Kyselina salicylová, beta hydroxy acid = BHA, je jedna z mých nejoblíbenějších aktivních složek v kosmetice. A když to vezmu do důsledků, tak je to pro mě ta nejlepší aktivní látka proti akné a černým tečkám. Kosmetika s BHA mě zatím nikdy úplně nezklamala. Některé produkty jsou sice slabší, ale i tak na problémy mojí pleti vždy fungují. BHA je pro mě zkrátka láska.
Kyseliny v kosmetice
Než se budu věnovat konkrétním produktům s BHA, pojďme si popovídat trošku o kyselinách v kosmetice. Možná v tom máte hokej a nevíte, jaký je rozdíl mezi jednotlivými kyselinami a čím je ta BHA tak mimořádná a specifická. Nevadí, utřídíme, vyjasníme.
Kyseliny v kosmetice nabraly během poslední dekády neuvěřitelnou popularitu a najdete je snad všude. Zatímco dříve se pokoutně povídalo o Pixi toneru a o tom, co umí, tak dneska produkt s AHA kyselinou najdete hned několikrát v regálu v každé drogérii. Stejně tak najdete kyselinové tonery v lékárně nebo v parfumérii.
Mezi nejčastěji používané kyseliny patří ty AHA, tedy alpha hydroxy acid, a to především kyselina glykolová a také mléčná. Popularitu získávají i tzv. PHA kyseliny, poly hydroxy acid. A BHA zůstává celkem ve stínu, přitom si ale myslím, že dokáže odvést v několika ohledech možná i lepší práci. Každopádně, jaký je mezi těmito kyselinami rozdíl?
AHA kyseliny
- Ovocné kyseliny: glykolová, mléčná, mandlová, citronová…
- Malé molekuly, pronikají pokožkou a odstraňují staré části kůže.
- Citlivé na pH, čím nižší pH, tím účinnější AHA.
- Rozpustné ve vodě, vodu na sebe i váží a hydratují.
- Jsou vhodnější pro suchou pleť než BHA.
- Jsou dráždivé, můžou být moc silné, citlivá pleť s tím může mít problém.
- Chemicky peelingují pokožku, pomáhají s regenerací, urychlují hojení jizev.
- Pomáhají odstraňovat pigmentové skvrny, dokáží zjemnit vrásky.
- TIP: Když, chcete vědět více o AHA kyselinách
AHA kyseliny jsou označované také jako ovocné kyseliny. V kosmetice můžete najít kyselinu glykolovou, mléčnou, často i mandlovou nebo citronovou. Nejčastěji je používána právě glykolová, protože je nejsilnější. Má nejmenší molekuly a proniká nejvíce pokožkou. Také je ale nejvíce dráždivá a nejméně snášená citlivou pletí. Ostatně to, že AHA kyseliny dráždí, je jejich největší nevýhoda a je to důvod, proč řada lidí nemůže produkty s AHA používat příliš často.
AHA kyseliny fungují tak, že na povrchu pleti rozpouští vazby ve starých vrstvách pokožky. Tak uvolňují staré buňky a šetrně chemicky peelingují. Obnovuje se vrchní vrstva pokožky, díky tomu je pokožka rozjasněná, rychleji se regeneruje. AHA kyseliny dokáží odstraňovat pigmentové skvrny, urychlují hojení jizev a zjemňují vrásky.
Jsou rozpustné ve vodě a nejen to, vodu na sebe vážou. Díky tomu jsou AHA také hydratační a pokožku nevysušují tak, jako to umí BHA. Jsou hodně sensitivní na změnu pH, ve stručnosti čím nižší pH produktu s AHA, tím vyšší účinnost tento produkt má. Při vyšším pH pak AHA kyseliny ztrácí svou exfoliační (kyselinovou) schopnost a fungují jen jako humectanty, tedy látky, co na sebe váží vodu a hydratují.
REN Clean Skincare Radiance Ready Steady Glow Daily Tonic
The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution
Beauty of Joseon Bubble Toner Green Plum + AHA
BHA kyseliny
- Kyselina salicylová.
- Regulované množství, maximálně 2% koncentrace pro volný prodej.
