Kyselina tranexamová, tedy tranexamic acid, je jedna z mých nejoblíbenějších aktivních látek proti pigmentovým skvrnám. Pro mě je nedráždivá, nekonfliktní a většinou opravdu hezky funguje. Takovým zlatým standardem pro mě byl dlouhá léta toner Ex White od UNT. Bohužel tři roky je víceméně nedostupný, značka se totiž rozhodla během kovidu přestat posílat do zahraničí a pak přestali mít stránky i v angličtině… no a celé je to dost smutné. Každopádně jsem byla nucena se více ponořit do vod produktů s kyselinou tranexamovou. Který za to stojí a co vlastně by měly umět?
Menším problémem je, že tranexamic acid není až tak rozšířená aktivní látka. Oproti AHA, retinoidům, hyaluronu, niacinamidu, v poslední době i BHA a peptidům, které najdete snad všude… no tranexamic acid musíte hledat. Soustředěně a nenajdete to u každé značky. Třeba u Ordinary to vůbec nemají, i když tam bych to dost čekala. Každopádně tranexamic acid za to hledání stojí. Pojďme si na úvod říct, co všechno u mě umí udělat.
Co tranexamic acid umí
Než se dostaneme k nějaké teorii a tak vůbec, tak to vezmu čistě prakticky. Co všechno umí tranexamic acid udělat s mou pletí? Nebo tedy spíš konkrétněji: co všechno s mou pletí dělalo tonikum Ex White od UNT s tranexamic acid.
Tonikum především rozjasňovalo a to ve smyslu sjednocení celkového tónu pleti. Dokázalo eliminovat tmavší skvrny, podporovalo rychlejší hojení různých šrámů, starších pupínků, různých tmavších map od sluníčka a podobně. Podle mě mi lehce stahovalo i různé pihy a tak. Pokud jde o akné a pupínky, tak tonikum dokázalo velmi hezky pomáhat hojit PIH skvrny, příliš ale neurychlovalo hojení skvrn PIE.
Při dlouhodobějším používání pak tranexamová lehce rozjasňuje celkový tón pleti, jakoby zesvětluje a projasňuje zevnitř. Na mně vytvářela takový ten efekt asijské glow skin, ne tedy tu část s odlesky a mokrým efektem, ale tu část, kdy máte světlou a neskutečně jednotnou barvu pleti. Opravdu jsem to tonikum používala velmi ráda a měla jsem ho v koupelně snad vždy. A musím se tedy přiznat, že jsem ještě nenarazila na produkt, který by pro mě měl stejný efekt. To ale neznamená, že to nebudu zkoušet.
Velkou výhodou pro mě byl také fakt, že kyselina tranexamová nedráždí pleť, je poměrně nekonfliktní a neucpávala mi nikdy póry. Pamatuji si, že v době třeba před deseti lety jsem měla hodně velký problém s kyselinou glykolovou, která na mně je prostě moc silná a kvůli tomu mi i ucpávala póry. Protože se tak moje pleť proti silnější kyselině bránila. S tranexamovou jsem tento problém nikdy neměla.
Kyselina tranexamová:
- zesvětluje tmavé skvrny, od sluníčka, od akné, jakékoliv,
- rozjasňuje celkový tón pleti, sjednocuje a podporuje vlastní barvu pleti,
- mírně i zesvětluje a pomáhá s celistvým tónem pleti,
- je nekonfliktní, nedráždí, nebolí.
Odbočka: jaký je rozdíl mezi PIE a PIH
Při akné a pupíncích se můžete setkat s těmito dvěma zkratkami. Obě značí poškození kůže a obě značí stopy, které vám můžou na pleti zůstat po pupínku, častěji tedy po těch asi mechanicky zlikvidovaných, ale skvrna může zůstat i po panenském pupínku, na který ani nesáhnete. Jaký je tedy mezi PIE a PIH rozdíl?
