Tohle je rok a něco starý přenesený článek. Psala jsem ho asi půl roku po porodu. Už tenkrát mi přišel trošku zbytečný, protože o tom píše kdekdo a já vlastně k tomu nemám co dodat. Protože péče o pleť v těhotenství je mediálně a influencersky hodně pokrývaná. Nepoužívejte retinoly, nepoužívejte kde co, protože pleť bude citlivá, a pokožka vstřebává taky kde co, tak si dávejte pozor. A já nemám ani tu nejmenší ambici vyhledávat na netu ty zakázané složky a psát vám tady seznamy pro péči o pleť v těhotenství. Přidat můžu jen jediné a to moji nepříliš originální osobní zkušenost.
Měl by to být prostě článek, co proběhl a už se k němu vracet nebudeme. Nakonec jsem si ale řekla, že to sem taky dám. Ono totiž na své pleti začínám pozorovat ty potěhotenské změny. Abychom si rozuměli, já mám v těhotenství vždycky úžasnou, krásnou, bezproblémovou, skvělou pleť. A ta mi vždycky přetrvala i během kojení a ještě dva roky po skončení kojení. To není jen z mé hlavy.
Krásná pleť v těhotenství
Jsem to jednou hledala, po svých prvních dvou těhotenství (co byly rok po sobě). Když se mi najednou začala kazit pleť, tak jsem si to napsala do googlu: změny pleti po těhotenství a našla jsem docela velké množství článků o tom, jak se hormony až postupně vrací k obvyklému netěhotenskému fungování. A většinou k tomu návratu dojde asi dva roky po skončení kojení. Vzhledem k tomu, že je moje akné nejčastěji hormonálního původu… no asi to spolu nějak souvisí.
Takže se vlastně připravuji na to, že ten postupný návrat hormonů a s ním i návrat aknózní pleti mě postupně čeká. Nebude to zítra ani za týden, ale bude to tu nejspíš dříve, než bych chtěla. A tak se na to připravme, a než se zase budu muset začít věnovat svému akné, tak si vzpomeňme, jak jsem měla v těhotenství krásnou pleť. Tak teď už tedy ten přenesený článek o tom, jak vlastně nemám k péči o těhotenskou pleť nic co dodat.
Péče o pleť v těhotenství
Vlastně jednu radu vám dám. Nevěřte blogerce, která je těhotná nebo kojí. Jako tak všeobecně těm influencerkám péči o pleť moc nevěřte, ale v těhotenství jí to nevěřte ještě víc. Pleť se totiž vlivem hormonů chová úplně jinak než v netěhotném stavu. Krásná se může osypat. Osypaná se může zkrásnit. A nebo taky osypat ještě víc. Podle mě se nedá vůbec předvídat, jak se pleť v těhotenství zachová.
Moje pleť je v těhotenství krásná. Krása začíná někdy v druhém měsíci a končí dva roky po skončení kojení. Takže mě ještě tak dva a půl roku krásné pleti čeká. Alespoň tak to predikuji na základě předchozích dvou pokusů. Pak to ale bude peklo, alespoň kdysi to bylo, jak kdyby si moje akné chtělo vynahradit čtyři roky pauzu během jednoho roku, tak nějak to jeden rok vypadalo. Jsem zvědavá, co na tohle ty dané blogerky řeknou, až hormonální bouře skončí. A nebo taky dopadnou úplně jinak, jen já si to vyžrala. Jak to říkám, nevěřte blogerce, ani těhotné, ani kojící.
Moje rada: Těhotným a kojícím péči o pleť nevěřte!
Dobře, tak teď už konkrétně k mojí těhotenské péči. Ve zkratce jsem svou péči upravila jen minoritně.
Retinoly jsem vyměnila za bakuchiol
No a to byl fakt strašný zážitek, všechny bakuchioly jsou jen tahání peněz z peněženek bezbranných hormony sužovaných těhotných. Měla jsem různá spektra, od drahého (Noili), přes levnější (Bybi, Kvitok) až po sofistikovanější sérum (Acure). Hlavní problém těchto bakuchiolů je fakt, že je tam to 1 % bakuchiolu v trapně jednoduché bází skvalanu a naprosto běžných rostlinných olejů. Tak jednoduchých, až to dost uráží, že si za tuto směsku Noili říká 58 EUR.
Další moje bakupokusy byly naštěstí levnější, ale žádný z nich neměl účinek jako retinol (to by se dalo víceméně i čekat), ale žádný z nich nebyl ani decentní pleťový olej. Ne dobrý, ale čekala bych třeba alespoň průměrný pleťový olej, a ono ne. Ulepené, špatně se mi to vsakovalo (moje pleť nemá moc ráda skvala/en), účinky nula nic. I tak mě to občas láká, zkusit si ještě další bakuchiol… no ještě budu tak minimálně půl roku kojit, možná se k něčemu dalšímu bakudostanu.
