
I když věřím tomu, že dnes jsou uživatelé hodně informovaní, tak stejně. Retinoly a AHA/BHA kyseliny se můžou často zaměnit, oni totiž působí stejně. Při nanesení na pokožku můžete pozorovat stejné příznaky. Štípe to, dráždí to, červená to, pak se to třeba loupe a delší dobu trvá, než si na obojí pokožka zvykne. Navíc můžete z toho být červení, vysušení, podráždění. Ale potom, co si konečně pleť zvykne, je najednou jemnější, hebčí, hezčí. Působí to proti pupínkům, proti vráskám, zlepšuje to pleť na první pohled i na dlouho. Však říkám, retinoly a kyseliny jedno jsou.
To ale neplatí tak úplně docela. Retinoly a kyseliny totiž nejen působí na pleť jiným mechanismem, ale mají vlastně i jiné účinky. Na což je dobré myslet a rozhodně nezaměňovat vedlejší účinky a aktivním působením. Jak to tedy je. Jaké jsou nejdůležitější rozdíly mezi kyselinami a retinoly a jak nejlépe to všechno kombinovat.
Retinoly nedokáží pokožku peelingovat
Pokud používáte kyseliny a někdo se vás zeptá na důvod, proč vlastně kyseliny používat, tak nejspíš jako první maximální druhý důvod zmíníte, že je používáte jako chemický peeling. A přesně to kyseliny dělají. AHA tak většinou najdete nejen v nějakém tom séru a toniku, ale i v mycích gelech nebo v maskách a chemických tekutých exfoliantech. Po nanesení kyseliny pracují ve svrchních vrstvách pokožky, odstraňují odumřelé buňky a pomáhají obnovovat pokožku. Jako výsledek se můžete začít loupat nebo zčervenáte, na druhou stranu získáte jemnou a hebkou pokožku
Proč se to plete s retinolem? Protože prostě přesně tyto příznaky můžete pozorovat, když s retinolem začínáte. Ráno se můžete probudit červení, po pár dní používání se začínáte loupat a vypadá to jako obnova pleti. To ale není tak nějak funkce retinolu. Jeho hlavní funkcí v kosmetice je to, že proniká do pokožky a tam stimuluje tvorbu kolagenu. Vědecky prokázáno!
Díky tomu se pokožka rychleji regeneruje a také obnovuje. Všechno to červenání a loupání je víceméně nežádoucí vedlejší reakce. Navíc pokud používáte retinol v produktu vhodném pro svůj typ pleti, tak červenání a loupání by mělo během několika týdnů zmizet. Kdežto po dostatečně silném chemickém AHA peelingu se objeví snad vždycky, protože to je přesně jeho funkcí: sloupnout svrchní vrstvu pleti.
Zatímco tedy u AHA je loupání to hlavní, čeho se dosáhne, tak u retinolu je to často vedlejší účinek. Zatímco AHA pleť obnovuje tak, že jí sebere ty vrchní vrstvy mrtvých buněk, tak retinol pleť obnoví tím, že zrychlí její obnovu a novější vrstvy kůže začnou dříve vytláčet ty staré. V podstatě stejný výsledek, ale došlo se k němu jinou cestou.

Retinoly stimulují tvorbu kolagenu
Bylo to dokázáno opravdu na hodně pokusech a studiích, takže bychom tomu snad i mohli věřit. Díky vyšší produkci kolagenu je pokožka po používání retinolů hebčí, hladší, jemnější. Retinoly tak působí nejen proti vzniku nových vrásek, ale dokáží zjemnit i ty stávající. Kdežto AHA ani BHA kyseliny tyto schopnosti nemají.
Ono na efekt se to může jevit stejně, jak kyseliny odstraní vrchní vrstvu, tak se pokožka bude jevit hladší a vrásky budou jemnější. To je ale pouze krátkodobý efekt, pokud přestanete kyseliny používat, tak se pleť velmi rychle vrací ke svému původnímu vzhledu. Retinol oproti tomu může působit pomaleji, ale zároveň má také mnohem trvanlivější výsledky.
Retinoly vstupují do pokožky
Pokud jde o působení na pokožce, tak opět jsou velké rozdíly mezi kyselinami a retinolem. Kyseliny mají větší molekulární hmotnost, což je předurčuje k tomu, aby působily na povrchu pleti. Retinol ale v ideálním případě prostupuje do pokožky a působí v hlubších vrstvách. Přesně díky tomu má výrazněji dlouhodobější účinky a také retinolům trvá déle, než se ty pozitivní účinky projeví. Ze začátku používání retinolů totiž můžete na pleti vidět jen ty vedlejší účinky, jako je slupování a červenání pokožky.