PIE je zkratkou pro Post-Inflammatory Erythema. Je to poškození kůže, které vznikne v souvislosti s pupínkem. Kůže je červená, zarudlá a podrážděná, mezi PIE se počítá i strup, který vnikne po případném vymáčknutí pupínku. PIE se v nějakém dohledném okamžiku vlastně zahojí, v pubertě to může trvat i jen pár dnů, v mém věku to trvá klidně i tři týdny. A to, co případně na kůži zbude po zahojení pupínku, tak je tzv. PIH.
PIH je zkratkou pro Post-Inflammatory Hyperpigmentation. Zatímco ta prvotní stopa po pupínku je červená a poměrně rychle se hojí, tak PIH zůstává na pleti dlouho, předlouho a rozhodně déle, než bychom chtěli. Je to tmavší skvrna, která vznikne nadměrnou produkcí melaninu v daném místě. Ne z každého PIE musí vzniknout PIH, ale když už PIH vznikne, tak zůstává na pleti bohužel docela dlouho.
Trošku teorie s tranexamic acid
Kyselina tranexamová je derivát aminokyseliny, vyrábí se uměle a to z aminokyseliny lysinu. Její celý název je trans-4-aminomethylcyclohexanecarboxylic acid. Kyselina tranexamová nemá až tak blízko ke klasickým kyselinám používaným v kosmetice, jako jsou AHA kyseliny a BHA kyselina. Ale mnohem blíže má k peptidům, aminokyselinám a bílkovinám. Pamatujete? Z aminokyselin jsou tvořeny peptidovou vazbou peptidy a z peptidů se poté skládají bílkoviny, jako je třeba kolagen nebo elastin.
Kyselina tranexamová je derivát aminokyseliny lysinu. Ten najdete například v populárních modrých peptidech mědi, ale i v dalších v kosmetice užívaných peptidech. Lysin je totiž peptid, který je součástí kolagenu. A rozhodně to neznamená, a to si pamatujte, že tím nechci říct, že je kyselina tranexamová stejná jako peptidy, jen prostě tak nějak chemicky mají k sobě blízko.
Každopádně tranexamic acid se v dnešní době používá synteticky vyráběná a používá se také ve farmacii, kde slouží jako antifibrinolytikum a podává se při rozsáhlém krvácení, třeba při operaci. Dokonce se může aplikovat při silnější menstruaci nebo při porodu. Což je zajímavé, možná jsem si tranexamovou zkusila někdy i vnitřně, ale víc mě teď zajímá její kosmetické použití. A jen tak mimochodem se kyselina tranexamová dostala do kosmetiky vlastně díky svému vedlejšímu efektu. Protože pacienti, kterým byla podávána při operacích, měli najednou světlejší a sjednocenější pleť.
Kyselina tranexamová v kosmetice
Zatímco kyselina tranexamová se používá vnitřně už od šedesátých let minulého století, tak její vnější použití je záležitostí teprve posledních dvaceti let. A účinky podobné těm, které byly pozorovány při vnitřním použití, je možné pozorovat i při kosmetickém použití.
Při vnějším použití je kyselina tranexamová moderní látkou, která pomáhá s pigmentovými skvrnami a také se zarudnutím pokožky. Má vliv především na interakce mezi melanocyty. To jsou buňky přítomné v pokožce, které mají na starosti tvorbu melaninu, tedy kožního pigmentu. A pokud se vám melanin v kůži přemnoží, tak se začnou vytvářet pigmentové skvrny a pokožka bude nerovnoměrně zbarvená. Protože tranexamic acid blokuje akce melanocytů, tak přispívá k tomu, že se vytváří méně melaninu, a zesvětluje tak pokožku v místech s tmavším odstínem, různé diskolorace, nepravidelné zbarvení nebo melasmu.
Přitom účinností je možné kyselinu tranexamovou přirovnat k hydroquinonu, tedy k aktivní látce, která je považována za zlatý standard pro nadměrnou pigmentaci. Podle studie by měla být velmi účinná už 5% koncentrace kyseliny tranexamové. Ostatně na kyselinu tranexamovou byla v posledních třeba dvou dekádách provedena řada studií. Které poukázaly na to, že je tranexamic acid vhodná na léčbu melasmy, hyperpigmentace ze sluníčka nebo různých hyperpigmentací vznikajících v důsledku věku.