- Méně citlivé na pH než AHA, účinné i v méně kyselém prostředí.
- Je rozpustná v tucích, váže na sebe přirozený kožní maz.
- Méně dráždivá než AHA kyseliny, vhodnější pro citlivou pleť,
- ale může vysušovat, a není tak moc vhodná pro suchou pleť.
- Působí proti akné, černým tečkám, hloubkově čistí pokožku.
- Vhodné především pro problematickou a aknózní pleť.
Mezi BHA kyseliny patří především kyselina salicylová. I když jsou i další, například tropic acid, tak salicylic acid je vlastně jediná BHA, která je používaná v kosmetice. Množství použité BHA je regulované a maximální koncentrace je pro volný prodej ve výši 2 %. Což je dost rozdíl oproti AHA kyselinám, u kterých můžete narazit i na 10% a vyšší koncentrace. BHA je ale velmi účinná i v tak malé koncentraci.
Kyselina salicylová je rozpustná v tucích, narozdíl od AHA, které jsou rozpustné ve vodě. To přináší dva základní rozdíly v těchto používaných kyselinách. BHA vysušuje, váže na sebe mastnotu na pleti a může tak narušit přirozenou mastnou ochranu. BHA ale také tím, jak se rozpouští v přirozeném kožním mazu, tak prostupuje v pleti dále, dokáže se dostat do pórů, tam na sebe váže mastnotu, která může způsobovat akné a černé tečky. Díky tomu BHA čistí hloubkově a na aknózní pleti i účinněji než AHA kyseliny.
Velkou nevýhodou ovšem u BHA je to, že opravdu výrazně vysušuje. Nemusí pleť dráždit tak moc jako AHA kyseliny, řekla bych, že je BHA často i vhodnější pro použití u citlivé pleti než například kyselina glykolová. Bohužel ale může způsobit velké problémy se suchostí pleti a s následnou dehydratací. Proto je také BHA doporučována spíše mladé aknózní pleti, kde se řeší problémy s pupínky a zároveň pomáhá regulovat nadbytečnou mastnotu pleti. Zatímco u starší suché pleti může způsobit více problémů s vysušením, než kolik odvede práce proti akné.
Facetheory Saliatica 2% BHA Exfoliant
Revox Just Salicylic Acid 2%
Idealove The Balancing Act Aloe Propolis BHA Toner
PHA kyseliny
- Kyselina laktobionová.
- Jsou to takové AHA kyseliny light.
- Jsou hydratační podobně jako AHA kyseliny.
- Mají větší molekuly než AHA kyseliny, jsou méně dráždivé, působí jen na povrchu pleti.
- Jsou vhodnější pro citlivou pleť.
- Chemicky exfoliují pokožku, zesvětlují pigmentové skvrny, zlepšují regeneraci.
- Pokožce, která je zvyklá na AHA kyseliny, přijdou PHA moc slabé, že nic nedělají.
PHA kyseliny jsou takové AHA kyseliny light. Mají větší molekulární hmotnost, díky tomu méně prostupují pletí a jsou méně dráždivé. PHA kyseliny jsou vhodnější pro citlivější pleť, jsou méně dráždivé, zároveň by ale měly odvádět podobnou práci jako AHA. Tedy dokáží rozvolnit vazby mezi starými kožními buňkami, urychlit obnovu kožních vrstev a zlepšit regeneraci.
Můj osobní problém je ten, že moje pleť velmi dobře toleruje AHA kyseliny i ve vysoké koncentraci. A při použití PHA pak nevidím žádné výsledky, protože je to na mě moc slabé. Je to jako když si dáváte běžně do kafe pět lžiček cukru a když si jednou dáte jen jednu lžičku, tak vám to prostě sladké nepřijde. Narozdíl od osoby, která si normálně kafe nesladí a když si osladí jednou lžičkou, tak to najednou bude přeslazené. Tak nějak bych AHA (pět lžiček) přirovnala k PHA (jedna lžička). Jsem osoba s pěti lžičkami a jedna lžička mi nikdy nebude stačit.