Kdy používat který? Jak je tedy ideální používat retinoly a kyseliny? A neruší náhodou svoje účinky? Bylo řadou studií prokázáno, že retinoly a kyseliny nejen, že nemají kontra účinky, ale naopak jsou schopné zlepšit navzájem svoje efekty. Existuje tedy na internetu i úplně opačná teorie, tedy že kyseliny snižují účinek retinolu. No prošla jsem si různé zdroje a „důkazy“ a rozhodla se věřit spíš té teorii první. Tedy že používání kyselin zvyšuje účinnost retinolů.
Ideální postup je následující. Měli byste nejdřív použít cokoliv kyselinového (masku, peeling, čistící, tonikum). Tak odstraníte vrchní vrstvu pleti a poté aplikujete cokoliv s retinolem (sérum, krém). Díky dříve působícím kyselinám retinol dokáže proniknout do pleti dále a ve větším množství, je tak účinnější a efektivnější. Je také vhodné retinol aplikovat zhruba 30 minut poté, co například aplikujete kyselinové tonikum. Kyseliny tak mají možnost působit opravdu maximálně a maximálně zvyšují i pronikání retinolu do pleti.
S retinoly nemusíte sledovat pH
Retinoly jsou víceméně pH stabilní. Mají dlouhou trvanlivost, dokáží efektivně působit i při nesprávném skladování. Nebo jako berme to s rezervou, ale rozhodně vám dále vydrží aktivní retinol, než jakákoliv kyselina při špatném skladování. Oproti tomu kyseliny a produkty s nimi jsou opravdu citlivé na změny pH, od toho se taky jmenují kyseliny, potřebují být kyselé. Při vyšším pH ztrácí svou účinnost.
Kdy tedy používat retinoly? Díky tomu, že retinol se neznehodnocuje při nižších ani při vyšších pH, tak v podstatě z tohoto hlediska je jedno, kdy retinol použijete. Teoreticky si klidně můžete dát AHA peeling, pak namazat retinol a pak si ještě plácnout BHA krém. Není to nic proti ničemu.
I když retinoly tedy dosahují největšího účinku, pokud jsou aplikovány až po kyselinách. Také platí, že retinoly dají své nejlepší pleti při pouze lehce sníženém pH, než je neutrální. Tedy retinol by měl nejlépe fungovat při pH 5,5 – 6. Proto se také doporučuje neaplikovat retinol ihned po kyselinách, lepší je počkat třeba dvacet minut. Jasná spojitost ve snížení účinnosti retinolu při aplikaci okamžitě po kyselinách je ale stále spíše nejasná. Pokud si ale chcete být jistí, tak prostě těch pár minut počkejte a vyřešeno.

Retinolu vám stačí jen maličko
Retinolu většinou v kosmetice najdete tak kolem jednoho procenta, častěji asi pod jedno procento. Dvě procenta, tak to už je síla, cokoliv nad je víceméně raritka. A to se bavíme jen o retinolem běžně dostupných, u těch na předpis je koncentrace ještě menší. Je to dáno tím, že retinol je opravdu silná látka, která má viditelné efekty i při oné jednoprocentní koncentraci v produktu.
AHA pak najdete většinou v mnohem vyšších koncentracích. Myslím, že tak 5 % je pěkný začátek, kolem 20 % to už bude opravdu síla, výše bych snad raději na domácí použití pro začátečníky nešla. BHA se dává v menší koncentraci, je to dané tím, že se váže na tuky a dost vysušuje pokožku. Pro domácí použití a nějaké to domácí mazání je koncentrace většinou kolem 2 %.
Je lepší, když retinol zůstává na pleti
Přiznám se, že mám doma masku s obsahem retinolu. A myslím si, že je to spíš marketingový účinek, protože vůbec nevidím žádné výsledky. Jak používám retinoly vlastně každý večer, tak bych čekala, že dny, kdy si dám i masku, tak prostě budu pak hezčí, ale tak nějak se toto nestalo. Ono totiž retinoly by měly proniknout do pokožky a teprve poté působí. Pokud na sebe namažete masku a po deseti minutách to smyjete, tak si myslím, že účinky opravdu nebudou nějak obrovské. Oproti tomu silné kyseliny se občas klidně i vyplatí nanést jen na pět minut a umýt. To když chcete bleskový efekt a nechcete se zdržovat s nějakým stopováním a doporučeným působením.
Jaká je optimální doba působení kyselin? No to je opravdu otázka. Na spoustě kyselin, ať už těch Bravura nebo na The Ordinary červeném peelingu je doporučená doba působení, většinou v řádu několika minut. Ale přiznám se, že to nedodržuji a že jsem už červený peeling na sobě měla více než hodinu a taky jsem to přežila. Takže tady mám hodně šalamounskou odpověď, kyseliny na sobě klidně nechejte, jak vám to vyhovuje. Pokud máte citlivou pleť a opravdu to bolí, tak je naneste jen na bleskové dvě minuty a pak smyjte. A když jste hroch lempl jako já, tak to klidně naneste a zapomeňte na to.
(článek ze starého blogu, 9/2017)