Kyselina tranexamová není vlastně kyselinou
Pro potlačení hyperpigmentace, vznikající z jakéhokoliv důvodu, se v kosmetice často používají různé látky. Kromě hydroquinonu, se používají silnější AHA kyseliny, retinoidy, vitamín C, nejlépe ve formě l-ascorbic acid, alpha arbutin. Společným znakem těchto látek je fakt, že je pokožka může špatně snášet. Jsou dráždivé, můžou narušovat ochranou bariéru kůže, při nesprávném použití, třeba v silné koncentraci, můžou pokožku poškodit a podráždit.
Kyselina tranexamová ale taková není. Studie prokázaly spíše to, že přirozenou ochrannou bariéru posiluje, podporuje regeneraci a obnovu pokožky zrychluje. Ale to spíše na základě stejného působení jako u peptidů, nefunguje to jako u retinoidů nebo kyselin, které odstraňují vrchní vrstvu pokožky.
AHA kyseliny tuto vrstvu odstraňují (a narušují) přímo, zatímco retinoidy zvyšují buněčnou obnovu, a tak vlastně nutí vrchní vrstvu pokožky odejít rychleji. Zatímco tedy AHA kyseliny odstraňují staré buňky, retinoidy říkají buňkám, že se mají obnovovat rychleji. Tak oproti tomu kyselina tranexamová funguje tak, že říká melanocytům, aby neprodukovaly melanin. Který může právě za různé pigmentové skvrny. Navíc nejen, že tranexamic acid zabraňuje tvorbě nového melaninu, ale také pomáhá eliminovat už vzniklý melanin a také zabraňuje jeho ukládání a hromadění v epidermis.
Tranexamic acid i pro citlivou pokožku
Kyselina tranexamová je díky tomu mnohem méně dráždivá a mnohem lépe snášena i hypersensitivní pokožkou. Zlepšuje i samotnou sensitivitu na ultrafialové záření a pokožku uklidňuje. Neproniká hlouběji do pokožky, jako například retinoidy, ale zůstává ve vrchních vrstvách epidermis, kde zesiluje keratinové spoje a podporuje vnější ochranou vrstvu. Díky tomu je pokožka odolnější, lépe se brání vnějším vlivům, lépe se může bránit akné a různým poškozením. Je tak doporučována jako pokračující péče například po laserových operacích nebo po chemickém peelingu.
Další velkou výhodou je to, že je tranexamic acid velmi stabilní, je fotostabilní, není nutné dodržovat to správné pH, dobře funguje s řadou jiných aktivních látek, včetně AHA a retinoidů. Toto vše dělá z kyseliny tranexamové velmi užitečného pomocníka při eliminování pigmentových skvrn. Spolu s niacinamidem je to jedna z mála látek, která nemá téměř žádné vedlejší účinky a která je navíc vysoce stabilní a účinná ve velkém množství různých formulací. Ostatně právě v kombinaci s niacinamidem ji můžete najít docela často, protože obě látky se doplňují a navzájem zesilují své účinky.
Na co potřebujete kyselinu tranexamovou
- Působí na různé pigmentové skvrny, ať už vznikly jakkoliv (stáří, sluníčko, akné, poškození). Pomáhá předcházet novým skvrnám, zesvětluje starší skvrny, sjednocuje tón pleti.
- Je účinná i na akné, pomáhá redukovat začervenání pokožky a zlepšuje stav pigmentových skvrn, které může akné vyvolat.
- Je vhodná pro pokožku s růžovkou, zlepšuje začervenání a celkový stav pleti. Stejně tak zlepšuje tón pleti s melasmou.
- Rozjasňuje celkový tón pleti. pomáhá odstraňovat nejen tmavší místa, ale i začervenání a různá podráždění pokožky. Také může celkově zesvětlit tón pleti.
- Dobře si rozumí s celou řadou dalších aktivních látek, díky tomu je snadné zařadit tranexamic acid do péče o pleť. Ať už jako samostatný produkt s více aktivními látkami. Nebo si poskládat více aktivních sér v jedné rutině.