I tak si ale myslím, že u citlivější pleti může být právě produkt s jemnější PHA odpovědí na otázku, jak používat kyseliny a zároveň jak se vyhnout podrážděné a červené pleti. Výsledky možná budou sice o něco menší než při používání silnější AHA, ale stejně tak budou menší i vedlejší účinky.
Jakou máte pleť, takovou kyselinu použijete
Podle typu své pleti pak vybíráte kyselinu, kterou chcete použít. Vybíráte si sílu kyseliny a také produkt, ve kterém kyselinu použijete. Na tom všem záleží, jestli vaší pleti sedne produkt s kyselinou nebo spíše ne. Pokud vás kyselina v kosmetice dráždí, tak to jen znamená, že musíte sáhnout po větších molekulách v menší koncentraci a možná i jiném typu produktu. Podle typu pleti bych to shrnula na následující:
- citlivá suchá pleť -> PHA kyseliny, AHA mléčná, v koncentraci maximálně 5 %,
- suchá pleť -> mléčná, mandlová AHA, maximálně 5%,
- normální pleť -> AHA kyseliny (glykolová, mandlová, mléčná a další), koncentrace do 10 %, občas BHA,
- mastná pleť -> BHA kyselina, AHA kyselina (glykolová),
- problematická pleť -> BHA kyselina, případně i AHA kyseliny podle toho, jak moc máte citlivou pleť.
V dnešní době najdete velké množství kombinovaných produktů s různými druhy kyselin, které jsou formulované pro různé typy pleti. Můžete tak vyzkoušet i kombinace AHA, PHA i BHA v jednom produktu. Jen tedy já osobně jsem spíše příznivcem samostatného používání a tedy oddělení BHA a AHA v různých produktech, nejčastěji ve dvou tonerech. Je to pro mě variabilnější a dokáži si to lépe dávkovat, jak a kdy a co použiji. Ale to je víceméně otázka jen osobních preferencí. Teď už konkrétně k produktům, které mám doma s kyselinou salicylovou.
Geek&Gorgeous Calm Down 4% PHA + BHA Liquid
The Ordinary AHA 30% + BHA 2% Peeling Solution
Cosrx BHA Blackhead Power Liquid
Čisticí gel s BHA kyselinami
Produkt: The Inkey List Salicylic Acid Cleanser
- Vhodné pro každodenní pravidelné používání i pro citlivou pleť.
- Dobře formulovaný gel nevysušuje a nedráždí.
- Další produkty: CereVe SA Smoothing Cleanser
Na tento čisticí gel s BHA jsem kdysi psala i recenzi, dnes už ho nepoužívám, ale kupuji ho svým pubertálním dcerám a minimálně jedna z nich ho používá pravidelně. Jako čisticí gel to funguje hezky, pění jen jemně, nevysušuje, dobře se smývá a velmi dobře pleť čistí. Po umytí mi pleť lehce pnula, ale opravdu jen lehoučce, není to žádný vysušující dryák. A klidně bych si ho koupila a používala znovu, jen teď mám ještě pořád tu mánii čistících prášků, takže spíš někdy jindy.
Funguje to ale na akné? Určitě to funguje v tom smyslu, že to dostatečně vyčistí pleť, zbaví ji bakterií a špíny, ale zároveň to zanechá přirozený ochranný film, není to žádný vrzavý vysušující čisticí gel na akné z drogérie. Kyselina salicylová tam má určitě svoji úlohu, pomáhá čistit póry a možná to i trošku funguje na černé tečky.
Pokud ale od čisticího gelu čekáte stejné výsledky jako od toneru nebo séra, tedy od produktů s BHA, které necháváte na pleti působit delší dobu, tak to se v tomto případě spíše zklamete. Jo já jsem ten čisticí gel měla ráda a podle mě na aknózní pleť funguje. Je to ale díky tomu, jak je naformulován, čisticí bez zbytečného vysušování. BHA tam je tak nějak spíš navíc.
Kdo by si měl tento čisticí gel pořídit?
