Předpokládám, že všichni asi víme, co je pH. Kyselé, zásadité, neutrální pH. Extrémy na jednu nebo druhou stranu dobré nejsou, ať už při kontaktu s pletí nebo při konzumaci. Přirozené pH pokožky není neutrální, neutrální pH je 7, zatímco to přirozené na kůži je asi tak od 4 do 6, prostě lehce kyselé, nejčastěji se uvádí 5,5. V ideálním případě by měla jakákoliv kosmetika mít taky takové pH, protože tak nenarušuje přirozený stav kůže. A v ještě ideálnějším případě má kosmetika pH dokonce nižší, protože prostě proto… aneb je důležité pH v kosmetice?
Nutno říct, že můj přístup k pH je čistě uživatelský. Možná se časem dopracuji k nějaké odbornosti a k lepšímu postoji (toto je starý přenesený článek a zatím jsem se k nedopracovala), ale v tuto chvíli mi je v podstatě jedno, jaké pH mají třeba jednotlivé ingredience, jak na sebe třeba působí a jak vytváří konečné pH produktu. Stejně tak mě nezajímá pH tak zhruba u poloviny produktů, které používám, dekorativní kosmetika, vlasová kosmetika, tělová kosmetika… narovinu pH mi je v tomto případě úplně ukradené. Ale rozhodla jsem se to řešit u pleťové kosmetiky hned ze dvou důvodů.
(1) Příliš zásadité pH narušuje pokožku
Nejen, že může vysušovat, ale hlavně může způsobovat akné. Nikdy mi nepřišlo, že by tohle byl můj případ, koneckonců na umývání pleti mám asi nejraději něco drsnějšího a většinou na to moje pokožka reaguje velmi pozitivně. Ale rozhodla jsem se tenkrát před pěti lety mýdla vzdát a pořídila si nějaký ten low-pH cleanser, které tak letí v Asii.
Jako úplně jsem tomu nevěřila, ale na druhou stranu, když se zamyslím… tak moje pleť velmi dobře často reaguje na čistící gely, které obsahují enzymy nebo rovnou kyseliny. Tedy na kyselé gely a kyselé rovná se low-pH, takže jsem vlastně praktikovala low-pH čištění pleti už několikrát, jen jsem tomu tak neříkala a neměla jsem to ověřené přes lakmusový papírek. Možná by to chtělo trošku prosvištět možnosti a některé vyzkoušet. Tak proto jsem se rozhodla pH minimálně u čistící kosmetiky alespoň nějaký ten omezený čas měřit a přijmout své osobní závěry.
Vědecké okénko: o nízkém pH pokožky
Ideální pH zdravé pokožky by se mělo pohybovat pod hodnotou 5. Přičemž takové průměrné pH vody bylo naměřeno někde kolem 7 – 8, záleží na tvrdosti a kvalitě vody. Pravidelné umývání vodou právě narušuje přirozené pH pokožky. Jaký je hlavní důsledek? Zmenšuje se tím obranná vrstva kůže, říká se tomu kyselý obranný plášť, při správném pH (tedy nižší než 5) je pokožka silnější a je odolnější proti vnějším vlivům. Zapomeňte tak na antioxidanty, které slibují to samé. Jakmile nemáte nízké pH, tak je pokožka oslabena. Cokoliv výrazně zásaditého (už od pH 8) pak pokožku oslabuje a ta zůstává naprosto bezbranná proti bakteriím.
Dobrá zpráva je to, že při umytí vodou nezíská kůže okamžitě zásadité pH, spíš se to kyselé přirozené pH lehce zneutralizuje a získá hodnotu někde kolem 6. Navíc netrvá až tak dlouho, aby se pH pokožky vrátilo někde na hodnotu 5,5. Jak ale ukazují nejnovější průzkumy a experimenty, tak ideální pH kůže je ještě o kousek kyselejší, nejlépe právě pod hodnotou 5. Bylo například prokázáno, že čím déle necháte pokožku bez vody a bez jakékoliv kosmetiky, naprosto v klidu, tím kyselejší pH kůže získá. A to už je docela problém, protože dostat se na takovou kyselost pokožce trvá docela dlouho. 24 hodin špindíra a pH klesne o 0,2 čísel (při laboratorních podmínkách naměřen pokles pH z 5,12 na 4,93).
(2) Příliš vysoké pH pleti snižuje účinnost řady aktivních látek
Tedy třeba kyselinových masek nebo kyselinových tonik nebo céčkového séra, prostě přesně těch věcí, u kterých chcete, aby to fungovalo, a které stály jak malá výplata. Což není úplně žádoucí. Takto jsem se asi před půl rokem nad tím kosmetickým pH začala opravdu zamýšlet. Mi totiž přišlo, že ten Pixi glow, co ho mám tak ráda, najednou funguje nějak míň. Ono to mohlo způsobit více vlivů, ale přivedlo mě to k tomu, že chci vědět víc. A proto jsem si pořídila lakmusové papírky a hodlám si změřit kde co. Uvidíme, kam se s tím dostanu.
Co může způsobit narušení kyselého pH pokožky?
Jaké jsou možné důsledky narušeného kyselého pH kůže? Je jich hodně, vlastně jsou to snad skoro všechny. Akné, černé tečky, suchá pleť, vysušená pleť, dehydratovaná pleť, citlivost, přecitlivělost, ekzémy, růžovka, jakékoliv kožní onemocnění může být způsobeno právě narušením přirozeného ochranného kyselého kožního pláště.
Navíc když se nad tím zamyslíte, tak právě udržování přirozené kyselosti pokožky je v pozadí snad každé poučky o správné péči o pleť. Vyloučení mýdla z umývání. Používání šetrných čističů a hlavně pozor na SLS a jiné sulfáty. Bezalkoholová kosmetika. A hlavně šetrně. Mýt si obličej jen dvakrát denně. Kyselinová tonika. Rostlinné oleje na pleť. Caveman režim – tedy nemýt se vůbec a na obličej voda prostě nesmí a kosmetika taky ne. Všechno to v podstatě vede k tomu základu, že si pokožku nemáte umývat ničím zásaditým a že za druhé máte na to jít kysele.
A tyhle závěry jsou přijaté nejen na základě nějakého experimentálního měření, ale především na základě dlouholetých zkušeností bez jakékoliv znalosti účinků různých pH na pokožku. Aneb spousta lidí neví o pH nic, ale bezsulfátová kosmetika nebo kyselinová tonika jim prostě dělají dobře. Přesně jak to předvídá ten vědecký přístup s pH měřením. Něco na tom všem asi bude. A vyzkoušet nízké pH v kosmetice může stát za to a může to změnit váš pohled na pečující kosmetiku.
(Lakmusové papírky jsem koupila na eBay a stálo to opravdu velmi málo peněz. Měření pH do každé rodiny!)
(Přenesený článek, původní text vyšel 4/2017)
9 thoughts on “Jak moc důležité je při péči o pleť pH?”