Jak používat kyselinu tranexamovou
- Tranexamic acid najdete v sérech, v krémech i toniku nebo v esenci. Produktů sice není mnoho, protože je to poměrně nová látka, ale neustále přibývají a myslím, že brzy bude na výběr víc než dost.
- Můžete ji používat klidně i dvakrát denně, ráno i večer, i když většinou ji najdete v produktech určených na noc. Samotné tranexamové ale nic nebrání v tom, abyste ji používali i ráno.
- Nezvyšuje totiž sensitivitu na sluníčko. Může se navíc používat bez problémů i v létě.
- Nezapomeňte ovšem každé ráno používat i krém s vysokým SPF. Hlavně z toho důvodu, že tranexamová působí proti vzniku pigmentu. Když nepoužijete SPF, které chrání proti sluníčku, tak tranexamové jen přiděláváte práci.
- Kyselina tranexamová je účinná už v 2% koncentraci, silnější pak můžete najít 5%.
- Dobře funguje v kombinaci s některou s následujících látek: kyselina azaleová, arbutin, niacinamide, vitamin C, retinoidy, kyselina kojová.
- Na účinky si počkáte pár týdnů, nejčastěji bývá uváděno 8 a více týdnů, mi ale přijde, že výsledky je možné pozorovat už po prvním měsíci používání.
Allies of Skin Tranexamic & Arbutin Advanced Brightening Serum
The Inkey List Tranexamic Acid Serum
Good Molecules Discoloration Correcting Serum
4 a jedna zkušenost s kyselinou tranexamovou
Vzhledem k tomu, že je tranexamic acid zatím stále poměrně novou látkou používanou v kosmetice, tak mi přijde, že není až tolik produktů, které by tranexamic obsahovaly. Takže musím se přiznat, že jsem toho moc nevyzkoušela, ale rozhodně budu zkoušet ještě dál. Každopádně co jsem tedy zatím vyzkoušela a jaké to bylo.
UNT Ex White řada
UNT Ex White toner asi nebyl prvním produktem s tranexamic acid, který jsem zkusila, ale určitě byl prvním, který jsem si kupovala pravidelně a který si pamatuji. Hodně mi vyhovovalo, že to bylo ve formě toneru, díky tomu se mi to opravdu snadno používalo a s ničím se mi to v péči netlouklo. Navíc jsem opravdu viděla účinky. Tranexamic acid sice patří ke spíše pomaleji působícím látkám, ale po pár týdnech jsem měla docela určitě vždy sjednocenější a hezčí pleť.
- Přečtěte si plnou recenzi: Ex White od UNT
Inkey List noční sérum
Tranexamic Acid Night Treatment od Inkey Listu mi přišla taková nijaká. Prostě jsem si nevšimla účinků a vlastně mi ten produkt přišel zbytečný. Hodně jsem si od něj slibovala, možná trošku pleť sjednotil, ale vlastně mi přišlo, že víc dělala v té době moje ostatní péče (hlavně céčkové sérum) než toto sérum s tranexamic acid. Znovu bych si ho nepořídila.
- Minirecenzi můžete najít: článek o Inkey List.
Good Molecules korigující sérum
Discoloration Correcting Serum od Good Molecules mi přišlo o chloupek lepší než Inkey List. Možná to bylo tím, že podle návodu jsem toto sérum používala dvakrát denně, možná to bylo tím, že je opravdu lepší. Musím se tedy přiznat, že pokud bych si měla od Good Molecules vybrat jedno sérum, tak by to bylo to s AHA (Overnight Exfoliating), které na mně fungovalo fakt úžasně. Ale ani toto s tranexamic acid nebylo úplně marné.
- Minirecenzi můžete najít: článek o pleťových sérech od Good Molecules.
Facetheory Exaglow
Facetheory Exaglow serum je posledním produktem, co jsem zatím s kyselinou tranexamovou zkusila. A musím říct, že mi přijde docela fajn. Po loňském létě mi během listopadu a prosince pomohlo velmi hezky rozjasnit sluníčkové skvrny z léta. Musím ale přiznat, že mě dost irituje, jak se sérum má před použitím proštěrchat. A je to vlastně důvod, proč bych si tuto lahvičku znovu nekoupila.