Podle mě gel může používat kdokoliv, ale pokud si ho už pořídíte, asi bych od toho nečekala až takové zázraky jen proto, že to obsahuje BHA. I tak ale platí, že čištění je základ hezké pleti a toto je opravdu velmi dobrá alternativa čisticího gelu na aknózní pleť. Pokud chcete účinky kyseliny salicylové zmaximalizovat, tak je dobré ho nechat po nanesení chvíli působit (něco jako blesková maska) a teprve poté smývejte.
Inkey List koupíte normálně v kamenné české Sephoře, nejsem si jistá, jestli celý sortiment, ale BHA čisticí gel tam určitě mají. Ostatně já ho tam taky kupovala. Pokud chcete ještě dostupnější alternativu, tak čisticí gel s BHA kyselinou mají také v lékárně, hledejte CereVe SA Smoothing Cleanser.
Pleťové tonikum s BHA
Produkt: Isntree Clear Skin BHA Toner
- Vhodný na denní použití, ale může vysušovat.
- Proti akné, černým tečkám, proti ucpaným pórům i zaníceným pupínkům.
- Další produkty: Paula’s Choice Resist, Stridex, Cosrx Blackhead Liquid, Facetheory Saliatica.
Na rozdíl od čisticího gelu s BHA je pro mě salicylový toner jeden z nejdůležitějších proti akné. Alespoň na moje akné a na moje černé tečky prostě tonery se salicylovou fungují nejlépe. I ten nejhorší toner většinou funguje lépe než čisticí gel. Pravidelné používání toneru s BHA mi pomáhá redukovat černé tečky, zabraňuje vzniku pupínků a také zlepšuje celkový vzhled pleti.
Je pravda, že čím jsem starší, tím větší je možnost, že mě produkty s BHA budou vysušovat, což platí hlavně pro tonery. Používám je totiž opravdu pravidelně, nejlépe každý den, a musela jsem se například vzdát červeného Stridexu, protože to na mě bylo moc silné a opravdu hodně vysušující. Tento Isntree je ale dostatečně jemný, používám ho jednou denně, občas se ráno zapomenu a dám si ho i ráno, a nemám s ním nejmenší problém. Je jemný, nevysušuje, konzistencí je to lehký gel, co se hned vsakuje. Není možná nejúčinnějším BHA tonerem, na druhou stranu je opravdu příjemné ho používat.
Kdo by si měl BHA toner pořídit?
Toner s kyselinou salicylovou by měl být nutností pro problematickou mladou pleť. Také pro aknózní pleť i pro starší pleť s akné. Pokud jste věková skupina tak do dvaceti, tak bych se BHA tonerů vůbec nebála a vesele si nějaký pořídila. Věková skupina 30+ by měla být trošku opatrnější a možná budete muset hledat ten správný produkt, který vás nebude vysušovat. I starší pleti ale může salicylový toner prospět. Pomůže s černými tečkami nebo s hormonálním akné během PMS.
Výše uvedený Isntree toner je podle mě vhodný i pro sušší citlivější pleť, protože to opravdu není nic silného. Pro starší pleť s vráskami doporučím řadu Resist od Paula’s Choice. Pro mladší je velmi dobrou volbou právě Stridex, který není drahý a opravdu funguje. Sušší a citlivější pleť může zkusit modrý Stridex. Dobrou volbou je také Cosrx Blackhead Liquid. A mým posledním objevem je Facetheory Saliatica.
Isntree Clear Skin BHA Toner
Cosrx BHA Blackhead Power Liquid
The Inkey List Salicylic Acid Cleanser
Pleťové sérum s kyselinou salicylovou
Produkt: Revox Just Salicylic Acid 2%
- Pro pravidelné používání, působí proti akné a černým tečkám.
- Dobře formulovaná séra jsou částečně hydratační a vhodnější pro suchou pleť.
- Další produkty: BHA séra od Ordinary, MyChelle Clear Skin Serum.
Pro mě je pleťové sérum víceméně rovné s BHA tonerem. Mou osobní preferencí je ale používat salicyl v toneru, dávám ho jako úplně první krok péče, co zůstává na pleti, a mám pocit, že takto nejlépe účinkuje. Navíc BHA tonery mívají nízké pH, takže pokud je použiji jako první v péči, tak se dostanou co nejméně do styku s ostatní péčí o pleť, která by mohla být citlivá na nízké pH. Takové jsou moje důvody, ale je to víceméně jen osobní preference.
