach.
Tyto tři složky bývají často používány společně a to nejen pro jejich černou barvu. Jejich hlavní schopností je to, že na sebe dokáží vázat. Co si vzpomenete. Mastnotu, oleje, špínu, toxiny, kovy, vlastně cokoliv špatného, co si kosmetický průmysl usmyslel, že byste to neměli mít na pleti. Funguje to hlavně proto, že tyto látky na sebe vážou mastnotu na pleti a díky tomu pleť čistí. Jo a taky ji můžou dost vysušovat.
Konkrétní odstín černé čisticí masky záleží na použitých ingrediencích. Pokud je ale maska opravdu černo černá, tak s naprostou jistotou to je tím, že je použito aktivní uhlí. Které jako jediné dodává tu opravdu černou barvu. (Nebo taky může být maska přibarvená, vlastně jen pro tu barvu.) Všechny různé jíly a i ten sopečný prach, u kterého čekáte, že bude ultra černý, tak prostě je maximálně středně šedivý.
Do těchto tmavých masek se pak přidávají i další ingredience, které dokáží podpořit tmavou barvu, ale vlastně až tak tmavé při použití nejsou. Jsou to různé červené jíly, zelené jíly, kakao, mletá káva a podobně. Používá se také různé koření, jako třeba kurkuma nebo pepř. A pro účinnost proti akné, pupínkům a černým tečkám se tyto černé masky často kombinují také s tea tree olejem nebo kyselinou salicylovou. A je nutno říct, že tyto kombinované masky, tedy ty, které obsahují i jiné aktivní ingredience, než je pouhé černé uhlí, většinou fungují i lépe než jen maska z černého uhlí.
A jaké jsou moje oblíbené černé masky? Je nutno říct, že po černých maskách sahám ráda, ráda je kupuji a také je ráda používám. Prostě ta černá symbolika, že černá čistí a je skvělá na akné, na mě funguje. Postupem času jsem se ale ustálila na dvou maskách, které si kupuji opakovaně a to už několik let.
May Lindstrom Problem Solver
Toto je podle mě ta nejlepší maska na akné a problematickou pleť. Opravdu jsem za svou dejme tomu desetiletou kariéru na tomto kosmetickém blogu… no nenašla jsem masku, která by fungovala jen vzdáleně podobně dobře. Prostě Problem Solver je láska. I přes tu vysokou cenu. I přes to, že ta maska může na pleti bolet a rozhodně není vhodná pro podrážděnou nebo citlivou pleť. Problem Solver je láska a já mám podle mě doma svoje páté balení.
Recenzi na tuto masku jsem psala už dávno předávno. A na nový web jsem ji přenesla a vlastně jsem na ni nemusela změnit ani jedno slovo. To, co ta maska dělala před několika lety, mi dělá stále a stále ji miluji. I když už nemám tak problematickou pleť. I když je moje pleť věkem spíše sušší. Problem Solver stále pleť dokonale vyčistí, lehce vypeelinguje, podporuje regeneraci a přirozenou obnovu. A já jsem hezčí nejen po umytí, ale také druhý den ráno. Prostě použití Problem Solveru je poznat.
Jinak maska kombinuje různé druhy jílů s černým uhlím a kakaem. K tomu pak přidává různé koření, kurkumu, vanilku nebo skořici, které vytváří vůni a také které je zodpovědné za štípání na pleti. Celkově je použití Problem Solveru zážitek pro smysly i pro pleť. A bohužel tedy i pro koupelnu, protože ta maska dost špiní a hodně špatně se smývá. Jo a pokud spojíte Problem Solver s koupelí, tak vám nechá kolečko na vaně. Podle mě je to způsobené hlavně obsahem kakaa, které je mastné a prostě dělá ultra bordel.
Ta maska asi není dokonalá. Osobně bych se ve složení obešla bez sody, která je tam podle mě jen na efekt napěnění při aplikaci, ale jinak je pleti spíš na obtíž, může totiž dost vysušovat a dráždit. Stejně tak to kakao je tam podle mě zbytečné. Zkusili jste si někdy dát kakao na pleť? Já jo a nic to nedělá, jen bordel. Diskutabilní mi přijde i podíl skořice a kurkumy, protože ty dost štípou. Ale vlastně jako celek Problem Solver chápu a sice není dokonalá, ale výsledky dokonalé jsou. Takže možná raději nechme tuto masku přesně tak, jak je… a já si ji dál budu kupovat stále dokola.
(koupené na maylindstrom.com)
The Ordinary Salicylic Acid Mask
Mojí druhou černou maskou je pak černá od Ordinary. Což asi v tomto případě nejsem jediná, kdo má tuto masku ráda, protože bývá dost často vyprodaná. A není se čemu divit. Na pupínky totiž tak nějak funguje, není tak dobrá jako Problem Solver, ani tak spolehlivá, ve smyslu, že by fungovala vždy a na vše. Ale nějak funguje, nevysušuje, snadno se používá, dobře se umývá a tak nějak je přátelská na použití. A stojí malinko.
Maska je opět pěkně černá díky přítomnosti uhlí, ale myslím, že hlavní fungující složkou je tam kyselina salicylová a podle mě je to při použití docela dobře poznat. Ono to sice není na pleti cítit, nevadí mi to ani na podrážděnou pleť, ale po umytí je pokožka opravdu tak nějak čistší. Ubyde černých teček, pupínky jsou menší a postupně do druhého dne třeba občas i zmizí. Dělá se méně pupínků a při pravidelném použití se podle mě dělá i méně černých teček.
Není to nejsilnější efekt. Na pupínky a ucpané póry a na obnovení regenerace a zahojení pupínků určitě lépe funguje Problem Solver. Na eliminaci černých teček a proti tvorbě nových pupínků mi zase mnohem lépe a spolehlivěji funguje Bravura London. Ale Ordinary nějak funguje, občas to vyjde dobře, občas hůře, ale funguje to. Není drahá a doma se při PMS či při jiných projevech problematické pleti prostě jak když najde.
A tak není divu, že toto je moje snad čtvrtá tuba a možná bych jich spotřebovala i více, ale jak říkám, často to bývá vyprodané. Já pak sahám po jiných černých alternativách, ale ty tak dobře nefungují.
(koupené na stránkách deciemu)
Další černé masky, aneb čestně zmíním, ale znovu jsem nekoupila
- Origins Clear Improvement Active Charcoal Mask
- Omorovicza Deep Cleansing Mask
Obě tyto masky chci jen rychle zmínit. Jsou docela oblíbené a taky chválené, ale já bych si je znovu nekoupila. Možná Omoroviczu ano, ta mi přišla příjemná a i něco málo dělala. Ale Origins podle mě prostě nefunguje, to už jsou lepší jílové masky třeba od Argitalu, které sice černé nejsou, ale alespoň fungují.
Máte doma nějakou černou kosmetiku? No jo, já mám černé i mýdlo a taky Foreo. Protože černá je prostě dobrá.