- Menší recenzi můžete najít: článek o péči o pleť v únoru 2023.
Hada Labo modré tonikum
Hada Labo Shirojyun Premium Whitening Lotion, musím se přiznat, že jsem si vůbec neuvědomila, že vlastně i toto bělicí tonikum má v sobě kyselinu tranexamovou. Protože ve zkratce: Hada Labo si fakt nekupujte pro cokoliv jiného kromě hyaluronu. Hydratovat umí všechna to tonika skvěle, ale i když mají různé verze přidané různé další aktivní látky, tak podle mě to většinou kromě hydratace nic jiného nedělá. Asi je fajn vybrat si verzi, která toho slíbí víc, ale v realitě spíše oceníte tu skvěle fungující hydrataci za málo peněz a dalších jiných účinků si možná ani nevšimnete. A rozhodně bych toto tonikum ani stínem nepřirovnala k UNT.
- Menší recenzi můžete najít: článek o péči o pleť v únoru 2023.
Co si koupit/koupím
Každopádně na poli kyseliny tranexamové bych chtěla ještě chvilku zůstat. Pár věcí mám ještě nevyzkoušených doma a pár věcí jsem si zařadila na wishlist. A pár jich tam tedy přibylo při psaní tohoto článku, protože jsem to samozřejmě letmo progooglila. A objevila jsem, že kyselina tranexamová je stále rozšířenější a že vlastně je spousta produktů, které bych chtěla vyzkoušet. Protože přiznejme si to, že jsem zatím nenarazila na nic tak dokonalého jako tonikum od UNT. Ale že to tonikum se teď hodně špatně kupuje a že já stále věřím, že někde existuje produkt, co funguje úplně stejně dobře. A nepřestanu dokud ho nenajdu.
Podle fotek jste asi poznali, že na vyzkoušení doma ještě mám Tranexamic & Arbutin Advanced Brightening Serum od Allies of Skin a taky sadu pěti platýnkových masek, které vůbec neznám, ale někdy vyzkouším.
A k tomu navíc teď zrovna očka házím na
- Medik8 Press & Clear: přiznám se, že bohužel nemám s Medik8 úplně nejlepší zkušenost, podle mě jejich produkty moc nefungují, ale toto mě zaujalo kombinací mých dvou velmi oblíbených látek: BHA a tranexamic,
- Paula’s Choice Clinical Discoloration Repair Serum: Paula je pro mě podobný případ jako Medik8, neměla jsem moc štěstí na jejich produkty a vlastně jediné, co podle mě fungovalo, byla BHA tonika, i tak ale mě toto podle popisu hodně zaujalo,
- SkinCeuticals Discoloration Defense: je to možná trošku cenově přehnaná značka, ale docela ráda bych to zkusila,
- La Roche-Posay Glycolic B5 Dark Spot Corrector: přiznám se, že jsem nevěděla, že LRP má sérum s kyselinou tranexamovou, ale také se přiznám, že jejich séra jsou v posledních letech stále lákavější, a proto si na seznam zařadím i toto, hlavně proto, že je to velmi dobře dostupné i u nás,
- Naturium Tranexamic Topical Acid 5%: Naturium je poměrně nová značka, čas od času narazím na nějaké recenze a většinou jsou hodně pozitivní, potřebovala bych to prozkoumat více,
- Revolution Skincare Blemish Resurfacing & Recovery: překvapilo mě, že mají tranexamic acid u Revolution Skincare, já asi toto vynechám, ale kdyby někdo chtěl levnější značku…
Skvele shrnuti :-), ja tedy mys. Tranexamovou pouzivam v preparatu Exacyl… pokud mi pacient krvaci 😀😀 nejen porod, v podstate jakekoliv krvaceni. Ted premyslim, ze bych si ampulky mazala na oblicej 😀
tak jestli něco zbude, přece se to nebude jen tak vyhazovat…