Každopádně salicylové sérum dokáže vlastně to samé co toner. Zlepšuje ucpané póry, pomáhá čistit černé tečky, zamezovat vzniku akné a zlepšovat celkový vzhled problematické pleti. Séra také často bývají s menší koncentrací kyseliny salicylové a můžou méně vysušovat. Možná tak budou séra vhodnější pro suchý typ pleti, hlavně pokud sáhnete po séru se složitějším složením a s dražší cenovkou.
Kdo by si měl BHA pleťové sérum pořídit?
Sérum bych podobně jako pleťový toner doporučila aknózní a problematické pleti. A to nejen té pubertální, ale také starší, přičemž pokud budete vybírat z pleťových sér s BHA v dražší cenové kategorii, tak je větší šance, že toto sérum bude méně vysušovat. To je příklad třeba MyChelle Clear Skin Serum, hledat můžete i v lékárně u La Roche-Posay nebo Vichy.
Pokud jde o sérum Revox, tak je to snadno dostupné sérum, koupíte ho v drogérii, není drahé, a víceméně funguje. Za mě jsou sice účinnější BHA tonery, ale pokud to chcete ve formě séra, tak si myslím, že Revox není špatná volba. Trošku sice může vysušovat, černé tečky mi nějaké po použití stále zbývaly, ale jinak to sérum nějak funguje a odvede svoji práci.
The Ordinary Salicylic Acid 2% Solution
Revox Just Salicylic Acid 2%
The Ordinary Salicylic Acid 2% Anhydrous Solution
Peeling a maska s kyselinou salicylovou
Produkty: Bravura London Salicylic Acid 2% Peel a The Ordinary Salicylic Acid 2% Mask
- Pro příležitostné použití, pupínky z PMS a náhle zhoršenou pleť.
- Spíše silnější forma BHA, nevhodné na příliš časté používání.
Možná nechcete používat kyselinu salicylovou na denní bázi, protože máte pocit, že to vaše pleť až tak nepotřebuje. Ale čas od času vám přijde těch černých teček až moc a pupínků taky. Pro takové případy je dobré mít doma masku nebo chemický peeling s obsahem BHA. A pokud máte problematickou pleť a produkty s BHA používáte víceméně pravidelně, tak i takové pleti se občasná maska a extra dávka kyseliny salicylové hodí.
Pokud bych si měla vybrat jen jedno z toho, zvolila bych tekutý chemický peeling. Má totiž variabilnější použití a můžete ho nakombinovat s použitím dalších pleťových masek. Většinou se také snadněji a rychleji nanáší i smývá, působí kratší dobu, ale výsledky má často lepší než maska. A nebo mějte doma oboje, já mám doma taky oboje.
Masku mám Ordinary a byla jsem k ní sice na začátku chladnější, ale po pár letech používání mám za to, že je to docela unikátní produkt, na podobný jsem ještě nenarazila. A sice mi na akné lépe funguje Problem Solver, ale Ordinary se snadněji používá a pro případ nouze se vždycky hodí. Peeling mám od Bravura a miluji ho už několik let stále stejnou silou. A protože díky Brexitu je Bravura hůře dostupná, tak bych vlastně nepohrdla ani červeným peelingem Ordinary.
Kdo by si měl BHA masku a peeling pořídit?
Podle mě alespoň jedno z toho by měl mít doma každý. Protože každý má občas nějaký ten pupínek a černou tečku. A pokud nemáte, tak mi to snad ani neříkejte, otočte se, zavřete za sebou dveře a už mi nechoďte na oči, protože to jako není spravedlivé. No a my, co občas máme a občas víc než občas máme pupínky a černé tečky, tak prostě BHA masku potřebujeme.
Ordinary černou masku používám nejčastěji během PMS, alespoň tak jsem to vypozorovala, kdy moje pleť není úplně v kondici a je trošku mastná a těch černých teček má každý den o minimálně jednu víc. Bravura peeling je pak pro mě záchrana, když je to horší než obvykle. Na Bravura peeling u mě nedojde každý měsíc, ale pak se to třeba sejde a já ho používám každý druhý den dva týdny, protože mám pocit, že to moje pleť potřebuje.