Moje rada pro těhotenskou péči o pleť: Ty retinoly bych asi raději vynechala. Ostatní aktivní látky spíš dle vlastního osobního pocitu.
Mazala jsem se mastným a mastnějším
Netrpím na strije. Strije se mi udělaly jen během prvního těhotenství. A to pouze na místech, kde jsem byla líná se mazat, protože jsem si myslela, že je důležité mazat hlavně pupek. Tak se mi strije udělaly na bocích a na prsou. A jen tak decentně, ani to není moc vidět. Během dalších těhotenství jsem si mazala už všechno, včetně zadku a neudělala se mi strije nikdy ani jedna.
Co ale jo, tak dost mě svědila kůže, zhruba tak od poloviny těhotenství jsem se mohla v bambuckém másle nebo nějakém oleji koupat nejraději dvakrát denně, jak jsem měla pocit, že mě všechno svědí. Nejen břicho, ale i nohy, ruce, vlastně kdekoliv. Tělové krémy jsem tak vyměnila za bambucké máslo a jak mi bylo dobře. Čím mastnější, tím líp.
Moje rada pro těhotenskou péči o tělo: Nebojte se mazat. A to nejen na břichu, ale i na zadku, bocích a na prsou.
Dávala jsem si pozor na sluníčko
V těhotenství se mi dost dělají pigmentové skvrny. Na tvářích i na těle. V létě jsem tak pro jistotu vynechala silnější AHA, dávala jsem si jen ultrajemný Geek&Gorgeous. A proti pigmentům jsem pak dávala hlavně niacinamide a céčko. A důsledně jsem používala opalovací krémy, na sluníčko jsem chodila raději minimálně.
Nedávno jsem někde četla, že jako těhotná bych neměla používat chemické opalovací krémy, jen ty fyzické, což jsem teda nedělala, druh filtru mi byl ukradený. Ale opalovacími krémy jsem se mazala poctivě. Proti vzniklým pigmentovým skvrnám jsem ale moc nebojovala, podle zkušeností jsem čekala, že mi zmizí samy od sebe, až nebudu těhotná a až nebude léto. A taky že jo, nežádoucí pigmenty mi docela rychle za pár měsíců po porodu zmizely, vlastně tak nějak odešly společně s tou čárou na břichu.
Moje rada pro péči o pleť v těhotenství: Některé problémy s pletí v těhotenství se vlastně vyřeší samy od sebe. Stačí pak jen nebýt těhotná.
Měla jsem problém s bazénovou vodou
Jak jsem byla těhotná a všude kovid, ani jsme nebyli u moře a koupat jsme se chodili buď do přírody nebo do bazénu. V přírodě mi to moc nevyhovovalo, protože v těhotenství mám vždycky problém s kvasinkami a koupání v přírodní vodě mi to většinou zhoršovalo. No jo, nechodili jsme nikam do super čistého rybníku, jen tady do řeky ke splavu.
Tentokrát mi ale dělala problém i bazénová voda, na konci prvního a téměř celý druhý trimestr, jsem se osypala, kdykoliv jsme byli v bazénu. Buď se mi udělalo klasické akné na čele, nebo se mi vyrazily takové minivřídky na hrudníku a na zádech, často i na tvářích. Občas mi vyskákaly i různé skvrny na břichu, rukách a nohách. Jsem si nebyla moc jistá čím to je, ale postupně se to fakt dalo spojit právě s bazénem. Do dvanácti hodin po návštěvě koupaliště jsem se někde osypala.
Moje rada pro kosmetiku v těhotenství: Zvýšená citlivost pleti během těhotenství není jen nějaká pověra.
Moje současná péče vypadá přesně takto. V těhotenství to bylo dost podobné. Stále bez retinolu, AHA jen jemnější, mastné oleje na noc. Hodně hyaluronu, dva tonery, jedno sérum. V těhotenství bych podle situace možná vynechala to ranní rozjasňující sérum, možná i ten večerní enzymatický čisticí prášek. Jinak jsem ale na své péči nic měnit nepotřebovala, kromě těch vynechaných retinolů a už se nemůžu dočkat, až se k nim zase vrátím. Sice mi to umožnilo prozkoumat území bakuchiolu, zároveň mě ale toto území velmi zklamalo a těším se, až z něj budu venku.
(článek ze starého blogu, 8/2021)
7 thoughts on “4 rady ode mě pro těhotenskou péči o pleť a jedna taková univerzálnější rada”