Takže pro příležitostné použití se prostě hodí mít toto doma. Navíc ani jeden z těchto produktů není drahý, nekazí se a v koupelně vám vydrží stát dlouho. To kdybyste měli štěstí a nic z BHA nepotřebovali. Nebo naopak se to u vás ohřeje jen dva měsíce, protože se vám pleť zblázní a bude to potřeba častěji než obvykle.
Stridex Salicylic Acid 1%
Stridex Salicylic Acid 2%
The Ordinary Salicylic Acid 2% Masque
Tělový krém s kyselinou salicylovou
Produkt: CeraVe SA Smoothing Cream
- Vhodné pro akné na těle, keratózu, pupínky a jiné problémy.
- Zjemňuje pokožku celého těla, působí proti akné.
Musím se přiznat, že toto mě až tak moc netrápí. Nemám úplně akné na těle, příležitostný pupínek na zádech se mi snad už deset let neudělal. Nemám ani ty pupínky na pažích (keratóza pilaris) a vlastně nepotřebuji mazat tělo s BHA. Ale pokud bych potřebovala, tak krém s kyselinou salicylovou je menší zázrak. Vůbec nechápu, proč se této aktivnější tělové péče nedělá více, protože to je prostě tak fajn.
Osobně tedy dávám přednost krémům s AHA, přijde mi, že tak celkově pro mou pokožku udělají víc. Lépe podporují regeneraci, působí proti zarůstání chloupků a pomáhají mi hojit jizvičky a skvrnky na nohách. Pro pubertální děti ale kupuji řadu CeraVe s BHA a oni to používají hlavně na ruce a ty drobné pupínky tam. Určitě by to šlo mazat i na záda, i když tam bych spíš doporučila červený Stridex, tím jsem čistila záda starší dceři a podle mě to docela fungovalo.
Kdo potřebuje tělový krém s BHA
Nutno říct, že tělový krém s obsahem kyseliny salicylové je spíše taková nadstavba. Spousta lidí si tělo nemaže ani obyčejným krémem, natož aby si pořizovali něco speciálního na specifické problémy. I tak si ale myslím, že takový krém upotřebíte. Je skvělý na keratózu, mazala bych ho klidně i na akné ve výstřihu, i když tam patří spíš běžná pleťová péče, co si normálně mažete i na obličej. Ale všichni víme, jaké je to s důsledností, takže mít doma i krém na akné na tělo se podle vyplatí, když na takové akné trpíte.
Pozor na kombinování
Kyselina salicylová funguje. Alespoň na moje akné a pupínky a černé tečky to je nejspíš nejúčinnější látka v kosmetice. Svádí to tak k tomu, že si nakoupím hromadu BHA produktů a budu to na sebe vrstvit v jednom velkém rauši, dokud nevymažu i ten poslední pupínek ze své nebohé pleti. Bohužel ale tak to úplně nefunguje. Zrovna BHA produkty nejsou vhodné na vrstvení a asi bych moc nedoporučila v jednom večeru dávat peeling, na to masku, pak toner a zamáznout to sérem a případně i krémem s BHA.
Co se stane? Možná vás to zbaví pupínků o něco lépe a o něco účinněji. Ale ne zas tak moc dobře, aby se to vyplatilo proti vedlejším účinkům. Moc BHA je totiž pro pleť moc. Může být červená a může se bránit tvorbou dalšího akné. Může být extra suchá a navíc dehydratovaná. Může začít krabatět a vytvářet suchá místa a mapy. Proto je tak důležité nejen najít produkt s BHA, který vám bude vyhovovat, ale také to nepřehnat s jeho používáním.
A pokud do péče o pleť zařadíte produkt s BHA, tak je dobré také pamatovat na to, že další péče by měla dostatečně hydratovat, promastit a namazat pleť. Zamezíte tak vedlejším účinkům BHA, především dehydrataci a suchosti pleti v souvislosti s používáním kyseliny salicylové.
13 thoughts on “6 produktů s BHA: na akné i černé tečky”